BROUWGERSTMARKT WEEKOVERZICHT NOTERINGEN UIT EEN crefïtim m êjtfeeksoek van J BRAMwr STSL/KHoDt, VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1964 xi 1 (ontleend aan Nobeco.) Tarwe. Het ging er vorige week naar uitzien dat de politiek van de industrie, bestaande uit het afremmen van de aankopen, niet het door hen gewenste gevolg had. De veel te lage prijzen die de fabrieken wilden besteden weerhielden de opslaghouders ervan om tarwe af te geven, wanneer dit ook maar enigszins ver meden kon worden. Liever werd ruimte geschapen door voergerst en zo mogelijk brouwgerst te verladen. Van verkoopdruk was daarom eigenlijk geen sprake meer. Dit werd nog sterk in de hand gewerkt door de ge spreide oogst. Het beeld veranderde daarmede in die zin, dat de fabrieken gingen trachten op de voor hen voordelige prijzen zoveel mogelijk tarwe te kopen ter vulling van de eigen opslagruimte. Bovendien kwam er als nieuw element de mogelijkheid van export. Voergerst. Niettegenstaande het feit dat de vraag naar voergerst in de afgelopen week klein was, bleef de stemming prijshoudend. Doordat veel produkt voor brouwdoeleinden geschikt is, zal er dit jaar in Nederland minder voergerst zijn. Druk op de markt was er nauwelijks, omdat de partijen die wegens ruimtegebrek afgezet worden hun bestemming konden vinden. Er bleek een groot vertrouwen in de voergerstmarkt te be staan. De drempelprijs (minimum-importprijs) stijgt met de periodieke richtprijsverhoging. Er bleef buiten landse belangstelling voor de latere termijnen op een prijspeil dat het lonend maakt om de voergerst te bewaren. Peulvruchten. Voor groene erwten werd de stemming in de overzichtsperiode geleidejjk aan flauw met wat lagere prijzen. De buitenlandse vraag was nog steeds teleurstellend, wat mede een gevolg kan zijn van het vroeg beschikbaar komen van de oogst. Het aanbod was niet groot. Algemeen leeft men in afwach ting'van grotere activiteiten in de handel, waarbij de prijs een betere kans heeft om zich tè vormen. Er kwamen steeds meer berichten waaruit blijkt dat de kwaliteit van de erwten lang niet overal goed is. Naast de noteringen van 3 -erwten werd ook regelmatig een prijs voor 6 -contracten genoemd, wat op het voor komen van gevlekte erwten wijst. Schokkers reageerden vorige week plotseling sdherp op een A.N.P.-be- richt uit Londen, waarin gezegd werd dat het Nederlandse produkt te duur is voor de Engelse conservenin- dustrie. Als voornaamste beletsel voor de import van onze schokkers en erwten werd genoemd de uitste kende kwaliteit en de hoge opbrengsten van de Engese oogst. Als gevolg van o.a. de vrachtkosten en de invoerrechten komen de prijzen voor vergelijkbare kwaliteiten van Nederlandse schokkers en erwten op de Engelse markt een 15 per 100 kg hoger dan de daar geldende noteringen. Capucüners konden iets in prus verbeteren, terwijl bruine bonen in de loop van de week wat lager werden aangehouden. Zaden. Karwijzaad kon zich na een aanvankelijk flauwe stemming weer wat herstellen, en sloot aan het eind van de week vast op verhoogde prijzen. Door gebrek aan offertes kon de notering van blauwmaanzaad iets hoger gesteld worden. Speciaal voor de latere maanden. Voor beide produkten was de buitenlandse vraag onbetekenend. Vlas. De vlasmarkt blijft zeer rustig gestemd waarbij het speciaal voor partijen van middelmatige kwa liteit zeer moeilijk is kopers te vinden tegen enigszins redelijke prijzen. In vlasserskringen hoopt men op een spoedige verbetering van de vlaslintmarkt. AARDAPPELTERMIJNMARKT (Weekbericht 19 tot 25 augustus 1964, verstrekt door G. de Vries en Zonen N. V., Amsterdam. Voor Zeeland: Goes, tel. 011006451.) De belangstelling voor de aardappeltermijnmarkt blijft nog steeds zeer gering, terwijl de noteringen slechts geringe mutaties te zien geven, gedurende de afgelopen weken. De weekomzet bedraagt 118 contracten (vorige week 72). Consumptie-aardappelen. Bintje, 40 mm opw. april. Bij de opening werden zaken gedaan op 17,30 en 17,40, om de daarop volgende dagen geleidelijk op te lopen tot 17,80. Op de laatste beursdag