De fruitsituatie in de Westhoek TIPS VOOR TUINDERS DINGEN VAN DE WEEK WIJ ONTVINGEN 962 ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD 0 Preimot. Reeds eerder hebben we op de bestrij ding van de preimot gewezen, doch deze schijnt dit jaar zeer hardnekkig te zyn. Als opnieuw aantasting wordt waargenomen dan spuiten met parathion waar een uitvloeier aan wordt toegevoegd. Goed in het hart van de plant spui ten. 0 Rupsen in koolsoorten. In diverse koolpercelen zijn weer rupsen waargenomen. Op een ge was dat vrij spoedig kan worden geoogst ge bruiken we een middel met een korte werkings duur, b.v. phosdrin. Op gewassen die voorlopig nog niet oogstbaat zijn gebruiken we liever een middel als DDT. 0 Snijbonen drooghouden. Door veel te luchten en de kas wat bij te verwarmen kan het bonen gewas droog worden gehouden. Voor een goede ontwikkeling van het gewas is dit een eerste vereiste. 0 Bladvlekken in violen. Deze ziekte kan worden voorkomen door een voorbehoedende bestrij ding toe te passen. We kunnen hiervoor gebrui ken 50 gram captan of 50 gram koperoxychlo- ride per 10 liter water. 0 Vrijkomende gronden onkruidvrij houden. Door te spuiten met Gramoxone kunnen we onze vrijkomende gronden onkruidvrij houden. Van dit middel gebruiken we 50 cc op 10 liter water per are. 0 Het zaaien van peen onder staandglas. Peen kan nu onder staandglas worden gezaaid. Niet te veel zaad gebruiken; een goede kwaliteit wordt geoogst bij een ruime stand van het ge was. Het beste kan gebruik worden gemaakt van een meststof als 6 x 18 x 28. Dus weinig stikstof en veel kali. DE eerste herfststormen met veei regen, hagel en zelfs onweer kwam voor de fruitteler wel zeer ongelegen, want met 'n recordoogst hebben deze mensen alleen maar baat bij goed plukweer. Tot nu toe was elke dag een uitermate geschikte dag om het fruit in de kisten te krijgen, en met in zet van mensen en materiaal liep het werk in vlot tempo naar een toch nog vroege afloop. Doen het weer sloeg om en het gebrek aan kis ten daar nog bij deed opeens het juiste rhytme danig verstoren. Het sorteerwerk kon met deze regendagen weer ter hand genomen worden hoe wel veel kwekers dit in de avonduren doen opdat toch nog regelmatig het eindprodukt tijdig op de markt of veiling kon komen. De aanvoeren aan de Hogezoom bij de veiling- loods zijn enorm groot en enkele cijfers bewijzen dit duidelijk. Tot nu toe, om precies te zijn per 1 oktober zijn niet minder dan 91.059 lege kisten aan de kwekers uitgegeven. Vorig jaar ook met 1 oktober was dit aantal slechts 57.383 kisten. Hiervan waren eveneens op 1 oktober 40.230 aan gevoerd met appelen of peren. Nu, in 1964 zijn op die datum reeds 61.298 volle kisten aangevoerd wat een vermeerdering betekent van goed 21.000 kisten of in procenten uitgedrukt 50%. Uit deze cijfers kan men wel een voorstelling krijgen van de grote fruitoogst die de Westhoek aan het ver werken is. Nog zitten een goede 30.000 kisten on der de kwekers allen vol met Cox's, Goudreinet- ten of Golden Delicious. Hoeveel duizenden kilo's of er uitgestort liggen is niet bekend doch het zijn er zeer vele. Niet alleen in boomgaarden ligt het fruit op de grond te wachten op kisten, doch men kan rustig zeggen dat elke schuur of andere gebouwen, ja zelfs campingcantines en zomerhui zen benut worden voor fruitopslag. De prijzen blijven matig en de minder goede en bekende rassen krijgen maar een zeer lage prijs toebedeeld. Zo bracht vorige week de Goud- reinetteval nog meer op dan de eerste kwaliteit sortering van de Ellison's Orange die toch heus niet onder de slechte rassen gerekend mag wor den. De eerste Goudreinetten komen nu ook aan de veiling en de prijs ligt op een redelijk peil. Het zijn slechts de eerste partijtjes en het is de vraag of ze dat peil kan houden als de grote massa aan gevoerd wordt. Voor de beheerder van de aanvoerloods, de 0 Het doorspoelen van kasgronden. Het is ge wenst voor alle groentegewassen de grond goed door te spoelen. Bijna alle groentegewassen zijn gevoelig voor zout in de grond. 0 Chrysanten na de oogst. Goed gezond vermeer deringsmateriaal kan alleen worden verkregen als het gewas ook na de oogst gezond wordt gehouden. Een regelmatige ziektebestrijding toepassen is dus een eerste vereiste. 0 Dode bladeren bij aardbeien verwijderen. Bij het wieden van aardbeien (glas) worden tege lijk de aangetaste bladeren door bladvlekken- ziekte verwijderd. Hierdoor wordt een ernstige besmettingsbron weggenomen. 