TUINBOUWKLANKEN 871 TIEN JAAR VEREDELINGSONDERZOEK BIJ GROENTEN MET VLEZIGE VRUCHTEN RECTIFICATIE I! VRIJDAG 2 5 SEPTEMBER 1934 D*E afgelopen week stond op SCHOUWEN- DUIVELAND de pluk van de Cox's Orange op het lijstje der te plukken rassen bovenaan. Wat komen er veel Cox-appelen dit jaar. Bij iedereen valt dit ras mee. Alleen de grootte is niet overal zoals we dit wel wensen, n.l. een groot percentage A- en weinig C-maat. Ook de Lombarts Calville wordt hier en daar al geplukt, we weten dat deze ineens kan gaan vallen, vooral wanneer er veel wind komt. Bij de peren plukken we de Bonne Louise en Conference, rassen die dit jaar ook een grote oogst geven. De kistenvoorziening loopt tot nu toe goed. We vernamen dat de veiling een zeer groot aantal kis ten heeft bijgehuurd. Het is nu ook nog maar in het begin van de pluk van onze bewaarrassen, dus er zullen nog veel kisten nodig zijn. Bijzondere gebeurtenissen in de afgelopen week waren ook het bezoek van de fruitfee aan Schou- wen-Duiveland en het fruitcorso te Goes. Ondanks de wel bijzonder drukke werkzaamheden op de bedrijven is toch een en ander vlot verlopen en goed geslaagd. In de ziekenhuizen werd aan iedere patiënt een doos fruit uitgereikt die naast appel en peer ook nog een sinaasappel, banaan en drui ven bevatte, alles verzorgd door de Veiling Z. V. E. te Rotterdam. Het programma werd keurig op tijd uitgevoerd. Ook dit bewijst dat de organisatie goed geregeld was, waardoor we aan dit bezoek ook aangename herinneringen bewaren. Met de praalwagen „Melanesië" werd een 2e prijs behaald met 380 punten. In de avond-rond gang werd deze praalwagen door de jury fantas tisch verlicht genoemd, en dan ook bekroond met de Ie prijs. Honderd gulden en een beker was de beloning voor deze verlichting. Voor de vijfde maal heeft Schouwen getoond in staat te zijn om, ondanks drukke werkzaamheden, en vele moeilijkheden met vervoer per boot, aan dit corso te kunnen deelnemen. Dit was alleen maar mogelijk door een goede samenwerking. We zagen vele mooie wagens, en bovendien wa ren er weer meer dan in 1963. Gelukkig was het droog tijdens de rondgang in Goes, zodat velen dit fruit hebben kunnen be wonderen. Moge dan dit 10e fruitcorso er ook toe bijdragen, dat onze binnenlandse consumptie nog zal stijgen, hetgeen dan weer mag leiden tot een redelijke beloning voor de fruitteler. De problemen, die er dan ontstaan, zijn alge meen bekend. Misschien is het vooral hierom, dat er veel belangstelling is voor de uitgifte van fruit- teeltbedrijven in de Flevopolder. Het zou voor velen een mooie oplossing zijn, maar ja, de belangstel ling is groot en het aantal beschikbare bedrijven gering. Als men over een behoorlijk kapitaal beschikt is het te overwegen een nieuw perceel grond te ko pen en de oude boomgaard te verkopen, in plaats van opnieuw inplanten van de oude boomgaard. Uiteraard zoekt men dan naar het beste en gaat men zich afvragen of Zeeland het ideale oord is. Zeeland heeft veel voordelen voor de fruitteelt maar ook enkele nadelen, o.a. de wind. Na het overwegen van de mogelijkheden van fruitteelt in de diverse streken van ons land, komen we tot de conclusie dat er geen enkel ideaalgebied is, maar dat het wellicht op de Zuid-Hollandse eilanden en in de Zevenbergsehoek zeer goed fruit kweken zou zijn. Men kan daar van het volgende profiteren Zeer goede grond Weinig nachtvorstgevaar Iets minder wind dan direct aan de kust Dichtbij de grote steden en daardoor de hoog ste veilingprijzen- Daartegenover staat o.m. dat de personeels voorziening grótere moeilijkheden geeft. En er zul len zeker nog wel meer moeilijkheden zijn Het blijft een afwegen van vóór en tegen om op deze wijze proberen te zoeken naar de voor ons gunstig ste omstandigheden om fruit «te kweken uit PEN primeur k was vorige week de eerste witlof die op TOEN we vorig jaar uit WALCHEREN voor- spelden dat de wal het schip kan keren bij de forse loonronde, bevroedden ook wij niet ten volle dat het zou gaan in het hoge tempo zoals we nu mee maken. Na de loonronde van