KIEST KIEST KIEST KOQYMAN N.V. Fa. M. PIEPER 988 UIT DE PRAKTIJK De modernste vorm en meest arbeidsbesparende methode voor Uw aardappelen, granen, uien en bloembollen Een volledig KISTENSYSTEEM voor tranport, drogen, opslag, verwerking Vrijblijvend voor een uitgebreid advies en leveringsmogelijkheden: Hout- en Metaalindustrie Oud-Beyerland Tel. 01360-2800 VOOR ELECTROTECHNISCHE V^V^Ix Qroog- en beluchtings installaties bij het kistensysteem is Uw adres: Oost weg 70 Krabbendijke Tel. 01134-460 SPECIALISTEN in: Aardappelkoeling Uien- en bollendroging Luchtverhitters Ventilatiesystemen Autom. regelinstaliatie ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD (Vervolg van pag. 984.) In de luchtgekoelde bewaarplaatsen zijn de meeste aardappelen nu al aardig op temperatuur gebracht. Zeker dit jaar zullen we het ventileren zoveel mogelijk moeten beperken. Diep koelen tot 2 a 3° C. is ook beslist niet altijd nodig. Bij 5 a 7° C. zijn ook zeer goede ervaringen bekend. Die partijen die de winter door bewaard moeten blij ven, zullen voor er schot op komt met een kiem- remmingsmiddel moeten worden behandeld. 70 tussen de buien door is er in OOST ZEEUWS- VLAANDEREN wel wat tarwe gezaaid, maar voor velen was het toch te nat. Had men zich voor gesteld dat het morgen of overmorgen „goed" zou zijn om te zaaien, dan regende het die dag prompt! De in september gezaaide tarwe staat er al flink uit Dat zij gespaard moge blijven voor voet ziekte Waren we eerst heel wat vóór met het rooien, ten opzichte van de levering van bieten, en moes ten we soms de loonwerker een paar dagen laten wachten met uitrijden omdat we nog heel wat voorraad hadden liggen, nu is het wel wat anders. Het onder deze natte omstandigheden werken valt tegen, we waren het zo goed gewend! We zouden nu wel twee keer zoveel mensen, maar vooral materiaal kunnen gebruiken. Vooral voor diegenen die de bietenoogst geheel hebben gemechaniseerd. Steeds komt nu naar voren het belang van vakkundig personeel. Het is naar verhouding belangrijker vooral die mensen te houden of te krijgen die goed met de machines overweg kunnen, dan te kunnen beschikken over arbei ders die alleen handenarbeid kunnen verrichten. Op een akkerbouwbedrijf dat gemechaniseerd is, zijn grote bedragen geïnvesteerd. In Oost Zeeuws-Vlaanderen alleen al in de miljoenen guldens. Wat extra kosten voor de opleiding van vakkundig personeel vallen hierbij in het niet. A.s. winter zal er weer door bemiddeling van de organisaties de mogelijkheid zijn om perso neelsleden een week naar de Praktijkschool voor landbouwmechanisatie te Schoondijke te sturen. Omdat onze goede machine-mensen nu eenmaal bij onze bedrijfsvoering van groot be lang zijn, zijn een aantrekkelijke werkkring en cursusmogelijkheden eveneens urgent. Daarom: naar Schoondijke! Deze week eens een kijkje genomen bij een 2-rijige zelfrijdende bietenrooier, die door een loonwerker was omgebouwd van een getrokken machine. Op een perceel (60 afslibbaar) waar toen geen andere machine kon komen, leverde deze goed werk met zeer weinig grondtarra. Dit werd veroorzaakt door trillende lichters! Toch doet deze machine op grond van meer percenten afslibbaar, geen beter werk dan de getrokken machine, waardoor deze ombouwerij een dure en weinig zin hebbende oplossing lijkt. UET was nu niet bepaald goed getroffen, toen we op de vele percelen tarwe die de vorige week in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN werden gezaaid direct zo'n kleine 50 mm neerslag kregen. Want eigenlijk waren alle gezaaide percelen beter geweest met nog wat droog weer na het zaaien. Het ging wel om te zaaien, maar het was toch ■aan de natte kant. En dan is een grote hoeveel heid regen kort na de zaai niet zo best. Hier en daar zag men dan ook nog al wat water op het zaailand staan, wat de structuur niet ten goede zal komen. De meeste wintertarwe is nu wel gezaaid en die percelen die nog niet werden gezaaid wordt nu misschien wel gedeeltelijk zomertarwe. Het zal nog al wat