NIEUW DROOGSYSTEEM De heer L. B. Steketee in Yerseke sc Grootte van het bedrijf Nieuw droogsysteem Omschakeling van zelfstandigen 992 ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD IN december 1959 verscheen er van het gemeentebestuur in Yerseke in samen werking met het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland een brochure met de titel: „Om de toekomst van Yerseke". Door de uitvoering van het Deltaplan en de toe stand van de haven sinds enkele decennia is de toekomst van Yerseke onzeker en vertoont zij sombere perspektieven. In dit vissersdorp immers is de schaal- en schelp dierenteelt de belangrijkste bron van bestaan. Deze sombere konklusie was terecht ondanks de bepaling in artikel 8 van de Deltawet waarin regelen worden gesteld, „omtrent tegemoetkoming, hetzij door het treffen van voorzieningen, hetzij in geld, in de schade welke door de Deltawerken voor de visserij en aanverwante bedrijven en voor andere daarvan in aanmerking komende) Uitvoerig wordt in genoemde br der ingegaan op de situatie die dr staan. Wat wordt de waarde va opstallen en heeft het zin het alc te blijven uitoefenen of is het v misschien nu reeds over te schak anders? Nauwelijks drie en half jaar 1963, verschijnt van het gemeent* het E. T. I. een nieuwe brochure somberder titel „Een bedreigd» schap", waarin over de toekoms seke, aan verval of vernieuwing wordt besteed. In beide brochures dringend beroep gedaan op de ov alleen te denken aan individuele komingen maar ook aan voorzie Al spoedig blijkt deze hal te klein te zijn en met een uitbreiding, waarmee bij de vestiging was rekening gehouden, komt er in 1964 een tweede hal bij van 16 x 20 m. De kapaciteit voor drogen en verwerken wordt hierdoor verdubbeld en be draagt thans 700.000 kg. De droogvloeren voor het voordrogen zijn buiten de hallen gemaakt. De heer Steketee heeft gedeeltelijk de vak school voor bloembollen gevolgd maar zich gro tendeels bekwaamd in het vak door regelmatig de bloembollenbeurs te Haarlem en grote en voor aanstaande kwekersbedrijven te bezoeken. De drang naar ervaring in de praktijk was gro ter dan het volgen van de theorie op school. Voor een echte ondernemer die de oude beproefde pa den moet verlaten kan dit geen beletsel zijn om te slagen. Voor de inrichting en het ontwerp van de schuren werden voor de uitvoering deskundi gen aangetrokken nadat zelf de ontwerpen hier voor gemaakt waren. Door de snelle afgifte van de vereiste vergunningen en het werken met du- rox-steen is het gebouw en later de uitbreiding snel tot stand gekomen. Voor de isolatie zijn glas wol vezels gebruikt. DEHALVE drogen en verwerken voor derden worden er op zaaiklaar land ook 12 ha gla diolen geteeld door de heer Steketee. Het sortiment hiervoor bestaat uit 6 flinke par tijen en bovendien uit 12 nieuwe soorten. Van de laatste teelt de heer Steketee vooral soorten waarvoor een markt blijkt te bestaan en die goed te kweken zijn, bijv. Long Island, Westpoint en Modern Art. Om bekendheid te geven aan nieu wigheden in dê teelt wordt regelmatig meegedaan aan de jaarlijkse tentoonstelling in Waarde. Er is een vaste kern van 8 man personeel en in het seizoen zijn er veel vrouwen en scholieren die helpen, soms wel tot een totaal van meer dan honderd. De grond waarop de gladiolen geteeld worden wordt gehuurd. Alleen de beste gronden worden hiervoor uit gezocht. Reeds enige jaren tevoren wordt er gelet op de kwaliteit van de grond en de produkten van deze landbouwpercelen. IIET aanbod voor drogen en sorteren neemt snel toe en de opbrengst van meer dan 30 ha worden hier reeds verwerkt. De eisen die aan een gladiolendrogerij worden gesteld zijn zeer hoog en het inrichten van een gebouw of schuur hiervoor gaan gepaard met hoge investeringen. Vooral de inrichting moet zo ekonomisch mo gelijk gebeuren en de indeling hangt vaak nauw samen met de grootte van de machines of hulp werktuigen en de arbeidsgangen. Het voordrogen vindt normaliter plaats op een droogvloer, waarbij 4 of 5 zakken boven elkaar gelegd worden. Op dit bedrijf gebeurt het in kis ten met een inhoud van 1 m3. Elke kist heeft een inhoud die overeenkomt met die van 40 gaasbak- ken. Afhankelijk van het vocht bevatten deze kisten circa 600 kg gladiolen. Driedelige pelband. Gladiolen en afval worden afzonderlijk afgevoerd. Deze kantelaar zorgt voor een geleidelijke aanvoer via de elevator van de pelkamer. PEN aanverwant bedrijf van de visserij en een individueel geval, waar- over in de inleiding gesproken wordt vonden wij bij de heer L. B. Steketee uit Yerseke. Reeds voor de grote schade kwam was hij reeds in 1960 begonnen met gladiolen telen en heeft zich later daarin gespecialiseerd. Persoonlijk zag de heer Steketee weinig toekomst in de oesters voor Yerseke. De eerste jaren waren de moeilijkheden ook voor de teelt van gladiolen zeker niet gering. Bovendien was hij toen nog geïnteresseerd bij de oesters en mossels en in een aanloopperiode moet nu eenmaal veel geleerd worden. Sinds 1962 be steedde hij zijn aandacht en werk alleen aan de bloembollen. Van het begin af aan is hij zelf de knollen gaan drogen en in 1963 komt hij als eerste met een vestiging op het industrieterrein de Gr. van Zoe- lenstraat te Yerseke. Zijn eerste hal, een moderne droogschuur, wordt er gebouwd met een oppervlakte van 30 x 12 m en met een droog- en verwerkingskapaciteit van 350.000 kg gladiolen. Vooraanzicht bedrijf Steket De droogkisten en de lier zyn goc

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 12