Met frisse moed... PL ATTEL ANDSJEUGD P. J. G. PLOEGYVEDSTRIJD THOLEN EN ST. PH1LIPSLAND SAMENWERKING P. J. G. - Z. V U „NIEUWE STIJL" WEDSTRIJDENDAG 1964 Wist U dat r)E belastingen, welke in 1964 van Rijkswege in ons land zullen worden geïnd, zo ongeveer 13'/t miljard gulden zullen bedragen? Een bedrag dat door zijn grootte voor de gewone man vrijwel onvoorstelbaar is. In cijfers f 13.500.000.000. Heel vaak wordt deze term gebezigd in ons spraakge bruik; wanneer we aan het begin van een bepaalde taak staan, trachten we onszelf of anderen met zó'n frase te prikkelen tot het inspannen van onze krachten om het voor ogen gestelde doel te bereiken. PN waarom juist nu deze aanhef? Ik kan me best indenken, dat het hoe en waarom u niet recht dui- k delijk is en dat u zich eigenlijk nog niet hebt gerealiseerd, dat we twee weken geleden weer met een kersvers P. J. G.-verenigingsjaar van start zijn gegaan. Het is nu immers hoogseizoen op onze agra rische bedrijven: de akkerbouwers onder ons hebben het druk met de aardappeloogst en de stoppel bewerking van de akkers eindelijk kan dat weer eens gebeuren terwijl enkelen reeds de ploeg van stal hebben gehaald en met „zaai-voren" zijn begonnen. Maar ook de fruittelers zijn druk in de weer hun oogst te bergen, een oogst, die op vele bedrijven overvloedig is. Wat een prachtig gezicht is het al dat mooi gekleurde fruit te zien blinken tussen de takken van de kunstmatig-kleine bomen. Sommige bomen zijn zó afgeladen, dat de takken onder het gewicht van zovele kilogrammen dreigen te breken of tot op de grond zijn doorgebogen. De natuur is ons welgezind dit jaar en dan is het boerenvak toch wel erg mooi. De akkerbouwers onder ons hebben ook van een goede zomer kunnen profiteren, en hun produkten vaak goed droog kunnen binnenhalen. Het dorsen van graszaad en erwten, het binnenhalen van het vlas, de oogst van het graan en het bergen van het vele graanstro: het is bijna allemaal goed verlopen. Nu zijn we druk doende met de aardappelen; vrijwel zonder grond, goudgeel van kleur, gaan ze de cel in, in de hoop, dat ook de prijs dit jaar eens wat zal oplopen. HERGEEFT u me, geachte lezer, dat ik zo ver ben afgedwaald, maar ik wilde graag even een op- somming geven van de dagelijkse beslommeringen van velen onder ons; beslommeringen, die dit jaar met zijn goede zomer, zo veel plezieriger verlopen dan wij in voorgaande jaren hebben mee gemaakt; als we ons het jaar 1960 weer voor de geest halen, en wat de aardappeloogst betreft zeker ook 1963, dan kunnen we niets anders doen dan ons gelukkig prijzen, dat het dit jaar ANDERS en vooral BETER is! Door al deze dagelijkse bezigheden en onze privé-druktes is de intrede van ons nieuw verenigings jaar voor velen onder ons wellicht onopgemerkt verlopen. Maar toch zijn er ook leden en in vele gevallen zijn dat de aktieve bestuursleden van afdelingen en streken die al voorbereidingen ge troffen hebben voor het komende seizoen; die hun jaarprogramma MET FRISSE MOED gaan uitwer ken en uitvoeren. Straks, op de algemene vergadering van uw afdeling, zal uw bestuur u het jaarprogramma voorleg gen. Van u, gewone' leden, wordt dan gevraagd dit jaarprogramma kritisch te bezien, eventueel aan te vullen met uw eigen wensen. U zult tevens nieuwe bestuurs- of commissieleden moeten kiezen, het be leid van de penningmeester moeten goedkeuren, enz., enz. Een jaarvergadering is erg belangrijk en zelfs leerzaam. Namens uw eigen afdelingsbestuur vraag ik u dan ook van uw belangstelling blijk te geven, van uw rechten als P. J. G.-lid gebruik te maken en zodoende de vergaderingen van uw afdelingen te bezoeken! AOK uw Provinciaal Bestuur heeft in grote trekken het jaarprogramma vastgesteld: de eerste „pro- vinciale" aktiviteit vindt plaats op 26 september a.s., n.l. de wedstrijdendag, waarover u in de Plattelandsjeugd van 11 september j.l. uitvoerig bent voorgelicht. Moge ik voorts enkele punten uit dit jaarprogramma opsommen: Op 7 november a.s. is geplanned een vergadering van de Ledenraad, met daaraan vastgekoppeld een voorlichtingsmiddag over „Landbouw en Recreatie", welke laatste vanzelfsprekend voor alle leden toe gankelijk is. Van 21 tot 23 januari, tijdens de vierweekse cursus aan de V. H. S. „Olaertsduyn" te Rockanje, onze kaderdagen. (Waarschijnlijk!) 