TUINBOUWKLANKEN W 917 VRIJDAG 9 OKTOBER 1964 EÉN ding waar we als fruittelers op Schou- wen-Duiveiand dik over tevreden zijn, dat is het prachtige weer tot nu toe. Zonnige da gen met koude dauwnachten, die zorgen dat ons fruit een prachtige kleur krijgt. In geen jaren is de Jonathan zo mooi gekleurd geweest en we zien ook Golden Delicious met een rode blos, al is dit dan maar schaars. Dag in dag uit kunnen we pluk ken, zodat ook deze geweldige oogst bijzonder vlot verloopt. Dat zijn dan zo ongeveer de winstpunten, daar tegenover staan de matige prijzen en het ge brek aan kisten, zodat ons fruit gestort wordt op stro of anderszins, wat weer de nodige arbeid en andere voorzieningen vergt. In gesprekken met collega's fruittelers hoorden we de meest uiteenlopende reacties over dit alles en de conclusie is dan ook dat de bedrijfsresultaten van bedrijf tot bedrijf ver uiteen zullen lopen. Wij wil len daar niet verder op ingaan, doch vast staat dat we als directeur van een onderneming, in dit geval fruitteelt, een moeilijk jaar meemaken. Ongetwijfeld is de gang van zaken in ons bedrijf van invloed op onze arbeid en de dagelijkse leiding daarvan. Het zenuwgestel van ons fruittelers moet sterk zijn om al die schokken op te vangen, vooral m 1964. Gelukkig kunnen we zeggen, dat we ook op Schou wen-Duiveland voor onze taak berekend zijn. Dat neemt echter niet weg, dat vooral in de Westhoek veel telers drastische maatregelen zullen moeten nemen. Problemen van verouderde bedrijven en matig groeiende her-ingeplante boomgaar den zijn daar aan de orde. We weten, dat vooral in de prijzen eik jaar grote schommelingen mogelijk zijn, veelal buiten onze invloedssfeer. We beseffen zeer goed, dat elk jaar een goede opbrengst per ha mogelijk moet. zijn. We ervaren ook nu in 1964 weer, dat alleen de goede rassen een lonende prijs opbrengen, tenslotte is ons al duizendmaal gezegd dat we zo economisch mogelijk moeten omspringen met onze eigen arbeid en onze machines. Het is allemaal zo doodeenvoudig voor te stellen. In één kwartier wordt ons gezegd dat b.v. 5 ha te weinig is voor 2 man, dan is 7 ha veel economi scher bekeken. Maar nu de praktijk: Ook al op 5 ha moderne boomgaard zitten we van mei tot no vember met 2 mensen tot over de oren in het werk en is er eigenlijk geen tijd over er een dag uit te breken voor een excursie, laat staan enkele dagen vakantie. De bedoeling van dit voorbeeld is maar alleen, om te demonstreren dat we natuurlijk dankbaar gebruik maken van onze voorlichters, doch dat altijd wordt gewerkt met gemiddelde gegevens, en we in de praktijk juist komen te staan voor factoren, die een afwijking van deze gemiddelden vertonen. Het is dus zaak dat de fruitteler zelf ook met beide benen op de grond blijft staan. We weten dat er telers zijn die zeggen, ik wou dat ik geen appelboom bezat. Zijn straks in 1965 de prijzen hoog, dan zouden ze 20 ha boomgaard willen bezitten. Natuurlijk is dit niet mogelijk. Fruitteler zijn houdt in, risico durven nemen. We zijn van mening, dat velen zich over deze problemen zullen moeten beraden, we zijn overtuigd, dat de fruitteelt ook in de toekomst perspectief biedt, doch 1964 zegt ons weer eens overduidelijk, blijft nuchter, of ons fruit duur of goedkoop is in een bepaald jaar, doet niets af aan de mogelijkheid tot de instandhouding van een fruitteeltbedrijf. JAT had er van de fruitpluk terecht moeten komen op Zuid-Beveland als we niet zulk prachtig weer hadden gehad De