globaal 14 wordt er nu al weer gesproken over 6 als mini mum. Als men nu rekent dat nog enkele landen ons voor zijn in de welvaartsdans dan hoeven we geen illusie te hebben dat er ook maar enige be lemmering van betekenis zal zijn. Wel is er nog altijd geroepen dat het niet kan, dus maar weer gelaten afwachten wat de economen over ons zul len beschikken. Wel staat als een paal boven wa ter, dat de middengroepen, onder welke men bijna alle agrariërs kan samenvatten, er bekaaid af komen. De optrekking der A. O. W. enz. mag op zichzelf loffelijk zijn maar de prijs van 24 verhoging tot 112 miljoen gulden leugent er ook niet om. En nu wordt ons in E. E. G.-verband wel een interventie in de prijzen voorgespiegeld, maar er zal nog veel water door de Schelde lopen vóór we hier aan den lijve wat van merken. De jaargetijden doen hun naam ditmaal wel eer aan. Een Zomer met een hoofdletter, warm, veel zon en op z'n tijd een buitje regen en tegen de herfst een flinke overgang. Ook op de bedrijven is het wat rustiger. Vele kwekers hebben hun herfstfruit geplukt, en voor het winterfruit is nog wat vroeg. Wel vinden wij dat het fruit vroeger is dan anders. Ook de groen temensen hebben het wat rustiger. De grote toma- tenpluk is over en de winterteelten zijn wij in de aanloopperiode. IIET fruitcorso in Goes is weer verleden tijd, maar het fruitcorso in de bedrijven op ZUID- BEVELAND gaat onverminderd voort. Iedere mor gen stelt er zich bij wijze van spreken voor de veilingen een fruitcorso op. Hoewel de wachttijden van betekenis zijn, is het op de veilingen nog steeds gelukt de oogst van grote omvang te verwerken. Hier en daar komt er een tekort aan kisten. Dat er een z.g. kistennood zou komen, verwachtte iedereen, maar toch velen zitten nu reeds in deze misère. Het fruit is nog steeds van goede kwaliteit, hoe wel er beschadiging is van wants en er steeds meer beschadiging komt van bladroller. Wat de ziektebestrijding betreft is het toch wel een moeilijk jaar. Vooral nu komt tot uiting dat de spuitapparatuur voldoende doordringing moet geven. Grote bomen zijn, ook, voor de ziektebestrij ding, niet aangepast aan de eisen van de tijd. Na deze zomer zal er trouwens wel heel wat ge rooid worden. Dat rooien is niet zo moeilijk, maar wat moeten we terug planten?. ZEEUWS-VLA ANDEREN de veiling Terneuzen aangevoerd werd. Dit produkt heeft de laatste jaren een goede naam gekregen in binnen- en buitenland. De aanvoer op de veiling wordt ieder jaar groter en om een goede afzet te behouden zal het nodig zijn een prima kwaliteit aan te bieden. Ook onze zuiderburen weten wat witloftelen is en daar zullen we rekening mee moeten houden. Een belangrijk onderdeel van goed witloftrekken is de kuilgrond. Wanneer de telers in de gebieden EedeAardenburg en Koewacht daar voldoende rekening mee houden moet liet mogelijk zijn dit gedeelte van het tuinbouwbedrijf goed rendabel te maken. In onze fruitteeltbedrijven gaat de spanning nu langzamerhand ten top stijgen. Spanning of alles er toch wel op tijd af zal- ko men. We zijn niet allemaal zoals één van ónze collega's, die op een vergadering opmerkte dat hij graag een beetje krap in de plukkers zat Op de vraag waarom hij er zo over dacht was het antwoord dat hij in dat geval zeker niet te vroeg zou kunnen plukken van een bepaald ras waardoor de kleur, de kwaliteit en de kg-opbrengst en uiteindelijk ook de financiële uitkomsten het beste zijn. Het is een methode om jezelf af te remmen. Er gaat ook spanning komen hoe het met de kisten afloopt. Gelukkig zijn er op het moment nog geen moeilijkheden, maar wanneer ie berichten van andere veilingen hoort, dat het daar al misère is en je ziet dan al je Goudreinette, Jonathan en Golden Delicious hangen, dan gaan je gedachten aan het werk. Bij één van die gedachten gaat je geweten aan het knagen- Dat is op het moment dat men zichzelf afvraagt waarom men als teler in een goed jaar niet begonnen is om zelf een kistenvoorraad op te gaan bouwen Wat zou het een geruststellend gevoel geven om te weten dat er nog