6 februari de algemene kontaktdag te Middelburg. Voorts is het Provinciaal Bestuur van plan te trachten een P. J. G.-Juweel te houden, en wel op 20 maart a.s. Er zal dus deze winter weer een toneelwedstrijd worden gehouden, of liever: een „ontspan- nings-avonden-wedstrijd". Een jury uit eigen leden, benoemd door het Provinciaal Bestuur, zal n.l. niet alleen het op te voeren toneelstuk beoordelen, maar tevens zal worden gelet op de algehele verzor ging van de avond. Nadere bijzonderheden hieromtrent zullen u te zijner tijd worden medegedeeld. En hoe de P. J. G.-juweeldag op 20 maart zal verlopen, is nog in nevelen gehuld Op zaterdag 26 september wordt de jaarlijkse selectie-ploegwedstrijd van Tholen en St. Philips- J3™} gehouden op e€n Perceel van de heer Sieling te Tholen. Aanvang 14 uur. Opgave is mogelijk bfi M. Burgers te Poortvliet en J. Priem te St. Maar tensdijk. IN aansluiting op nevenstaand artikel willen wij U n°g iets vertellen over de samenwerking Z*v*u- Tot onze spijt is de gunstige regeling: „gereduceerd lidmaatschap plus halve prijs voorstelling" komen te vervallen, doch voor onze jeugdige leden komt daarvoor een even ple zierige oplossing in de plaats, te weten: Alle Zeeuwse jongeren van 15 t/m 21 jaar, dus ook onze P. J. G.-leden, kunnen jeugdlid van de Z. V. U. worden, en zich daarbij voorzien van een Cultureel Jeugd Paspoort, dat hen het recht geeft vrijwel alle Z. V. U.-voorstellingen tegen een zeer luttel bedrag bij te wonen. (De juiste kosten van jeugdlidmaatschap en C. J. P. zijn ons op dit moment nog niet bekend.) Voor onze leden van 21 t/m 25 jaar bestaat de mogelijkheid, via het provinciaal secretariaat, voor ƒ1,lid te worden van de Z. V. U. (bespaart ƒ2,50!), doch deze leden dienen voor alle Z.V.U.- evenementen verder de (toch reeds zeer laagge stelde) normale entréeprijs te betalen. En de leden, ouder dan 25 jaar? Die worden geacht geen verdere stimulans meer nodig te heb ben en behoren allen zonder meer lid van de Z. V. U. te zijn LET OP Onze leden van 15 t/m 21 jaar, die belangstel ling hebben voor het Cultureel Jeugd Paspoort van de Z. V. U. kunnen zich hiertoe wenden tot ons secretariaat, Landbouwhuis, Goes „een briefkaartje is al voldoende"...). Zij krijgen dan rechtstreeks van de Z. V. U. nadere informatie. Onze leden van 21 jaar t/m 25 jaar, die ad 1,— lid wensen te worden van de Z. V. U., dienen zich hiervoor onverwijld op te geven bij hun afdelings bestuur, of bij de provinciaal secretaris, met ge lijktijdige betaling van 1, Haast U, want ook de Z. V. U. start reeds in september v. A. IS het eigenlijk nog wel nodig dat we weer een lang verhaal wijden aan onze wedstrijdendag, die op zaterdag 26 septem ber a.s. om 14 uur begint in de Praktijk school te Schoondijke leder lid behoort nu inmiddels, na het uit voerig artikel van vorige week, wel te weten wat er zo allemaal te doen is Wel blijft het altijd nog nodig de leden erop te wijzen, dat zo'n dag (èn avond) pas gezellig is als er een behoorlijk aantal be langstellenden bij elkaar is. Daarom rekenen we ook op Uw aanwezig heid VOOR de eerste helft van mei is natuurlijk de Bloesemrit in het programma opgenomen. Enkele zeer exact-denkende mensen hebben reeds nu zeer beslist gezegd, dat zaterdag 8 mei de beste dag zal zijn Voorts zal op 12 juni de streek Walcheren de jaarlijkse sportdag organiseren. Schouwen-Duive- iand was eigenlijk aan de beurt, maar in afwach ting van betere verbindingen heeft Walcheren, ak- tief als altijd, zich bereid verklaard met Schou- wen-Duiveland te wisselen. En tenslotte op 19 juni de tweede ledenraads vergadering. Streek- en afdelingsbesturen: neemt deze data in uw eigen programma's op en zorg, dat er geen doublures komen! Mag ik de afdelingsbesturen nog een tip geven: dat u een beroep kunt doen op onze secretaris om voor u een goede filmavond te verzorgen, dat