strijd in de appels is nog wel niet afgelopen, maar nu we dit schrijven is er toch reden tot verheugenis, dat de natuur ons zo goed gezind is. Met deze grote oogst is het hard werken, maar als het nu eens ..overwegend buiig" was, dan kon je er ook nog reumatiek mee oplopen De prijs van de Goudreinette is ons meegevallen en het versterkt bij ons de gedachte dat de Goud reinette toch een unieke appel is. Er is nog wat teveel aanbod van dit ras om de .prijs hoog te laten worden, maar op zich zelf is het een kwali teitsappel die de consument kent en koopt. En wat is er verder actueel in de fruitteelt? DE KISTEN NOODWAT EEN ELLENDE Smeken en vechten om een beetje kisten, die er echter niet altijd voldoende zijn. Men kan zich boos maken, maar staat er toch het is alles mach teloos. Er zijn geen voldoende kisten en diegene, die het meest brutaal is blijkt er nog het beste in te zitten. Een gevolg van de moeilijkheden in de kistenvoorziening zou kunnen zijn dat er appels op hopen zullen moeten worden gelegd, en dat straks de met veel zorg geteelde Golden Delicious als aardappels zullen worden behandeld. Maar als het echter toch zou moeten, dan lijkt het het beste, de appels op plastiek te leggen, in dien ze buiten liggen dienen ze ook afgedekt te worden, want door regen en zon, verkleuren de "vruchten en worden ze ruw. Het beste ligt het fruit in de schuur. Eerst een laagje stro op de vloer, daarna plastiek over het stro en de appels flink dik leggen. Tenslotte er voor zorgen, dat ongedierte geen kans krijgt er bij te komen. Met dit vooruitzicht gaan we proberen de oogst binnen te krijgen. Het is nu eenmaal een jaar om niet vlug te vergeten. Uiteindelijk zit er ook nog wel een zekere sensatie in. Alleen hopen we dat de kisten, die er nog regel matig ot> de veilingen terugkomen, in de juiste verhouding onder de telers verdeeld worden en dat de telers die via het pakstation aan de veiling leveren, eveneens hun deel zullen krijgen in de last van de kistennood. VOOR Zeeuws-Vlaanderen was het Zeeuws Land- en Tuinbouwblad van 25 september extra aan trekkelijk door het artikel over de ontwikkeling van de Zeeuwsvlaamse Fruitteelt van de hand van de assistent van de Tuinbouwvoorlichting. Men staat er meestal niet bij stil en dan is het wel eens aardig te kunnen lezen hoe dat allemaal gegroeid is. Jammer, dat zoiets niet geschreven kan worden over het tuinbouwgebied langs de grens. Een paar jaar terug leek het er op dat deze streek mee zou gaan tellen in de centra voor kleinfruit. Er is toen zelfs een Groenteteeltvakschool ge weest maar dat was dan ook het enige wat hoop voor de toekomst gaf. De laatste tijd horen we dat er al tuinders zijn, die in aanmerking willen komen voor het Ontwikkelings- en Saneringsfonds. Deze bedrijfjes zullen dus verdwijnen en niet door een opvolger voortgezet worden. Ook jongeren geven het op en gaan naar de in dustrie of iets dergelijks. Van nieuwe bedrijven hoort men niet, dus gaat het op deze manier eerder achteruit dan vooruit. Het blijkt toch niet zo ge makkelijk te gaan om als vlasser over te schake len op tuinbouw! Bij de gladiolentelers gaat het nu ook een druk ke tijd worden. Het plantgoed wordt volop gerooid en tornt prachtig droog in*de bakken. Dat kan bij een verdere goede verzorging mooi materiaal wor den voor de oogst van volgend jaar. Jammer dat het overgrote deel van de gladiolen nog op contract wordt geteeld. Er zitten dan wel niet veel risico's aan vast en men weet