D1 951 WEEKOVERZICHT NOTERINGEN V R IJ D A G 16 O K T Q II E It 1 9 6 1 PIT EEN geheim Weekboek VAM ^ramujvoeSÜKHGEK Ontleend aan marktbericht Nobeco - Kortgene. Tarwe. Over de afgelopen week gaf de tarwe-markt geen nieuwe ontwikkelingen te zien. Wat verhandeld werd kon op het interventie-niveau worden afge daan, waarbij echter het aantal zaken beperkt bleef. Sommige fabrieken waren geheel niet voor nieuwe zaken aan de markt, andere wilden aankopen ver richten voor oktober- en november-levering, terwijl een grote hoogmolen geïnteresseerd was voor afname april tegen de interventieprijs. De verkopen van tar we voor export liepen sterk terug. De concurrerende offertes van Belgische en Franse tarwe, de door het slechte weer verhoogde scheepsvrachten en de dena- turatiekosten, maakten nieuwe afsluitingen op aan vaardbare prijzen vrijwel onmogelijk. Daarenboven ging op de Engelse markt ook het aanbod van de eigen boerenbedrijven een woordje meespreken. Uit de houding van de binnenlandse industrie zou men kunnen opmaken dat men gezien de enorme tarwe- voorraden in West-Europa de interventie-prijs in het algemeen ook als maximum-prijs beschouwt. Met de bestaande heffing voor Franse tarwe, het gunstige vochtgehalte daarvan bij een hoog hektolitergewicht, alsmede het goede uitmalingsrendement, moet het mogelijk geacht worden dat invoer zal gaan plaats vinden. Voergranen. Het was boeiend om in de verslag periode de elkaar bij de voergersthandel tegenwer kende krachten waar te nemen. De markt begon vol komen verlaten doordat Duitsland geen belangstel ling had voor nieuwe aankopen. De daar voortgaan de aanvoer van Amerikaanse gerst maakte het zelfs moeilijk om voor het gunstig gelegen noordelijke pro- dukt plaatsingsmogelijkheden te vinden. Al spoedig werd het echter duidelijk dat er nog verschillende blanko-posities liepen die recht getrokken moesten worden, waarvoor deze flauwe markt gunstig geacht werd. De biedingen werden evenwel door de houders van gerst niet geaccepteerd en de noteringen gingen omhoog zonder dat zaken tot stand kwamen. De prij zen liepen dus eigenlijk op veronderstelde nieuwe afsluitingen vooruit. Deze verwachtingen zijn geba seerd op het vertrouwen dat de Duitse kopers weer tegen interessante prijzen aan de markt moeten komen wanneer de overvloedige aanvoer van gerst zal zijn verminderd en het verbruik zal toenemen. De week eindigde met een rustige markt, waarbij de baissiers voor de vrij hopeloze taak stonden om hun contracten ingedekt te krijgen, omdat de leveranciers zich met hun offertes terugtrokken. De tijd zal leren of hier de verkopers een juiste taktiek volgen of dat een illusie wordt nagejaagd. Voor haver gold vorige week in grote lijnen eenzelfde beeld. Ook hier be gonnen in een aanvankelijk flauwe markt de prijzen op t>e lopen door pogingen tot dekking van blanko- contracten. Het gevolg was dat zonder offertes het prijsniveau van de voorgaande week weer bereikt werd. Brouwgerst. Zonder dat van noemenswaardige zaken gesproken kon worden en zonder dat de prij zen een verbetering te zien gaven, werd vorige week de stemming op de brouwgerstmarkt wat optimisti scher. Dit vond zijn reden in een vergrote interesse van Duitse zijde. Het was mogelijk om met kopers een gesprek te hebben, waarbij wel de hoge vrachten als gevolg van de lage waterstand de zaken nog in de weg stonden. Echter bleek ook dat men niet meer uitsluitend denkt over leveringen op termijnen waar van