TIPS VOOR TUINDERS DE OLVEH VAN 18 79 Afdeling Tuinbouw Z.L.M. vergaderde DINGEN VAN DE WEEK LEVENSVERZ EKERING ELKE OLVEH POLIS IS WINSTDELEND VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1964 KORT VERSLAG vergadering: Goes. afdeling Tuinbouw van de Z. L. M., gehouden vrijdag 11 september te Bij de aanvang van de op vrijdag 11 september te Goes gehouden vergadering van de afdeling Tuin bouw der Z. L. M. heette de voorzitter, de heer P. J. J. Dekker, alle aanwezigen hartelijk welkom. Daar bij richtte hij een speciaal woord van welkom tot de heer G. W. Bos, voorzitter afdeling Tuinbouw van het K. N. L. C., en de heer B. A- Eggermont, het nieuwbenoemde lid voor de kring Hulst. GROTE OOGST I\E voorzitter deelde mede dat de voor dit jaar reeds uitgesproken gunstige verwachtingen van een grote oogst zelfs nog overtroffen wordt. De weersomstandigheden waren dan ook tot nu toe zeer gunstig. Deze grote oogst brengt ver schillende problemen met zich mee. Op enkele plaatsen levert de fustvoorziening voor het fruit grote moeilijkheden op. De kistenfabrikanten kunnen moeilijk nieuwe opdrachten aanvaarden. De veilingen zullen in overleg met het Centraal Bureau proberen de fustvoorziening voor het volgende jaar veilig te stellen. DE AFZET ï\E aanvoer op de veilingen is zeer groot en het aanbod in België eveneens. Dit land levert op de Duitse markt fruit tegen zeer lage prijzen, zó laag zelfs dat deze voor de telers daar bepaald onaantrekkelijk zijn. De handel is genegen veel fruit op te slaan in verband met een verwachte grotere kans op ex port na oktober. Industriefruit wordt veel gevraagd, ook voor het buitenland. Dit in verband met een tegenval lende buitenlandse oogst van dit fruit voor ver werking tot most. De houdbaarheid van de Golden Delicious in Frankrijk is gering. In hoeverre e.e.a. van invloed zal zijn op onze afzet, valt momenteel nog moeilijk te beoordelen. De afzet van groenten verloopt bevredigend voor bloemkool en komkommers, voor tomaten is deze tijdelijk minder goed; echter wordt wel een ver betering in de prijs van dit produkt verwacht. WIJZIGING FUSTVERORDENING EN VERLENGING T. A. V. MET teleurstelling werd kennis genomen van het besluit van het bestuur van het Produkt- schap voor Groenten en Fruit t.a.v. de voorgestel de wijzigingen in de fustverordening. De noodza kelijke aanpassing van tarieven voor verhuur van fust moet nu achterwege blijven. Hoewel afge wacht moet worden wat de beslissing zal zijn van de Minister van Landbouw voor de Tuinbouw Af zet Verordening heeft het voornoemde bestuur eveneens besloten de T. A. V. met 2 jaar te verleg gen. Het telen op kontrakt van tuinbouvvprodukten is met een aanvullende bepaling in de T. A. V. vas ter omlijnd. De bestemming van deze produkten die voor de fabriek geteeld worden, waarvoor geen veilplicht is, zal levering op de markt voor directe consumptie onmogelijk maken door deze bepaling. FINANCIERING PROEFSTATIONS GERUIME tijd is reeds aan de orde de financie- ring van de proefstations in de tuinbouw. Voor het werk van deze instellingen zal een gro tere bijdrage uit de middelen van de overheid nodig zijn. De vergadering was unaniem van mening dat het rijk voor de tuinbouw het ontbrekende be drag voor deze proefstations moet financieren en verklaarde zich tegen een bestemmingshef fing voor het tuinbouwbedrijfsleven van het Landbouwschap om dit werk te laten doorgaan. GROND-, PACHT- EN TAXATIEBUREAU I\E heer W. Koster, voorzitter van het bureau Grond-, Pacht- en Taxatiezaken gaf een uit eenzetting van de werkzaamheden en werkwijze van dit "bureau, die met aandacht werd gevolgd. De ongerustheid die er bij verschillende tuinbouwleden bestond werd door deze toelichting weggenomen. De leden van de afd. Tuinbouw waren van mening dat het vertrouwen stalen en geven in ons eigen bureau een vereiste is. AANVULLENDE VOORSCHRIFTEN IN E. E. G.