Problemen rondom de aardappel Officieel orgaan van de Muatschappij tot bevordering vanlandenTuinbouH en Veeteelt in Zeeland; Zekerheden Moeilijkheden Steun aan de markt in 1963 I\E teelt van consumptie-aardappelen is de laat- ste jaren belangrijk teruggelopen. Sinds I960 nam de oppervlakte consumptie-aardappelen op de klei met ruim 10.000 ha en de oppervlakte op de zandgronden met ruim 15.000 ha af. De oorzaken die tot deze teruggang hebben geleid, lijken ons niet moeilijk te raden. In de eerste plaats is er de steeds moeilijker ge worden arbeidssituatie die ondanks de mechani satie van de aardappelteelt er ongetwijfeld toe heeft bijgedragen dat verscheidene boeren de aard appel niet meer in het bouwplan opnemen. Daar naast is er in de tweede plaats de prijsontwikke ling in de laatste jaren. Vermoedelijk is dit de voornaamste reden waarom diverse van-ouds aardappeltelers overstapten op andere teelten. Een vervanging van de aardappel door bijv. fruit, zeker ook geen produkt zonder arbeidsproblemen, is im mers in verschillende gevallen te constateren. WANNEER we het laatstgenoemde punt, de prijsontwikkeling, eens wat nader bezien, kan de gang van zaken de laatste jaren niet ver wonderlijk genoemd worden. Ten aanzien van de geldelijke resultaten van de aardappelteelt wor den we immers steeds weer geconfronteerd met een aantal minder plezierige zekerheden. Met grote regelmaat komen we namelijk te staan voor het probleem van de overschotten op de aardap- pelmarkt. Jaren als 1956, 1960 en 1963 kunnen we in ieder geval als zodanig aanmerken. Het gevolg is voor velen dat genoegen geno men moet worden met prijzen die ver beneden de kostprijs liggen. In sommige gevallen blijkt achteraf dat van een overschot nu niet met recht sprakë is geweest. Op grond van indrukken en vermoedens heeft men niettemin toch lage prijzen ontvangen. Ook regelmatig doen zich perioden voor waarin men terecht of ten onrechte constateert dat van een tekortsituatie sprake is. Ook hier heeft men dan als teler met een zekerheid te maken n.l. dat 'n vrije uitloop van de prijs naar boven niet wordt toegestaan. Het ingrijpen van de zijde van de over heid op de aardappeimarkt in de jaren 1955, 1957 en 1961 ligt nog goed in het geheugen. Een der gelijk overheidsingrijpen wordt nogal eens met vraagtekens omgeven en naar onze mening te recht. Immers het gevaar van verlies van exportmark ten is niet denkbeeldig, wanneer men de uitvoer beperkingen oplegt. Over het effect op de prijzen kan gezien het doel van een dergelijk ingrijpen, dat in wezen prijsbeheersing is en niet zoals wel eens wordt beweerd het verzekeren van de bin nenlandse markt van aardappelen (dat kan in dien nodig toch ook met importen!), ook geen misverstand bestaan. Af meent men in sommige gevallen te kunnen aantonen dat de genoemde gevolgen van een ingrijpen gering zijn dan blijft het psychologisch ongunstig effect die deze maat regelen op de teler uitoefent. Afgezien hiervan blijft de vraag of het oplopen van prijzen hetgeen vaak laat in het seizoen ge beurt en dus van korte duur is ingrijpen wettigt. Nog een vraag kan hieraan worden toegevoegd n.l. of in het verleden achteraf niet moest worden geconstateerd dat het ingrijpen eigenlijk overbo dig was geweest. Deze geschetste situatie die voor ons oud nieuws is, maar hoewel de huidige ontwikkeling op de markt wat regelmatiger lijkt, toch weer snel urgent kan worden toont wel de moeilijk heden waarin de aardappelteelt is verzeild ge- Komende week vierf het Zeeuws Fruitcorso haar tweede lustrum dat aan het einde van de week besloten zal worden met het 10e fruitcorso. Aanstaande zaterdag vindt de installatie plaats van de fruitfee Matty Schipper en haar hofdames Netty Verschoore en Ina van de Guchte. In dit nummer vindt U een aantal artikelen in het bijzonder gericht op het fruitcorso en zaken die hier nauw by verwant zyn. raakt. Sterke prijsfluctuaties die vooral naar be neden gericht zijn, omdat naar boven niet wordt getolereerd, benadelen de rentabiliteit van de teelt. Een scherpe prijsdaling voor een produkt als de aardappel is op zichzelf een verklaarbaar ver schijnsel. Het laat immers de consument betrekke lijk onverschillig of de prijs van de aardappel 20 of 30 cent per kilo is. Zeker wat betreft de te verbruiken hoeveelheid. Bij een lage prijs zal hij niet meer gaan eten en bij een hoge niet minder. Het consumptiepatroon voor wat dit produkt be treft ligt betrekkelijk vast. En in wezen moeten we het bij een overschot van méér consumptie hebben. Een prijsdaling heeft echter bijna geen effect op de afzet. Wat er over is, is te veel, brengt niets op en zou eigen lijk uit de markt genomen moeten worden. Het bederft namelijk de prijs van de gehele produk- tie. Maar aan effectieve mogelijkheden in de rich ting van aanbodsbeheersing ontbreekt het ons evenwel. De overschotten en tekortsituaties kunnen zich voordoen door verschillende oorzaken. Naast de wisselende ha-opbrengsten die zich voordoen is de variërende export wel de belangrijkste. De af zet in het binnenland laat namelijk een zekere constantheid zien over de afgelopen jaren. Het ver bruik per hoofd van de bevolking daalt de laat ste tijd. maar daar staat dan een toeneming van de bevolking tegenover. De afzet van verwerkte aardappelprodukten laat een stijging zien, hetgeen ook weer bijdraagt om de daling van het verbruik per hoofd te compenseren. Hoewel de uitvoer van consumptieaardappelen gemiddeld over een aantal jaren 20 van de to tale afzet van consumptieaardappelen uitmaakt zijn de effecten van de wisselende export (kan sen) op de prijs groot. DE situatie waarbij men de teler in zijn eigen zwaard (van de goede ha-opbrengst) laat vallen, hem overlaat aan neergaande exportkan sen, kan niet zonder gevolgen blijven. Wanneer we afgaan op de berekeningen in 1963 gemaakt door het produktschap voor aardappelen, dan is bij een produktie die 10 onder het ge middelde van de laatste jaren ligt (door minder ha's of mindere ha-opbrengsten) praktisch geen aardappel beschikbaar voor export, of dit moet ten koste gaan van de binnenlandse voorziening. Dit betekent dat door de ontwikkelingen rond om de aardappel in de laatste jaren een gevaar lijke situatie in ontstaan, ofwel voor onze export ofwel voor de binnenlandse voorziening. Dat toch wel prijs wordt gesteld op enige regel- (Zie verder pag. 819.) (Foto P.Z.C.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 1