<~0oor d& ^\^t*OLiw W[j kunnen nog wel iets van onze zuiderburen leren Eet meer kip MECHANISATIENIEUWS Wij ontvingen: 795 ONDEB REDACTIE VAN MEVROUW L. R HUIJSMAJN—GRIEB EEN KIPPETJE IS GEEN LUXE MEER] NEW HOLLAND ZELFRIJDENDE ZWADMAAIER HYDRAULISCHE WENTEL- EN KANTELPLOEGEN VRIJDAG *8 AUGUSTUS 1S64 IfORTGELEDEN kreeg ik bezoek van e paar uit Schotland, waarmede ik tijc een echt- tijdens een verblijf aldaar bevriend was geraakt. Het was de eerste maal dat zij kennis maakten met ons land en zij waren enthousiast over alles wat zij zagen en over de gastvrijheid die zij overal ondervon den. Ook prezen zij de zindelijkheid die zij in de huizen en in de hotels aantroffen. Echter over één ding verwonderden zij zich. Over de rommel, die een groot deel van het Nederlandse publiek op straten en plei nen en in de openbare vervoermiddelen ach terlaat. Zo bezochten wij op marktdag Mid delburg en ik moet eerlijk zeggen dat ik mij schaamde over al de afval die over straten en pleinen leek uitgestort. In de bus, die ons naar Veere bracht, werden tientallen ge bruikte kaartjes op de grond gegooid. Wij plegen er prat op te gaan, dat wij een zindelijk volk zijn. Wij hebben een schone stoep voor ons huis en wassen onze vitrages ettelijke keren per jaar, zodat onze huizen een brandschoon aanzien hebben. Vaak heb ik Zeeuwse huisvrouwen met enig misprijzen horen zeggen: „As je de grens over bint, zie je zoa dat je in België bint, want je oef allêêne mè naer de gerdienen te kieken. Die bin glad nie zoa schoane as bie oans. Die Belgische medams speure nie zoa nauwe". Waarschijnlijk krijgen de gordijntjes van onze zuider-buurvrouwen een sopje minder dan de onze en misschien krijgt de kamer een keer minder een goede beurt, doch daarentegen is het beeld van straten en pleinen veel netter dan bij ons. Toen ik een dag na ons bezoek aan Middelburg met onze gasten naar Antwerpen ging, viel mijn oog op de schone straten en zag ik keer op keer hoe de Belgische moeders hun kinderen leren om ijsco-papiertjes, omhulsels van chocolade en tof fees te deponeren in de afvalbakken en zo die niet in de buurt zijn wordt de afval in een plastic zakje gestopt en verdwijnt in de tas van moeder. STRIJD TEGEN DE VERVUILING Wij weten allen dat gewoonte tot een tweede natuur wordt en als wij onze kinderen vanaf de kleuterleeftijd leren verpakking van snoep en der gelijke öf bij zich te houden of in de daarvoor bestemde afvalbakken of manden te werpen, zul len zij ook als zij groot geworden zijn hun lege sigarettendoosjes of friteszakjes niet achteloos op straat gooien. Het zijn zoals wjj allen weten niet alleen de kinderen die zich aan de ver ontreiniging van de straten en vervoermiddelen schuldig maken. Vele volwassenen doen hieraan dapper mee. Wij hebben in de kranten kunnen lezen dat de Nederlandse Spoorwegen geen personeel genoeg hebben om de treinen naar behoren schoon te houden. Er is een oproep tot ons allen gericht om mee te helpen door geen rommel op de grond te gooien. Is het eigenlijk niet beschamend, dat het zóver moest komen? Het vacantieseizoen is haast afgelopen en de vreemdelingen zijn voor het grootste deel weer naar hun vaderland teruggekeerd met de herin nering aan schone hotels, schone huizen met brandschone gordijntjes envuile straten. Dit laatste doet aan onze naam van „zindelijk volk" geen goed. Wij hebben nog negen maanden voor de boeg voor opnieuw een stroom van vreemdelingen ons land komt bezoeken. Laten wij er met z'n