RADIO 862 Cursussen Agrarisch Vakonderwijs in Zeeland ZEEUWS LAND EN TUINBOUWBLAD Zitdagen Boekhoud- bureau LANDELIJKE DEMONSTRATIE GRONDBEWERKINGSWERKTUIGEN LEERLINGEN 1ste KLAS R. M. L. S. SCHOONDIJKE TOEGELATEN 1ste KLAS R. M. L. S. GOES Z. V. B. VERZEKERINGSINSTELLINGEN Z. L. M. ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD IJE tijd, waarin aandacht dient te worden geschonken aan de organisatie van land-en tuinbouwcursussen "is weer aangebroken. Gaarne vestigen wij dan ook de aandacht op de vele mogelijkheden, die er voor de jonge boer of tuinder en de jonge land- of tuinbouw arbeider zijn, zich verder voor zijn taak te bekwamen. Hoewel de mogelijkheden tot het volgen van cursussen zeer uitgebreid zijn, beveelt de Commissie Agra risch Vakonderwijs-Landbouwhuis te Goes in het bijzonder een -aantal cursussen aan, omdat hiervoor de bestaande lagere land- en tuinbouwscholen met een moderne outillage beschikbaar zijn. In het algemeen kan men zich voor nadere inlichtingen het beste wenden tot de directeuren van deze scholen. Handvaardigheidscursussen. De handvaardigheids cursussen worden onderscheiden in: a. algemene handvaardigheidscursussen voor begin ners; duur 7l ;esuren. (Toelatingseisen: de deelnemers moeten tenminste 15 jaar zijn.) b. cursussen in metaalbewerking; duur 72 lesuren. (Toelatingseisen: de deelnemers moeten hand- vaardigheidsonderwijs aan een lagere land- of tuinbouwschool hebben gevolgd of in het bezit zijn van een getuigschrift van een algemene hand vaardigheidscursus voor beginners. Men kan ook tot deze cursus worden toegelaten als men 21 jaar is en 3 jaar praktisch in de land- of tuinbouw heeft gewerkt.) c. cursussen in houtbewerking, schilderen, leerbe- werking en touw knopen; duur 72 lesuren. (Toelatingseisen dezelfde als onder b genoemd.) d. cursussen in steen- en cementwerk; duur 72 les uren. (Toelatingseisen dezelfde als onder b ge noemd.) Cursus motorengebruik (Verbrandingsmotoren)In het afgelopen winterhalfjaar werden deze cursussen o.a. gegeven aan de Lagere Landbouwscholen te Kruiningen, Zierikzee, Oudelande, 's-Heer-Arends- kerke, alsmede aan de Praktijkschool te Schoondijke. Met vrij grote zekerheid kan worden medegedeeld, dat binnenkort te Zierikzee, 's-Heer-Arendskerke en Schoondijke weer met deze cursussen zal worden be gonnen. De duur van de cursus motors-eb ruik is 72 lesuren. De cursus kan worden gegeven in een daartoe inge richt praktijkiokaal van et-xi ïand- or luinoouwschool, terwijl de praktijkleerkracht van de school de lessen kan geven. (Toelatingseisen: de deelnemers moeten in het be zit zijn van een diploma van een land- of tuinbouw school of van een getuigschrift van een handvaar digheidscursus in metaalbewerking. Men kan ook zonder deze getuigschriften aan de cursus deelnemen, doch dan moet men tenminste 21 jaar oud zijn en 3 jaar praktisch in de landbouw werkzaam zijn ge weest.) Praktijkcursus landbouwwerktuigen A)De duur van deze cursus is eveneens 72 lesuren, terwijl de toelatingseisen gelijk zijn aan die voor de bovenge noemde cursus motorengebruik. Het leerplan kan worden aangepast aan de behoefte van de