-VERBAND MET de aanvullende voorschriften voor een regeling van Groenten en Fruit in de E. E. G.- landen kon men in principe akkoord gaan. De uit werking van het systeem zal echter, vooral in lan den waar geen afzetorganisatie is zoals die in ons land bestaat, een goede controle vereisen. Produk- tiebeperking en eventueel een teeltstimulering zal voorkomen moeten worden door deze regelingen. BENOEMINGEN De heer P. J. J. Dekker wordt door de afdeling Tuinbouw herbenoemd als lid van het hoofdbe stuur van de Z. L. M. De kring Schouwen-Duiveland zal voor een nieuw hoofdbestuurslid voor de tuinbouw nog een candidaat aanwijzen. Als adviserend lid van de Zeeuwse Groente telers Vereniging werd de sekretaris van de afde ling Tuinbouw als vertegenwoordiger van de Z. L. M. aangewezen. Stikstofgebrek bij spruitkool. In sommige per celen spruiten zien we bladverkleuring optre den. Dit wijst op stikstofgebrek. Een overbe mesting met een snelwerkende stikstofmeststof verdient aanbeveling. Een hoeveelheid van 50 kg zuivere stikstof is meestal wel voldoen de. In sommige gevallen is een herhaling nodig. I Aardappelziekte in koude tomaten. Door te spuiten of te stuiven met zineb kan deze ziekte worden bestreden. Ook herfst- en bewaarrassen doorplukken. Om de beste resultaten te krijgen bij het bewaren van fruit verdient het aanbeveling, dit geldt in het bijzonder voor het jaar 1964, om alle bewaarrassen door te plukken. We weten het, het kost heel wat tijd, maar deze tijd wordt zeer goed betaald. Het zaaien van spitskool. De spitskool, zowel voor onder glas- als voor de vollegrondsteelt, moet nu gezaaid zijn. Bestrijding aardbeienmijt. Misvormd- en bruin geelverkleuring van het blad wijst meestal op aantasting van de aardbeienmijt. Een zeer ef fectieve bestrijding bestaat uit een bespuiting met endrin. Per 100 liter water gebruiken we 200 cc endrin. Denk er aan dat endrin zeer gif tig is. I Stengelziekte bij frambozeh. Het vroegtijdig afsterven van scheuten wijst meestal op aan tasting van stengelziekte. Aan de voet van de scheuten treft men dan min of meer rotte zwarte plekken aan. De bestrijding bestaat uit het spuiten met een Vz koperoxchloride. i Bij druiven overtollige scheuten wegnemen en ruim luchtep. Overtollige dieven kunnen het druivengewas lang vochtig houden. Daar juist in deze tijd het gev/as snel moet opdrogen, nemen we alle overtollige scheuten weg; daar naast ruim luchten. Koude tomaten minder gieten. De verdam ping gaat nu steeds minder worden, dat wil dus zeggen, dat we steeds minder moeten gaan gieten. Het scheuren van vruchten wijst op een ruime vochtvoorziening. Luis in andijvie. Door phosdrin of parathion te gebruiken bij de bestrijding van luis in andijvie kan op een goed resultaat worden gerekend. Denk bij het gebruik van parathion aan de veiligheidstermijn. Het zaaien van peen. Peen kunnen we zaaien onder staandglas en onder platglas. Per are ge bruiken we 70 gram zaad, of anders uitge drukt 100 gram per 100 ramen. Op de humeu- ze gronden zaaien we liever na de winter zo omstreeks eind februari. DANK zij het fraaie nazomerweer verlopen de plukwerkzaamheden op de fruitbedrijven nog altijd bijzonder vlot. Vanzelfsprekend moeten we de dag niet prijzen vóór het avond is. Er kan nog veel gebeuren en er hangt nog veel fruit aan de bomen, maar tot op het moment, dat we dit schrijven, is het toch buiten verwachting gegaan. Dat komt ook tot uiting in de kwaliteit van de vruchten. Overwegend komt er dit jaar een beste kwali teit fruit op de veilingen. De James Grieve, nog altijd een belangrijk ras bij de appelaanvoer, is van zeer goede kwaliteit. Alleen is het jammer dat de prijs