925 OIT ËEN gefit Tm Weekboek wam ÖRAMujr dFSÜKHÖÈA WEEKOVERZICHT NOTERINGEN VRIJDAG OKTOBER 1964 ONTLEEND AAN MARKTBERICHT NOBECO KORTGENE Tarwe. In de afgelopen week kwam het dan ein delijk zo ver dat de fabrieken met de tarwe-aankopen op het interventie-niveau waren aangeland. Het schaarse aanbod bij de tot nu toe te lage biedprijzen moest hier wel toe leiden. Toch werd het aantal of fertes niet opvallend groter. Er moest nog het nodige voor export verladen worden. Aan het einde van de v/eek was er een levendige Engelse vraag naar tarwe, die echter geen invloed op de prijs kon hebben. De lagere restituties alsmede de zware concurrentie van Belgische tarwe bemoeilijkten het afsluiten van nieuwe zaken. Er wordt in handelskringen rekening gehouden met de kans dat binnen afzienbare tijd op de binnenlandse markt de Franse tacwe een rol zal gaan spelen. Transito-opslag in Nederland wordt blijkbaar hier en daar overwogen waarbij dan op gunstige momenten afgestoten kan worden. De hef- fingenpolitiek is daarbij vanzelfsprekend een gewich tige factor. Vo'ergranen. Vorige week verliep de handel in voer- gerst bijzonder rustig met een prijshoudende onder toon. Van verkoperszijde was er weinig druk omdat er wel vertrouwen bestond ten aanzien van de ont wikkeling van de markt. In de gegeven situatie was dit wel belangrijk omdat de Duitse vraag te verwaar lozen was. Er werd daar de laatste tijd veel gekocht terwijl nog aanvoer van Amerikaanse gerst plaats vindt. De doorstroming van gerst ondervond nog stagnatie als gevolg van het goede weer waardoor het verbruik beperkt werd. Voor maalgerst waren de mo gelijkheden eveneens kleiner omdat de binnenlandse verwerkers eigenlijk de enige afnemers waren. Er kwam teven» wat aanbod uit Frankrijk. Ook bij haver was de rustige houding van de verkopers de reden van het op peil blijven van de noteringen. In de zeer stille markt waren de offertes schaars. Brouwgerst. Over brouwgerst viel in de verslag periode niets van enig belang te melden. De Duitse vraag was slechts informatief en had nauwelijks za ken tot gevolg. De noteringen bleven onveranderd, steunende op de voergerstmarkt. Het aanbod had slechts een geringe omvang. Het C. B. K. bleef open voor offertes op de maanden maart, april en mei. De stemming was volledig afwachtend, waarbij het feit dat het seizoen nog jong is wel degelijk in aanmer king genomen werd. Peulvruchten. De prijsfluctuaties die zich in de af gelopen week bij de groene erwten hebben voorge daan waren bij een rustige handel niet groot. Voor de werkelijk goede partijen werd soms een premie betaald. Het aanbod was nog steeds matig, waardoor de stemming prijshoudend kon blijven. De markt reageerde niet op het bekendmaken van de export cijfers over september j.l. die ongeveer aan de niet hoog gestemde verwachtingen hebben beantwoord. Voor groene erwten en spliterwten beliep de uitvoer 4604 ton (vorig jaar 5645 ton). Over augustus en september samen was dit 6764 ton (vorig jaar 7019 ton). De mening werd gehoord dat meer had moeten worden geëxporteerd om de markt een werkelijke steun te geven. Daarom zal het nodig zijn dat bin nenkort zoals verondersteld wordt Finland tot aan kopen zal overgaan. Daarnaast worden nieuwe Ja panse orders dringend gewenst geacht om de nog achterblijvende Duitse vraag enigszins te compense ren. Of de genoemde landen bereid zijn de huidige prijzen of zelfs hogere te betalen is nog een gesloten