akker- bouwbedrijven of de gemengde bedrijven. Praktijkcursus landbouwwerktuigen (B)Hierbij kan men volgen de: a. Praktijkcursus maaidorser; 48 lesuren. b. Praktijkcursus hogedrukpers; 15 lesuren. c. Praktijkcursus hooibouwwerktuigen, maaikneu- zers, hakselaars; 36 lesuren. «J. Praktijkcursus precisie-zaaimachine, bietendun- machine; 30 lesuren. e. Praktijkcursus bietenrooimachines; 36 lesuren. f. Praktijkcursus aardappelrooimachines; 24 lesuren. (Toelatingseisen: De deelnemers moeten in het bezit zijn van het diploma van een lagere land-, tuin- of bosbouwschool, of van het diploma Praktijkcursus landbouwwerktuigen A. Van deze toelatingseis kan, onder goedkeuring van de inspecteur van het land bouwonderwijs, worden afgeweken t.a.v. gegadigden, die tenminste 21 jaar zijn en minstens 3 jaar prak tisch in de landbouw werkzaam zijn geweest.) Schakelcursussen: Het doel van de schakelcursus is de teler, die in het bezit is van een erkenning voor een bepaalde teeltrichting en als zodanig geregis treerd, in de gelegenheid te stellen tevens erkend te worden voor een andere teeltrichting in de tuin bouw. Zo kan men schakelcursussen volgen in de richting groenteteelt, bloementeelt, bloembollenteelt, boomteelt. De duur van een schakelcursus is 96 uren, te split sen in 60 uur theorie en 36 uur praktijk. Het leer plan voor een schakelcursus groenteteelt omvat: be drijfseconomie, bodem en bemesting, techniek, ziekte bestrijding, kennis van de teelt. Het is zeer waar schijnlijk, dat te Kapelle en Middelburg in de loop van september of begin oktober begonnen wordt met een schakelcursus bloementeelt. (Toelatingseis: tenminste diploma 2-jarige alge mene tuinbouwcursus öf 21 jaar zijn en 3 jaar prak tisch in de land- of tuinbouw werkzaam zijn.) Fruitteeltcursus: Deze cursus, waarvoor ook een nieuw leerplan is verschenen, duurt 96 lesuren. De toelatingseisen zijn: bezit van het diploma van een algemene 2-jarige land- of tuinbouwcursus of van een land- of tuinbouwschool. Deze eis geldt niet voor degenen, die de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en over voldoende land- of tuinbouwkundige ervaring beschikken. Cursus land- of tuinbouwbedrijfsleer: De duur van deze cursus met inbegrip van het examen is 144 lesuren. De deelnemers moeten in het bezit zijn van het diploma van een lagere land- of tuinbouwschool of tenminste 21 jaar zijn. Andere cursussen: Voorts wordt de aandacht nog gevestigd op de cursussen in: Spuiten in de land- of tuinbouw (90 lesuren); Tuinbouwtechniek (vanaf 40 lesuren); Rundveekennis (24 lesuren); Veeverloskunde (24 lesuren); Veevoeding (24 lesuren); Snoeien (vanaf 40 lesuren); Ziektenbestrjjding (40 lesuren). Lesgelden: Wat de lesgelden voor de leerlingen be treft kan het volgende worden medegedeeld: Cursussen tot en met 24 lesuren 8, Cursussen van 25 tot en met 48 lesuren 15, Cursussen van 49 tot en met 72 lesuren 20. Cursussen van 73 tot en met 96 lesuren 25, Voorts voor elke 24 uren of gedeelten daarvan ƒ5,meer. De adressen, waar de leerlingen zich o.m. voor cursussen kunnen opgeven zijn: W. Fase, Dir. Chr. Lagere Landbouwschool, Kou- dekerkseweg 