J BRAM ipr déSLÏKHüFK 813 WEEKOVERZICHT NOTERINGEN MEDEDELING VARKENS- EN SCHAPENSTAMBOEK VOOR ZEELAND VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1964 ——4 Overzicht week van 24 tot 29 augustus 1964. ONTLEEND AAN NOBECO, Tarwe. De fabrieken hadden het in de afgelopen week druk met de ontvangst van de vroeg gecontrac teerde hoeveelheden tarwe, waarmede de loscapaciteit geheel bezet werd. Voor directe levering werden de aankoopprijzen dan ook niet verhoogd. De industrie wil nog profiteren van de lage tarweprjjzen nu nog niet alles geborgen is. In het noorden is de oogst van zomertarwe begonnen. Mogelijk kan van die zijde nog wat verkoopdruk ontstaan. Inmiddels kwamen er enige exportzaken tot stand op prijzen die aanzienlijk gunstiger lagen dan de koopprijzen van de fabrieken. Het ging hierbij om verladingen van 6001000 ton per zeeschip, waardoor alleen de grotere houders van tarwe contracten konden afsluiten. Voergranen. De markt in loco-voergerst ontwikkelde zich vorige week niet- gunstig. De export viel gro tendeels weg, omdat o.a. in Noord-Duitsland intussen grote voorraden werden aangelegd. De prijzen kon den niettemin redelijk op peil blijven omdat ook het aanbod voor snelle levering gering was. De verdere termijnen bleven belangstelling houden met als gevolg dat daarop contracten konden worden geplaatst op geschikte prijzen. Voor septemberlevering werden zoveel contracten haver aangediend dat daarvoor slechts bezwaarlijk voldoende scheepsruimte te vinden was. Dit resulteerde in een gedrukte markt. Voor de latere maanden wilden de "kopers echter aantrekkelijke premies betalen. Brouwgerst. Voor exportzaken toonde de brouwgerstmarkt vorige week een verlaten beeld. Het gebrek aan buitenlandse orders op alle termijnen maakte de handel weinig geanimeerd. Daarvoor was wel een belang rijke reden, het overal in Europa beschikbaar zijn van de eigen oogst. Daarnaast werd Op de import- markten aan lage prijzen gewerkt met Franse gerst. Nu ter dekking van de brouwgerstbehoefte in de diverse landen al belangrijke afsluitingen tot stand zijn gekomen kon het haast niet anders of de activi teiten met de internationaal gezien vrij hoog geprijsde Nederlandse gerst moesten beperkt blijven. Derge lijke markten zijn bijzonder geschikt om sombere voorspellingen lanceren. Er werden echter ook andere geluiden gehoord, waarbij dan geconstateerd werd dat van het ca. 9 maanden durende seizoen nu één maand verstreken is, waarin weliswaar al veel is gebeurd, maar waarin toch nauwelijks een goed beeld van de beschikbare hoeveelheden en de werkelijke behoeften verkregen kon worden. Het C. B. K. was nog open voor aankopen op januari en februari. Peulvruchten. De handel in groene erwten bleef traag verlopen. Toch konden de prijzen zich hand haven. met soms een wat vriendelijker stemming. Op de Duitse markt was nog weinig te ondernemen. Daar moet volgens berichten nog een hoeveelheid oude erwten uit Oost-Europa worden ontvangen waarmede in de directe behoefte kan worden voorzien. Boerenpartijen werden niet dringend aangeboden. De gevraagde prijzen lagen in het algemeen te hoog, maar de houders waren veelal niet bereid de limieten te verlagen. Er werden soms wat Belgische erwten gekocht waarvan de prijs een bewerking lonend maakt. Alaska-erw- ten bleven onveranderd genoteerd op ca. ƒ51 per 100 kg c.i.f. West-Europese havens. In juli werden in Nederland ingevoerd 2014 ton consumptie- en voer erwten, waarvan het grootste gedeelte afkomstig was uit Roemenië. Al veranderde de feitelijke situatie op de schokkermarkt niet, toch gingen de noteringen niet verder onderuit. Integendeel, de prijs kon zich in de loop van de week in geringe mate verbeteren. De termijnmarkt van vrijdag 28 aug. jl. sloot voor schokkers prijshoudend en voor erwten goed prijshou dend met de volgende verrekenprjjzen 3 schokkers 3 erwten sept./okt. 46,50 okt. 47,25 nov. 48,25 59,50 dec. 49,— april ƒ51, Zaden. De prijzen van karwijzaad en blauwmaanzaad hadden in de afgelopen week te lijden onder de aandiening van september-contracten. De handel had weinig te betekenen. Op de lagere biedingen kwamen vrijwel geen