boek. Schokkers bleven het reeds langere tijd gelden de patroon volgen, met op latere termijnen licht ver hoogde noteringen. De export over september j.l. was 576 ton (vorig jaar 316 ton). Over augustus en sep tember samen was dit 862 ton (vorig jaar 782 ton en in 1962 1508 ton). Nieuwe verkopen naar Engeland waren onbetekenend. Bruine bonen werden wat min der gevraagd w«*t een prijsdaling van enkele guldens meebracht. Kapucijnei's lagen ongewijzigd bij kalme handel. De texmijnmarkt sloot vrijdag 2 oktober j.l. goed prijshoudend met de volgende verrekenprijzen: 3% schokkers november 57,25; december 57,75. 3 groene erwten oktober ƒ47,25; november ƒ48,50; december 49,50 en april 51,50. Zaden. Karwjjzaad had over september j.l. een uit voer van 586 ton. Dit betekende een betere stemming en de noteringen werden aan het eind van de week dan ook hoger, bij kleine omzetten. Blauwmaanzaad was vorige week zeer vast. De voor export te realise ren prijzen bleven achter bij wat in het binnenland gemaakt werd, maar moesten in verband met de marktsituatie geleidelijk aan volgen. De prijzen ste gen vrijwel dagelijks waarbij in het bijzonder de late re termijnen sterk in de belangstelling stonden. Het gering aantal offertes uit de oosteuropese landen vormden nog steeds geen bedreiging voor onze export. In handelskringen werd als mening gegeven dat er geen tekenen zijn die er op wijzen dat hierin op korte tennijn verandering zal komen. Zaaigranen. Niettegenstaande het feit dat de zaai- campagne van wintertarwe zachtjesaan is aangevan gen handhaven de zaaitarweprijzen zich op het be staande lage niveau bij ovex'igens grotere omzetten. Het aanbod blijft echter de vraag over'heersen. In de vooi'jaarszaaigranen kwamen gedurende de afgelopen week zeer weinig transacties tot stand waarbij prak tisch geen wijziging in de bestaande situatie kwam. Vlasmarkt. De zeer rustige stemming voor vlaslint zowel als voor onbewerkt vlas handhaafde zich ook deze week. De cons, aardappelmarkt. De buitenlandse vraag blijft nog steeds te klein om hier een prijshoudende markt te verzekeren. De afzetmogelijkheden zijn mo menteel veel te klein voor het kwantum aardappelen welke voor de winter geruimd dienen te worden. Wil men voor direkte levering een kwantum aardappelen van enige betekenis verkopen dan dient men met een lage prijs genoegen te nemen. De verdere voor uitzichten blijven onzeker. Voor eigenheimers en an dere zogenaamde binnenlandse soorten blijft een goe de belangstelling bestaan. Ruwvoeders. Tengevolge van een beperkte vraag voor levering op korte termijn was de markt ook deze week nauwelijks prijshoudend gestemd. Voor winter-levering was de interesse ook van iets beperk ter omvang en niet tegenstaande dat blijft een premie bestaan. AARDAPPELTERMIJXMARKT (Weekbericht 30 sept.6 okt. 1964, verstrekt door G. de Vries Zonen, N.V., Amsterdam; Zeeland, Goes, tel. 011006451.) Het prijsniveau kon zich de afgelopen verslagperio de vrijwel ongewijzigd handhaven en waren er slechts geringe mutaties in de noteringen met een geringe weekomzet van 67 contracten (vorige week 23.) Consumptie-aardappelen: Bintje, 40 mm opw., april, bij opening was de notering 16,70 om de daar opvolgende dagen op te lopen tot 16,80, waarna eni ge daling intrad tot 16,60. Op de laatste beursdag herstelde de markt zich enigszins en werden contrac ten afgesloten op 16,80. De slotnotering was 17 16,70. Poot-aardappelen: Deze week kwam geen enkele