moeten drogen eer we weer over zaaien kunnen denken. Trouwens als het droog is moet er ook nog heel wat ander werk ge beuren. Er staan ook nog al wat bieten die ge rooid moeten worden. Daarvoor zijn nog heel wat dagen nodig omdat het land behoorlijk berijdbaar moet zijn. Want van de machines zal het rooiwerk moeten komen en zolang deze in de schuur of op het vooreind blijven staan is de rooicapaciteit in ons gewest maar heel klein meer. Maar het is nog vroeg; het is nog eind oktober en het komt nog al eens voor dat men in november veel beter werk maakt dan in deze maand. De levering kost dit jaar wel weer veel moeite en tijd. Urenlang staan wij of ons perso neel en ons materiaal soms in de rij. Uren, die zó dringend op andere wijze op ons bedrijf zouden moeten besteden en waardoor het toch reeds zó povere rendement van onze bedrijven nog verder in ongunstige zin wordt beïnvloed. Lange wacht tijden, het probleem dat elk jaar weer naar voren komt en de fabrieken en de telers voor één van de moeilijkste op te lossen problemen stelt. Aanmerkelijk beter schijnt het te gaan als men de bieten laat afhalen. Voor zover hetgeen we daarover vernemen juist is, zou men daarmee vlot en in ruime mate van zijn bieten afkomen (wor den ook klachten over vernomen Red.) Het is voor ons echter'de vraag hoe dat zal zijn als hier van op wat ruimere schaal gebruik wordt ge maakt. Want het zijn en het blijven bieten. DE VERKOOPMARGES KLEINHANDEL VARKENSVLEES Het consumentencontactorgaan zond de Minis ter van Economische Zaken een brief met vra gen over de verkoopmarges in de kleinhandel wat betreft varkensvlees. Het P. V. V. kreeg een af schrift. De volgende vergadering zal deze kwestie in bespreking komen. Het C. C. O. zegt n.l. dat sinds december 1963 de marktnotering voor de varkens 24 procent is gedaald. Alleen de goedkopere vlees soorten als spek e.d. gaven in de winkels een prijsdaling te zien van 10 tot 15 procent. De prij zen van de groothandel volgden de marktnoterin- gen wel, zodat de marge in de kleinhandel aan zienlijk moet zijn gestegen, aldus het C. C. O. D. SLACHTVEEPRIJZEN DOOR DIEPTEPUNT HEEN Het is verheugend dat de veehouders, die deze herfst boventallig slacht- en gebruiksvee hebben af te zetten, zich niet overhaasten. Hierdoor wer den de marktaanvoeren minder dringend en zelfs in verschillende gevallen was een lichte daling van de aanvoer van slacht- en gebruiksvee merk baar, ondanks de overmatige regen die enige dagen aan een stuk neerviel. Het prijsniveau van het slachtvee was dan ook dicht bjj onze oriëntatie prijs gekomen, zodat het er naar uitzag dat het diepste punt bereikt was. Dit inzicht heeft meer aanhangers gevonden met als gevolg een verbetering van de markt- stemming, die nog wel niet tot uitdrukking kwam in de noteringen, maar volgens het markt verloop tot de conclusie leidde dat het dieptepunt is ge passeerd. Een terugkerend vertrouwen in de marktontwikkeling wordt hierdoor bevorderd, al moeten we nog afwachten in hoeverre in de komende weken sprake kan zijn van marktherstel. Een belangrijke prijsval in de herfst werkt in twee richtingen verstorend. In de eerste plaats is dit van invloed op de regelmaat van de rund- vleesproduktie in het volgende voorjaar en de volgende zomer. In de tweede plaats verstoort dit de stabiliteit in de melkproduktie. Het jongste verleden levert hiervoor een duidelijk bewijs. De roulering van onze veestapel dient in een regelmatig en vol doende snel tempo plaats te vinden. Wanneer dit, door welke oorzaak ook, van slag raakt, dan heeft dit ongewenste gevolgen. De melkveehou derij is niet alleen de leverancier van melk, maar ook van het fok- en weide vee. Het is dan ook goed gezien, dat in een Euro pees landbouwbeleid grote waarde gehecht wordt aan een zeker evenwicht tussen melk- en rund- vlees-opbrengst. De verhouding tussen die twee is bepalend voor de roulatie van de rundveesta pel en dus voor de vlees- en zuivelproduktie. D.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 8