De trekker voor de Nederlandse landbouw: D40 UITBREIDINGSPLANNEN Bietenrooiers op de Nederlandse markt Invoering kwaliteitsregeling consumptie-aardappelen VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1984 8.55 (Vervolg van pagina 851.) De constructeurs van Engelse bieténrooiers tonen zich als goede Engelsen behoudend. De machines zoals Catchpole en Peter Standen veranderen niet of nauwelijks. Wel bieden ze de keuze van scharenlichter en wiellichter, maar de laatste wordt voor zware natte grond niet aanbevolen, een ervaring, overigens die we kunnen delen. Eenmansbediening is bij de Engelse machines nog geen gemeengoed, aan zelfzoekende lichters wordt nog niets gedaan. Waar men wel aan doet is het vernietigen van het loof voordat de biet ge kopt wordt. Men heeft daartoe op de machines eenvoudige bladvernietigers gemaakt, die in „schieterrijke" jaren hun nut nog best kunnen bewijzen. Ook ziet men wel een toename van Engelse bietenrooiers met verzamellos- bak, maar hun toepassing is nog sporadisch. Dit in volkomen tegenstelling tot de Duitse machines op onze markt, die vrijwel uitsluitend met verzamel bakken op de machine worden geleverd. Kleine voorziet zijn bietenrooiers van verzamelkipbakken, Schmotzer, Stoll en Rational en Rustica hun machi nes van verzamellosbakken. De eenmansbediening die door deze wijze van verzamelrooien mogelijk werd, is bij de Duitse machines over het algemeen een feit. Rational vormt hierop nog een uitzondering. Wel kopt en rooit deze machine dezelfde rij, evenals de Kleine en Rustica. Schmotzer en Stoll wer ken daarentegen „over twee rijen", maar ook bij deze machines rijden dm trekkers buiten het gewas. In één opzicht onderscheiden de Duitse bietenrooiers zich van bijna alle Nederlandse en Engelse werktuigen; ze hebben allemaal „van huis uit" een bladverzameling, wat door veel bietentelers nog gewaardeerd wordt. MEERRIJIGE BIETENROOIERS IIET aantal merken meerrijers is beperkt. Stoll voert een tweerijer die in 11 een beperkt aantal wordt vervaardigd. Daarnaast zijn er enkele Deense tweerijers, onder andere Mads Amby en Soegsbed, voor gekopte bieten. Deze laatste rooien in combinatie met een maaikneuzer en een nakopper. Op deze wijze kan de oogst van bietenblad vlot en met weinig lichamelijke inspan ning verlopen en wellicht biedt deze Deense manier van bietenrooien daarom voor gemengde bedrijven op lichte grond mogelijkheden. Tenslotte is ér dan de Zweedse Volvo zelfrijdende zesrijige bietenrooier die de bieten en het blad van twaalf rijen op een langszwad legt. De con structie van deze machine is een staaltje van technisch vernuft. De capaciteit van het rooien is er bovendien hoog mee, ongeveer dertig are/uur tegen tien are/uur van een eenrijer. Daarbij mag men dan echter niet vergeten dat de bieten nog in het land liggen en dus nog verzameld moeten worden. Hier doet zich een transportprobleem voor dat buiten het bestek van dit artikel valt, maar dat door de lezer die in dit voorraadrooien terwille van de hoge capaciteit belang stelt, terdege onder ogen moet worden gezien. Zoals enkele maanden geleden reeds is aangekondigd heeft het Produktschap voor Aardappelen in middels een verordening vastgesteld, waarin de kwaliteits- en sorteringseisen worden geregeld voor aardappelen, die voor binnenlandse consumptie worden afgezet. Deze verordening die na overleg met de vertegenwoordigers van landbouw, groothandel en detailhandel is tot stand gekomen zal naar ver wachting nog vóór 1 oktober van kracht worden, nadat ook de minister van Landbouw en Visserij hier aan zijn goedkeuring heeft gehecht. De in deze verordening gegeven voorschriften hebben betrekking op de verkoop en af'evering aan consumenten en aan kleinhandelaren. De voornaamste bepalingen zijn: a. Met uitzondering voor de vroege aardappelen is de minimummaat 35 mm vierkantsmaat. Zijn de aardappelen vanaf 35 mm gesorteerd dan mag het maatverschil niet groter zijn dan 15 mm. Dit wil zeggen 35/50 mm en de tussenliggende maat sorteringen. Aardappelen die vanaf 40 mm gesor teerd worden zijn aan geen bovengrens gebonden en hiervoor zijn alle mogelijke maatverhoudin gen toegestaan. Uiteraard zijn ook de maatsorteringen boven 45 en 50 mm enz. geheel vrij. b. Het bestuur van het produktschap kan, indien de marktsituatie hiertoe aanleiding zou geven, de maat 35 tot 40 mm tijdelijk verbieden. Onder die omstandigheden mogen dan dus alleen de maten vanaf 40 mm en groter worden verhandeld. c. Aardappelen met gebreken zoals rot, sterke misvorming, groen, spruiten, rimpeligheid, beschadi ging, vorstaantasting, sterke schurft en andere in- en uitwendige gebreken mogen niet in de partij voorkomen met dien verstande dat: aan grond, rot en andere vreemde bestanddelen hoogstens twee gewichtsprocenten mag voor komen waarvan niet meer dan 1 in