De verantwoordelijkheid van de Land- en Tuinbouw O fficieel orgaan van fle Maatschappij tot bevordering van land eniuinbouH en Veeteelt in Zeeland Ir G. S. ROOSJE VRIJDAG 30 OKTOBER 1964 Door Adjunct-directeur Proefstation voor de Fruitteelt Wilhelminadorp W W üy 'w W fW, W/ m W, m ||f m W/ W W/ w'm.m "v- z mêm Frarkering bij abonnement. Terneuzen 52e Jaargang No. 2754 Zo luidt de titel van een in augustus van dit jaar ver schenen uitgave van de Plan- tenziektenkundige Dienst te Wageningen 1De hoofdmoot van dit boekje wordt ge vormd door een vertaling van een rapport over het ge bruik van bestrijdingsmidde len, dat op verzoek van wij len president Kennedy van de Verenigde Staten op 15 mei 1963 door een Ameri kaanse commissie werd uit gebracht. Dr. Briejèr, direc teur van de Plantenziekten- kundige Dienst te Wagenin gen heeft bij de Nederlandse vertaling nog een verklaren de inleiding geschreven. Met deze uitgave van de Plantenziektenkundige Dienst worden de schijnwerpers op nieuw gericht op het probleem van de nadelen, die aan het gebruik van bestrijdingsmid delen in de landbouw, tuin bouw, veeteelt en bosbouw verbonden zijn. Wij zeggen „opnieuw gericht", omdat sinds 1962 zowel in de vak pers alsook in de dagbladen en weekbladen overal en steeds weer artikelen opgedo ken zijn over de gevaren, die de mensheid van de zijde van de chemische bestrijdingsmid delen bedreigen. Deze publiciteit is eigenlijk ingeleid door het verschijnen van een boek, getiteld: „Si lent Spring" (Nederlandse vertaling: „Dode Lente") van de Amerikaanse schrijfster Rachel Carson. Zij heeft met haar boek als het ware „een knuppel in een hoenderhok" gegooid. Zij geeft in haar boek een somber, wellicht wat eenzijdig, beeld van de gevaren van het gebruik van chemische bestrijdings middelen, dij ter bestrijding van ziekten, schadelijke insekten en andere dieren en ter verdelging van onkruiden worden toegepast. Zij heeft bereikt, dat zij vele mensen tot na denken heeft gebracht. Dit is heel goed voor de groep van de bevolking, die ten nauwste betrokken is bij de landbouw in de ruimste zin, waarvan de bestrijdingsmiddelen niet meer zijn los te denken. Bij de grotere groep niet ingewijden kan lezing van het boek van mej.. Carson echter gemakkelijk tot een soort paniekstemming leiden en daar is nie mand bij gebaat. Het rapport van de eerder genoemde Amerikaanse commissie over het gebruik van bestrijdingsmiddelen geeft vele voor beelden van de gevaren van de chemische bestrijdingsmiddelen, maar het rapport doet daarnaast uitgebreide aanbevelingen voor het herkennen en het beteugelen van de ge varen. Een gevaar is niet meer zo groot zodra men het heeft herkend als een gevaar! Uiteraard zijn de aanbevelingen in het rapport bedoeld voor de Amerikaanse om standigheden, maar u zult begrijpen dat heel veel van wat in deze aanbevelingen staat algemeen geldend is, dus ook voor Nederland. Vóórdat wij verder ingaan op deze aanbevelingen menen wij er goed aan te doen enkele opmerkelijke gedeelten uit het rapport nader onder uw aan dacht te brengen. HET NUT VAN DE BESTRIJDINGSMIDDELEN DE Commissie, die het rapport heeft opgesteld, begint met als haar oor deel uit te spreken, dat het gebruik van bestrijdingsmiddelen dient te worden voortgezet, willen wij de voordelen behouden die wij thans te dan ken hebben aan het werk van vakbekwame boeren en kwekers, en van hen die verantwoordelijk zijn voor de bestrijding van ziekten en plagen. Dat is een goed uitgangspunt. De bestrijdingsmiddelen hebben een grote rol ge- 1> Verslagen en Mededelingen no. 140 van de Plantenziektenkundige Dienst, Wageningen. 40 blz.. 1964 (Foto Min. L.V.V.) speeld door de produktie en de bescherming van levensmiddelen, veevoer en vezelstoffen, te vergemakkelijken zowel wat betreft kwaliteit als hoeveel heid. Verder door het verbeteren van de volksgezondheid en door het beper ken van vele soorten hinderlijke insekten en ongewenste planten. De pro duktiviteit is dusdanig opgevoerd, dat hongersnood in de beschaafde landen een onbekend verschijnsel is geworden. De catastrofe in de aardappelteelt in Ierland in 1845 door het zeer ernstig optreden van de aardappelziekte Phy- tophthora wordt nog altijd in herinnering gebracht als een standaardvoor beeld van wat vroeger zonder toepassing van chemische ziektebestrijding kon gebeuren. Zoiets is tegenwoordig vrijwel ondenkbaar. Vanzelfsprekend zijn het niet alleen de bestrijdingsmiddelen geweest, die de produktiviteit en de bedrijfszekerheid hebben verbeterd. Mechanisatie, verbeterde kunstmest- (Zie verder pag. 983) wmm: -

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 1