VREDESTEIN WIJ ONTVINGEN extra trekkracht Vandaag tot aan Uw enkels in de bagger, VREDESTEIN TRACTOR GRIP NYLABOUR 90S tevreden zijn waar verlangd wordt VRIJDAG 30 OKXOBKK 1964 banden worden o.a. gemonteerd op: VREDESTEIN t Deutz Eïcher Fendt Fiat Ford Güldner Hanomag John Deere-Lanz Kramer Masse y-Ferguson McCormick Porsche Diesel Renault Same Schlüter Zetor U KUNT BOUWEN op de vermaarde Vredestein service en garantie Bouwplan en vruchtopvolging in de IJsselmeer- polders. Publikatie van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting in de N. O. P. en R. L. V. D. voor de IJsselmeerpolders. Redaktie S. Zwa- nepol en E. Boerrigter. De ongeveer 11 jaar geleden verschenen pu blikatie „Het bouwplan op de akkerbouwbe drijven in de N. O. P. diende aangepast te worden aan de gewijzigde inzichten, veran derde omstandigheden en de ontwikkeling van de mechanisatie. Om het maken van een doel matiger keuze van bouwplan en vruchtopvol ging te vereenvoudigen werd in deze publi katie een groot aantal combinaties naast elkaar gezet en besproken, mede aan de hand van praktij kgegevens. In de N. O. P. is, economisch gezien, de teelt van aardappelen en bieten het belang rijkst. Aan de vruchtopvolging van deze ge wassen is daarom in de schema's veel aan dacht besteed. Voor de zwaardere gronden van Oostelijk Flevoland is een aantal opvol gingsschema's met veel graan en andere ge wassen gegeven. Ook voor de gemengde be drijven worden gewassenkeuze en vruchtop volging behandeld. Onderzoek naar de oorzaak van Jonathanbe- derf - seizoen 1962'63. Rapport no. 1410, van I. B. V. T. te Wageningen geeft in een uitvoerig verslag het resultaat weer van de onderzoekin gen naar Jonathanbederf. Ouderdom van de vrucht, uitstel van bewaring, tussentijdse op warming, geleidelijke verlaging van de bewaar- temperatuur of verhoging, bespuiting met cal- ciumnitraat gaven geen eensluidende of nega tieve resultaten van de genomen proeven. De typen van bederf zijn mede beïnvloed door de voorrijping. Het rapport is verkrijgbaar bij het I. B. V. T. voor de prijs van 4,te storten op gironummer 875467, Haagsteeg 6. if Mechanisatiegids Deel I Graanoogst - werktuigen - vlasoogstmachines - stoppel - knollenplukmachines. Samengesteld door het L. E. I. te Den Haag, met medewerking van het I. L. R. te Wageningen en uitgegeven door de Stichting Mechanisatie-Centrum te Wage ningen. Prijs ƒ4,50. Verkrijgbaar door storting van dit bedrag op giro 94.70.57. De toenemende mechanisatie in de moderne landbouw en de veelheid van landbouwwerk tuigen, die daarvoor op de Nederlandse markt worden aangeboden, maken het de aspirant koper en practische gebruiker steeds moeilij ker uit dit grote aanbod een verantwoorde keuze te doen. Doel van deze „Mechanisatie gids" is de toekomstige koper wegwijs te maken door een overzicht van de werktuigen te geven, door omschrijving van de verschil lende types, aangevuld met de technische ge gevens. Dit geschiedt aan de hand van de be handeling" van groepen machines, welke binnen het raam van een zelfde arbeidsmethode wor den toegepast. Ook is een beschrijving opgenomen van en kele in het onderzoekstadium verkerende ar- beidsmethoden bij de strowinning en de daar bij van belang zijnde werktuigen. Het a.s. voorjaar zal het tweede deel ver schijnen waarin voornamelijk de graandroog- inrichtingen en de apparatuur voor intern transport van graan worden behandeld. Uiteraard geven deze uitgaven in meer of mindere mate een „momenf'-opname en zul len dan ook gauw achter zijn bij de snelle ontwikkeling, die de mechanisatie te zien geeft. Werktijdverkorting op gemengde bedrijven. Publikatie No. 82 van het I. L. R. te Wagenin gen. Verslag over een onderzoek naar de mo gelijkheden van een gemiddeld 48-urige werk week op een aantal gemengde bedrijven in Oost- en Zuid-Nederland, door P. Westra, met medewerking van Ir. C. J. Cleveringa en G. Postma. Verkrijgbaar door storting van 4, op giro 88.00.18 van dit Instituut. In grote lijnen geven de uitkomsten van dit onderzoek de tendens weer, dat ook het gemengde bedrijf een aantal mogelijkheden kent om de werktijd in te korten, mits de boer zich hiervoor enige moeite wil getroos ten. Uit het onderzoek bleek echter, dat twee derde van de bedrijven er in geslaagd is om de arbeidstijd sterk in te korten. Bij een soortgelijke proef destijds in Z.