Wat kost CO2 in de glastuinbouw DINGEN VAN DE WEEK HET aantal gewassen waarbij toediening van koolzuurgas (CO2) toepassing vindt, a^emt nog steeds toe. De meer-opbrengsten, die er mee worden verkregen, zijn in veel gevallen belangrijk hoger dan de kosten hiervan. Het ziet er dan ook naar uit dat de COa-toediening zich een blijvende plaats in de glastuinbouw heeft veroverd, aldus de heer J. van der Does van het Proefstation voor de Groente en Fruitteelt onder Glas. Voor de tuinder is het van belang te weten, wat de toediening van CO2 kost. Koolzuurgas komt o.a. vrij bij verbranding van petroleum, propaan en aardgas. Nieuwe organisatie voor de contractteelt 943 Doel van vereniging Waar het om gaat VRIJDAG 16 OKTOBER 1961 Het L. E. I. heeft in samenwerking met het Proefstation een onderzoek ingesteld naar rle kosten van toediening van COs voor enkele groentegewassen onder staand glas. Om de gewenste concentratie voor wintersla en tomaten te verkrijgen moet men per uur 2/z kg petroleum of propaan, of 4% m3 aardgas per 1000 m2 warenhuis verbranden. Voor de verbranding van petroleum heeft men twee typen verbrandingsapparatuur, n.l. verdam pingsbranders en drukverstuivers. Bij de verbrandingsinstallaties voor propaan onderscheidt men de branders voor hoge en voor lage druk. De lagedrukbranders^ waartoe ook de aardgasbranders behoren, zijn de zgn. geruisarme branders. I\E keuze in de bediening van de branders U handbediend of volautomatisch -- is onder meer afhankelijk van de apparatuur en de kosten van automatisering. In de berekeningen is uitge gaan van met de hand bediende verdampingsbran ders en volautomatisch bediende drukverstuivings- en gasbranders. Uit de kostenberekeningen blijkt, dat de aan schaf fingskosten voor bijv. 6000 m- warenhuis variëren van 52,tot 134,per 100 in2. De vol automatische verbrandingsapparatuur blijkt 2 tot 2/z maal zo duur als de handbediende petroleum- verdampingsbrander. De aanschaffingskosten zijn bij de financiering van groot belang. Bij de keus van de apparatuur zijn echter de exploitatiekosten per jaar van meer betekenis. Onder de kosten per jaar zijn begrepen: de kosten voor afschrijving, rente en onderhouS van de apparatuur, de brandstoffen, elektriciteit, arbeid en - voor propaan - de eventuele tankhuur. Bij verbranding van petroleum, propaan en aard gas ontstaat zowel koolzuurgas als warmte. Deze warmte is voor wintersla en stooktomaten nuttige warmte en kan daarom in mindering worden ge bracht van de kosten van toediening van CO2. Uit de berekeningen blijkt, dat de toediening van CO2 bij de teelt van herfstsla en stooktomaten voor de oppervlakte tot 12.000 m2 warenhuis voor pro paan, de hoogste en voor aardgas de laagste kos ten per jaar geeft. Het verschil in jaarkosten wordt kleiner naarmate de oppervlakte warenhuis toeneemt. Het gebruik van aardgas levert dus lagere kosten op dan het gebruik van petroleum en propaan. Reeds lange tijd zijn pogingen in het werk ge steld om tot een landelijke vereniging van con- tractzaadtelers te komen. Dat was niet zo een voudig. In het noorden werkte reeds een aantal jaren de contractzaadtelersvereniging, terwijl daarnaast, in het bijzonder voor het westen des lands, sedert enige tijd de stichting voor de con tractteelt pogingen in het werk stelt om de con tractteelt in betere banen te leiden. Voorts zijn er hier en daar kleinere clubjes van telers actief bij het zo goed mogelijk regelen van de contracten. Dit alles is evenwel niet toereikend om een, het gehele land omvattende, goede regeling van de contractteelt te waarborgen. De 3 Centrale Land bouworganisaties hebben nu in nauwe samenwer king met de hierboven genoemde vereniging en stichting dé grondslag "gelegd voor een landelijke vereniging. De op te richten vereniging kent als leden in de eerste plaats de telers en daarnaast andere be langstellenden. De vereniging heeft tot doel alle aspecten van de contractteelt te behartigen. Voor lopig alleen voorzover dit gewassen betreft die op akkerbouwbedrijven worden geteeld n.l. zaden, groenten en conservenerwten. Naast een voorlich tende taak, zal de nadruk mede komen te liggen bij het verlenen van hulp bij het afsluiten van contracten en het oplossen van moeilijkheden. Kort gezegd komt het er op neer dat er naar