AKKERBOUW-AKTUALITEITEN VA1 BE BEDRIJFSVOERING OP EF'KI ENGELSE BEDMEN OVER HET Ai 944 ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD Indrukken van de fru Door de heren Ir. B. W. Braams, Ir. R. K. Elema, Ir. W. A. Sege- ren en A. van Oosten werd eind augustus van dit jaar een studie reis gemaakt naar Engeland. Laatstgenoemde van dit viertal personen geejt hieronder enkele bevindingen weer. snel zakken tot 50 cent naar ze verwachtten, maar zelfs dat is bij een grote oogst nog niet zo erg slecht. In het algemeen ligt het prijspeil dan ook be langrijk hoger dan in ons land. En om het nog mooier te maken kan de Engelse teler voor be paalde investeringen nog een forse subsidie krij gen, ter hoogte van 25 van het totale bedrag. Wie een koelhuis bouwt van bijv. 80.000,krijgt dus van de Staat 20.000,zomaar cadeau. Eigenaren van kleine bedrijven kunnen zelfs voor alle mogelijke bedrijfsverbeteringen 25 'fo st< v. krijgen, bijv. voor verjonging '.an het be drijf, crrainage, beregening, nieuwe machines en werktuigen, enz. Ja, in sommige opzichten worden de Engelse fruittelers echt in de watten gelegd. VEEL HOPTEELT IN KENT fruitteelt is vooral geconcentreerd in het graafschap Kent, een streek ten zuidoosten van Londen. Hier ligt prima fruitteeltgrond, het klimaat is er mild en men heeft een miljoenen tellend aantal fruitetende klanten vlakbij. Kent heeft de bijnaam „Tuin van Engeland", omdat hier behalve de diverse fruivsoorten ook veel groente en andere tuinbouwprodukten wor den verbouwd. Typerend voor het (fraaie, heuvelachtige) land schap is de hop, die vele meters hoog groeit aan stellages van draden en palen. De hopteelt is zeer winstgevend. Men teelt tegen vaste prijzen, met een vrijwel gegarandeerde winst van 5.000,per ha. De hoeveelheid hop die afgenomen wordt ss echter geeontingenteerd. Elk jaar wordt vastge steld hoeveel men mag leveren. Die hoeveelheid is bovendien afhankelijk van een soort „teeltverg"in ning" voor een bepaalde oppervlakte, zoals in Ne derland bijv. bij de bloembollenteelt. Dit „teelt- recht" kan ook in Engeland aan een ander ver kocht worden. De hop is vanzelfsprekend bestemd voor de bier brouwerijen. Die maken er een brouwsel van dat de Engelsen in enorme hoeveelheden verzwelgen in hun kale, ongezellige „pubs". Het is koolzuurvrij, heeft daardoor geen schuimkraag en ziet er uit als vies, drie maal gebruikt afwaswater. Het smaakt naar vasteland maatstaven „hor rible", maar de Engelsman vindt het „delicious". En over smaak valt nu eenmaal niet te twisten. Bedrijf van ae heer A. Konopka, Amelhausen. vorige week plaatsten wij het eerste ge- deelte uit het verslag van de studiereis die door de Stichting ter Bevordering van het Land bouwkundig onderzoek in Zeeuws-V laanderen naar een aantal bedrijven in Duitsland georgani seerd werd. Deze week ontlenen wij aan dit door de heer O. Hoekstra samengestelde verslag bijzon derheden over een drietal grote tot vrij grote ge mengde bedrijven liggende in het landbouwgebied in de buurt van Oldenburg. Dit landbouwgebied rond Oldenburg bestaat voornamelijk uit min of meer leemhoudend zand. Uver het algemeen zijn de bedrijven van het gemengde type. Meer noordwaarts strekt zich een weidegebied uit, meer naar het zuiden over weegt de.akkerbouw. Van de bedrijven groter dan een halve ha is de gemiddelde grootte 8 a 10 ha. Relatief komen er vèel bedrijven voor in de grootteklasse 1520 ha, maar van voorlichtingswege wordt vooral contact onderhouden met de grotere bedrijven. In deze streek is dezelfde ontwikkeling te zien als in Nederland, namelijk dat de-kleine bedrijven worden uitge- saneerd, hetzij langs natuurlijke weg, hetzij in het kader van het „Grüne Plan". (Overigens: Het groene plan belooft een blauwe hemel, maar werkt als een rode lap op een stier de boer). Daar op veel bedrijven de akkerbouw in dienst staat van de veeteelt, mondt het produktieproces dus uit in dierlijke produkten, waarvan melk de belang rijkste is. Afhankelijk In deze sern ditmaal een ak kerbouwbedrijf oi het zand 5( ha) met 30( inestvarkens er 1500 leghen nen, een gemengd bedrijf van ruin 70 ha met enig< varkenshouderij en specialisatie ir de teelt van poot- goed en een ruin 40 ha groot ge mengd bedrijf mei een intensieve i nelkveehouderij, varken smesterij (250) en leghen nen 5000) ei opfok van hennes 3000 kuikens) Deze primitieve ladder wordt nog vrij veel gebruikt. BEVOORRECHT HE Engelse fruitteler is een bevoorrecht mens. Hij krijgt over het algemeen aantrekkelijke prijzen voor zijn produkt en wordt bovendien nog extra gesteund met subsidies. Om alles te begrijpen moet men eerst een beetje inzicht hebben in de situatie. Erg belangrijk is dat de eigen fruitproduktie op geen stukken na toereikend is voor de binnen landse behoefte. Weliswaar teelt men in Engeland ongeveer 550 miljoen kg appels per jaar, dus dub bel zoveel als in ons land, maar er is een aanzien lijke invoer nodig om aan de vraag van de consu ment te voldoen. Dat is natuurlijk gunstig voor de Engelse fruit telers. Maar ze worden bovendien beschermd, door dat de invoer van buitenlands fruit geeontingen teerd is. Dit voorkomt zware concurrentie. Fruit van eigen bodem krijgt voorrang en aanvulling van elders wordt alleen toegestaan als er te wei nig Engels fruit is. DE STAAT ALS SINTERKLAAS JJATUURLIJK mopperen ook de Engelse fruit- telers niettemin over te lage prijzen. Vanzelf sprekend zouden ze willen dat de invoer nog ster ker werd beperkt. Maar vergeleken met hun col lega's in Nederland en vele andere landen zitten ze op rozen. Toen begin september van dit jaar de James Grieve hier 25 ct per kilo opbracht, kregen de Engelse telers voor hun slecht smakende Wor- chesters nog ongeveer een gulden. De prijs zou COX'S ORANGE EN BRAMLEY'S SEEDLING FAVORIET HAT over smaak niet valt te twisten, geldt ook voor de appels. In Engeland teelt men drie rassen: Worchester Pearmain, Cox's Orange en Bramley's Seedling. Andere rassen alleen in be perkte hoeveelheden. De Cox's is lekker, dat weet iedereen. Maar dat de consument ook de Worchester Pearmain tot mi toe zo grif heeft geslikt is voor ons een raadsel. Het is waarschijnlijk een kruising tussen een appel, een koolraap en een tennisbal. Die tennisbal heeft de Worchester dan de nodige stevigheid gegeven. Want het voornaamste voordeel van de appel is o.i. dat hij zich uitstekend leent voor het gooi- en smijtwerk waar sommigen ook in Engeland bij de De bedrijven zijn goed genu

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 12