115, Middelburg. (Tel. 011804622). J. C. de Ridder, Dir. Lagere Landbouwschool, Rijks weg 41, Kruiningen. (Tel. 01130471.) G. Grooters, Dir. Lagere Landbouwschool, Stations straat B. 6a, Oudelande. (Tel. 01104—282.) J. op 'tHof, Dir. Lagere Tuinbouwschool, Vijver straat 1, Kapelle. (Tel. 01102—603.) A. C. van Heusden, Dir. Lagere Landbouwschool, L. Deurlostraat 31, Seherpenisse. (Tel. 01166540.) D. Eveleens, Dir. Lagere Landbouwschool, Gracht- weg 5, Zierikzee. (Tel. 011102181.) E. J. C. Rademakers, Dir. Lagere Landbouwschool, Tabakstraat 18, Hulst (Tel. 01140—3275.) G. W. Oussoren, Dir. Lagere Landbouwschool, Dom- burgseweg 57, Oostkapelle. (Tel. 01188341.) H. W. Ellenkamp, Dir. Lagere Landbouwschool, Wilhelminastraat, 's-Heer-Arendskerke. (Tel. 01106— 398.) P. J. L. de Rijk, Dir. Lagere Landbouwschool, Schoondijke. (Tel. 01173—289.) Alsmede bij de plaatselijke organisatoren of de secretariaten van de in de Commissie Agrarisch Vakonderwijs samenwerkende bonden en organisa ties. Voor de Z. L. M. is dit op het Landbouwhuis, Grote Markt 28, te Goes. waarin opgenomen „Plattelandsjeugd" (Verschijnt wekelijks) Officieel Orgaan van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij Hoofdredacteur: Ir. J. Prins Redactie, Abonnementen en Advertenties J. F. Blanksma Grote Markt 28, Goes Tel. 01100—5010 en 5012 Tel. huls 01185—422 Advertenties en Administratie over advertentie» aan de Uitgeversmaatschappij N.V. v/h Fa. P. J. van de Santle Tel. 011502073, Terneuzen LANDBOUWVOORLICHTING OP THOLEN Tot nadere berichtgeving zal de heer M. A. de Hond de landbouwvoorlichting op het gehele eiland Tholen verzorgen. Dinsdag 29 september jus., Hilversum II, 12.20 12.30 uur: „De kosten van toediening van CO« (koolzuurgas) in de tuinbouw", J. van der Does van het Landbouw-Economisch Instituut. „Het winnen van goede melk in het najaar moeilijker?", ir. H. J. Huisman, rijksconsulent voor de consump- tiemelk. Donderdag 1 oktober, Hilversum I (V. P. R. O.), 12.1512.30 uur in de serie Leven op het land: „Platteland en sport", door burgemeester H. Huis man van Heerenveen, gevolgd door agrarisch nieuws. Vrijdag 2 oktober a.s.. Hilversum II, 12.2012.30 uur Serie: „De plaats van het paard op het moderne boerenbedrijf' met een bezoek aan be drijven in het stamland van het Haflingerpaard. www TERNEUZEN: Woensdag 30 sept, in hotel „Des Pays-Bas". WISSENKERKE: Woensdag 30 sept, in hotel „De Kroon". OOSTBURG: Woensdag 30 sept, in café „De Windt". ZIERIKZEE: Donderdag 1 oktober in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 1 okt. in hotel „De Eendracht". Woensdag 30 september 1964 zal in de Krabbe- polder op het eiland Rozenburg een landelijke demonstratie met grondbewerkingswerktuigen worden gehouden. Op deze demonstratie, welke is georganiseerd door de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Voorne-Rozenburg, het rijkslandbouwconsulent- schap voor zuidelijk Zuid-Holland, het Centrum Rationele Bedrijfsvoering Zuid-Hollandse eilanden, de landbouworganisaties van Voorne en Rozen burg, het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie, het rijkslandbouwconsulentschap voor landbouwwerktuigen