de heffingen nog niet gefixeerd kunnen worden. In Duitsland verloopt de afzet van mout vlot, wat snellere aanvulling van de gerstvoorraden bij de mouterijen nodig kan gaan maken. Voor een goed begrip moet toch nadrukkelijk worden gesteld dat de handel zelf nog steeds zeer gering was. Het C. B. K. bleef onveranderd open voor offertes op maart/april/ mei. Peulvruchten. Op de groene-erwtenmarkt werd in de afgelopen week de rustige handel op hetzelfde peil voortgezet. De Duitse importeurs kochten slechts het beslist nodige. De laatste beursdag sloot in een wat wankele stemming doordat bekend werd dat in Duitsland erwten uit Tsjecho-Slowakije geoffreerd werden tegen voor ons concurrerende prijzen. Afge wacht dient te worden welk effect dit zal hebben en over welke hoeveelheden het zal gaan lopen. Schok* kers bleven vrijwel onveranderd genoteerd. In Enge land zelf werden de prijzen van de binnenlandse oogst wat lager aangehouden. Medegedeeld werd dat één van de grootste Engelse importeurs heeft laten weten dat hij dit seizoen niet meer aan de markt zal komen. In handelskringen werd dit bericht met de nodige reserve opgenomen. Bruine bonen waren aan het einde van de week wat beter gestemd. Daarbij golden voor de latere termijnen lagere prijzen dan voor het loco-produkt. Ook capucijners gaven een lichte verbetering te zien. De termijnmarkt sloot vrijdag 9 oktober jl. nauwelijks prijshoudend met de volgende verreken-prijzen: 3 schokkers nov. ƒ56,75; dec. ƒ57,25. 3% groene erwten: nov. ƒ48; dec. ƒ49,jan. ƒ49,50; april ƒ51. De noteringen van korenbeurs-contracten voor de effectieve handel lagen ruim ƒ1,per 100 kg lager. Zaden. Karwijzaad liep geleidelijk aan enige gul dens hoger in een overigens rustige markt. Blauw- maanzaad begon zeer vast met sterk oplopende prij zen. Aan het einde der week ontstond bij de kopers enige weifeling. In deze situatie vonden winstnemin gen plaats en gingen in een verwarde markt de no teringen onderuit. Deze reactie moest wel op enig moment verwacht worden omdat de bij export te realiseren prijzen achterliepen op wat in het binnen land speculatief geboden werd. Uit Oost-Europa wa ren er geen offertes. Zaaigranen. In het begin van de afgelopen week viel een verhoogde activiteit in de handel van win- terzaaitarwe te constateren. De prijzen konden hier bij niet aantrekken aangezien het aanbod nog steeds de vraag ovérheerste. Te verwachten valt dat bij gunstig zaaiweer nog belangrijke hoeveelheden zul len kunnen worden geplaatst daar de voorraden bij de kopers over 't algemeen klein zijn. Voor zaai- erwten neemt de belangstelling van binnenlandse zijde wat toe. Men gaat blijkbaar van de veronder stelling uit dat, ondanks de tamelijk grote premie voor zaai-erwten t.o.v. de 3 cons, erwten, de erw- tenmarkt in z'n totaliteit vrij laag ligt. Zaaigerst blijft evenals brouwgerst rustig gestemd waarbij zeer weinig zaken tot stand komen. Ook in zaailijnzaad is de handel op het huidige, lage prijsniveau zeer rustig waarbij praktisch geen zaken worden gemeld. Vlas. De reeds eerder gemelde toestand, waarbij bied- en vraagprijzen te ver uiteen liggen, handhaaft zich nog steeds. De belangstelling van koperszijde blijft nog steeds van beperkte omvang. Ook de vlas- lintmarkt is nauwelijks prijshoudend. Ruwvoeders. In de strohandel kwam geen vermel- dingswaardige wijziging, waarbij het prijsniveau zich nauwelijks handhaafde. AARDAPPELTERMIJNMARKT (Weekbericht van 713 oktober 