P. J. G.'ers in de Verenigde Staten PLATTEL ANDSJEUGD w Franse plattelandsjongeren bezochten West Zeeuws-Vlaanderen DROPPINGSAVOND STREEK WALCHEREN DANSAVOND IN „DE CAISSON" LEDEN-AKTIV1TE1TEJV CURSUS ENGELS LEDENRAAD - t VRIJDAG 9 OKTOBER 1964 P. J. G. ELLICHT zullen vele ouderen onder onze leden, en zeker de Noord-Bevelanders, zich Kees Maas herinneren. Kees was indertijd een actief L. J. G.'er; onder meer organiseerde hij met Huib van der Maas de eerste „Peeland-rally". Hij was bestuurslid van de streek Noord-Beveland en gedurende enkele jaren de Noordbevelandse afgevaardigde in het Provinciaal Bestuur. In 1957 ging Kees met een uitwisselingsprogramma via onze landelijke organisatie naar de Verenig de Staten, waar hij voornamelijk in de staat South Dakota verbleef, zich daar op een landbouwbedrijf verdienstelijk makend. Al spoedig was Kees het lichtend voorbeeld van een jonge vooruitstrevende Hol landse boer, en hij kreeg diverse compagnonschappen aangeboden. Nadat het uitwisselingsprogramma verstreken was, kwam Kees terug naar Nederland met het vaste voornemen echter zo spoedig mogelijk naar de „States" terug te gaan, om zich daar een toekomst te gaan opbouwen. Hij liet zich direct als emigrant inschrijven en zodra, na de twee jaren „verplicht ver blijf buiten Amerika", zijn visum werd verstrekt, vertrok Kees Maas in het voorjaar van 1960 voor goed naar South Dakota. Geruime tijd heeft Kees daar met een compagnon enkele gemengde bedrijven beheerd, maar, zoals dat een Hollandse boer eigen is, vond ook hij dat zelfstandigheid en „eigen baas zijn" bovenal gaan en. hij wist zich een eigen bedrijf te verwerven. Zijn volledig op de schapenfokkerij gerichte ranch' is 600 acres gemeten) groot; op 200 acres grazen de schapen of wordt lucerne geteeld voor voeder winning, terwijl de rest van het bedrijf hoofdzakelijk „dry-land" is, waarop wat rundvee wordt ge houden. De eerstgenoemde 200 acres worden bevloeid met water, dat speciaal voor de irrigatie van de Cheyennerivier wordt afgetakt. Door zijn helder inzicht, zijn energie en zijn nuchter oordeel wordt Kees Maas door zijn collega's en door de plaatselijke bevolking ten zeerste gerespecteerd. Ook de (enige) zuster van Kees, Lydia Maas, voelde zich tot Amerika aangetrokken; zij studeerde enkele jaren aan een universiteit in North Da kota. Zowel Kees als Lydia zijn inmiddels getrouwd (beiden met „echte" Amerikanen), en voelen zich volledig in de Amerikaanse samenleving opgenomen. Gedurende de achter ons liggende zomer heeft Frank, de jongste telg van de familie Maas, enkele maanden op het bedrijf van zijn broer gewerkt en natuurlijk ook zijn zuster bezocht. Boordevol indruk ken is Frank (die, evenals zijn broer vroeger, deel uitmaakt van het bestuur van de streek Noord- Beveland, en in 1965 het einddiploma van de R.M.L.S. te Goes hoopt te halen) inmiddels weer thuis gekomen. Vanzelfsprekend bracht hij een mooie serie foto's mee uit Amerika. Het leek ons wel leuk U er bij dit artikel één van te tonen, n.l. die waarop de complete jonge generatie Maas op Amerikaan se bodem is vereeuwigd. v Frank, Lydia en Kees Maas (v.l.n.r.) in South-Dakota De droppingsavond wordt dit jaar gehouden op dinsdag 3 november. Na het succes van vorig jaar verwachten we weer een grote deelname. Om het allemaal vlot te doen verlopen moet u zich vóór 20 oktober opgeven bij K. Oele, A 7, Arnemuiden, tel. 011802126; of bij J. Roelse, Molenweg 11, Koudekerke, tel. 01185360. Let op de volgende berichten in de Plattelands- jeugd. Morgen, zaterdag 10 oktober, dansavond in „De Caisson" te Biezelinge, georganiseerd door de Z. P. M. Oudelande. De muziek wordt verzorgd door „The Blue Violets". Aanvang 20 uur. IN de week van 2128 september heeft een groep van 11 plattelandsjongeren, afkomstig uit Saintbérain-sous- Sanvignes in Frankrijk, een bezoek gebracht aan de streek West Zeeuws-Vlaanderen. Omstreeks begin