0 Sla voor weeuwenteelt. In de tweede helft van oktober gaan we sla zaaien voor weeuwenteelt. Per raam hebben we een hoeveelheid zaad no dig van 1 gram. 0 Knolbegonia's en dahlia's in deze maand rooi enVoordat we knolbegonia's en dahlia's rooien gaan we eerst controleren of er geen zieke exemplaren tussen staan. 0 Rijpingssnoei' bij druiven. Bij druiven passen we nu de z.g. rijpingssnoei toe. Dit om een be tere belichting in de kas te krijgen. Door een betere belichting komen de druiven beter op kleur en smaak. De temperatuur zo koud mo gelijk houden, ook dit is bevorderlijk voor de kleur. 0 Het opkuilen van witlof. De grond waarin we de witlofpennen zetten moet een goede struc tuur bezitten en mag vooral niet te zuur zijn. Na het opzetten gaan we de grond met veel water inspoelen. heer W. van Sluijs is het de gehele week een drukte van belang en van vroeg tot laat worden de volle kisten gereed gezet voor vervoer naar Rotterdam nadat ze door de kwekers zijn aange voerd. Dan moeten er weer lege kisten uitgereikt worden en in de namiddag komen de eerste grote vrachtauto's van de expediteurs meestal geladen mét lege kisten weer het aanvoerterrein aan de Hogezoom opgereden om na gelost te zijn, weer de volle aanvoer te gaan laden. Tot ongeveer 8 uur keert de rust terug bij de aanvoerloods waar bij iedereen blij is dat een welkome rustperiode aanbreekt. De hoog met volle kisten opgeladen vrachtauto's soms een even volle aanhanger achter zich mee trekkend, krijgen hun dagelijkse verzorging in de garages en de andere morgen omstreeks half vijf worden de motoren weer gestart om tijdig met een der eerste bootjes aan Zijpe mee te kunnen. Vroeg in de voormiddag komen ze op de grote veiling der Zuid-Hollandse eilanden" aan de Waalhaven in Rotterdam aan waar ze gelost wor den. Elke partij wordt genummerd en ai spoedig komen de kopers met hun boekjes om een partij die hun aanstaat te noteren en later via de grote veilklok te kopen. Dan worden de volle kisten weer opgeladen om nog dezelfde dag in vele Ne- derlanse groentewinkels kopers tot zich te trek ken. De partijen, aangekocht voor het buitenland worden op de veiling overgepakt in eenmalige kisten. De andere dag vertrekken dan de grote> trailers met deze verpakking naar het Ruhrgebied, België en soms Frankrijk. Tot die chauffeurs die hier op het eiland het fruit vervoeren, afkomstig van de expeditiebedrij ven Hart te Renesse en Rademaker te Haamstede willen we ook vanaf deze plaats een woord van waardering schrijven omdat ook zij, evenals de beheerder de heer v. Sluijs met zijn helper de heer Remmers alle moeite doen om het zorgvuldig ge teelde fruit even goed in Rotterdam te krijgen. De situatie wordt voor hen, wanneer de brugverbin- ding SchouwenRotterdam geheel klaar is ge makkelijker omdat dan het tijdrovende veer te Zij- *pe hun geen parten meer gaat spelen. Voor verse groente zal het dan mogelijk worden, om, des mor gens vroeg gesneden, nog dezelfde dag op de vei ling te doen'verkopen.. Tot op heden was dat voor deel slechts beschoren aan die kwekers die on der de rook van Rotterdam woonden. WOG steeds zitten we op de fruitbedrijven volop in de pluk. De aanvoeren op de veilingen zijn ruim en zouden zonder twijfel nog groter zijn wan neer er geen gebrek aan kisten was. Er gaat veel fruit de grenzen over en dit wordt direct overgepakt in eenmalige kratten of dozen waardoor de meermalige veilingkisten vlug ter be schikking komen. Maar ondanks dat hebben heel wat telers toch zorgen over hun fustpositie. Op de kleinere bedrijven zullen de appels wel voor een belangrijk deel zijn geplukt. Op de grote bedrijven moet echter nog veel gebeuren. Plaatse lijk zien we reeds appels op een hoop liggen. Wan neer in een schuur is gestort dient terdege gelet te worden op muizen en ratten want deze kunnen veel schade aanrichten in het fruit- Dat geldt ove rigens ook voor het fruit dat in kisten staat. We hoorden ook reeds over de kramsvogels die plaatselijk het weer hebben voorzien op de vruch ten die nog aan de bomen hangen. Ook aan deze belagers van het fruit mag niet zonder meer voor bijgegaan worden want ze kunnen een zeer grote schade in korte tijd aanrichten. Vooral langs de kust heeft men dikwijls te maken met deze vogel- schade. Sinds eind vorige week is het appelras Golden Delicious op de veilingen verschenen. Reeds de eerste aanvoerdagen werden er enkele mooie par tijen van dit ras aangeboden. Deze werden goed betaald want de rpijs lag, al naar de maat, tussen 40 en 60 cent per kg. Dit is niet onbevredigend. Met meer dan gewone belangstelling zullen de prijzen van dit voor Zeeland zeer belangrijke appel - ras worden gevolgd want veel telers iiebben er mee te maken, ja er is zelfs een grote groep van fruittelers voor wie dit ras het fundament van het bedrijf is geworden. