RADIO 818 Eregalerij DE HEER F. DE GROENE NEEMT AFSCHEID VAN „WILHELMINAPOLDER" C.A.O. Tuinbouw 1964/'65 voor de provincie Zeeland goedgekeurd en in druk verschenen C.A.O. Landbouw £964/'65 ZEEUWS LAND EN TUINBOUWBLAD AFSCHEIDSRECEPTIE VAN DE HEER F. DE GROENE Zitdagen Boekhoud- bureau PONYJAARMARKT BRAKEL OP 24 SEPTEMBER NA-INLEVERING OUDE VAKANTIEBONNEN 1963 - 1964 ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD Op 5 september j.l. was het 25 jaar geleden dat de heer P. ARENTSE op 15-jarige leeftijd zijn werk als paarde- knecht bij de heer P. Schout te Biggekerke begon. In al deze jaren heeft hij zich leren kennen als een waardevolle medewerker die tot volle tevredenheid zijn werkzaamheden heeft verricht. Onze hartelijke felicitaties met dit jubileum van 25 jaar trouw dienstverband. ENIGE tijd geleden is de C. A. O. Tuinbouw voor Zeeland, kontraktjaar 1964/'65 door de Stichting van de Arbeid goedgekeurd, zodat tot het drukken van deze C. A. O. kon worden over gegaan. Behoudens wijzigingen in de diplomatoe slagen, waarvan de Stichting enkele te hoog achtte, komt deze nieuwe C. A. O. in grote trekken overeen met het voorstel dat door partijen in Zeeland werd ingediend en destijds gepubliceerd werd in ons blad. De diplomatoeslagen Fruitteelt- en Groente teeltvakschool werden teruggebracht van ƒ4,50 op 4,per week en het diploma Lagere Tuinbouw school van ƒ3,tot ƒ2,per week. De gedrukte C. A. O. is nu op 't Sekretariaat der Z. L. M. Afd. Werkgevers- en Arbeidszaken ont vangen en aan de Z. L. M. tuinbouwleden toege zonden, voorzover deze op de ledenlijsten door de secretarissen van onze afdelingen werden op gegeven. Het blijkt echter dat vele afdelingen de splitsing tussen land- en tuinbouwleden niet of onvoldoende ingevuld hebben. Onze tuinbouwleden, die nog geen nieuwe tuin bouw C. A. O. 1964/'65 van het sekretariaat ontvin gen maar daar wel prijs op stellen, worden ver zocht dit per briefkaart even aan ons op te geven waarna alsnog toezending zal volgen. Zoals be kend wordt de C. A. O. kosteloos t.b.v. onze leden door de Z. L. M. ter beschikking gesteld. UET ontvangen van de goedkeuring op de C. A. O. Landbouw voor Zeeland kontraktjaar 1964/'65 geeft meer moeilijkheden. In de eerste plaats maakte de Stichting van de Arbeid evenals bij de C. A. O. Tuinbouw bezwaren tegen de ver hoging van enkele diplomatoeslagcn. Partijen in Zeeland waren na overleg bereid deze terug te brengen op het oude niveau. Een groter struikel blok vomde echter de toeslag oogstwerkzaamheden van 0,35 cent per uur, welke toeslag volgens het Zeeuwse voorstel ook voor de vakarbeider A zou moeten gelden. Hoofdafdeling Sociale Zaken van het Landbouw schap en Stichting van de Arbeid achtten deze be paling in strijd met de mantel der C. A. O. en wensten e.e.a. niet goed te keuren. Na deze zaak meerdere malen zonder resultaat bepleit te hebben meenden partijen, teneinde de goedkeuring niet langer op te houden, te moeten besluiten deze zaak te laten rusten tot het volgende kontraktjaar. Wij verwachten dat nu binnenkort goedkeuring van de C.A.O. Landbouw 1964/'65 zal volgen. Zodra deze gedrukt zijn zal toezending aan de Iandbouwwerkgevers zo spoedig mogelijk volgen. waarin opgenomen „Plattelandsjeugd" (Verschijnt wekelijks) Officieel Orgaan van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij Hoofdredacteur: Ir. J. Prins Redactie, Abonnementen en Advertenties J. F. Blanksma Grote Markt 28, Goes Tel. 01100—5010 en 5012 Tel. huis 01185—422 Advertenties en Administratie over advertenties aan de Uitgeversmaatschappij