zaken tot stand voor de latere maanden. Over de maand juii werd 35 ton blauwmaanzaad in Nederland ingevoerd terwijl de export 323 ton was. Karwijzaad had over juli een export van 217 ton. Zaaigranen. Ook gedurende de afgelopen weak bleef de handel in winterzaaitarwe zeer rustig, tenge volge waarvan weinig transacties tot stand kwamen. Blijkbaar wordt over het algemeen door de telers nog in geringe mate overgegaan tot aankoop van winterzaaitarwe. Nu de proefveldresultaten in onze provincie bekend zijn is het mogelijk een overzicht samen te stellen op basis van deze gegevens, waarover wij U binnen enkele dagen zullen inlichten. Zomerzaaigerst lag onveranderd rustig in de markt. Van exportzijde bestond enige attentie voor Cambrinusgeret hetgeen echter nog niet tot zaken kon leiden. In de zaai- peulvruchtensector worden regelmatig enkele transacties gemeld. Zoals wij reeds eerder vermelden is de premie voor de meeste rassen interessant t.o.v. de 3 consumptieprijs. Voor de groene erwten gaat de be langstelling voornamelijk uit naar Rondo zaaierwten, tengevolge waarvan hiervoor ca. ƒ2,per 100 kg meer wordt betaald dan voor de andere rassen. Zaailijnzaad liep niet verder in prijs terug. Er viel dan ook .iets meer kooplust te constateren. Vlas. Hoewel in de vlasprijzen nog geen verandering van enige betekenis viel te constateren valt te ver melden dat het vlaslint, speciaal voor wat betreft de middensoorten meer attentie ondervond waarbij een lichte prijsverbetering viel te constateren. Mogelijk zal dit z'n invloed kunnen uitoefenen op de stemming in de strovlashandel. AARDAPPELTERMIJNMARKT (Weekbericht van 26 aug1 sept. 1964) Verstrekt door G. de Vries Zonen, N. V., Am sterdam. Voor Zeeland, Goes, tel. 01100-6451. Uit een omzet van 511 contracten voor de maand augustus valt af te leiden dat de transacties zeer beperkt blijven. Ook de afgelopen verslagperiode gaf slechts een omzet te zien van 67 contracten (v.w. 118). CONSUMPTIE-AARD APPELEN Bintje 40 mm opw. april. Bij de opening werden zaken gedaan op 17,30 en 17,40 om de opvol gende dagen ietwat op te lopen tot 17,70; op de laatste beursdag werden 18 contr. gedaan op 17,50. De slotnoterlng was 17,7017,50. POOT-AARDAPPELEN Evenals de vorige week kwam geen enkele trans actie in de verhandelbare rassen tot stand en gaf alleen Sirtema A 35/55 aan het slot een no tering te zien van ƒ16,/ƒ15,30. Noteringen Rotterdamse korenbeurs van maandag: Cons, tarwetot 34,60, doorsneekwaliteit, 17 vocht, franco fabrieken, weinig aanbod. Kippengerst: ƒ29, nominaal, loco, ƒ29,50, nominaal okt., ƒ30,10, nominaal nov., 30,50, nominaal dec., basis boordvrij. Brouwgerst faq. kwaliteit: tot 30,75, laten, loco, basis boordvrij. Brouwgerst C. B. K. 33,70, jan., 34, febr., basis boordvrij. Brouwgerst Duitse condities: 33, nominaal, Bal der, sept., basis boordvrij, 32,75, nominaal Cambri- nus, sept., basis boordvrij. Haver gepunt 52/53 kg: ƒ28, loco, ƒ28,75, okt., 29, nov., 29,50 dec., basis franco Rotterdam. Groene erwten op monster: tot ƒ41,50, franco Rot terdam. Groene erwten 3 kwaliteit: ƒ46, sept./okt., ƒ48,50, dec., franco Rotterdam. Groene erwten 6 kwaliteit: 45 sept./okt., fran co Rotterdam. Groene erwten industrie: tot 38, franco Rotter dam. 'Termijnmarkt, maandagochtendcall. 4 x 49, dec., stemming prijshoudend. Schokkers op monster: tot ƒ50, uitgezochte partij iets hoger, franco Rotterdam. Schokkers 3 kwaliteit: 58, sept./okt., ƒ59, dec., franco Rotterdam. Schokkers 5% kwaliteit: 56, sept./okt., franco Rotterdam. Termijnmarkt, maandagochtendcall. Geen zaken, stemming prijshoudend. Kapucijners 5 45, nominaal, franco Rotterdam. Bruine bonen op monster: tot 95, franco Rotter dam. Bruine bonen doorsneekwaliteit: 88 sept./okt., franco Rotterdam. Maanzaad exportkwaliteit: 100 sept., 102, okt., franco Rotterdam. Karwijzaad exportkwaliteit: ƒ101,50, sept., franco Rotterdam. Termijnmarkt consumptie-aardappelen: (Ochtend- call.) Bintje 40 opw. april 4 x 17,70. VAN WE schrijven weer al september, driekwart van "J het jaar '64 is bijna voorbij. Onbegrijpelijk sne< gaat de tijd. De oogsttijd der granen is voor bij en dit is vroeg, op 1 september. Je