transactie in de poterrassen tot stand, terwijl slechts één slotnotering werd genoteerd voor de Sirtema A 35/55 mm november van 15,5014. NOTERINGEN ROTTERDAMSE KORENBEURS Cons, tarwe: ƒ36,10, export incidenteel iets hoger doorsneekwaliteit, 17 vocht, franko fabrieken. Kippengerst: 30,25, okt., nominaal, verhoging van ca. 0,25 per maand, verlaten markt, basis boordvrij. Brouwgerst faq. kwaliteit: 31, nominaal, Cambr., basis boordvrij, 31,75, nom. Balder. Brouwgerst C.B.K.: 33,75, maart/a pril/mei, basis boordvrij. Brouwgerst Duitse condities: 33,25, nominaal, okt., Balder, 32,75, nominaal, okt., Cambr. basis boordvrij. Haver 52/53 kg: ƒ28,75, okt., verhoging ca. 0,25 per maand, franco Rotterdam. Groene erwten op monster: tot ƒ41, uitgezochte goede en grove partijen hoger, franco Rotterdam. Groene erwten 3% kwaliteit: ƒ47, okt., ƒ49, dec., franco Rotterdam. Groene erwten 6 kwaliteit: f45,75, okt., 47,75, dec., franco Rotterdam. Groene erwten industrie: geen handel. Termijnmarkt maandagochtendcall: geen zaken, stemming prijshoudend. Schokkers op monster: tot 48, uitgez. partijen iets hoger, franco Rotterdam. Schokkers 3% kwaliteit: ƒ56, okt., 57, bieden, dec., franco Rotterdam. Schokkers 5 kwaliteit: 53,50, okt., laten, franco Rotterdam. Termijnmarkt-maandagochtendcall: geen zaken, stemming prijshoudend, franco Rotterdam. Kapucijners op monster: tot ƒ42, uitgez. partijen iets hoger. Bruine bonen op monster, geschoondtot 90, franco Rotterdam. Bruine bonen doorsneekwaliteit: 88, laten, nov., franco Rotterdam. Maanzaad export-kwaliteit: ƒ142, okt., ƒ147,50, febr., franco Rotterdam. Karwijzaad exportkwaliteit: ƒ103,50, okt., ƒ106, la ten, jan./april, franco Rotterdam. Termijnmarkt cons, aardappelen: (ochtendcall.) Bintje 40 opw., april 1 x 16,70. Aardappelbeurs: Bintje 40 opw. binnenl. sort, af binnenland 10,5011 bestemming binnenland, 11 11,50, 35/opw. export-bestemming af binnenland, 12,75, 40/opw. bestemming Italië, wagonvi'ij. Ruwvoeders: Weidehooi ƒ85ƒ90; Lucernehooi ƒ100ƒ102,50; Tarwestro ƒ47,50ƒ50; Zomergerste- stro 52,5055 en Erwtenstro 72,50 75. Alles af boerderij. FRl ITAFZET (30 sept.—6 okt. 1964). Cox's Orange Pippin bleef nog ruim aangeboden, tot rond 70 ton per dag per veiling. De prijzen waren 6 oktober '64. Wanneer we nu voorbij een suikerfabriek rijden, die tot oktober altijd een toonbeeld van rust leek, ziet men nu grote bedrijvigheid: aan- en af rijden van trekkers met wagens bieten, vracht auto's boordevol en in de havens er van ziet men de volle schepen komen en wachten op hun los- beurt. De wolken stoom hangen rond de fabriek en we kunnen van verre reeds de zoete weeë lucht ruiken. Een suikerfabriek is, evenals b,v. een maaidor ser, iets dat weinig tijd wei'kt en veel tijd stil staat. We kunnen er op rekenen dat zij maar een vierde deel van het jaar werkt. Het is wel een dure fabriek zodoende. In die drie maanden moet buitengewoon hard gewei'kt worden; er mag zo min mogelijk stag natie optreden. Valt er een motor uit, direct moet er een ander voor invallen. De aanvoer der bieten moet zodanig zijn, dat de fabriek altijd volop werk heeft en er toch geen bieten gaan rotten door te lang liggen. Nu we zulk een mooi najaar hebben kan het natuurlijk wel eens gebeuren, dat de fabriek het niet aankan en we moeten afremmen, iets wat we niet gaarne doen. Zijn we aan een kavel bezig, al loopt het nog zó vlot, we willen voortwerken. Vooral ook daar het weer dat nu mooi