Rede van Dr. Mansholt op het C.I.C.A.-congres m J. A, Stols - St. Phiiipsland Officier in de Orde van Oranje Nassau De nieuwe Landbouwzaaizaad A. T. V. Voorlopige oogstraming van tarwe, haver, mengsels van granen, kanariezaad en fabrieksaardappelen Nogmaals: Landbouwbegroting 1965 VRIJDAG 2 5 SEPTEMBER 19 5 1 TER gelegenheid van het gonden jubileum van de Koninklijke Vereniging „Het Nederland- sche Trekpaard" is de voorzitter van „Het Trek paard" de heer J. A. Stols onderscheiden tot Offi cier in de Orde van Oranje Nassau. Hij ontving deze onderscheiding aan het diner dat ter gelegen heid van het 50-jarig jubileum in Den Bosch in de veehallen gegeven werd. De minister van landbouw en visserij mr. B. W. Biesheuvel speldde de onder scheidene de versierselen behorende bij deze onder scheiding op de borst, in zijn toespraak op het vele verdienstelijke werk wijzend dat de heer Stols in de loop der jaren op een breed terrein voor de landbouw heeft verricht. De heer Stols is reeds ruim 10 jaar voorzitter van „Het Trekpaard". Daarnaast is de heer Stols meer dan 25 jaar lang voorzitter van de Afd. St. Phiiipsland der Z. L. M. geweest en heeft vanaf 1945 tot en met 1958 zit ting' gehad in het Hoofdbestuur der Z. L. M. De heer Stols is, na 11 jaren bestuurslid te zijn geweest, al weer 25 jaar voorzitter van de Coöpe ratieve Landbouwvereniging St. Phiiipsland* Tevens is hij voorzitter van de Coöperatieve Boe renleenbank en de Coöperatieve weegbrug te St. Phiiipsland. En als laatste willen wij nog vermel den dat hij bestuurslid Is van het waterschap St. Phiiipsland. Bij de vele gelukwensen, die de heer Stols ter gelegenheid van het toekennen van de hoge onder scheiding mocht ontvangen, willen wij gaarne de onze voegen. Van harte gelukgewenst! TO ALS wij reeds In ons nummer van 28 augus- tus in het kort meldden is tussen ver tegenwoordigers van de Vereniging voor de Han del en Landbouwzaaizaden, de Nederlandse Kwe- kersbond en van het Landbouwschap overeenstem ming bereikt over de nieuwe landbouwzaaizaad A. T. V. Zo spoedig mogelijk zal deze nieuwe A. T. V. in druk verschijnen. Het zal echter nog wel even duren voor dit drukwerk gereed is. De volgende week zullen wij in ons blad een samenvatting van e.e.a. pnbliceren. Mocht men, omdat het tijdstip voor het afsluiten van contrac ten op basis van deze nieuwe A. T. V. nadert, vóór die tijd reeds nadere inlichtingen hieromtrent wen sen, dan adviseren wij U kontakt op te nemen met het secretariaat. IIET C. B. S. heeft de uitkomsten gepubliceerd van de voorlopige oogstraming, welke op 10 september J.I. is gehouden. Van tarwe wordt de produktie voorlopig ge raamd op 718.000 ton, hetgeen ruim 187.000 ton of 35 meer is dan verleden jaar. Deze toename is zowel het gevolg van de areaaluitbreiding als van een te verwachten gunstige opbrengst per ha, welke 13 hoger ligt dan in 1963 en 17 hoger dan het tienjaarlijkse gemiddelde. Van de win tertarwe wordt het gemiddeld rendement geschat op 5070 kg ha en van de zomertarwe op 4350 kg/ha. Van haver en mengsels van granen worden klei nere oogsten verwacht dan verleden jaar resp. 410.000 ton 3 en 119.000 ton 18 De verminderingen kunnen geheel worden toe geschreven aan de sterke inkrimping van de area len van deze gewassen. De 200 ha, welke in 1964 beplant zijn met kana riezaad, zullen waarschijnlijk nog een totale oogst kunnen leveren van 480 ton. De produktie van fabrieksaardappelen wordt voorlopig geraamd op 1.430.000 ton tegen 1.299.000 ton in 1963 10 Van de reeds grotere opper vlakte wordt namelijk bovendien een gemiddeld rendement verwacht van 32.900 kg/ha, hetgeen 8 hoger is dan verleden jaar en 17 hoger dan het tienjaarlijks gemiddelde. TE Scheveningen werd in de week van 712 september het internationale congres gehouden van de C. I. C. A., de federatie voor landbouwkrediet. Het was het negende en werd georganiseerd door de beide Nederlandse Centrale landbouwkrediet-instellingen, de Centrale Raiffeisenbank te Utrecht en de Centrale Boerenleenbank te Eindhoven. Enige h onderden gasten uit de Europese landen waren hier bijeen. Hoogtepunten waren ongetwijfeld de redevoeringen van