Vergadering Dagelijks Bestuur Z.L.M. m mM 11 Officieel orgaan van de Maatschappij lot bevordering van tand enTainboaw en Veeteelt in Zeeland irarkering bij abonnement: Terneuzen VRIJDAG 9 OKTOBER 1961 526^ Jaargang No. 2751 P«p gadering had geen behoefte om wijzigingen in de mantelovereenkomst voor de tuinbouw voor te stellen. PACHTNORMEN MAAR aanleiding van berichten dat binnenkort een Koninklijk Besluit te verwachten is, waar bij de pachtnormen zullen worden herzien, sprak het bestuur uitvoerig over de noodzaak en gevol gen van een eventuele wijziging van ae pachtnor men. Als conclusie meende het bestuur te moeten stellen dat ter voorkoming van een ondergra ven van het belangrijke instituut van de pacht, een matige pachtprijsverhoging gewenst moet worden geacht. Een tegemoetkoming in de stijging van de eigenaarslasten en een betere spreiding kan hierdoor worden bereikt. Uitdrukkelijk bracht de vergadering naar voren dat een eventuele pachtprijsverhoging doorberekend dient te worden in de richtprij zen van de basisprodukten. Het bestuur was van oordeel dat deze, tot nu toe steeds gevolgde handelwijze ook in deze over gangsfase naar de E. E. G. mogelijk is. Men sprak het vertrouwen uit dat de Nederlandse Minister van Landbouw deze gedragslijn ook zal hanteren. In het kader van de E. E. G. zal naar de me hg van de vergadering ten aanzien van de lasten op de grond met spoed naar meer eenheid gestreefd die nen te worden. Reeds vaker werd door het bestuur gewezen op het concurrentievervalsend effect dat door verschil in lasten in de verschillende E. E. G.-landen op treedt. Een eventuele pachtprijsherziening maakt de noodzaak van een snelle integratie zeer belang rijk. LEIDINGVRAAGSTUKKEN IIET bestuur stond uitvoerig stil bij de proble- men, die veroorzaakt worden door de aanleg van diverse leidingen. Vooral in het smalle ge deelte van Zuid-Beveland, waar een drietal leidia- gen door een betrekkelijk smalle strook moeten worden aangelegd zijn de gevolgen voor land- en tuinbouw ingrijpend. (Zie verder pag. 911) Matige pachtverhoging gewenst Coördinatie bij leidingprojekten dringend noodzakelijk IN de op maandag 5 oktober j.l. gehouden vergadering van het Dagelijks Bestuur van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij die, wegens verblijf buitenslands van de voorzit ter, onder leiding stond van de vice-voorzit- ter de heer P. J. J. Dekker werd aandacht besteed aan verschillende belangrijke onder werpen. DE FRANSE MELKSTAKING I\E vergadering besprak uitvoerig de, naar aanleiding van de Franse melkstaking, ontstane situatie. De door de Minister ver leende toestemming aan enkele zuivelfabrie ken om melk naar Frankrijk uit te voeren, dreigt repercussies te geven in Franse agrarische kring. Berichten doen name lijk de ronde over een bycot van de Ne derlandse pootaardappelen in Frankrijk. Aansluitend bij het standpunt ingenomen door de 3 C. L. O., kon het bestuur der Z. L. M. begrip opbrengen voor het streven van de Franse organisaties naar een verho ging van hun melkprijs. Deze melkprijs is n.l. de laagste in de E. E. G. De vergadering meende niet te moeten treden in een beoor deling van de aktië der Franse organisaties, maar vroeg zich toch wel af of door de toe gestane export met de Nederlandse land bouwbelangen wel voldoende rekening is ge houden. TtJINBOUYV I\E vraag naar iruit, zowel uit binnen- als buitenland, is groot te noemen. De uit voer gedurende de laatste week bedroeg 3600 ton fabrieksfruit, 1000 ton handappelen en 3600 ton handperen. Hoewel de prijs van de appels nog laag is, bestaat de indruk dat de invloed van een export van genoemde omvang, een verdere prijsdaling heeft voor komen en wellicht nog tot een kleine ver betering aanleiding zal kunnen geven. Het prijspeil van de peren ligt op dit moment gunstiger dan die van de appels. In de groentesector is de ontwikkeling be vredigend, hoewel de prijsvorming bij de bloemkool en de andijvie wat aan de lage kant is. De aanvoer van de tomaten van de koude grond is afgenomen. Er is vraag naar dit produkt uit Engeland en West-Duitsland. De prijs is bevredigend. CONTRACTTEELT I\E vergadering nam met instemming kennis van de tot standkoming van één landelijke organisatie voor de contracttelers. Deze organisa tie die nauw verbonden zal zijn met de stands- organisaties zal de belangen van de in omvang toenemende contractteelt gaan behartigen. Vooral op het gebied van prijsvorming en overleg met industrieën zal men zich gaan bezig houden. Omtrent deze organisatie en over de mogelijk heden en voorwaarden van het lidmaatschap zul len binnenkort nadere mededelingen volgen. Be gin 1965 hoopt deze vereniging van contracttelers met haar werkzaamheden te beginnen. WERKGEVERSBELANGEN MEDEDELINGEN werden ter vergadering ge- daan over de onderhandelingen die gaande zijn. Naast een beperking van het aantal C. A. O.'s die wordt nagestreefd, wordt voorts overleg ge pleegd over een vereenvoudiging van de redactie van deze overeenkomsten. Ten aanzien van de mantelovereenkomst voor de landbouw is door het K. N. L. C. inmiddels een voorstel tot enige wijzigingen ingediend. De ver

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 1