WIJ ONTVINGEN: 881 ft Jaarverslag 1963 van het Produktschap voor Aardappelen. ft De Peulvruchten Studie Combinatie in 1963. PLUIMVEECONFERENTIE VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1934 ft Bescherming van onze groentegewassen tegen ziekten en plagen, door H. Weltman. Eerste druk. Prijs 5,Uitgeverij W. E. J. Tjeenk Willink, Zwolle. Bedoeld als handleiding bij het onderwijs in ziekten en bestrijding in de groen teteelt op de verschillende tuinbouwscholen. In beknopte vorm wordt een beschrijving gegeven van een aantal van de belangrijkste ziekte- en beschadigingsverschijnselen. Bij de bestrijding is de nadruk gelegd op het toepassen en/of ver beteren van bepaalde cultuurmaatregelen en wordt pas in tweede instantie de bestrijding met chemische middelen behandeld. ft Algemene dierkundedoor dr. W. Luxwolda en dr. W. T. van Ulsen. Elfde druk. Prijs 4,25. Uitgeversmaatschappij Tjeenk Willink, Zwolle. In dit leerboekje worden anatomie en fysiolo gie der landbouwhuisdieren behandeld. In deze elfde druk werden enkele kleine wijzigingen en aanvullingen aangebracht. ft De Collectieve Arbeidsovereenkomst in de land bouw, door dr. G. Heida. Uitgeverij Kon. Van Gorcum Comp. N. V. Prys 18,90. De schrijver volgt op de voet het ontstaan en de ontwikkeling van de C.A.O. in de landbouw en schenkt op vele punten aandacht aan de inhoud van de C.A.O. Eveneens bespreekt de auteur de arbeids- en rusttijdenverordening landbouw 1960. Ook doet de auteur enkele suggesties ter verbetering van de bedrijfsrechtspraak en pleit ervoor de scheidsgerechten te vervangen door commissies van bindend advies. Alhoewel wij met de schrijver van mening zijn dat de scheids gerechtprocedure en het resultaat ervan soms te wensen overlaat, menen wij toch dat de door de heer Heida voorgestelde wijze van behan deling van geschillen, o.m. door inschakelen van leden van de gewestelijke sociale cie's die een bindend advies terzake zouden moeten geven, geen uitweg uit de moeilijkheden biedt. Veelal zal de secretaris van de Gewestelijke Raad noch de leden op juridisch terrein voldoende geïnfor meerd zijn om verantwoorde „rechtspraak" op het moeilijke terrein van het arbeidsrecht te doen. Voor diegenen die veel met de C.A.O.'s te ma ken hebben een waardevol documentatiewerk. ■ft Van Uitgeverij N. V. W. J. Thieme Cie. Zut- phen in de serie „De Kern" Aardrijkskunde door J. van Dijk, prijs 2,75. In deze 2e druk wordt nu ook aandacht besteed aan de be langrijkste zaken uit de natuurkundige aard rijkskunde en werd het hoofdstuk over wis kundige aardrijkskunde geheel herzien. ft Verslag van de werkzaamheden van de Provin ciale Landbouwvoorlichtïngsraad voor Zeeland en zijn commissies over 1963. Evenals vorige jaren werden in de Raad in 1963 vele vraag stukken besproken o.m. betreffende de Land bouwvoorlichting, streekverbeteringsplannen, arbeidsvoorlichtingskernen, proef- en demon- stratiebedrijven, de gesubsidieerde bedrijfseco nomische boekhoudingen, bedrijfsstudiekernen voorlichting over bedrijfsfinanciering in de land- en tuinbouw. Uit het verslag blijkt dat het klankbeeld ,,De Zeeuwse landarbeider en zijn werk", dat op een groot aantal bijeenkom sten werd vertoond, de nodige aandacht kreeg. ft Jaarverslag 1963. Pudoc het centrum voor Landbouwpublikaties en landbouwdocumenta- tie. Het Centrum geeft in dit jaarverslag een overzicht van de verrichte werkzaamheden op publiciteitsgebied door het uitgeven en verzor gen van publikaties op het gebied van lite- ratuurdocumentatie en informatie. Gezien de toenemende literatuurstroom zowel in binnen- als buitenland een veelomvattende taak. ft Bemesting, voeding, gezondheid en ziekte. In deze door dr. Grashuis geschreven brochure, verkrijgbaar bij het Landbouwkundig Bureau voor Sporenelementen, Arnhem, Steenstraat 44, wordt een duidelijk inzicht gegeven over de problemen met betrekking tot de praktische voeding van het dier. A Van de N. V. Uitgevers Mij W. E. Tjeenk Wil link te Zwolle. Ziekten en beschadigingen van bol- en knolgewassen, in de serie „Leidraad". Verzorgd door P. Hoogeterp, technisch hoofd assistent A van het Lab. voor Bloembollenon- derzoek der Landbouwhogeschool te Lisse. Het boekje geeft een overzicht van de belangrijkste ziekten en beschadigingen door dieren, aaltjes, bacteriën, schimmels, virussen, enz. en de be strijdingsmiddelen. Prijs 7,10. ft Plantkunde voor het lager landbouwonderwijs, door K. Bosje. Een op verschillende plaatsen gewijzigde 19e druk, waar