gestreefd zal worden om de positie van de con tractteler gelijkwaardig te maken aan die van de contractgever. Voor de meeste tuinbouwbedrijven is aansluiting' op het aardgas nu nog niet mogelijk, misschien binnen enkele jaren. Indien aansluiting binnen korte tyd is te verwachten, moet de tuinder over wegen apparatuur aan te schaffen, waarbij met geringe kosten op aardgas kan worden overgescha keld. Hiervoor konien alleen een aantal typen pro- paanbranders in aanmerking. Uit een globale benadering van dit keuzevraag stuk blijkt, dat indien binnen één jaar aansluiting op het aardgasnet kan worden verwacht, het voor deliger is thans een voor ombouw geschikte pro paan verbrandingsinstallatie aan te schaffen. Bij aansluiting op het aardgas over twee jaar of later leveren petroleumdrukverstuivers gemiddeld min der kosten op. Bij een totale oppervlakte van 6009 m2 kas be dragen de kosten voor de herfstsla, afhankelijk van de gekozen apparatuur, 1 tot 2 cent per krop en voor de vroege stooktomaten 2 8 cent per kg. De totale kosten bedragen dan ook 3 tot 7 van de opbrengsten. Gezien de teeltresultaten is de toediening van CO2 op de meeste tuinbouwbedrijven wel verant woord- Dit neemt niet weg, dat de tuinder een zo verantwoord mogelijke keus dient te maken uit de verschillende verbrandingsinstallaties. Elke bespa ring op de kósten levert hem immers direct voor deel op. Bij de keus uit de verschillende appara tuur zal hij zich een indruk moeten vormen van de totale kosten per jaar. Alvorens echter tot kan- schaf van een vèrbrandingsapparatiiur over -te gaan zouden wij wel willen adviseren eerst inlich tingen bij het Rijkstuinbouwconsulentschap te Goes in te winnen. In het komende winterseizoen zal via de afde lingen van de standsorganisaties nader voorlich ting gegeven worden over de taak en werkwijze van de nieuwe vereniging. Als een ieder meewerkt kan de zaak eind janu ari 1965 rond zijn. Hierna zal de definitieve op richting plaats vinden. Het is de bedoeling om alleen in de akkerbouwsector te gaan werken. Weliswaar wordt in de tuinbouw ook op contract geteeld, maar hier heeft het Centraal Bureau via de veilingen reeds orde op zaken gesteld. Wel is nu al duidelijk dat het Centraal Bureau in een later stadium nauwere samenwerking vuist. Waar het in wezen om gaat is, dat de contract telers bereid zijn eigen belangen te dienen door met collega's samen te werken. Het gaat, daar zal een ieder van overtuigd zijn, om grote belangen. Hetgeen nodig is, is solidariteit. Met kat-uit-de boom-kijkers alleen is weinig te bereiken. Het is bepaald niet de bedoeling om een groot en kostbaar apparaat te maken, integendeel. Even min zal er sprake zijn van hoge contributies. De nadruk ligt op een zodanige samenwerking in den lande, dat de contractteelt op een gezonde en za kelijke basis kan worden uitgeoefend; niet alleen in het belang van de telers maar ook voor de contractgevers. In de komende maanden zal in ons landbouw blad nader uiteengezet worden hoe men denkt de plannen in daden om te zetten. Slaagt deze opzet en dat kan met aller medewerking dan zal er voor de contractteelt veel zijn gewonnen. UET gaat weer al vroeg donker worden. Dit houdt nog niet in dat voor ons, tuinders, d« slappe tyd van het jaar reeds is aangebroken maar het betekent wel dat de winter voor de deur staat en dat weldra het vergaderseizoen is aange broken. Op het ogenblik is het in tuinbouwkringen nog min of meer gevaarlijk om het woord vergadering zelfs maar te noemen. Iedereen heeft het im-mers nog druk en velen weten niet wat ze eerst moeten doen. Het zal echter niet lang meer duren of veler lei organisaties en instellingen zullen hun uitnodi gingen tot ons richten voor het bijwonen van hun vergaderingen en bijeenkomsten. Zonder twijfel zal dat ook in onze tuinbouwsektor het geval zijn. In verband hiermede willen wij deze week nog eens wijzen op het belang van een goede oriëntatie van de ondernemer op het tuinbouwbedrijf. Of men nu te maken heeft met een glasbedrijf, met een volle- grondsgroentebedrijf of met een fruitbedrijf, voor elke ondernemer geldt dat er vele vragen zijn en dikwijls ook problemen. We hebben te maken met nieuwe cultuurmetho den en nieuwe ontwikkelingen. We leven in een dynamische tijd waarin alles in beweging