N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande Tel. 01150—2073, Terneuzen De Koninklijke Maatschap tussen Eige naren van gronden in de Wiihelminapolder en de Oost-Bevelandpolder biedt de heer F. de Groene op maandag 14 september des na middags om 4 uur een afscheidsreceptie aan. Een ieder, die hieraan behoefte gevoelt, wordt gaarne uitgenodigd deze receptie in het Wilhelminahuis te Wilhelminadorp bij te wonen. OP 16 september a.s. zal de heer F. de Groene, selectiechef van de Koninklijke Maatschap tussen Eigenaren van gronden in de Wiihelmina polder en de Oost-Bevelandpolder, de 65-jarige leeftijd bereiken. Hij zal dan na een diensttijd van 44 jaar bij de „Wiihelminapolder" zijn werk neer leggen. De Groene kwam in augustus 1920 in dienst van de Maatschap na een opleiding van V/2 jaar aan het toenmalige Instituut voor Plantenziekten en Plantenveredeling te Wageningen waar hij op verzoek van de heer Hanken, de toenmalige direk- teur, naar toe was gegaan. De bedoeling was dat hij zich in het bedrijf zou gaan wijden aan de ver betering van de kwaliteit en de gezondheid van pootgoed en zaaizaad. Vooral het pootgoed heeft steeds zijn grote belangstelling gehad. In 1921 werd begonnen met stamsélektie op Zeeuwse Blauwe en Bonte, de Bravo, de Eigen en de In dustrie. Door zijn kennis en ijver werd de Wiihel minapolder nog in de twintiger jaren een bekend pootgoedlev er ander met agenten over de gehele wereld. Ook het kweekwerk had zijn belangstel ling. Reeds zeer ,vroeg had hij hiermede succes. In 1925 werd voor het eerst pootgoed van het ras Bevelander in het verkeer gebracht. Hoewel later door verandering van de door de consumenten ge stelde kwaliteitseisen, dit ras in oppervlakte is teruggelopen, wordt het op de rivierklei nog steeds gewaardeerd. Zodoende komt na 40 jaar dit ras nog op de rassenlijst voor. In 1929 werd de door hem gekweekte Wilpo in de rassenlijst opgenomen. Dit ras, bedoeld als vervanger van de Industrie, heeft echter nooit een grote verbreiding onder gaan. Enkele jaren geleden werd het ras Wigro op de Franse rassenlijst opgenomen. Voor Wigro be staat ook in Italië enige belangstelling. In de loop van de jaren heeft De Groene zich ontwikkeld tot een aardappelspecialist van for maat. Velen, vooral bezoekers aan het bedrijfheb ben van zijn deskundigheid geprofiteerd. Zijn werkzaamheden beperkten zich echter niet tot aardappelen alleen. De selectie van elite en originele granen en een vooral na de oorlog een zich explosief ontwikkelende palntenziekten- en onkruidbestrijding, behoorden tot zijn taak. Hij heeft kans gezien zich vooral op dit laatste terrein een grote kennis eigen te maken en tot op heden van alle nieuwe ontwikkelingen op d'e hoogte te blijven. Zeker een niet geringe taak. Naast landbouwkundige is De Groene handels man. De afzet van de aardappelen van het bedrijf meestal tussen 3.000 a 4.000 ton, lag in zijn handen. Hij heeft in het verkopen altijd een hem eigen stijl gehad. Nooit luidruchtig, maar altijd ernstig, trachtte hij datgene te bereiken wat hem voor ogen stond. Naar buiten toe heeft De Groene zich op twee manieren verdienstelijk gemaakt. Enerzijds was dit in het organisatieleven. In Zeeland en op Zuid- Beveland waren dit o.m. zijn funkties in Z. L. M., Landbouwschap, Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting. Buiten Zeeland zijn bestuursfunkties in Insti- tuur Plantenziektekundig Onderzoek, de sectie aardappelen van de Kwekersbond enz. De andere zijde van zijn optreden naar buiten speelde zich af in het eigen bedrijf. Duizenden hebben kunnen profiteren van zijn enthousiasme