o.m. in het hoofd stuk „erfelijkheid en veredeling", Heterosis en Polyploide" in het kort wordt behandeld. Prijs 4,25. ft Onderzoek naar de perspectieven van het bie- tenrooien volgens het „Deense systeem". Ge stencilde mededeling No. 5/64 van het I. L. R. te Wageningen door E. Strooker en A. van Wijk. Bij de Deense wijze van bietenrooien wordt gebruik gemaakt van: a. een maaikneu- zer; b. een nakopper; c. een tweerijige bieten rooier voor gekopte bieten. De maaikneuzer komt op de gemengde Deense bedrijven zeer veel voor. Hij wordt er voor veel werkzaamheden gebruikt, zelfs voor sneeuwruimen. In de bietenoogst wordt hij als „tweerijige" machine gebruikt voor het kop pen, kneuzen en verzamelen van het blad. De bieten worden er echter niet goed genoeg door gekopt. Er blijft te veel „groen" op de bieten achter, vooral in een gewas waarvan de hoogte van de koppen van de bieten ten opzichte van het maaiveld erg onregelmatig is. De bieten hebben dan een te hoog percentage koptarra om zonder meer aan de suikerfabriek te wor den geleverd. Er werd een nakopper (trimmer) ontwikkeld om aan dit bezwaar tegemoet te komen. Het is een eenvoudig maar ingenieus kopapparaat met een simpele slede-taster en een daarmee op speciale wijze verbonden kopmes. Hoog bo ven de grond groeiende bieten, die door de maaikneuzer al „gekopt" zijn, worden door het kopmes ongemoeid gelaten. Van lage bieten die nog niet gekopt zijn wordt de kop echter afgesneden, zodat ei- na het werk van de na kopper een redelijk gekopt gewas overblijft. De op deze wijze gekopte bieten worden daar na gerooid met een eenvoudige tweerijige rooi er, die meestal aan de hefinrichting van de trekker is bevestigd. Door het nakoppen te combineren met het rooien, kan met twee werkgangen worden volstaan. De machines die voor de op deze wijze uitge voerde oogst worden gebruikt zijn eenvoudig van constructie en relatief goedkoop. Het eer ste onderzoek in Nederland werd gedaan met een Deense Ugerlolse maaikneuzer, een twee rijige Mads Amby nakopper van 700,en een tweerijige Mads Amby bietenrooier van ongeveer 3500, Het maaikneuzen van het blad „van stam af" leverde geen problemen op. Met de maaikneu zer, die een werkbreedte had van 1,10 m wer den twee rijen tegelijk bewerkt. Er werd met een snelheid van 5 km/uur gereden. Het toerental van de klepelas werd laag gehouden om het blad niet al te fijn te maken. Er kon echter niet met minder dan 1000 toeren/ min. worden gewerkt, omdat het blad dan niet ver genoeg meer in de meegetrokken wagen werd geblazen. Rijenafstand van de bieten en de spoorbreedte van de wagen moeten op el kaar afgestemd zijn. Na het keren op de wend akker moet de machine meteen weer op de juis te werkdiepte terugkomen. De hefinrichting van de trekker moet dit mogelijk maken. De nakopper bleek in staat de koptarra tot een redelijke waarde terug te brengen. Dicht bij elkaar staande bieten werden echter onvol doende nagekopt en losstaande exmplaren wer den gemakkelijk omver geduwd. De indruk werd verkregen dat de nakopper nog wel voor verbetering vatbaar is. Het bietverlies door te diep koppen bleef steeds laag, maar kan hoog oplopen als de maaikneuzer diep wordt afge steld. De eenvoudige tweerijige verzamelrooier voor gekopte bieten was midden achter de trekker in de driepuntshefinrichting bevestigd. Doordat de machine met een „trillende"-lichter was uit gerust, moest er langzaam worden gereden, om de bieten goed in de machine te krijgen. De capaciteit was rond 20 are per uur. Bij het uit het gewas rijden op de wendakkers liet het op nemen van de bieten nog wel wat te wensen over. De transporteur die de bieten op de mee rijdende wagen bracht was kort, zodat er met lage wagens moest worden gewerkt. Over het geheel bezien voldeed de Deense wijze van bietenoogsten redelijk. Voor gemengde bedrij ven op lichte grond biedt ze zeker mogelijkhe den. ft Verslag van de le landelijke bietenrooi- en transportdemonstratie in 1963 te Numansdorp. Publikatie No. 81 van het I. L. R. te Wageningen In deze publikatie zijn praktisch geheel in cij fers de resultaten van deze 7e nationale bieten- oogst-demonstratie verwerkt. Deze resultaten zijn in hoge mate betrouwbaar gebleken van hetgeen de bij deze demonstratie betrokken machines onder de gegeven omstandigheden van grond, gewas en weer hebben gepresteerd. Geholpen door de toelichtingen zal de lezer zich met behulp van deze cijfers een duidelijk beeld kunnen vormen over datgene wat hij over een