1964) Verstrekt door G. de Vries Zonen, N. V., Am sterdam. Voor Zeeland: Goes, tel. 01100-6451. Alhoewel de belangstelling voor het opereren op de termijnmarkt gering moet worden genoemd was ook deze week de omzet slechts 89 contracten (v.w. 67) maar gaven de noteringen een verbetering te zien zonder dat daarvoor direct aanwijsbare motieven op lange termijn kunnen worden aangevoerd. CONSUMPTIE - AARDAPPELEN Bintje 40 mm op april. Bij de opening op 16,80 trad direct een stijging op tot 17 om de opvolgende dag verder op te lopen tot 17.30. Na een beurs dag zonder enige transactie werden zaken ge daan op een verder stijgend niveau tot 17,80 als hoogste notering. Op de laatste beursdag werden contracten verhandeld op 17,60 en 17,50 met een slotnotering van 17,76017,40. POOT-AARD APPELEN Alleen in de Sirtema A 35/55 november kwa men 5 contracten tot stand op 14,50 met aan het slot alleen een laatprjjs van 14,90. In de overige rassen geen zaken en geen slotkoersen. Noteringen Rotterdamse korenbeurs van maandag. Cons, tarwe: 36,20. Beperkte vraag voor kleine hoeveelheden, doorsneekwaliteit, 17 vocht, franco fabrieken. Kippengerst: 30,25, okt., basis boordvrij. Brouwgerst C. B. K.: 33,75, maart/aprfl/mei, no minaal, basis boordvrij. Brouwgerst Duitse condities: 32,75, okt., Cambr., 33,25, okt., Balder, basis boordvrij. Haver 52/53 kg: ƒ29, loco, ƒ30,50, jan./april, basis franco Rotterdam. Groene erwten op monstertot 41, uitgez. par tijen iets hoger, franco Rotterdam. Groene erwten 3 kwaliteit: 46,75, loco, 48,50, laten, dec., franco Rotterdam. Groene erwten 6% kwaliteit: ƒ45,50, loco, franco Rotterdam. Groene erwten industrie: tot 38, franco Rotter dam. Termijnmarkt - maandagochtendcall. 1 x 48,75, dec., stemming nauwelijks prijshoudend franco Rot terdam. Schokkers op monstertot 47,50, uitgez. partijen iets hoger, franco Rotterdam. Schokkers 3% kwaliteit: 55,50, nominaal, okt., 57, dec., laten, franco R'dam. Schokkers 5% kwaliteit: ƒ53,50, nominaal, okt., franco Rotterdam. Termijnmarkt - maandagochtendcall. 1 x 57,25, dec., stemming nauwelijks prijshoudend, franco Rot terdam. Kapucijners op monster: tot ƒ44, voor goede par tijen, franco Rotterdam. Bruine bonen op monster geschoondtot 100, franco Rotterdam. Bruine bonen doorsneekwaliteit: ƒ88, laten, okt./ nov., franco Rotterdam. 13 oktober. JE mooie zomer is uit; het is nu echt najaar geworden en de jassen kunnen weer voor de dag worden gehaald. Nu, we mogen niet klagen wanneer wij al een eindje in oktober zijn en zeggen dat de zomer op z'n end loopt. Ja, aan alle moois komt een eind, wanneer we aan het bietenrooien en rijden zijn en het stuift er bij, dan denken we, dat is weer gewonnen straks wordt het weer modder en narigheid. We onderkennen de seizoenen goed, vooral omdat wij landbouwers veel met het weer heb ben te maken en de weerberichten zullen door onze collegaboeren zeer zeker altijd goed beluis terd worden. De gezaaide tarwe treft het prima met de re gen en degene die nog jzaaien moet, heeft wat minder moeite Om een prima zaaibed te verkrij gen. We zien weer veel tarwe zaaien dit najaar en het werkt er ook alles aan mee. Vroeg klaar met de aardappels, ook met de eerste leveringen bieten, dus we kunnen nog mooi op tijd zaaien. De gerst zal wel wat minder oppervlakte be slaan in 1965, gezien de prijs ervan tegenover tarwe. De aardappelprijs begint een heel klein beetje aan te trekken. Zo maar even stil laten doorgaan, het lijkt soms wel