van te voren wat het op zal brengen, maar een extraatje zit er dan ook niet in. Het is te hopen dat het prachtige droge weer nog wat aan zal houden, waardoor de droogkosten voor de gladiolentelers tot een minimum beperkt kun nen worden zonder schade aan het produkt. Ook als fruittelers profiteren we van de mooie herfst, waardoor het mogelijk is, om, ondanks de zeer grote oogst, op tijd te plukken wat er af moet. In de eerstvolgende weken zal het dan ook wel aan de voorraad kisten liggen of dit tempo van oog sten gehandhaafd kan blijven. Het ziet er, wat dat betreft, niet erg rooskleurig uit. Over de prijzen kunnen we nog niet zo erg tevreden zijn. Er gaat teveel beneden de 30 cent en voor die prijs blijft er van een redelijke be loning niet veel over. Dit geldt beslist niet voor de peren daar de prijs daarvan goed tot zeer goed is. Het percentage is echter meestal te klein op de bedrijven om daar alles mee goed te maken. Toch kon het de moeite wel eens lonen om over de laatste 10 jaar na te gaan wat de ge middelde appel- en perenprijs is geweest. Dan zou de peer waarschijnlijk wel wat in achting stijgen ondanks het feit dat we er even langer op moeten wachten vóór de volle produktie er is. Dat er collega's fruittelers zijn die momenteel hun fruit nog op het hout verkopen en dan tegen elke prijs, kan ons niet bekoren. De reden die ze er voor opgeven, n.l. dat ze toch zeker weten geen kisten van de veiling te zullen krijgen, is beslist niet steekhoudend. Er zijn toch nog wel noodoplos singen te vinden die we zelf ook liever niet toepas sen, maar toch beslist beter zijn dan je fruit weg geven voor 10 ct per kg of nog minder. AOk op Tholen schiet het werk hard op; de uien zijn nagenoeg allemaal geborgen. De opbrengst is zeer variabel. Op verschillende bedrij ven heeft de worm flink huisgehouden en tevens gezorgd dat vele van de overblijvende uien werden beschadigd. Maar het is, zoals altijd, uitschieters blijven er voorkomen en men hoort over mooie partijen en goede opbrengsten van uien sprek»*a. Er wordt ook geregeld geleverd tegen een matig® tot goede prijs. Ook de stek (v.n. die beschadigd® uien) vindt goed zijn aftrek tegen een redelijk® prijs. Ook de tuinbouwzaden hebben het dit jaar goed gemaakt. Men is thans volop aan het dorsen. Hoe wel het allemaal nog moet uitkomen wat de op brengst zal zijn (daar dit gedorste zaad nog moet worden geschoond door de kontrakterende firma) is er goede hoop op een mooi eindresultaat. De kiemkracht doet ons nogal eens de das om bij de teelt van deze tuinbouwzaden, maar het is te ver wachten, dat na deze zonnige zomer ja zelfs tot aan de rijping van het gewas, all^s aan de ver wachtingen zal voldoen- Wanneer we dit werk allemaal achter de rug hebben, rest ons nog de oogst van de gladiolen. Reeds veertien dagen terug waren enkele telers aan het rooien, maar de meeste hebben ze nog maar een keer gespoten en rustig laten staan. Ze staan in de meeste gevallen dan ook nog prachtig mooi groen. Hoewel de weersgesteldheid hier ook aan meegewerkt heeft, het tijdig sproeien heeft toch zeer zeker veel goeds gedaan. Wat een genot als men bij het rooien niet steeds met stengelbreuk te maken heeft en steeds maar de gladiolenknollen met de vinger uit de grond moet peuteren. Dit voorkomt veel tijdverlies en geeft gezonder materiaal. De gladiolenknollen zijn anders best gegroeid de laatste tijd; zo ziet men dat alles zijn tijd nodig heeft. Voor de schakelcursus bloementeelt is