H. ENGLEBERT N.V. WIJ ONTVINGEN 815 WEDSTRIJDDAG P. J. G. N. PROV. PLOEGWEDSTRIJDEN Korte wenken VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1964 P. J. C. LET OP!!! Wedstrijdendag Schooridijke 26 september 1964 In het komend nummer volgen alle gegevens. In samenwerking met de Drentse plattelands jongerenorganisatie organiseert de P. J. G. N. op 10 oktober a.s. een wedstrijdendag te Westerbork (Drente). Dit jaar worden er een zestal landelijke wedstrijden gehouden, waarvan twee specifiek voor meisjes: woninginrichting en kaasslaatjes ma ken; twee voor jongens, n.l. rondgaand ploegen en heen- en weergaand ploegen, en twee wedstrijden met gemengde deelneming: trekkerbehendigheid en spatwerk. Enkele wedstrijden staan ook vermeld in het programma van onze eigen wedstrijdendag op 26 september. Het provinciaal bestuur heeft besloten de winnaars van deze wedstrijden af te vaardigen naar de landelijke wedstrijden. Voor de overblijvende wedstrijden, t.w. woning inrichting en kaasslaatjes maken, kunnen gegadig den zich rechtstreeks opgeven bij het provinciaal secretariaat, tot uiterlijk 9 september a.s. Voor iedere wedstrijd mogen slechts twee personen af gevaardigd worden, dus het is wel zaak U spoedig op te geven. De reiskosten van de deelnemers worden door de P. J. G. N. vergoed. Op zaterdag 5 september a.s. zullen weer de jaarlijkse ploeg wedstrijden worden gehouden waarop wordt uitgemaakt, wie zich in 1964 Zeeuws ploegkampioen mag noemen. Bij de deelnemers zijn ook enkele P. J. G.'ers. In de categorie rond gaande ploegen strijdt J. J. v. d. Slikke uit Poort vliet om de hoogste eer; in de categorie trekker- wentelploegen wordt de P. J. G. vertegenwoordigd door C. A. Meulenberg te Nieuwdorp en P. de Jonge te 's-Heer Abtskerke, terwijl we in de cate gorie paardenwentelploegen D. Vos te Koudekerke zien vermeld. In totaal treden ruim 30 ploegers uit acht orga nisaties in het krijt. De wedstrijden worden gehouden in de Wilhel- minapolder, op het bedrijf „Goenje" aan de Lange- weg tussen Wilhelminadorp en het Proefbedrijf Zeeland. O Nieuwe werkmethoden bij de verzorging en oogst van voederbieten. Gestencilde medede ling No. 3 van het I. L. R. te Wageningen, door H. van Essen in samenwerking met M. Hoogen- doorn. Aan de hand van een onderzoek over een drietal jaren is het volgende gebleken: Het sterk uitdunnen van het gewas door mid del van eggen had een gunstige invloed op de arbeidsbehoefte voor het opeenzetten en na- wieden. Afhankelijk van de omstandigheden, zoals hoeveelheid en soort onkruid, toestand van de grond en de weersomstandigheden na de bewerking, werd door eggen een arbeids besparing tot ca. 30 verkregen. Bij het opeenzetten bleek de methode waarbij het gewas met de lange hak in één bewerking wordt opeengezet de beste werkwijze te zijn. In een gewas met veel dicht tegen elkaar staan de planten (bosjes) moet dan tijdens het na- wieden nog een correctie worden toegepast. Het sterk uitdunnen en wieden door middel van eggen, dwars op de, zaairichting van het gewas, later gevolgd door corrigerend nawie- den met de lange hak, had een onregelmatige verdeling van de planten tot gevolg. Gebleken is, dat bij een eindstand met meer dan 100.000 planten per ha, veel planten dan niet tot volle ontwikkeling komen, waardoor het gemiddeld bietgewicht daalt; dit had een ongunstige in vloed op de opbrengst. Vee* kleine bieten als gevolg van een plaatse lijk te dichte stand, gaf een stijging van het percentage drogestof te zien. De totale op brengst aan drogestof bleef echter lager dan bij een normaal aantal van ca. 70.000 planten per ha. Voor het rooien in handwerk bleek de me thode: drie rijen per werkgang optrekken en één ligrij brengen, gevolgd door eveneens in één werkgang koppen en laden gunstig. Ten opzichte van andere werkmethoden voor het handwerk, waarbij de verschillende bewerkin gen afzonderlijk werden uitgevoerd, leverde de ze methode een werkbesparing op van ca 25 Door mechanisatie van het rooien en laden kon ten opzichte van volledig handwerk nog een belangrijke werkbesparing worden verkre gen. Het koppen met de kopschoffel gevolgd door lichten met een tweerijige lichter en daar na laden met de vork gaf ten opzichte van een goede methode in handwerk, een besparing van slechts 10 Een bezwaar van deze methode bleek te zijn, dat vaak te veel los blad op het veld achterblijft, hetgeen hinderlijk is tijdens het lichten van de bieten. Een grotere werkbesparing kon worden be reikt door het koppen uit te voeren met be hulp van een maaikneuzer. Wanneer daarna de bieten met een tweerijige lichter werden ge licht en in handwerk geladen, bleek de arbeids besparing, ten opzichte van rooien en laden in handwerk, ruim 40 te zijn. Een methode die nog in het ontwikkelings stadium verkeert is: koppen met de maaikneu zer en daarna de gekopte bieten rooien en di rect op een wagen laden met behulp van de trekkervoorlader. De