werden 7 contracten afgesloten op 17,60, terwijl de slotno- teringen een lager peil te zien gaven, n.m. 17,40 17,30. Pootaardappelen .In geen enkele der te verhande len rassen kwam het in de afgelopen week tot za ken. Voor de Bintje A 35/45 en de Eerstelingen A 35/50 november, kwam zelfs geen slotnotering tot stand. Alleen voor de Sirtema A 35/55 werd geno teerd 15,90—15,00. NOTERINGEN ROTTERDAMSE KORENBEURS if i Maandag 24 augustus 1964. Cons, tarwe: tot 34,60, doorsneekwaliteit, 17% vocht, franco fabrieken, weinig aanbod. Kippengerst: tot ƒ28,75 loco, tót ƒ29 sept., tot 29,50 okt., tot 30 nov., tot 30,50 dec., basis boord vrij. Haver gepunt 52/53 kg: ƒ29 okt., ƒ29,50 nov., ƒ30 dec., 30,50 jan., basis franco Rotterdam. Groene erwten op monster: tot ƒ41, franco Rot terdam. Groene erwten 3 kwaliteit: 45,50 laten, sept. okt., 47,25, nominaal, dec., franco Rotterdam. Groene erwten 6 kwaliteit: ƒ44,50, sept./Okt., frariko Rotterdam. Groene erwten industrie: geen belangstelling. Termijnmarkt-maadagochtendcall. geen zaken, stemming nauwelijks prijshoudend. Schokkers op monster: tot ƒ51,50, franco Rotter dam. Schokkers 3 kwaliteit: 57, sept./okt., 58,75, laten dec., franco Rotterdam. Schokkers 5 kwaliteit: 55,nominaal, sept./okt., franco Rotterdam. Terinijnmarkt-maandagochtendcall. geen zaken, stemming prijshoudend. Capucüners 5 kwaliteit: 46 nominaal, sept., franco Rotterdam. Bruine bonen doorsneekwaliteit: ƒ90, okt./nov., franco Rotterdam. Maanzaad exportkwaliteit: 102,50, 'sept., franco Rotterdam. Karwijzaad exportkwaliteit: 103, sept., franco Rot terdam. Termijnmarkt consumptie-aardappelen: (ochtend- call). Bintje 40 opw. april 4 x 17,60; 5 x 17,70. Aardappelbeurs: Bintje 35 opw. binnenl. sort, af binnenland, bestemming binnenland/West-Duitsland 12,50, afhankelijk van de grofheid der partijen. Ruwvoeders: Weidehooi 83,50ƒ85; Lucernehooi ƒ100ƒ102,50; Tarwestro ƒ47,50ƒ50; Zomerger- stestro ƒ45; Erwtenstro ƒ65ƒ67,50. Brouwgerstnoteringen: faq. ƒ30,75, laten Balder loco, 30,50, laten Cambr. loco. C.B.K. 33,70, jan., 34, febr. Duitse condities: 32,50, laten Cambr. loco, 33, laten Balder loco. FRUITAFZET (19—25 augustus). Bij het durende „pruimenweer" bleef de afzet van de nog regelmatig vrij grote pruimenaanvoeren wei nig zorgen baren. De goede sorteringen brachten van 80119 cent per kg op, mindere kwaliteiten variëer- den van 15€5 cent per kg. Bramen bleven van 90110 cent per kg los, en van 110- -145 cent per kg in doos verpakt opbrengen. Bij de appels nam de aanvoer van James Grieve toe, de prijzen variëerden van 2735 cent per kg in de blokken enkele gele partijen variëerden van 35 64 cent per kg. Daarnaast werden Zigeunerin en Mank'-, Cudhn voor betrekkelijk lage prijzen verhan- IVE graanoogst '64 is maandag afgekomen en W4 kunnen vaststellen dat deze ons dit jaar wei nig moeilijkheden heeft gegeven; veel minder dan de laatste jaren, en een prima produkt dat geen schade van regen en wind heeft geleden. Het is alles van een leien dakje gegaan, wel eens een keer een regenbui, maar na een dag of soms twee was alles weer prima droog. De opbrengsten van de tarwe en gerst waren van goed tot zeer goed. Alleen de erwtenopbrengst was matig met een enkel perceel als uitschieter naar boven. We zijn tevreden hierover, en dat moeten we ook eens neerschrijven, omdat de boer over 't alge meen als een klager door 't publiek wordt aan gezien. Het stro zit ook bijna binnen. Nog enige dagen tanden op elkaar en de velden zijn weer kaal en wordt het leven van ons weer wat regelmatiger. De oogst kan no^al eens kleine driftjes oproepen, dan wilt dit niet, dan loopt dat weer tegen, dan gaat iets stuk wat eigenlijk nooit stuk kan gaan.. Ja, en we willen allen, hoe hard het ook gaat, nóg harder en vlugger. We zijn, nadat we een reeks werk opgaven, wel eens even teruggeroepen door iemand die zei: „Zou er nè zondag geen maandag meer komen, omdat alles zo snel achter elkaar moet?" Zo zijn we nu eenmaal. Nou niet allemaal Zo'n dertig jaar terug, een heel natte zomer, alles gesneden met sikkel en zelfbinder, alles in