en deskundigheid bij de zeer vele excursies die hij in deze ruim 40 jaren heeft rondgeleid. Vooral vóór de stichting van het landbouwpr oef bedrijf-Zeeland waren zijn eigen proefvelden op velerlei terrein een grote trekpleister. Maar ook nu nog is hij voor velen een vraagbaak. De Groene is een zeer harde werker geweest, die zich niet gebonden achtte aan vastgestelde werk uren. Hij ging rustig en bescheiden zijn gang. Juist daardoor heeft hij zowel in als buiten het bedrijf zeer de waardering verworven, die hij volkomen verdient. Gelukkig is dit afscheid van de heer De Groene van de W. P. geen afscheid van de Zeeuwse Land bouw. Als voorzitter van de Kring Oostelijk Zuid- Beveland en als lid van het Dagelijksen Hoofd bestuur der Z.L.M., zal het contact met onze or ganisatie behouden blijven. JBL1LSLS»»4*-'a*-*1 TERNEUZEN: Woensdag 16 sept, in hotel „Des Pays-Bas". OOSTBURG: Woensdag 16 sept, in café „De Windt". KORTGENE: Donderdag 17 sept, in hotel „De Korenbeurs". ZIERIKZEE: Donderdag 17 sept, in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 17 sept, in hotel „De Eendracht". Vijfentwintig jaar geleden werd de Brakelse paardenmarkt opgeheven. Aan een lange en rijke marktperiode kwam daarmede een einde. En thans, een kwart eeuw later, lijkt een nieuwe florissante markttijd voor de deur te staan. Vorig jaar werd voor de eerste maal een speciale pony-jaarmarkt gehouden. Op die laatste donderdag van septem ber viel de regen bij stromen neer. Ondanks dit hondenweer want, dat was het werd de markt een succes. Honderden dieren werden aan gevoerd. Het publiek kwam van heinde en ver. De handel was levendig. Aan de kraampjes werd vlot verkocht. Eigenlijk was iedereen tevreden. De stromende regen vermocht niet de tevreden heid op de gezichten van kopers, verkopers en overige bezoekers te verwateren. Wanneer dit ge zegd kan worden na de eerste jaarmarkt, hoe zeer mag men er dan niet van overtuigd zijn, dat het dit jaar op de laatste donderdag van september in Brakel goed toeven en handelen zal zijn. AAN werkgevers en werknemers zal nog één maal gelegenheid worden gegeven om de eventueel nog in hun bezit zijnde vakantiebonnen van het boekjaar 19631964, kenbaar aan de op druk „geldig tot en met 30 april 1964", in te wis selen. Ofschoon de periode, waarbinnen deze per 1 mei 1964 ongeldig geworden vakantiebonnen ter ver zilvering moesten worden aangeboden, reeds lang is verstreken, zal bij wijze van uitzondering nog uiterlijk tot en met 30 november 1961 de gelegen heid daartoe worden opengesteld. Echter zal een korting worden toegepast van 10 procent wegens de te late inlevering. De werkgevers kunnen de bonnen, zoals gebrui kelijk, toezenden aan de administratie van het Vacantiefonds voor de Landbouw, Buitenrust weg 3 te 's-Gravenhage. Met nadruk wordt erop gewezen, dat dit de laat ste gelegenheid is om vakantiebonnen van het boekjaar 19631964 in te leveren. Na 30 novem ber 1964 zal dan ook onder geen enkele voorwaar de meer tot vergoeding van deze bonnen worden overgegaan. Dinsdag 15 september a.s., Hilversum n, 12.20 12.30 uur: „Aktualiteiten van het proefstation voor de fruitteelt in de volle grond", ir. J. J. van Hennik, direkteur van het proefstation. „De bewaring van aardappelen", ir. J. Hesen, van het Instituut voor Bewaring en Verwerking van Landbouwprodukten in Wageningen. Vrijdag 18 september a.s., Hilversum II, 12.20 12.30 uur: „De plaats van het paard op het moderne boe renbedrijf", met o.a. een bezoek aan een bedrijf in het stamland van het Haflingerpaard.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 2