september kwam van de P. J. G. N. het verzoek aan Zeeland om de jongeren in onze provincie onder te brengen. Dank zij een bliksemsnelle actie van Adri D'Hont, streekvoorzitter van West Zeeuws-Vlaanderen, waren binnen enkele dagen logeeradressen voor de Franse gasten gevonden. De P. J. G. afd. Aagtekerke organiseert in de komende wintermaanden een cursus Engels. Ook niet-leden zijn bij deze cursus welkom. Opgave vóór 20 oktober bij A. de Visser, Kloosterweg 4, Aagtekerke, tel. 01188460. De eerstvolgende vergadering van de Ledenraad der P. J. G. zal niet gehouden worden op 7 novem ber, zoals in principe was vastgesteld, maar op zaterdag 14 november a.s. te Goes. De Franse jongens hebben in Zeeland een fantastische week beleefd. Hun erkentelijkheid daarvoor wordt tot uitdrukking gebracht in een brief van hun leider, die we gaarne hieronder afdrukken. „Notre séjour en Zeeland est terminé et je vais me servir de votre Journal pour faire une rapide mise au point. Certes, nous étudions en France la Hollande, pays sympathique et présenté comme la tenacité même, constamment en lutte contre les éléménts. Nos coeurs vïbrent a l'annonce des malheurs qui vous frappent: digues percées, inondations, mais chaque foisa un malheur succède un élan enthousiaste des Hollandais qui, dans l'adversité, poursuivent inlassablement leur oeuvre grandiose. Des films, des diapositives ïllustrent nos connaissances, mais ces images tout encore hien trompeuses et fades, notre semaine en Zeeland confirme ce fait: pour apprécier un pays, il faut „s'y frotter". Je tiens a remercier au nom de la Fédération der Foyers Rureaux de France: votre Journal pour sa bienveillante compréhension (artikel in de P. Z. C. van 23 sept. Red.) mademoiselle la Directrice de l'Ecole d'enseignement ménager de Schoondijke messieurs les Directeurs des Ecoles secondaire et pratique Agri- coles de Schoondijke toutes les personnes qui ont aidé les Frangais dans la connais- sance de votre pays: par exemple monsieur le Directeur de la Cooperative Agricole de Breskens votre organisme des Foyers Rureaux et ses responsables locaux et provinciaux pour la remarquable organisation de ce séjour; et enfin et surtout, les families hollandaises qui ont accueilli chez elles, en toute intimité et amitié les jeunes frangais. Nous partons, mais nous avons maintenant dans le plat pays, des amis. A ces amis je dis: „Merci pour eet accueil merveilleux et je leur donne rendez-vous en septembre 1965, chez nous. Je souhaite que dans l'avenir nous puissons encore connaltre des heures de joie, de détente, de contacts directs comme celles que nous venons de vivre. L'Europe de demain, qui sera Ia leur, confirmera et affir- mera ce premier maillon pour une meilleure et plus efficase com préhension. Amis de Zeeland, au revoir et merci." Eechout, Marcel F. N. F. R. De Franse jongens met hun gastvrouwen en gastheren. Het was voor de eerste maal, dat een groep Franse landbouwjongeren met subsidie van het Franse ministerie van landbouw een. bezoek aan het buiten land bracht. Onder leiding van de heer Marcel Eechout zullen zij aan de hand van rapporten, dia's en bandopnamen het ministerie trachten te overtui gen van de noodzakelijkheid van uitwisseling van landbouwjongeren met het buitenland. De streek West-Zeeuws-Vlaanderen had voor een aantrekkelijk weekpro- gramma gezorgd. De jongens brachten onder meer een bezoek aan de coöpe ratie te Breskens, aan de praktijkschool te Schoondijke en aan enkele vee bedrijven in de streek. Donderdags was de groep uitgenodigd door het pro vinciaal bestuur van de P. J. G.' Na een excursie over Walcheren en een be zoek aan Middelburg werd in Veere de maaltijd gebruikt, waarna de tocht verder ging naar de Oosterscheldebrug en langs de Sloehaven. Zaterdags zijn de jongeren aanwezig geweest op de provinciale wedstrijdendag.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 23