een flinke belangstelling, zodat het mogelijk zal zijn op Scher- penisse een dergelijke kursus te houden. In tegen stelling met hetgeen de vorige week vermeld werd gaven zich reeds op de vergadering van de studie club voor glastuinders op 20 september j.l. 21 per sonen op voor deelname AOK in Walcheren wordt het fruit in 'opti- male hoeveelheden onder maximaaal goede omstandigheden geoogst. Behoudens Jonathan en Golden Delicious is er reeds zéér veel binnen. De geplukte bomen maken op ons altijd een wat trieste indruk. Als men na de rijke, mooie oogst een paar dagen later er langs komt lijkt alle fleur er uit. Een gebroken tak hier, een bloedluisje daar, wat onkruid, wat afval eronder het maakt allemaal een kale indruk. Toch is dit maar schijn. We geloven nu al in een goede oogst voor volgend jaar. Te optimis tisch? Mogelijk. Maar de goede bladstand en knoo- stand en het ultra mooie weer in augustus geven ons moed om hierin te geloven. Een goede kennis van ons is, alle zorgen achter zich latend, enkele dagen op reis geweest via Frankrijk naar Zwitserland. Wat hem frappeerde was de schier eindeloze oppervlakte heuvelig land bouw en weiland in Noord-Frankrijk. Wist u dat daar zo veel mais verbouwd wordt? Hij was in Zwitserland toen er een zwaar sneeuwpak in de bergen viel. Deze sneeuw komt als regen in de warmige dalen. Honderden rode koeien en varkens werden door de boeren uit de hoge weiden naar de lagere dalen vervoerd. Per voet en varkens veel met kleine transportmiddelen met aanhangwagen. Op de vraag naar de bedrijfsuitkomsten werd niet erg optimistisch gereageerd. Vele boerenzoons verdienen in de winter, als alles sneeuw is, en er enkel stalwerk is, geld bij door skiles te geven aan wintersportbeoefenaars. De grond is er voor een boer bijna niet te betalen; Er wordt gekocht door de rijken, die het dan ver pachten. Ook wordt er veel in de bosbouw gewerkt. Dus ook daar een typische vervlechting van be roep. Van groenten- en fruitteelt had onze vriend wei nig gezien. Alléén veel hoogstam bomen van 1020 m hoog. Zwaar beladen maar afschuwe lijk bewerkelijk. Nu hangt er aan zulke grote bo men wel veel kroet maar toch ook veel mooie appels aan de zonzijde, zodat de produktie toch wel hoog was. Ook was de reis door de fabrieksstreek gegaan tussen Metz en Nancy. Ware dit een reisverhaal, gaarne zouden we vertellen over de zware smoch en de akelige hitte in die fabrieks„dalen". Wat een verschil met onze prachtige Zeeuwse vlakke ruim ten en het frisse zeeklimaat, constateerde onze vriend tevreden. Uiteraard was dit een vluchtige indrul: van een klein stukje Europa. Verschillende collega's hebben de eerste bloem kool al gezaaid, voor de voorjaarsteelt. De sla, peen en andijvie zullen binnen niet te langen tijd volgen en zo verglijdt de zomer in de herfst. Heeft u gelezen welke cursussen er deze winter te volgen zijn voor jonge land- en tuinbouwers? Bij voldoende deelname wordt er een cursus ge organiseerd in 1. Tuinbouwtechniek. Korte cursus over divers® aspecten werktuigkunde a's kassenverwarming. 2. Bedrijfsleer en economie, boekhouding en wet»- kennis. Zeer leerzaam. 3. Groententeelt. Schakelcursus (aanbevolen voor jongere krachten onder onze boeren). 4 en 5. Cursussen in handvaardigheid voor be ginners en gevorderden. Inlichtingen per telefoon of brief bij het Rijks- tuinbouwconsulentschap Goes of de directeur va» de Tuinbouwschool in Kapelle-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 9