Landbouwbegroting Dagelijks bestuursvergadering Z.L.M. VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1964 Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van land enTainboun enlée teelt in Zeeland Akkerbouw Tuinbouw Frankering bij abonnement: Terneuzen 52e Jaargang No. 27 IS ENIGE VOORLOPIGE INDRUKKEN Afgelopen dinsdag was het weer „Prinsjesdag". Velen hebben deze, toch altijd kleurrijke en stijlvolle, gebeurtenis gevolgd via radio of televisie. De dag bladen brachten woensdag een uitgebreid verslag, met veel cijfers uit de miljoenen nota en foto's van de verschillende plech tige momenten. Zo wordt ook ieder jaar de minister van Financiën met het be roemde koffertje afgebeeld. Ditmaal was het een gloednieuw koffertje waarmede de minister verscheen om de miljoenen nota aan de Staten-Generaal aan te bie- deg. En bevatte dit nieuwe koffertje nu ook nieuws voor de land- en tuinbouw? We menen dat twee,cijfers de belang rijkste veranderingen aardig kenschetsen. Een bedrag van ƒ150 miljoen minder voor het Landbouw Egalisatiefonds en 58 miljoen meer is er beschikbaar voor de Cultuurtechnische Dienst. Om met het laatste bedrag te beginnen. Het is een verruiming van de middelen, waar al lange tijd vóór gepleit is, en daarom i$ het geen verrassing te noe men. Hoewel er in het verleden wel eens meer dan eens zonder resultaat aandacht gevraagd is voor belangrijke zaken! Verheugend Is deze daadwerkelijke aandacht voor het structuurbeleid, wat uit dit cijfer blijkt, zeer zeker. De minis ter stelt in de memorie van toelichting op de begroting het structuurbeleid in al zijn facetten centraal. Uit dë enige pas sage over de landbouw in de Troonrede blijkt dit ook duidelijk. In het structuurbeleid heeft de Neder landse overheid zelf (nog onafhankelijk van de E. E. G.) de mogelijkheid om de maatregelen die nodig zijn te treffen, al dus de memorie. Van deze mogelijkheid heeft de minister gebruik willen maken. Gezien dit zware accent dat door de overheid aan het structuurbeleid wordt gegeven, moet ons in verband met het begrotingsbedrag een vraag van het hart. Hoeveel direct effect heeft deze verho ging van deze begrotingspost op de uit voering van meer ruilverkavelingswerken? Een belangrijk deel van de verhoging (ƒ25,5 miljoen) is bestemd voor de S. B. L. Een noodzakelijke verhoging nemen we aan en ook niet zonder gevolgen voor verkavelingen. Maar hoeveel van het res terende bedrag dat dan voor uitbreiding van het werk bedoeld is, moet worden uitgegeven tengevolge van de stijgende kosten? Of zijn er nog veel mogelijk heden om te komen tot kostenbesparin gen bij het ruilverkavelingswerk? Naast dit beleid op lange termijn het struc tuurbeleid is immers gericht op het tot standbrengen van goede bedrijfsomstan digheden voor de toekomst is het in komensbeleid voor onze bedrijfstak van zeer groot gewicht. En ook hier een verandering die geen nieuws bevat, nj. de toenemende invloed van de E. E. G. De vermindering van het bedrag voor het L. E. F. is tekenend voor deze wijziging. De Nederlandse Staat zal dit bedrag- n.l. kunnen terugkrijgen van de Europese fondsen. De minister wijst er in de memorie van toelichting op dat dc prijzen voor landbouwprodukten aan een tweetal grenzen zijn gebonden: de E. E. G.-regelingen en de concurrentie mogelijkheden (het gevaar van zichzelf uit de markt prijzen). Aansluitend be toogde de ininister dat kostprijsdaling zeer belangrijk is. Dit laatste lijkt ons juist. De overheid draagt hiertoe aan bij door middel van het structuurbeleid. - .5 v--' v. m Het begin van de Zeeuwse suikerbietenoogst nadert snel. Binnenkort zullen we dan ook de bietenwagens weer overal op de weg tegenkomen. Het I. L. R. verzorgde voor ons een tweetal artikelen, n.l. over Het transport van de bieten bij het gebruik van de 1-rijige rooimachine met verzamelbak" en Bietenrooiers op de Nederlandse markt" (paq. 850, 851 en 853). AP de op maandag 14 september 1964 te Zierikzee gehouden Dagelijks Bestuursvergadering heette, v na opening der vergadering, de voorzitter, ir. M. A. Geuze, alle aanwezigen van harte welkom. Een speciaal woord van welkom richtte de voorzitter tot de heer J. Markusse die, sinds kort voor de voorlichtingswerkzaamheden bij de Z. L. M. aangesteld, nu voor de eerste maal deze bestuursver gadering bijwoonde. Aangezien een delegatie van het bestuur eerst aan het eind van de middag de afscheidsreceptie van het D. B.-lid de heer F. de -Groene, aangeboden door de Wilhelminapolder, zou kunnen bijwonen, besloot de vergadering een telegram te verzenden. DE heer J. B. Becu deelde mede dat de moei lijkheden die zijn ontstaan door de grote graanoogst beter zijn opgevangen dan werd ver wacht. Naar aanleiding van de daling van de tarweprijs beneden het interventieniveau zijn in het Produktschap vragen gesteld over de inname- regeling. Hierbij kwam naar voren dat er weinig is aangeboden aan het VIB, terwijl er niet ge tracht is dit aanbod te plaatsen. Tengevolge van de goede bewaarbaarheid van Maar is dit toch niet een aspect waaraan het be drijfsleven zelf al grote aandacht besteedt? En zijn het in plaats van hoge opbrengstprijzen niet een aantal concurrentievervalsende faktoren die onze positie ten opzichte van het buitenland in gevaar brengen? Graag willen we het grote belang van de ver betering van de inkomenspositie van land- en tuinbouw nog eens naar voren brengen. Hoe is een sterke positie van agrarische ondernemin gen voor 1970 (de volledige E. E. G.) te bereiken als de middelen van de ondernemers niet toe reikend zijn® Pr. de tarwe en de aankoop van de fabrieken hebben de prijzen op dit moment een stijgende tendenz. Ten aanzien van de bijmenging van het inlands graan zijn de verwachtingen dat deze 50 zal gaan bedragen. De conclusie van de vergadering was dat de gang van zaken, mede gelet op de grote om vang van Je graanoogst niet onbevredigend is geweest. In de sector van de consumptie-aardappelen lijkt de situatie gezonder dan de afgelopen jaren wel eens moest worden geconstateerd. De uitvoer van aardappelen bedroeg in augustus reeds omstreeks 20.000 ton. Het bestuur nam kennis van het besluit om de kwekersvergoedingen te verhogen. De kostenstij gingen die ook in dit werk duidelijk voelbaar zijn maken deze maatregel noodzakelijk. De gunstige groeiomstandigheden zijn er de oor zaak van dat de verwachtingen die er bestonden ten aanzien van de fruitoogst, zijn overtroffen. De prijzen ondervinden een duidelijke invloed van het grote aanbod. Ook België heeft een grote oogst. (Zie verder pagina 843.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 1