totale werktijd voor het koppen, rooien en laden ligt dan tussen 20 en 25 manuren per ha. Ten opzichte van volledig handwerk, levert deze werkwijze een bespa ring op van ca. 75 Vooral voor bedrijven die zelf over een trekkervoorlader beschikken lijkt deze methode aantrekkelijk. In de serie verslagen van het L. E. I. over teelt jaar 19621963: Opbrengsten van tulpebollen in de Bloem bollenstreek en BreezandJulianadorp, ver slag no. 89, is verkrijgbaar bij het L. E. I. a 4,Het onderzoek heeft betrekking op kwantitatieve opbrengsten en dient voor ge gevens voor kostprijsberekeningen en als voor lichtingsmateriaal. (Adv.) AFD. LANDBOUW - VOORSCHOTEN - TELEFOON 01717-2010 I Opbrengsten van tulpebollen in Westfriesland, verslag no. 87, a 4,— verkrijgbaar bij het L. E. I. i Bijzondere Plantenteelt, door Ir. J. Achter straat en Ir. P. R. Bouman. De 14e druk ver schenen bij N. V. Uitgeversmij W. E. J. Tjeenk Willink te Zwolle van dit leerboek heeft een ingrijpende herziening ondergaan. Aan de nieuwe ontwikkelingen is de inhoud zo goed mogelijk aangepast. Het boek is be doeld voor middelbare landbouwscholen, boe ren en anderen, die met landbouw te maken hebben. Een vrij uitvoerig hoofdstuk is gewijd aan de graszaadteelt, verzorgd door de specialist J. E. Wolfert. De prijs is 10, i Facetten van de ontginning en tijdelijke ex ploitatie van droogvallende IJsselmeergronden. In de serie „Van Zee tot Land" is dit boekje verschenen als deeltje 39 bij de N. V. Uit- geversmy W. E. J. Tjeenk Willink te Zwolle. Het werd uitgegeven ter gelegenheid van het afscheid van Ir. B. Prummel, hoofd van de Landbouwkundige afdeling van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders. De prijs is 13,90. Een elf-tal deskundige medewerkers geeft hierin, elk in een hoofdstuk, een bijdrage. Het boek is niet goedkoop, maar voor een ieder, die meer wil weten over het moeilijke werk op de Zuiderzeebodem, beslist aan te bevelen. Van het I. L. R. ontvingen we jaargang 1964, no. 4, over: Onderzoek loonbedrijven, het ge bruik van spuitmachines in het loonbedrijf. Van het I. L. R. publikatie no. 80 juli 1964 over: Minder werk bij het uitdunnen, op eenzetten en wieden van een gewas bieten, door N. Hoogendoorn. Jaarverslag 1963 van Internationaal Agrarisch Centrum. Jaarverslag 1963 van het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten. nENT U na het uitrijden van de stalmest ook al tot de conclusie gekomen, dat door de jaren heen een flink gat is ontstaan op de plaats van de hoop. Dit bemoeilijkt in sterke mate het uitrijden. Op heel wat bedrijven zien we, dat thans een betonplaat wordt gestort. Een verharde vloer vergemakkelijkt het werk bij het uitrijden en ook bij het uitmesten tijdens de staltijd. ZT ET is wel gewenst bij het aanbrengen van de mestplaat de zaak goed uit te zetten en een waterpas te gebruiken. Soms zien we, dat alle mestwater afloopt naar de kant van de stal, zodat voor de deuren een plas staat. Laat u dit niet over komen. Eerst denken en daarna handelen voor komt tegenvallers. E afgelopen zomer hebben we geen water op de bouwlandpercelen gezien, omdat natte perioden niet voorgekomen zijn. Houdt echter uw percelen ook in de winter droog, waardoor struc- tuurbederf en oogstdepressie wordt voorkomen. Door nu de drainreeksen te laten doorspuiten of nieuw te laten aanleggen, geeft u het fundament voor een goede oogst. f\E eindbuizen van de drainreeksen willen nog wel een keer verzakken, waardoor de afvoer uit de drain stagneert. Trek er, vóórdat de drukke tijd weer aanbreekt, op uit met laarzen en schop en herstel dit euvel. Een sterke ketting is waarde loos als er een zwakke schakel in voorkomt. ~iP heel wat gemengde bedrijven zien we dit jaar, dat de bergruimte te klein is. Door de ruime hooioogst moeten de stropakjes buiten wor den geschelfd. Deze stroklampen regenen gemak kelijk in en het is gewenst ze zoveel mogelijk rond af te werken en daarna af te dekken met plastic of ruigte uit sloten. Het stro is te duur om het aan weer en wind bloot te stellen. J)IJ het machinaal op de wagen rooien va,ji aardappelen en suikerbieten moet u in korte tijd veel kilogrammen transporteren. Maar weinig landbouwers hebben hiervoor voldoende man kracht, trekkers en wagens. Overleg eens met een goede collega of u de afvoer naar pakhuis of fa briek niet gezamenlijk kunt aanpakken. De prak tijk bewijst, dat u hiervan beiden voordeel zult hebben. f ET er bij het machinaal rooien van de aard- ■*-' appelen en bieten eens op of uw wendakkers toch wel voldoende breed zijn. Een keer terug steken om goed voor de rij te kunnen komen kost veel tijd. Vooral onder natte omstandigheden maakt u veel diepe sporen en is het werk op het einde van de rij minder goed. Is de wendakker te smal onthoudt dit dan goed voor het volgend jaar en houdt hiermede rekening bij het zaaien en poten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 19