niet wil. Van Cox's Orange Pippin worden prachtige partijen aangevoerd. Beurré Hardy en Bonne Louise zijn zeer goed, niet alleen van kleur, maar ook van smaak. Alles heeft ertoe meegewerkt om een goede fruitoogst te krijgen. Dat de prijzen niet beter zijn, is een andere zaak en dat geldt dan in hoofdzaak voor de niet meer gevraagde rassen en kwaliteiten. Kleine appeltjes wil de consument niet. Hij betaalt liever hoge prijs voor fruit waar niets aan mankeert, dan wat minder voor fruit met een mankement. Hierdoor zijn de lage prij zen van de kleine maten en Hl grof en III fijn kwaliteiten te verklaren. Op het vraagstuk van de afzet in haar geheel gaan we niet te diep in. Wanneer we zien hoe dat verloopt dan rijzen er bij ons, telers, wel eens vragen. Wanneer we dezer dagen zien dat midden in onze fruitcentra in een supermarkt kennelijk Bel gische appelen worden verkocht, overigens tegen een bijzonder concurrerende prijs, dan vragen we ons af: moet dat nu zó? Kan dat nu niet an ders? We zijn van mening, dat we de supermarkts en grootwinkelbedrijven terdege in de gaten moe ten houden voor wat de afzet van ons fruit be treft. Het kunnen belangrijke afnemers zijn dan wel worden. Ja, en wat dan de detailhandel in groenten en fruit betreft, hierover zijn de menin gen verdeeld. We geloven in het bestaansrecht van de goede groenten- en fruitzaak. Of er te weinig zijn of teveel, kunnen we niet beoordelen. Er zijn mensen, die zeggen dat tot een drasti sche inkrimping van het aantal detailhandelaren gekomen moet worden, omdat er teveel kleine zaken zijn, die te duur werken. Het tegendeel hoort men ook Hoe het moet? We weten het niet. We zijn ondertussen terecht gekomen op het vraagstuk van de afzet van ons fruit en dai heeft zóveel kanten, dat het zich niet in een kantteke ning als deze laat behandelen. We hadden het over de veilingprijzen, die voor vele rassen van het oudere fruitbedrijf teleurstel lend zijn. Er staat tegenover dat er toch ook wel rassen zijn, die het goed doen. Dan denken we vanzelf aan de Cox's Orange Pippin, die dit jaar een oogst geeft als nooit tevoren. De prijs van de Cox's is redelijk tot goed. Er komen veel peren van de rassen Beurré Hardy en Bonne Louise aan de veiling. Ze noteren prijzen, die zeker goed genoemd mogen worden. Sinds donderdag wordt ook Conference aange voerd. De prijzen van de eerste dagen (rond 34 cent per kg voor de grote maat en 30 cent per kg voor de kleinere maat) zijn niet hoog, maar de kile's maken veel goed. Er zullen heel wat fruittelers zijn, die tot nu toe te weinig hebben gemaakt van hun bedrijf. De telers met een modern opgezet bedrijf met goede rassen hebben geen reden tot klagen. We hebben al meer geschreven over de nood zakelijke sanering van de verouderde fruitbedrij ven. Dat is een moeilijke zaak, maar er zal wat aan gedaan moeten worden. We lazen in een persbericht, dat de hoofd afdeling Tuinbouw van het Landbouwschap hier over heeft gesproken en dat de gedachten uit gaan naar mogelijke medewerking van het O en S-fonds bij de sanering van de verouderde fruit bedrijven. Hier ligt een saneringstaak bij uitstek, niet alleen in het belang van de betrokken telers, maar van de gehele Nederlandse fruitteelt, die het in de toekomst zal moeten hebben van een beperkt aantal rassen en goede kwaliteit. De grote hoeveelheid fruit, afkomstig van bomen, die hun tijd hebben gehad en bestaande uit rassen die niet meer gevraagd zijn, zetten, zeker bij over vloedige oogsten, een domper op de markt. Een radicale opruiming is noodzakelijk, maar dat kost geld, veel geld zelfs, en hieraan mankeert het dikwijls waardoor het saneringsproces in de prak tijk te langzaam verloopt. Tot de volgende week. (Adv.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 9