de Minister van Landbouw en Visserij, Mr. Biesheuvel, en van Dr. S. L. Mansholt, Vice-President van de Europese Commissie. Vooral de laatst genoemde 'spreker besteedde aandacht aan het land bouwbeleid in de E. E. G. Daar nieuwe maanden van onderhandelen voor de deur staan en er enkele belangrijke kwesties be slist moeten worden, is het van belang te weten hoe de Europese kommissaris, belast met de agra rische vraagstukken, over een en ander denkt. De heer Mansholt begon met nogmaals de bewe egredenen uiteen te zetten, waarom hij een spoedige beslissing van de Raad van Ministers inzake de graanprijzen noodzakelijk acht. Ofschoon deze beweeg redenen wel bekend kunnen zijn, is het onzes inziens nuttig, hen nog eens op een rij te zien. 1. Het wordt de hoogste tijd, dat de boeren in alle streken van de E. E. G. weten waar zij met de graanprijzen aan toe zijn. Hun produktie kun nen zij er dan op in stellen en dit geldt niet al leen voor de granen zelve, maar zeker ook voor de veredelingsproduktie, waarvoor de granen immers de grondstof vormen. 2. Slechts door één gemeenschappelijke graanprijs kan een werkelijk vrije markt ontstaan. Wij moeten deze vrije markt in landbouwprodukten vóór 1970 tot stand brengen. Het is dus nodig zo spoedig mogelijk tot gelijke graanprijzen te komen. Daar wij in de zes landen reeds het zelfde marktmechanisme hebben, is het slechts het verschil in prijzen, dat nog een belemme ring vormt. 3. De landbouw moet zorgen bij de economische eenwording niet op de industrie achter te ge raken. In de industriële sector, waar de invoer rechten de voornaamste handelsbelemmering vormen, zijn deze douanetarieven reeds tot 40 van hun oorspronkelijke hoogte afge-^ broken. Het ziet er naar uit, dat ook dit laatste gedeelte vrij snel zal worden afgebroken. Er is dan tus sen de zes een vrije markt in industriële goede ren tot stand gekomen. Wanneer dit niet tege lijkertijd voor de belangrijkste landbouw produkten geschiedt, ontstaan er scheve ver houdingen. Duitse industrieprodukten kunnen dan vrij Frankrijk en Nederland binnen, terwijl (de zo belangrijke agrarische uitvoer van deze landen naar Duitsland) nog aan belemmeringen onderhevig is. Dit zou ernstige interne spannin gen kunnen oproepen. De belangrijkste stap naar een vrijmaking van het interne handels verkeer in landbouwprodukten is het gelijk maken van de graanprijzen, daar de onderlinge heffingen voor veredelingsprodukten dan ook voor het grootste deel kunnen vervallen. Deze heffingen bestaan immers voornamelijk uit een bedrag, berekend op grond van het verschil in de prijzen van de voedergranen. 4. Voor het bepalen van een juiste houding tegen over de derde landen (buiten de E. E. G.is het nodig een werkelijk gemeenschappelijk land bouwbeleid te hebben. Er moeten in de Kennedy- ronde, waarover de komende maanden en mis schien jaren te Genève in het verband van de Algemene Overeenkomst voor Tarieven en Han del (G. A.T.T.) onderhandeld gaat worden, zaken gedaan kunnen worden vooral met Ame rika, maar ook met landen als Canada, Austra lië, Nieuw-Zeeland en Engeland. De Europese Commissie, die deze onderhandelingen namens de E. E. G.-landen voert, moet weten waar zij aan toe is. Zoals bekend is het doel van de Kennedy-ronde de wereldhandel te verruimen met inbegrip van de landbouwprodukten, door middel van vermindering van de bestaande handelsbelemmeringen. MANSHOLT-PLAN NIET REËEL UIT al deze overwegingen putte Dr. Mansholt het vertrouwen, dat de Raad van Ministers in de komende herfstmaanden een beslissing zal nemen over de voorstellen tot gelijkmaking van de graanprijzen, die bekend zijn onder de naam „Mansholtplan". Toch zal het onzes inziens de vraag zijn of de heer Mansholt zijn zin krijgt. Want zoals men weetis een zeer belangrijk onderdeel van zijn voorstel de verlaging van de Duitse en Luxem burgse graanprijzen, een verlaging van de Ita liaanse tarweprijs en een verhoging van de Franse graanprijzen met een verhoging van de Italiaanse voer gr aanprijs. Het wil ons namelijk hoe langer hoe meer voorkomen, dat een voor stel tot verlaging van prijzen voor landbouw produkten in deze tijd