EM VOOR GLADIOLEN :e schakelt over op Tuinbouw 993 Mechanisatie Tulpen op konktrakt VHM DAG 30 OKTOBER 1964 komenden ontstaat", noemde brochure ver- latie die dreigt te ont waarde van kostbare zin het aloude beroep is het verstandiger •r te schakelen op iets half jaar later, mei t gemeentebestuur en brochure met de nog bedreigde gemeen- e toekomst van Yer- ernieuwing, aandacht brochures wordt een n op de overheid, niet individuele tegemoet- an voorzieningen van nieuwe bestaansbronnen voor de getroffen gemeenschappen. De strenge winter van 1962/'63 heeft immers nog eens extra schade toegebracht aan de oestervoorwaarden. Van de overheid wordt gevraagd een vlotte ver lening van rijksgoedkeuringen voor de bouw van noodzakelijke bedrijfspanden. Een kom- pensatieprogramma zal kunnen voorkomen dat hoge bedragen ter vergoeding van indi viduele schade zullen moeten worden uit gekeerd. Door enige gedupeerde kleine zelfstan digen zijn dan reeds initiatieven genomen om de arbeidsintensieve champignonteelt te gaan beoefenen, waardoor thans reeds meer dan 15 champignonkwekerijen bestaan. Als bronnen van nieuwe welvaart wordt ook de tuinbouw genoemd. De zelf ontworpen standaard kan zestien manden dragen en is met een hand-hefwagen te verplaatsen. Steketee. er zyn goed zichtbaar. Reeds op het land worden de kisten direkt ge vuld, nadat ze gerooid zijn in manden of zakken. Het gebruik van kisten bij de opslag, het tran sport en het drogen van produkten maakt de me thode van werken eenvoudig en overzichtelijk, ter wijl dit systeem zeer flexibel is en hiervoor slechts één grote ruimte nodig is. Een hefmast op de trekker zorgt voor het op laden van de wagen voor transport. Vooral het intern transport en het vele werk daarbij was een reden om te beginnen met deze grotere eenheden. Het werk is er beslist eenvou diger op geworden en gebeurt nu veel rationeler. De ervaring is dat het drogen in de kisten snel ler gebeurt. Ook op de veiling te St. Annaland waar een belangrijk deel van de gladiolen van Tholen gedroogd worden, gebruikt men deze grote kisten. Volle kisten worden regelmatig naar de drogerij afgevoerd. Eventuele halve kisten van een bepaalde partij en soort worden aangevuld met zakken van de volgende partij. Door echter met grote partijen te werken komt dit weinig voor. Totaal kunnen er in de voor droogruimte 60 kisten geplaatst worden. Elk lid heeft 100 roe te verzorgen en de overige kosten zijn voor rekening van de vereniging. Door regelmatig vergaderingen te houden zullen de er varingen van de leden eventueel met deskundigen, uitgewisseld worden. Nauw kontakt. is er met een veiling maar geen binding. Ieder lid is voor een gedeelte aansprakelijk. Met een open oog voor demoeilijkheden zal deze enthousiaste en eens gezinde groep na de goede voorbereidingen zeker het gestelde doel kunnen bereiken. Speciale aandacht zal de watervoorziening vereisen. Afhankelijk van de ervaringen van deze groep verwacht de heer Steketee zeker een uit breiding van de tulpenteelt in Zeeland, vooral in Zuid-Beveland. Bij de omschakeling in Yerseke zal men zeker met de tuinbouw als mo gelijkheid rekening kunnen houden en daar komen naast de champignons allereerst de sektoren bloembollen en fruitteelt zeker voor in aanmerking. Wij hopen dat nog vele ondernemers die gedwongen moeten veranderen een bron van bestaan in de tuinbouw en daar nieuwe welvaart in zullen kunnen vinden. DIJ de verdere verwerking van de knollen is er veel minder handwerk door de mecha nisatie die is toegepast. De kisten worden met een verrijdbare lier, boven in de hal aangebracht, op hun plaats gezet. Na het voor drogen komen de kisten op de in tweevoud geplaatste kantelaar, die de knollen geleidelijk afvoeren elk via een elevator naar de twee opgestelde driedelige pel- banden. In de pelkamers, waar 24 vrouwen het werk doen, gaan de schone knollen op een tran sportband naar de sorteermachine en het afval via een andere transportband, die in tegengestelde richting loopt, naar buiten waar dit afval opge vangen wordt. Op de sorteerband worden de gladiolen export- klaar "gemaakt en na de grootte-sortering in man den opgevangen. Voor het wegzetten van deze manden en het nadrogen is een speciale standaard ontworpen waarop in 4 lagen van 4 totaal 16 man den tegelijk gezet kunnen worden. De platte voet van deze standaard is geschikt gemaakt voor een verrijdbare hefwagen zodat deze 16 manden in eens in de nadroogruimte geplaatst worden en te vens kan de warme lucht de knollen overal be reiken. IN de richting van de bloembollenteelt wordt niet alleen gewerkt aan de gladiolen. Door de hoge kosten van plantgoed en de nog onvol doende ervaring heeft men om tulpen te kunnen gaan telen een vereniging opgericht, in Oost Zuid- Beveland, waarvan de heer Steketee voorzitter is. De 18 leden van deze vereniging gaan geza menlijk tulpen telen, ieder voor een oppervlakte van 100 R.R.; vergunningen zijn hiervoor aanwe zig. Om met een minimum aan kosten en om een zo groot mogelijke ervaring in de teelt van tul pen te kunnen opdoen, zijn alle tulpen bestemd voor 2 grote percelen, waarvan de grond gekar teerd en onderzocht is door het Rijkstuinbouw- konsulentschap te Goes. Vanuit de pelkamer naar de sorteermachine. Een afzuiginrichting aan het begin verwijdert alle afval. rgemakkelijkl het transport.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 13