te Wageningen en het Landbouwschap, zullen 6 eenscharige kantelploe- gen, 16 tweescharige wentelploegen, 4 driescharige wentelploegen en 2 spitmachines vanaf 13.30 uur tot 16.00 uur worden gedemonstreerd. Tijdens de demonstratie zal om 15.00 uur door de heer J. Boer een beschouwing worden gegeven over de gedemonstreerde werktuigen. Op het eiland Rozenburg is de route naar de demonstratie met pijlen aangegeven. Mocht de de monstratie geen doorgang kunnen vinden dan wordt dit bekendgemaakt in het agrarisch radio bulletin van 30 september 's morgens om 6.40 uur, met de vermelding wanneer de demonstratie dan wel wordt gehouden. Tot de 1ste klasse van de R. M. L. S. te Schoon dijke werden de volgende leerlingen toegelaten: W. de Feijter en J. Hamelink, beiden te Axel; G. Baecke, W. Baeclce, Wilfr. Baecke, P. van der Hooft en L. de Jager, allen te Biervliet; A. van der Slikke te Breskens; D. van Maele te Eede; J. Leenhouts, J. Manneke en J. Risseeuw, allen te Groede; M. Murre te Hoek; A. Klaaysen te Nieuwvliet; W. Buijsse, H. de Jong en F. Modde, allen te Oostburg; Th. Vermue te RetranchementL. Dekker, R. de Jonge en J. de Putter, allen te Schoondijke; I. van Cadsand te Sluis kil; W. Noë en Th. Uitdewilligen, beiden te St. Kruis; L. Verbrugge te Walsoorden; W. Noë te Waterland kerkje; W. van de Vijver en A. van Waes, beiden te IJzendijke en J. Maris te Zamslag. Voorwaardelijk toegelaten: 1. Na gehouden examen zijn tot de 1ste klasse dei- Rijks Middelbare Landbouwschool te Goes toegelaten Voor de afdeling Landbouw: A, Aarnoudse te Yer- seke; A. B. Blok te Rilland-BathC. J. Dieleman en C. Remijnse, beiden te Wissekerke; J. Th. Fluijt te Leiden; J. A. Gaanderse en J. J. de Vrieze, beiden te Eikerzee; L. M. Gijzel te Biezelinge; J. L. van Gorsel en A. A. van Westen, beiden te Oud-Vossemeer; J. M. v. d. Hoek en C. Leijdens, beiden te Ellemeet; M. op 't Hof en A. Poelman, beiden te Ellewoutsdijk; B. M. Hoogenboom te Noordwelle; M. Janse te Wol- faartsdijk; B. H. Jonker te Bruinisse; C. Kooman en L. Koopman, beiden te Zierikzee; C. P. L. de Lange te Wissenkerke; J. J. van Liere en J. Nijsse, beiden te WolfaartsdijkM. Lobbezoo te Krabbendijke; A. de Regt te Kapelle-Biezelinge; O. D. Ruyssenaers te Ze venbergen; M. Rijk te Nieuwdorp; P. van Sabben te Oudelande; G. Schouwenaar te Wemeldinge; W. Slabbekoorn te Kapelle; W. P. Stouten te Zonnemai- re; C. Vogelaar te Luttelgeest (N.O.P.); D. G. Vo gelaar te Dinteloord en C. G. de Vrieze te Kloetinge. Voor de afdeling Tuinbouw: P. Caljouw te Gapin- ge; J. W. Daane te Wemeldinge; J. 't Gilde te Hoek; J. 'm. van Kempen te Dirksland (post Melissant); Chr. Kwast te Vlissingen; L D. v. d. Maas te Poort vliet: A. C. J. Mesu te Nw. en St. Joosland; C. F. van Oosten te Emmeloord (N. O. P.); J. Pladdet te Zaam- slag; J, Rrjstenbil te Zierikzee (post Kerkwerve); J. A. Schipper te Biezelinge en W. de Smit te Lewedorp. KORTGENE: Donderdag 1 oktober in „De Koren beurs", van 1113 uur. (De heer Van Burg.) ZIERIKZEE: Donderdag 1 oktober in hotel „Huis van Nassau", van 1113 uur. (De heer De Lange.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 2