struiken staand, nog niets binnen, kwamen we onze buurman tegen en merkten op: „Daar komt niets van terecht, buurman, straks alles schot en rot." Rustig zei onze buurman: „Leert dat eens van mij, ik heb in heel m'n leven op Nieuwjaar nog nooit graan buiten gezien met schot of rot." Drie weken na dit gesprek was alles binnen en nog behoorlijk droog ook! We gaan nu over tot de nieuwe orde van de dag: de aardappelrooiing. Vorige week de laatste aard appels doodgespoten; ze waren nog goed gegroeid en er was nog geen ziekte in aanwezig. De wagen rooier is begonnen en de voorraadrooier, die maar matig handen achter zich heeft, doet met 't goede weer de zaak toch opschieten. We willen ze graag vóór de bieten er uit hebben en bij goed weer kan dit pok. Toch kan je in de bieten meer regen ver dragen dan in de aardappels, maar zonder geluk vaart niemand wel. deld, Tydeman's Earley en Benoni werden goed be taald. Er was weinig export. Clapp's Favourite groeide sterk in kilo's aan de bomen, de rijping ging door, en de prijzen daalden iets. Er werd begonnen met het veilen van Triomphe de Viënne, gedeeltelijk gebeurde de aanvoer in meer- malige verpakkingskratten met een inhoud van 14 kg. Dit gebeurde om het beschadigen van de peren in de 25 kg-kisten te voorkomen. De prijzen waren in beide verpakkingen gelijk. Bon Chretien Williams werd gecombineerd aangeboden om afname door de industrie te vergemakkelijken. N. V. Gebr. van den Akker Agenturen tel. 134 655 Rivierstraat 1, Rotterdam deelt het volgende mede: De kwaliteiten van de tot op heden geoogste brouwgerst zijn beslist goed. Alleen het eiwitgehalte in Frankrijk en Duitsland varieert enigszins. Het vorige seizoen heeft ons aangetoond, dat een gebrek aan brouwgerst zo goed als uitgesloten is. De nu in Westeuropa geoogste hoeveelheid kan in de behoefte aan brouwgerst al voorzien. De verdere weersontwikkeling zal, hoofdzakelijk in Denemarken en Engeland, voor de kwaliteit van het nog niet geoogste gedeelte bepalend zijn en zal ook de prijs vorming nog aanzienlijk kunnen beïnvloeden. Gerstcppervlakte en opbrengst: Oppervlakte Cha) Opbrengst (1000 tons) 1964 1963 1964 1963 West-Duitsland 827.000 836.000 2.529 België 95.000 103.336 386 Frankrijk 2.300.500 2.561-300 6.560 7.384 Holland 87.000 100.800 425 387 Engeland 1.813.000 1.678.695 6.400 5.962 Denemarken 940.000 939.000 4.000 3 400 alleen zomergerst voorlopig Volgërts de berichten was de voorraad brouwgerst bij de Duitse moutindustrie aan het begin van dit seizoen zeer klein. Toen midden juli de vooruitzichten voor het nieuwe seizoen door de droogte ongun stig waren, ontstond een plotselinge vraag naar buitenlandse gerst. Binnen een periode van 3 weken werden toen grote transakties afgesloten, waarbij de prijsschommelingen in de meeste landen, met uitzondering van Frankrijk, slechts gering waren. De helft van de Duitse invoerbehoefte zal nu in gedekt zijn, wij verwachten, dat het indekken van de resterende hoeveelheid zeer kalm en geleidelijk zal geschieden. In Engeland is inmiddels ongeveer de helft van de gerstoogst van het land. De kwaliteit is zeer goed. Er is echter een grote vraag van de Engelse mouters, zodat de prijzen zich nog kunnen handhaven. Dit is ook het geval in België, dat nog steeds exportzaken met Duitsland afsluit. In tegenstelling tot Duitsland hadden de Belgische mouters aan het einde van het vorige seizoen gerst voor overzomering in Frankrijk gekocht. Daaruit laat zich de vrij geringe belangstelling van de Belgische mouters mo menteel verklaren ook voor Hollandse gerst. In Denemarken is ongeveer 75 van de gerstoogst binnen. De kwaliteiten zijn hier ook uitstekend. Er werden enige zaken met Duitsland gedaan tegen lagere prijzen. Ook Zweden offreert thans brouwgerst naar Duitsland en wel tegen zeer konkurre- rende prijzen, zelfs nog onder het Deense en Engelse niveau. Het C. B. K. Is momenteel alleen voor februari en later in de markt. Sinds het begin van de aankopen heeft het C. B. K. de prijs met Hfl. 0,60 per 100 kg verlaagd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 17