is, ook met betrekking tot onze bedrijven. Wanneer we niet luisteren naar de stem van de tijd en voort willen gaan op de oude vertrouwde manier zou het kunnen zijn dat we tot de ontdekking komen dat we niet meer mee kunnen. Dan kan het te laat zijn. Daarom moet men op de hoogte blijven, weten wat er te koop is, ook in tuinbouwland. Men kan op verschillende manieren op de hoogte blijven. Het goed lezen van de vakbladen is een van de manieren. In de zomermaanden kan men soms moeilijk komen tot het bestuderen van de voorlichting die hierin wordt gegeven, maar in de wintermaanden zouden we het vakblad graag vóór de krant willen laten gaan. Men kan ook op de hoogte blijven door het be zoeken van de vergaderingen en bijeenkomsten die worden belegd voor de sektor waarmee men heeft te maken. Dikwijls komen daar deskundigen vertellen van de nieuwste ontwikkelingen. Dikwijls ook kan de onderlinge gedachtenwisseling er toe bijdragen dat men een bredere kijk lvrïjg-i op vra gen waarvoor men staat. In dit verband zouden we nog eens willen wijzen op het belang van de zgh. studieclubs van tuinders. In verschillende delen van onze provincie bestaan deze studieclubs. Daar kwam men de vorige whi ter regelmatig bijeen om onderling van gedachten te wisselen over de problemen die er waren roml de bedrijfsvoering. Soms ook kwamen deskundi gen van elders een inleiding houden voor de be treffende groep van tuinders. We geloven dat deze clubs zeer nuttig zijn en we zijn er van overtuigd dat de tijd die men op deze bijeenkomsten kan doorbrengen, goed besteed kan zijn. Vooral ook in onze provincie waar de tuin bouw in ontwikkeling is, zijn de vragen vele. Het Rijkstuinbouwconsulentschap te Goes staat altijd klaar om de mensen met hun vragen te helpen en ter zijde te staan maar naast de individuele voor lichting is het vooral de groepsvoorlichting die van groot nut kan zijn. De wintermaanden zijn daar het meest geschikt voor. Daarom nog eens: bekijk of er in uw omgeving voor uw groep van onder nemingen niet iets gedaan kan worden. We ken nen wél studieclubs die elke week bijeen kwamen. Zo druk behoeft men het direct niet te maken maar het kan al nuttig zijn enkele keren in een winterseizoen bijeen te komen. En natuurlijk zult u ook niet verzuimen op de vergaderingen die uw standsorganisatie belegt. Dit is echter zo vanzelf sprekend dat we daar niet dieper op in gaan. Een andere vraag waar we deze week nog even iets over willen zeggen is de vraag wat we doen moeten met ons fruit: bewaren of verkopen? Hier mee zitten nog al wat fruittelers. Hoewel de prij zen op het moment dat we dit schrijven de neiging vertonen om terug te lopen, worden de goede kwa liteiten redelijk betaald. Het is dit jaar moeilijker dan ooit om een bewaar- of verkoopadvies te geven. Het wil ons voorkomen dat de perentelers de markt goed in de gaten moeten houden. Er is veel opgeslagen in de koelhuizen, ook door de han del. Er zijn telers die gaan bewaren als de handel het ook doét. Ook deze mensen weten het echter niet, al kennen zij uiteraard wel enigermate de marktsituatie. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen heeft by de bespreking van verschillende belang rijke appel- en pererassen voor dit jaar het advies gegeven om voor een vlotte aanvoer op de veilin gen zorg te dragen. Op het ogenblik is er een flinke vraag voor export. Het is belangryk dat r.r.n die vraag wordt voldaan al zouden we ook weer niet voor elke prijs ons bewaarfruit verkopen op het ogenblik. Het is moeilijk. De tussenweg is misschien nog wel de beste oplossing. Tot de volgende week. Het moge dan zo zijn dat de oppervlakte op contract geteelde gewassen bij de meeste akkerbouw gewassen niet zo bijzonder groot is, met elkaar komt die oppervlakte toch op zo'n 25.000 ha neer. Bovendien staat het wel vast, dat deze oppervlakte in de komende jaren nog sterk zal toenemen. Nu zijn de ervaringen met deze teelt in ons land bepaald niet altijd onverdeeld gunstig. De „kleine lettertjes" op het contract leiden er in geval van moeilijkheden nog al te vaak toe dat de boer aan het kortste eind trekt. De moeilijkheden zullen, naar men verwacht, er niet op verminderen indien de contractteelt nog verder zal uitbreiden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 11