eens, dat de mensen steeds maar minder aardappels gaan eten. Dat is dan ook in 't buitenland geconstateerd; hoe hoger de welvaart, hoe lager het qardappelgebruik. Het mestvee loopt weer al op de mestput, na zoveel regen, gaat het langer wefclen ten koste van de grasmat. Ook het loofvoeren op de wei lijkt voordelig maar is een dure geschiedenis. De helft ervan wordt maar opgeconsumeerd en de andere helft wordt vertrapt alsmede ook de zode. Nu liggen ze 's nachts warm, en overdag wordt het loof in bakken gevoerd geheel opgegeten. Vroeg opstallen geeft ook in 't najaar beter vee te zien dan bij laat opstallen. Buurman Willem had gisteravond om half acht lang getuurd of hij het Russische ruimteschip niet in de gaten kon krijgen. „Ja", zei hij „ik niks mie die Russen op oor, maer ik lange toch m'n pette of voe die prachtig geslaegde proef mie die drie ménsen. Jon, die Amerikanen, die dat gisteren oorden, stoengen ge woon mie d'r oren te klapperen, dat adden ze nie verwacht. Noe zie ik 't nut nog nie van die me- sienen in oor, en de kosten zün eel wat oger ligge dan de baeten, maer in dezen motten ze toch oens oller werdaerige èn, want mooi is 't en kundig ök. Maanzaad exportkwaliteit: 158, laten, nov., 160, bieden, febr., franco R'dam. Karwijzaad exportkwaliteit: ƒ106, laten, nov., fran co Rotterdam. Termijnmarkt cons, aardappelen: (Ochtendcall.) Bintje 40/opw., april 1 x ƒ17,30, 4 x ƒ17,50. AardappelbeursBintje 40/opw. binnenl. sort, af binnenland 11. Bintje 35/opw. exp. sort, 11— 11,50, 35/opw. export-bestemming, af binnenland, ƒ13,50 45/opw. bestemming Italië, wagonvrij. Ruwvoeders: Weidehooi 8590; Lucernehooi 100—102,50; Tarwestro 47,$0—50; Zomergerste- stro ƒ52,50—ƒ55; Erwtenstro ƒ72,50—ƒ75. Af boer derij, luie handel. FRUIT AFZET (week van 7—13 okt. 1964) Na de regen klaarde het weer op. De pluk kon weer doorgaan. Wél was het fruit 's ochtends nat en koeL De hagelbuien deden in verschillende boom gaarden nogal schade aan de nog aan de bomen han gende appels. De aanvoeren in de veilingen bleven groot, nadat deze toegenomen waren toen de pluk werd onderbroken door nat weer. Cox's Orange Pip pin bleef één va* de hoofdrassen. De prijzen hiervan daalden, voor de grote exportmaten werd van 27 43 cent betaald, de kleine maten brachten 1222 cent op, terwijl zelfs een gedeelte van de I 55/60 door de fabrieken moest worden afgenomen voor 6 7 cent per kg. Goudreinette werd regelmatig in flinke blokken aangeboden, de prijzen werden iets meer aarzelend, de exportmaten varieérden van 12 28 cent, gekleurde partijen deden tot rond 35 cent per kg. Vanaf donderdag werd Jonathan geveild in een mooie kleur. De prijzen voor klasse I liepen van 1527 cent, een rijp roodgekleurde partij bi«eht tot 35 cent per kg op. Glorie van Holland in grote blok ken bracht van 1220 cent op, de C-maat daalde soms tot 6 a 7 cent per kg. Doyenne du Cojnice werd iets trager, de klassen I en II varieerden van 50—70 cent per kg. B. A. Lucas bracht goede prijzen op, er werd van 2844 cent voor betaald. Saint Remy no teerde van 1519 cent per kg. Er was vrij veel export, de exportmaten werden in éénmalige kratten overgelegd. Dit bracht veel ex tra werk mee. Veel kroetappels werden los verladen geëxporteerd naar West-Duitsland. Het storten ging gemakkelijker dan het overleggen van de klassen I en II, in beide gevallen kwamen heel wat veiling- kisten vrij om opnieuw gevuld te worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 19