van stijgende welvaart voor grote delen van de Westeuropese volkeren en van stijgende kosten niet reëel is. Zelfs met compensaties voor de boeren wier in komen gaat dalen, compensaties die een aflopend karakter hebben, lijkt het voorgestelde systeem niet alleen niet billijk, maar politiek niet haalbaar. Reeds heerst ér ontevredenheid onder de Duitse boeren een belangrijk element voor de ver kiezingen van volgend jaar over een onvoldoen de inkomen. De Duitse graanprijzen werden de laatste 10 jaren niet meer verhoogd. Over de ernstige on tevredenheid onder de Franse boeren zwijgen wij hier maar. Vandaar, dat de vraag onzes inziens ernstig onder de ogen gezien moet worden of men niet op een andere, minder snelle wijze, het doel van de ene prijs zal dienen te verwezenlijken. Bij een fixeren van de hoogste prijzen (de Duitse) komen de andere er vanzelve dicht naar toe. MARKTORDENING TUINBOUWPRODUKTEN DEN tweede belangrijk punt, waar Dr. Mansholt over sprak, was de voorgestelde marktorde ning voor een achttal tuinbouwprodukten. Het voorstel door de Europese Commissie bij de Raad van Ministers, behelst de bevordering van het op richten van producenten-organisaties en het liefst door deze uit de markt te houden van overschot ten, die de marktprijs zeer ongunstig beïnvloeden. Dit voorstel, waarin men gedeeltelijk het Neder landse veilingsysteem in herkent, evenwel met enkele belangrijke verschillen, wordt op het ogen blik ernstig door landbouw- en vakorganisaties bestudeert. Wij hopen er te zijner tijd op terug te komen. Het bleek echter uit de woorden van Dr. Mansholt, dat dit voorstel wel eens een wijdere strekking kan hebben dan de genoemde tuin bouwprodukten. Want wanneer werkelijk door de Brusselse instanties dit voorstel gedacht wordt als een voorbeeld voor bijvoorbeeld de. veredelingssector, dan dienen de gevolgen zeker ernstig overwogen te worden. Want uit de markt nemen van varkensvlees en eieren met alles wat daaraan vast zit kent men in geen van de zes landen. SCHLINGEMANN. (Vervolg van le pag.) wijs, het onderzoek en voorlichting. Ten aanzien van de lagere landbouwscholen wordt medege deeld dat zal worden voortgegaan met het Sane- ringsbeleid. De vernieuwing van de Middelbare Landbouwscholen door middel van het experiment met een zwaarder programma zal worden voort gezet. Verder stelt men zich voor bedrijfs-econo- mische vervolgcursussen Middelbare Land- en Tuinbouwscholen te bevorderen. Gezien het grote belang van de bedrijfseconomie lijkt ons dit een kwestie die met belangstelling van de zijde van het bedrijfsleven gevolgd dient te worden. Als belangrijkste mededeling over het landbouw kundig onderzoek kan worden gezien het feit dat aandacht wordt besteed aan een grotere regio nale decentralisatie bij het praktijkonderzoek. Hierdoor zal dan kunnen worden bijgedragen aan een zo snel mogelijke verwerking van de uit het onderzoek naar voren gekomen gegevens tot voor de praktijk bruikbare werkmethoden. De landbouwvoorlichting zal zich, indien we de stukken goed lezen, verder in een richting ont wikkelen die al enige tijd geleden is ingeslagen. T.a.v. het apparaat van de R. L. V. D. zal vooral de aandacht worden besteed aan een kwalitatieve verbetering. Daarnaast zal de voorlichting door de organisaties zelf gegeven, verder worden gesti muleerd. Ten aanzien van de landbouwvoorlich tingsraden is de opmerking opgenomen dat de taak en samenstelling zullen worden bezien. Er mag worden verwacht dat over dit punt spoedig over eenstemming zal worden bereikt. Over het geheel genomen kan de begroting 1965 als een rustig stuk worden aangemerkt, met als belangrijkste wijziging een verheugen de verruiming voor het structuurbeleid. Niet temin zijn er nog vele vragen. Vermoedelijk zul len bij de komende behandeling in 't parlement verschillende onderwerpen nog wel nader be licht worden. Laten we hopen dat het beleid in 1965 er in belangrijke mate toe zal bijdragen dat de Neder landse landbouw zich in deze periode van in grijpende wijzigingen zoals de Memorie van Toelichting het noemt gunstig ontwikkelt. Pr.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 3