-W.- Friesland was het opschuiven van het vroege morgenmelken de sterkste ingreep in de dag indeling van de bij de proef betrokken be drijven. In Oost- en Zuid-Nederland daarentegen is het 's avonds vroeger melken de grootste verandering geweest. Daarbij bleek dat niet de afvoer van de morgenmelk maar de be waring van de middagmelk van het groot ste belang is. Gemiddeld was er tussen de melktijden een daginterval van 10 uren en een nachtinterval van 14 uren. Ongeveer een derde deel van de bedrijven is er volledig in geslaagd de 48-urige werk week te bereiken, een ander derde deel bijna, terwijl het resterende derde deel vrij lange werktijden heeft behouden. Voor twee derde deel is dus de kortere werkweek gerealiseerd. De vaste arbeidskrachten hoefden 's zomers nauwelijks langer te werken dan 's winters; het verschil in arbeidsbehoefte werd opge vangen door gezinsleden, losse arbeidskrach ten of loonwerk. De arbeidsproduktiviteit op de verschillen de onderzoekbedrijven liep sterk uiteen en varieerde van 100 tot 300 uren per arbeids- eenheid (één arbeidseenheid is vergelijkbaar met één melkkoe). Voor de veeverzorging was gemiddeld 60 van de totale tijd nodig; de veldwerkzaamheden vroegen 28 en het al gemene werk 12 De besparing op arbeids uren moet dus in eerste instantie worden ge zocht bij het melken en de veeverzorging. Juist bij deze werkzaamheden ziet men in de praktijk grote verschillen. Aangezien deze ver schillen vaak niet hun oorzaak vinden in de werkomstandigheden, kan op vele bedrijven hier het middel gevonden worden om de ar beidstijd tot redelijke lengte terug te brengefi. Leidraad voor de moderne pluimveehouder, een brochure uitgegeven door CEBECO ter voorlichting van de moderne pluimveehouder, zowel wat de bouw en inrichting van pluim- veehokken betreft als de voeding en hygiëne van het pluimvee. De verspreiding van deze brochure vindt plaats via de leden-coöperaties van CEBECO, tot wie belanghebbende pluim veehouders zich dan ook kunnen wenden voor het verkrijgen van een exemplaar. Het onderhoud van de Landbouwtrekker, door Dr. F. W. Bakker Arkema. 2de druk. Prijs 5,25. N. V. Uitgevers Mij Tjeenk Willink. De landbouwtrekker, waarvan het aantal nog steeds toeneemt, is een zó belangrijk werktuig voor de normale bedrijfsvoering geworden, dat het zaak is deze grote kapitaalsinvestatie zo rendabel mogelijk te gebruiken. Goed on derhoud komt de levensduur en bedrijfszeker heid van de trekker ten goede en houdt de reparatiekosten op een normaal verantwoord peil. De bedoeling van dit boekje is om naast het instruktieboekje een (eenvoudige) hand leiding te geven voor het gebruik van een trekker en het beschrijven van een aantal (eenvoudige) technische reparaties, een en ander aangevuld met een aantal technische wenken. (Adv.) morgen op de toppen van de kluiten Dddrom is hei yoor een bwienlander zo moei lijk een trekkerband voor Nederland te maken. v:< Wend U voor een goed advies tot Vredestein - Enschede "afdeling landbouw sterk karkas van super nylon veel hogere kammen, breder en zwaarder ongekend grote trekkracht, vooral in natte, zware grond ook onder de zwaarste omstandigheden weinig of geen slip. Dus géén structuur- bederf volkomen zelfreinigend profiel soepel rijdend en minimale slijtage op verharde wegen door speciale construc tie van de kammen duurzame Vredestein - rubbermengsels, waardoor veel langere levensduur geschikt voor meerdere loopvlak-ver nieuwingen verbluffend gemakkelijke montage

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 15