straks minder gaat worden en er regen komt, onze rooierij flink kan ophouden. Er zijn zoveel bieten op de eerste leveringen geleverd, dat er misschien om deze op te rui men van de boerenkant iets moet worden ge minderd. Vanmorgen dreigde de regen, maar de zon dreef de buien weg. Voor veel opgereden zaailand zou .een 10 mm regen wel veel goed doen. Het aard appelland, dat geploegd ligt, valt nogal hard uit en zou dan prima zaaien. Toen we buurman Willem aan 't gereed leggen van tarweland bezig zagen en we vroegen: wat hij ging zaaien, zei hij.kort maar krachtig: „Nie raaien, Ibis zaaien". Dat wisten wij dan weer. Nu, de Ibis heeft naast de goede rassen een goed figuur geslagen; groeit kort, best voor de maai dorser, is tegen vorst bestand, verdraagt laat zaaien goed. Al deze factoren stempelen dit nieuwe tar- weras tot een goed mededinger. De prijzen der aardappels zijn nog niet zó, om er over naar huis te schrijven; ook niet hier. We horen wel dat er op vele plaatsen geladen wordt voor de export tegen lage prijzen. Deze kunnen misschien wel meewerken om later de prijs wat gunstiger te doen worden, maar we zijn maar gewone profeten, die tarwebrood eten. Zeker weten is er niet bij. op peil blijvend. Goudreinette begon donderdag in de veilinglokalen te verschijnen, de aanvoer was vrij fors. De prijzen variëerden van 1330 cent voor klasse I, enkele gekleurde partijen liepen tot rond 40 cent per kg. Alhoewel de prijzen niet hoog zijn voor de doorsneekwaliteit, vielen deze bij vele telers toch niet tegen. Glorie van Holland deed van 11 17 cent. James Grieve uit de koelhuizen variëeide van 1428 cent. Bij de peren was de grootste aanvoer Beurré Alex ander Lucas. Deze voor koelen gewilde peer werd voor goede prijzen vei-handeld, de prijzen hiervoor liepen van 2845 cent voor klasse I, II werd met 1634 cent gewaardeerd. Doyenne du Cornice, nog steeds in krat geveild in de meeste veilingen, bracht voor klasse I van 6176 cent per kg op, klasse II liep van 57—73 cent. Saint Remy opende de rij voor stoofperen, de prijzen hiervoor waren van 14 18 et per kg. Bramen deden van 5080 cent; aardbeien per doos in klasse I brachten van 125—149 cent op. k' sse II liep van 60100 cent per 250 gram. Val- en kroetappels variëerden van 7V- tot 9 Va cent. BEURSBERICHT MARKT GOES (6 OKT. 1964.) Granen en peulvruchten: Tarwe (basis 17%) 33 ƒ34,50. (Voor witte tarwe woi'dt een extra premie betaald); Gerst ƒ27—ƒ29,25; Groene erwten ƒ30-- 40. (Voor prima kwaliteit worden iets hogere prij zen betaald); Schokkers 3045: Kapucijners ƒ30 —ƒ40; Bruine bonen 60—80. Alles boerenschoon af boerderij en per 100 kg. Aardappelen. Bintje, 35 mm opw. binnenlandse sor tering 99,50 per 100 kg. Levering aan de sortee-r- inrichting. Sorteerkost.en voor rekening koper. Bintje voor export 9 9,50 per 100 kg. Voederaardappelen noteerden 33,75 per 100 kg. Uien. Onafgestaart aan de sorteei'inrichting gele verd 1415 cent per kg. "Hooi: Lucernehooi 95ƒ105; Weidehooi ƒ80 ƒ100; Veldbeemd ƒ40ƒ55; Zwenksoorten ƒ40; Tar- westro ƒ42,50ƒ47,50 (van goede kwaliteit); Gerste stro ƒ50 'van goede kwaliteit); Erwtensti'O (kl. groen) 62,50 (vaft goede kwaliteit). Alles per 1000 kilogram. Vlas: De prijs voor ongerepeld vlas bedroeg 17 -25 cent per kg op auto geleverd. Voor tweede kwaliteit was de notering 10—17 cent. Er is pi'aktii'sch. geen handel. Eieren: De eierpi'ijs bedraagt ƒ1,58 per kg

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 17