allen duchtig aan gaan werken om de hierboven gesig naleerde verkeerde gewoonte af te leren. Wij als volwassenen moeten een goed voorbeeld geven en onze kinderen en kleinkinderen er dag in dag uit op wijzen, dat zij geen afval achteloos weg mogen gooien. Ook de onderwijskrachten kun nen in deze uitstekend werk doen. Dus in de komende maanden de strijd aangebonden tegen de vervuiling van ons mooie land. J^E prijs van het vlees is van lieverlede flink de hoogte in gegaan, zodat vele huismoede» het zich niet kunnen veroorloven dagelijks vleet op tafel te brengen. Daarentegen zijn de kippetje» niet duur, zodat het eten van kip meer en meer ingang vindt. Vandaag willen wij U het recept van een aard appelgerecht geven, dat uitstekend smaakt bij ge braden kip en wel: Aardappelen in kaassaus. Benodigd 1 kilo middelgrote aardappelen, 150 gram geraspte oude kaas, zout, peper, nootmuscaat, een kleine ui, 2 eieren en een halve liter lauwe melk. Schil de aardappelen en snijd of schaaf ze in heel dunne plakjes. Bestrooi ze naar smaak met zoüt en nootmuscaat. Neem een grote, niet te diepe vuurvaste schotel, wrijf deze goed in met boter en met een partje van de uit. Hak de rest van de ui fijn. Werk de geraspte kaas en de gehakte tó door de aardappelen heen. Klop vervolgens de eieren los in de halve liter lauwe melk en giet dit mengsel over de aardappelplakjes, die in de schotel zijn geschikt. Er kan nog wat geraspte kaas over de schotel worden gestrooid en hier en daar een klontje boter op worden gelegd. Tot slot wordt het gerecht in een matig warme oven gezet, zodat de aardappelplakjes in ruim een uur gaar kunnen worden. (Weer eens iets anders dan gebakken of ge kookte aardappeltjes.) JAARVERSLAG 1963 VAN HET INSTITUUT VOOR TUINBOUWTECHNIEK. Bevat voor ve len, in de tuinbouwpraktijk werkzaam interes sante onderwerpen. Speciale aandacht voor de plukmachine voor spuiten en de windscherm- snoeimachine is gewenst. Het is verkrijgbaar a 1,50 bij het Instituut Dr. S. L. Mansholtlaan 10 Wageningen. Begun stigers voor 10,of meer per jaar, ontvan gen alle publicaties gratis. Van de Ned. Uitg. Mij. N. V. te Leiden: 17W TOEKOMSTVOORZIENINGEN EN DE FISCUS, door H. G. Hagelen 5e herziene druk prijs 3,25 dat in kort bestek een overzicht geeft omtrent enige fiscale aspecten van de verschillende soorten verzekeringen zoals ka pitaal-, pensioen- en lijfrente verzekeringen spaarbrieven en spaarregelingen enz. Het boek je is voorlichtend bedoeld (dus niet als vakli teratuur) opdat aan de hand hiervan de be langstellende bij de terzake deskundigen advies omtrent de voor betrokkene juiste vorm (en; van verzekering enz. advies kan inwinnen. Hét blijkt n.l. in de praktijk'dat i|Silen aan de faci liteiten die de belastingwetgeving open stelt t.a. v. de toekomstvoorziening niet voldoende aan dacht schenken. Soms tot financiële schade van betrokkene. Het is niet altijd eenvoudig kost die hier opgediend wordt maar de attente lezer kan van het inzicht van de schrijver over be paalde verzekeringsvormen bepaald profijt trekken. VAN ALLES OVER DE A.O.W. EN A. W. W. door mr. N. W. A. van Eyk, prijs 3,25. Deze handleiding bespreekt uitvoerig de Algemene Ouderdomswet en de Algemene Weduwen- en Wezenwet. O.m. die premieplichtig zijn, hoe de uitkeringen zijn geregeld enz. JAARVERSLAG 1963 Ned. Pluimvee Federatie. Jaarverslag I.L.R. over 1963, publikatie no. 79, waarin een overzicht wordt gegeven van de vele werkzaamheden betreffende