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen is over de afzetkansen van de Golden Delicious niet pessimistisch gestemd. Het verwacht voor dit ras een redelijk vlotte afzet zonder afzetmoeilijk- heden op een prijspeil dat gemiddeld niet veel zal afwijken van dat van het vorig jaar. Wel vestigt het Centraal Bureau van de veilingen er de aan dacht op dat het verstandig lijkt de Golden Deli cious reeds in de komende maanden in een vlot tempo aan te voeren. Dit kan de prijsvorming na de jaarwisseling al leen maar gunstig beïnvloeden. In Frankrijk hebben de telers van Golden Deli cious de laatste tjjd in een traag tempo aange voerd. De prjjzen van dit ras lagen daar in de afgelopen weken nog wat hoger dan het vorig jaar. Gedurende de maand september is er op de Zeeuwse fruitveilingen een grote vraag geweest voor industriefruit bestemd voor export. Deze vraag is op het ogenblik vrijwel geheel verdwe nen. Het zijn op het ogenblik enkel de binnen landse fabrieken die als kopers van industrie appelen optreden op de Zeeuwse veilingen. De prijs is hierdoor gedaald tot de minimumprijs van 6 cent per kg. Ook het ongesorteerde fruit brengt niet veel meer op dan deze minimumprijs. Er is dus voor de telers weinig aardigheid aan om de kosten van het sorteren te ontlopen en zo ineens voor de fabriek te leveren. In de afgelopen week zfjn op de Zeeuwse veilin gen de eerste zendingen fust aangekomen bestemd om uitgevoerd te worden met appels naar Oost- Duitsland. Er zijn nog geen appels voor dit land gekocht maar de verwachting is dat op korte ter mijn de uitvoer daarheen zal beginnen. Het vorig jaar is er ook veel fruit naar dit land verladen en het is te hopen dat het dit jaar weer zo zal gaan want er zal toch nog veel moeten gebeuren ten aanzien van de afzet van appelen in de komende maanden. De voorraden die er nog zijn op de be drijven van de telers zijn groot. De uitvoer van Goudreinette vanuit Zeeland naar Frankrijk is op het ogenblik wat minder groot dan tijdens de eerste aanvoerdagen. Duidelijk is naar voren gekomen dat ook voor dit land een goede kwaliteit appels vereist is. Bij de uitvoer naar dit land wordt vooral scherp gelet op de kleur. Naar België werden af en toe wat stoofperen uitgevoerd terwijl ook kleinere hoeveelheden Jo nathan naar dit land gingen. Tot de volgende week. Van de N.V. Uitgevers Maatschappij W. E. J. Tjeenk Willink - Zwolle in de serie „Leidraad" ir Pluimveehouderij door P. J. Wijk Pzn en W. J. D. Veenemans. 11e druk, prijs ƒ6,Een ge heel gewijzigde en aangepaste druk aan de veelal geringe lesuren die op de diverse scho len voor het pluimveeteeltonderwijs beschik baar zjjn. De heer Veenemans, onder-directeur van de Pluimveeteeltschool, werkte de beschik bare lesstof om, zette deze systematisch op en verwerkte de nieuwste gegevens. Veeteelt door ir. R. G. Anema m.m.v. ir. J. Jepma en T. R. Stegemann, 13e druk, prijs 7,90. Een enigszins gewijzigde en aan de eisen des tijds aangepaste nieuwe druk. Voor de Middelbare Land- en Tuinbouwscholen: Natuur- en weerkunde door D. van der Hey, leraar R.M.L.S. te Veendam. Naast de normale natuurkunde leerstof voor een middelbare school is tevens aan de weerkunde of meteo rologie in het kort aandacht besteed.^ Zweeds Masonite op de boerderij. Een boekje uitgegeven door N.V. Trima, Postbus 93, Zaan dam. In het bijzonder gericht op de landbouw-, veeteelt- en pluimveebedrijven geldt deze brochure gerichte voorlichting over de eigen schappen, toepassingen en verwerkingsaanwij zingen van Zweeds Masonite. De toepassings mogelijkheden van dit materiaal zijn legio en aan de hand van goede illustratie's en werk tekeningen kan men een uitstekende indruk omtrent e.e.a. verkrijgen. Voor belangstellenden op genoemd adres aan te vragen. Jammer dat het boekje geen kostencijfers dan wel kosten- vergelijkingen geeft!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 6