wist u al lang, maar denkt u ook eens aan het bezoeken van een gemeenteraadsvergadering, een algemene vergadering van een waterschap? Zowel voor het medebesturen voor onze gemeente als voor ons waterschap kan straks een beroep op ons worden gedaan en daarom is het bijzonder nuttig ons ook op dit terrein nader te oriënteren. Misschien is het ook wel mogelijk eens een zitting van het kanton gerecht mee te maken! Voorts wil ik nu reeds heel even memoreren dat, nu 25 jaar geleden, in 1939-1940, de eerste afdelin gen der Z. J. L., de „Zeeuwse Jonge Landbouwers", werden opgericht. Deze Z. J. L. is de organisatie, waaruit onze huidige P. J. G. is gegroeid. Het Provinciaal Bestuur is voornemens het 25- jarig bestaan van onze vereniging op passende wijze te herdenken. Wij zullen gaarne op een later tijdstip hierop terugkomen. Van harte wens ik u tenslotte een goed P. J. G.- jaar toe, waarin we nu, met frisse moed, van start gaan. v. A. Indien men dit bedrag in onze tegenwoordige zilverenguldens aanéén zou rijgen, zou men een ket ting verkrijgen, die ongeveer achtmaal om onze ganse aardbol zou kunnen worden gewonden en als we al deze zilveren guldens aaneengesloten op de grond zouden uitleggen, zou meer dan de helft vcm de grond van de Wilhelminapolder, n.l. 850 ha, nodig zijn. Welnu, dit brengen wij in 1964 bijeen. Een zeer aanzienlijk deel van dit enorme bedrag wordt gevormd door de Inkomsten- en Vermogens belasting, inbegrepen de Loonbelasting. Met de Dividendbelasting samen vormen deze ongeveer 3/7 van het totaal of ongeveer 43 Hierop volgt in volgorde van grootte de Omzetbelasting die 19 van het totaal uitmaakt. De derde grote groep zijn de accijnzen op benzine, olie, alcohol, tabak e.d.) die ongeveer 13 voor hun rekening nemen. Dan volgt de Vennootschapsbelasting met 11 en de invoer rechten met 5 De overige kleinere posten laten we nu maar met rust. (~\VER de geweldige druk, speciaal van onze inkomstenbelasting schreven we reeds meer. Wij lazen deze week een zeer juiste opmerking van prof. Schendsloh, die we hier letterlijk willen aanhalen: „Het tarief van de inkomstenbelasting is verouderd door de waardedaling van het geld en bovendien in zoverre te hoog, dat het geen reservecapaciteit overlaat voor tijden van nood". Dit_ is precies waarop we in deze rubriek reeds meermalen hebben gewezen. Te hoge direkte belas tingen zijn een beletsel voor het sparen, dus voor de kapitaalvorming. Dit laatste wordt door professor Schendsloh zeer juist genoemd de reservecapaciteit voor tijden van nood. In onze gewone omgangstaal spreken we van „het appeltje voor de dorst". Gelukkig dat we nu een forse belastingverlaging krijgen. We hebben er al eens op gewezen dat eew gedeelte van deze verlaging eigenlijk niet meer is dan het wegnemen van een ongemotiveerde feite lijke verhoging der belastingen door de waardedaling van de gulden. Wij willen niet bepaald pessi mistisch zijn, maar het is niet maar een theoretische mogelijkheid, dat de verdere waardedaling van onze gulden tot b.v. 1 januari 1967, de datum waarop de aangenomen belastingverlaging moet zijn ver wezenlijkt, zodanig is dat het werkelijk effect der belastingverlaging zeer gering is. We denken hier direkt aan de onrust aan het loonfront. D EEDS hoorden we weer van 3'/2 verhoging voor een bepaalde kategorie loontrekkenden en nog van andere faktoren. Wij matigen ons geen oordeel over deze verhoging aan, deze kan zeer wel volkomen gerechtvaardigd zijn, maar we willen er ook nu weer op wijzen, dat het ontvangen van meer nominale geldeenheden, geen wezenlijke verbetering betekent als deze niet tevens inhoudt het verkrijgen van meer koopkracht. Het is te hopen, dat allen die geroepen zijn tot het geven van leiding op het gebied van arbeids- en loonvraagstukken, dit steeds indachtig zullen blijven. Onze regering, die behalve met de belastingverlaging ook te worstelen heeft met de meerdere één wording (harmonisatie) van de belastingen binnen de E.E.G., staat wel voor een zware opgave. MEIJERS

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 19