gewicht mag bestaan uit door rot aangetaste knollen; van alle andere in- en uitwendige gebreken mogen niet meer dan vier gewichtsprocenten voor komen; lichte inwendige gebreken die hoegenaamd geen invloed hebben op de gebruikswaarde worden niet meegerekend. Lichte gebreken zijn bv. onduidelijke, weinig opvallende afwijkingen van de in wendige kleur of vage strepen, vlekken of stippen in de knollen, evenals enkele oppervlakkige plekjes stootblauw. Geadviseerd wordt er rekening mee te houden dat de binnenlandse kwaliteits- en sorteringsvoor- sehriften, waarvan de voornaamste bepalingen in dit bericht zijn samengevat, op of omstreeks 1 ok tober a.s. van kracht worden. nu TREKKERS VAN 14TOT 75 PK Vraag kfeurenfolcwr. DEALERS VOOR ZEELAND: A. C. de Jonge - Ovezande 01195-236 Goes. Vanaf 27 augustus 1964, gedurende 30 dagen, ligt ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage het bij raadsbesluit voorlopig goedgekeurd plan tot onteigening t.n.v. gemeente Goes van enige ten zui den van Nissepadje te Goes gelegen percelen grond met opstallen, noodzakelijk ter realisering van de uitbreidingsplannen Zuid-1959, Zuid-1961, Zuid-II en Zuid-Oost. Gedurende 14 dagen na afloop van ge noemde termijn kunnen belanghebbenden bij het ge meentebestuur bezwaren indienen. 's-Gravenpolder. a.) G. S. hebben gedeeltelijk goed gekeurd 't raadsbesluit tot vaststelling van de 5e wij ziging van bebouwingsvoorschriften uitbreidingsplan 's-Gravenpolder 1957. Binnen een maand na 24 augus tus 1964 kunnen belanghebbenden die zich met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, be roep instellen bij de Kroon, b.) G. S. hebben goedge keurd het raadsbesluit tot vaststelling van de eerste herziening van bebouwingsvoorschriften, behorende bij uitbreidingsplan in onderdelen „West-Voortrap- hoek". Binnen een maand na 24 augustus 1964 kun nen belanghebbenden die zich niet bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, beroep instellen bij de Kroon. Serooskerke (W.) G. S. hebben goedgekeurd de wij zigingen van het/de: a.) uitbreidingsplan in onderde len „Dorp"; b.) voorschriften behorende bij uitbrei dingsplan in hoofdzaak. Binnen een maand na 21 augustus 1964, kunnen belanghebbenden die zich met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, be roep instellen bij de Kroon. Zoutelande. G. S. hebben: a.) goedgekeurd de bij raadsbesluit vastgestelde herzieningen van bebou wingsvoorschriften, behorende bij: l.) uitbreidings plan in onderdelen gemeente Zoutelande 1962, kom Zoutelande noordoost; 2.) het herziene uitbreidings plan in onderdelen gemeente Zoutelande 1961, kom Zoutelande (ParallelwegBosweg*), b.) gedeeltelijk goedgekeurd het raadsbesluit tot herziening van de bebouwingsvoorschriften, behorende bij het herziene uitbreidingsplan in onderdelen gemeente Zoutelande (kom) 1959. Binnen een maand na 19 augustus 1964 augustus 1964 kunnen belanghebbenden die zich met de gemeenteraad hebben gewend, beroep instellen bij de Kroon. Middelburg. Vanaf 31 augustus 1964, gedurende 4 weken, ligt ter inzage een ontwerp-plan met bebou wingsvoorschriften, tot vaststelling van uitbreidings plan in onderdelen Vijvervreugd, welk plan mede omvat een herziening uitbreidingsplan in hoofdzaak, vastgesteld bij raadsbesluit dd. 30 jan. '61, goedge keurd door G. S. dd. 29 aug. '61. Gedurende genoem de termijn kunnen belanghebbenden bij de gemeen teraad bezwaren indienen. Oost- en West-Souburg. Vanaf 31 augustus 1964, gedurende 4 weken, ligt ter inzage een ontwerp-plan van uitbreiding „De Burg" (herziening 1964) voor het gebied tussen PaspoortstraatVlissingsestraat BurchtstraatRitthemsestraatOranjeplein. Gedu- rende genoemde termijn kunnen belanghebbenden bij Licht In gewicht - krachtige motor-kortom de ideale trekker voor de gemeenteraad bezwaren indienen. universeel gebruik. Yerseke. Vanaf 28 augustus 1964, gedurende 21 dagen, ligt ter inzage een raadsbesluit tot onteige ning in het belang van de volkshuisvesting t.n.v. ge meente Yerseke, teneinde uitvoering te geven aan de aanleg van industrieterrein in Burenpolder, neer gelegd in herziening 1962 van uitbreidingsplan in onderdelen, vastgesteld bij raadsbesluit dd. 20 maart '63, goedgekeurd door G. S. dd. 23 aug. '63. Zoutelande. Vanaf 28 augustus 1964, gedurende 4 weken, ligt ter inzage het ontwerp-herziene bebou wingsvoorschriften, behorende bij „Herziening uit breidingsplan in onderdelen gemeente Zoutelande (kom) 1959". Gedurende genoemde termijn kunnen belanghebbenden bij de gemeenteraad bezwaren in dienen. 1 UITGERUST MET 3CILINDER DEUTZ MOTOR,' WANT LUCHT BEVRIEST NIET EN LUCHT KOQKT NIET. P. J. Hoste - Aardenburg 01177 316 P. B. Kfnt Vermorken Kloosterzande 01146 - 327 M. Mol -Tholen 01660-330 P. Willemse Aagtekerke 01188-618

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 13