ziet alleen nog wat vlas staan, wachtend op vervoer en nog wat erwten op de ruiter wachtend op de maai dorser. Ja, met de komst der maaidorsers is er ook met de erwtenoogst veel veranderd. Vroeger werd een heel enkele keer uit de ruiter gedorst, de zware dorsmachine met motor of stoommachine werd midden op het land geplaatst en de erwten er naar toe gereden. Nu rijdt men de maaidorser al dorsend langs de ruiters en de pers komt achter aan om het stro te persen. Veel erwten worden er nu buiten gedorsen en het stof dat anders binnenkomt blijft nu heerlijk buiten, want stuiven doen de erwten die na het maaien nog wat regen hebben gekregen. De maaidorser wordt nu voorlopig afgepoetst en weggezet om van de winter na 't buitenwerk nog eens extra te worden bekeken, gerepareerd en als -t nodig is van nieuwe onderdelen voor zien. Al ons streven en werken is er nu op gericht, om de aardappels er uit te krijgen. Het weer is nogal warm, maar we moeten ze eruit krijgen. Er worden wat Bintjes voor export verkocht, voor matige prijzen. Niet om over naar huis te schrijven, maar ja, je wilt soms wel eens wat ruimen en je kunt het ook voor de plaats moeten doen want de oogst is groot en van prima kwali teit. Het is zo'n mooi gezicht, de aardappels uit de rijen zo tegen de rooierketting te zien oplopen. Eerst nog wat ruim in de grond, maar steeds scho ner wordend tot ze van de zijketting in de wagen rollen, of de zakkenrooier alsmaar meer zakken formerend naarmate er rijen worden gerooid. Je moet bij de laatste wat meer mankracht heb ben; eerst om te laden 3 man trekkerchauffeur, terwijl bij beiden in het koelhuis of cel toch toe zicht moet zijn om ze op de transportband te lei den en nog wat te fatsoeneren, zodat ze er be hoorlijk netjes in komen. Nu met dit mooie droge weer lukt dit zeer goed. De vakantietijd is weer voorbij en we kunnen 't zien aan de huidskleur, die soms zó donker is, dat ze op mensen uit warme streken lijken. Ja, ze willen er wel op lijken, maar wanneer je de kranten leest wat in Amerika gebeurt dan willen ze er toch niet mee omgaan. Het zwarte deel der mensen heeft het op vele plaatsen erg moeilijk. De blanken hebben ze eerst zo dom mo gelijk gehouden en nu zijn ze zo onwetend nog om ons te begrijpen, nu willen we ze vooruit helpen na vroeger ze geplukt te hebben en dat kunnen ze thans nog moeilijk verwerken. Aardappelbeurs: Bintje 35 opw. binnenl. sort, af binnenland, ca. 12, bestemming binnenland/W. Duitsland, Bintje 45 opw. exp. sort, 14,50 bestem ming Italië. Ruwvoeders: Weidehooi 85ƒ90; Lucernehooi ƒ100102,50; Tarwestro 45—47,50; Zomergerste- stro 50; Erwtenstro ƒ60ƒ62,50. FRUIT AFZET (26 aug.—1 sept. 1964) De aanvoer van pruimen minderde de laatste dagen snel. Ook door het zonnige weer stegen de prijzen. Voor goede kwaliteiten Reine Cloude d'Al- than werd tot rond 150 cent betaald, een gedeelte hiervan werd door de handel nog in de cel gezet om het pruimenseizoen wat te kunnen verlengen. Victoria deed, soms voor hetzelfde doel, van 90—130 cent per kg voor I. Bij de appels bleef het hoofd ras James Grieve. De prirjzen hiervan liepen, bij een rijper wordend product, terug, klasse I noteerde van 2235 cent. Tydeman's Early werd tot tegen 50 cent per kg gewaardeerd. Zigeunerin en Mank's Codlin werden nog slecht betaald. Zigeunerin en Perzik rode Zomerappel ziet men in verschillende boom gaarden rooien. Kroetappels werden afgenomen voor 68 cent, verhagelde Transparente de Croncels bracht rond 10 cent per kg op. Triomphe de Vienne bleef met 3p50 cent per kg betaald worden. Ove rige pererassen liepen van 1830 cent per kg voor de exportmaten. Bramen bleven met 110140 cent per kg gewaardeerd. Vanwege het Varkens- en Schapenstamboek voor Zeeland zal een excursie worden georgani seerd naar de op vrijdag 11 september a.s. in de Veemarkthallen te 's-Hertogenbosch te houden Nationale tentoonstelling van Varkens en Schapen. Opgave voor deelname is mogelijk tot uiterlijk dinsdag 8 september a.s. bij het sekretariaat van de Stamboeken, Landbouwcentrum, kamer 011 te Goes. Tel. 01100 - 6440, toestel 123.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 17