mechanisatie, arbeidsorganisatie enz., die door het I. L. R. voor de landbouw worden verricht. G. W. van Driel Van Dorsten N V. te Hoofd dorp is dezer dagen met de New Holland „Speed- rower 905" op de markt verschenen. De „Speed- rower 905" is een zelfrijdende zwadmaaier, die in het bijzonder werd ontwikkeld voor het maaien van „moeilijke gewassen" zoals koolzaad, maar ook voor klaver, lucerne enz. Het gewas wordt na het maaien door de machine op zwaden gelegd waar het verder kan nadrogen. Het maaiwerk is zó geconstrueerd, dat het zien aan oneffenheden van de bodem aanpast. De maai- hoogte is in ruime mate verstelbaar, namelijk van 3,5 tot 74 cm. De maaibreedte van de macnine be draagt 365 cm. De zwadmaaier kan echter ook worden geleverd met een maaibreedte van 300, 120 of 480 cm- De aandrijving en de voortbeweging geschieden door een opgebouwde motor van 36 pk. Door mid del van een variator is de rijsnelheid zowel voor uit als achteruit traploos regelbaar van 4 tot 17,7 km per uur. Daar de „Speedrower 905" zeer ruim is gebouwd, leveren greppels en andere oneffenheden in het veld geen moeilijkheden op en komen verstoppin gen niet voor. Bij een maaihoogte van 20 cm be draagt de vrije doorlaat voor het zwad aan de VERSLAG 1963 Stichting Onderzoekcentrum voor de Landbouw in de IJsselmeerpolders. In de serie „DE KERN" van N. V. W. J. Thie- me Cie te Zutphen. Zo rekenen de landbouwer en tuinder, door H. W. Stoelhorst en A. H. Dikkers, 2e dl 6e druk. Machinaal melken, door J. H. Lantinga, 2e druk; prijs ƒ2,50. Een herziene druk gebaseerd op de nieuwste inzichten en gebruiksmogelijk heden van de melkmachine gericht op de prak tijk en de praktische toepassingen wat gebruik en onderhoud van de machine betreft. achterzijde van de maaibalk 107 cmde ruimte tus sen de doeken die het gewas naar het midden van de machine leiden is 105 cm en de doorlaat- ruimte onder de basis van de machine 89 cm. Indien gewenst kan de zwadmaaier van een stengelknikker worden voorzien, hetgeen de tijd, nodig voor het drogen van het gewas, aanzienlijk bekort. De Duitse ploegfabriek Ventzki, in Nederland vertegenwoordigd door O. de Leeuw N.V., Zwolle, heeft onlangs, naast haar serie wentel- en kantel- ploegen met gepatenteerde automatische wente ling of kanteling, een geheel nieuwe serie uitge bracht, met grotere snijbreedte. Het zijn de wentelploegen van het type Brum- mer (2- en 3-scharig) en de kantelploegen van het type Brigant (2-scharig), die thans vanaf de trekker hydraulisch gewenteld of gekanteld kun nen worden. Deze ploegen worden met een hogedrukslang en een Argus koppeling aangesloten aan het hydrau lisch aftappunt van de trekker en aldus snel en gemakkelijk gewenteld of gekanteld- Daar ook de verdere afstelling van de ploeg (in clusief de breedtestelling) vanaf de trekker kan geschieden, kan de ploeger steeds op de trekker blijven. De wentelploegen hebben een doorlaat oa- der het frame van 60 cm en de kantelploegen van 55 cm. De frames van deze ploegen zijn, van veredeld verenstaai en de draaiassen van chrom-molyb- deen edelstaal vervaardigd. Behalve met de traditionele Ventzki ploeglicha- men voor diverse grondsoorten, zijn deze ploegen ook leverbaar met het nieuwe Universeel snelploeg- lichaam Velox, voorzien van éénmalige scharen, die niet meer gescherpt en uitgesmeed behoeven te worden, omdat zij, na gebruikt te zijn, zeer voor delig door nieuwe kunnen worden vervangen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 19