machine of wagen weten wil en af wegen tegenover de cijfers van andere ma chines. Wel geeft de beoordelingscommissie naar aanleiding van de resultaten een aantal opmerkingen t.a.v. de constructie van de ma chines, het koppen, lichten, rooiverliezen en reiniging ta.v. de gevolgde werkmethode en van het transport. Begrotingen voor de inrichting van tueidebe^ drijven van verschillende grootte op komgrond Publikatie No. 23 van het P. A. W. verzorgd door studiegroep Tielerwaard. ft Het graanonderzoek in 1964 in de Benelux. Me dedeling No. 14 van de Stichting Nederlands Graan-Centrum. ft Bestrijdingmiddelen voor Land- en Tuinbouw. Van Wiersum Chemie N. V. Groningen dat een overzicht geeft van de produkten die deze N. V. in de handel brengt. Overzichtelijk inge deeld in de verschillende groepen, hetgeen het mogelijk maakt zich omtrent een bepaald mid del snel te oriënteren. ft Jaarverslag 1963 Kommissie Rationalisatie e* Mechanisatie van de Stichting Prov. Onderzoek centrum voor de landbouw in Zeeland. In dit 5e verslag van deze reeks zijn de voorlopige resultaten verwerkt van de in 1963 verrichte veelal meerjarige onderzoekingen. ft Keukenzout voor landbouwhuisdieren door dr. J. Grashuis, op verzoek van de N. V. Kon. Ned. Zoutindustrie door hem samengesteld. De be hoefte aan natrium in de veevoeding van onze landbouwhuisdieren was reeds in de oudheid bekend. Deze brochure geeft een overzichtelijke samenvatting van het belang van keukenzout voor onze landbouwhuisdieren waarbij de naam van dr. Grashuis als schrijver de deskundige behandeling van deze materie waarborgt. In een aantal praktische adviezen wordt voorlich ting gegeven aan de praktijk. Geïnteresseerden kunnen deze brochure aanvragen bij de N. V. Kon. Ned. Zoutindustrie, Boortorenweg 27, Hengelo. ft „Landbouwwerktuigen". Veeltalig geïllustreerd woordenboek. Auteurs: H. Steinmetz en andere landbouwkundige medewerkers. Uitgeverij: H. Steinmetz, Diplomlandwirt, 524 Betzdorf (Sieg), Postbus 226, Duitsland. Zak formaat 160 x 105 mm, gecartonneerd, 348 blad zijden, 3550 woorden in zes talen, 1670 figuren en 70 overzichtsfiguren. Voorzien van inhouds overzicht, duimgreep en alphabetisch woor denregister in zes talen met verschillende pa pierkleur. Prijs DM 18, Door de uitgave van veeltalige agrarische woordenboeken in zakformaat heeft de beken de landbouwjournalist Steinmetz een nieuw type woordenboek op de markt gebracht, dat overal veel aftrek heeft gevonden. Nadat de eerste druk reeds geruime tijd ge leden was uitverkocht, is thans de tweeue uit gebreide, druk verschenen. De nieuwe druk bestrijkt het gehele gebied van de landbouwwerktuigen vercteeid over 26 groepen. In deze druk zijn niet alleen de be namingen van gehele werktuigen en gereed schappen opgenomen, maar ook die van vele onderdelen. Voorts zijn vele benamingen van arbeidsmethoden vermeld. Nieuw in deze twee de druk zijn ook het inhoudsoverzicht en net alphabetische register, beide in zes talen. Het opzoeken van de juiste benamingen wordt hier door sterk vereenvoudigd. Ook zijn vele nieuwe landbouwwerktuigen opgenomen, waaronuer de nieuwste, die nog slechts korte tijd bekend zijn. Tezamen, met de afbeeldingen geeft e.e.a. een goed overzicht van het huidige werktui genpark in de landbouw, zodat ook degene, die het niet zo zeer voor vertalingen nodig heeft, met belangstelling van de inhoud zal kennis nemen. Alle woorden zijn in zes talen weerge geven: Duits, Engels, Frans, Spaans, Italiaans en Nederlands. Het boek kan via de erkende boekhandel of rechtstreeks bij de uitgever worden besteld. TER gelegenheid van de tentoonstelling „Orni- thophilia 1964" organiseert de N.V. Meng voeder U.T.Delfia op donderdag 8 oktober een conferentie voor pluimveehouders. Aanvang: 13.45 uur. Plaats: het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen, Mariaplaats 27 te Utrecht. Sprekers: H. H. Garrelds, Voorzitter Produktschap voor Pluim vee en Eieren over: „De toekomst van de Neder landse Pluimveehouderij" en Drs. A. C. Voeten, dierenarts, verbonden aan de Gezondheidsdienst voor Dieren in Noord-Brabant, over: „Gezondheids zorg op de grotere pluimveebedrijven". Een forum beantwoordt vragen terwijl tot slot de eerste ver toning zal plaats vinden van de diaserie: „De kip en ons ei". Belangstellenden kunnen, zolang de voorraad strekt, op aanvraag een gratis toegangsbewijs ver krijgen bij de N.V. Mengvoeder IJ/T.-Deï'ia te Maarssen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 22