een voorraad eigen kisten achter in de schuur staat, waar-men mee op terug kan vallen als de veiling niet meer kan helpen. Ze kunnen ieder jaar voor de laatste rassen gebruikt worden en zullen zeker niet duurder zijn dan ge huurde veilingkisten. We hebben onszelf beloofd er toch zeker na dit seizoen een partij van aan te schaffen Van boomkwekerszijde vernamen we dat er a.s. herfst niet veel geplant zal worden in Zeeuws- Vlaanderen. Dit is een ander geluid dan we de laatste jaren gewend zijn. Een uitbreiding van 100 ha in 1963 en 1962 deed heel wat verwach ten, maar nu blijkt dit weer onverwacht terug te lopen. Het waarom zal niet gemakkelijk te achterhalen zijn. Of moet men dat zoeken in de minder aan trekkelijke prijzen die er gemaakt worden? Indien men dan ook alleen fruit wil planten om er rijk van te worden, is het beter het niet te doen. Dit komt toch nooit uit 1 1953 1963 IJITGEGEVEN als Mededeling No. 218 door het u I. V. T. wordt daarin een globaal overzicht gegeven van het veredelingsonderzoek bij kom kommer, meloen en tomaat, gedurende de laatste tien jaren. Tevens worden in dit rapport ook enkele perspectieven voor de komende jaren ge noemd. Belangstellenden kunnen deze mededeling bestellen bij het I. V. T., Dr. S. L. Mansholtlaan 15 te Wageningen door storting van 1,20 op giro 93.54.77. Bij komkommer is veel aandacht besteed aan resistentie tegen Fusarium oxysporum, maar ge schikt uitgangsmateriaal voor de veredeling werd niet gevonden. Het kweken van rassen met resis tentie tegen Cladosporium cucumerinum kon tot een goed einde worden gebracht, zodat in de tuinbouw thans vrijwel uitsluitend vruchtvuur- resistente rassen worden geteeld. Wat betreft de resistentie tegen Corynespora melonis kan ge zegd worden, dat het onderzoek ertoe heeft ge leid dat veel van de thans geïntroduceerde rassen bladvuurresistent zijn. Het onderzoek naar goede resistentie tegen meeldauw wordt intensief voortgezet, terwijl het ernaar uitziet dat het inkruisen van resistentie tegen komkommervirus-1 over enkele jaren met succes zal worden bekroond. Verder werd basismateriaal gekweekt, waarin niet alleen de vrucht bitterstofvrij is, maar de gehele plant. In 1959 kon aan een aantal selectie- bedrijven volkomen bittervrij veredelingsmate- riaal worden afgegeven. De eerste hieruit gekweekte bittervrij e rassen zijn reeds aangemeld voor kwekersrecht. Aan het probleem van de zaadvruchten werd aandacht geschonken; het zal in de komende jaren zeer waarschijnlijk opgelost worden door het introduceren van rassen met uitsluitend vrou- welijke bloei. Bij meloen wordt, behalve door beproeving van bestaande rassen ook door veredeling getracht betere rassen te verkrijgen. Bij tomaat werd onderzoek verricht naar goede kruisingscombinaties voor het produceren van hybriderassen. Er is veel aandacht geschonken aan resistentie tegen verschillende ziekten. Het af geven van materiaal met resistentie tegen blad- vlekkenziekte (Cladosporium fulvum) bevorder de de introductie van een groot aantal nieuwe rassen, zowel hybride- als zaadvaste rassen. Gehoopt wordt, dat spoedig kurkwortelresistent materiaal aan de selectiebedrijven kan worden af gegeven. Het inkruisen van een volledige resisten tie tegen mozaïek in bruikbare rassen zal daaren tegen wellicht nog vele jaren vergen. Resistentie tegen knol, tegen kanker (Didymel- la) en tegen slaapziekte (Verticillium) worden in de praktijk nog alleen benut in de vorm van onderstammen. Verder is de veredeling van vroe ge stooktomaten ter hand genomen. Daarnaast werd bij tomaat niet alleen veredeld op goede uitwendige kwaliteit, maar cok aan de inwendige kwaliteit wordt aandacht geschonken. Adv.) Door een technische fout is de tekst van ons telers advies verkeerd afge drukt in het nummer van 28 augustus. Abusievelijk werden de eerste en de achtste regel verwisseld. Wij betreuren dit van zelfsprekend ten zeerste. Wij hopen, dat U de vol gende BARENZA-advie- zen weer met vertrouwen tegemoet zult zien.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 12