TUINBOUWKLANKEN DE OLVEH VAN 1879 788 LEVENSVERZEKERING ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD WALCHEREN is deze maand wel een eiland van bijzondere tegenstellingen. Terwijl boer en tuinder hard werkend de oogsten verzorgen en binnenhalen en „en passant" al weer bezig zijn voor de volgende teelt ziet men, waar men ook komt, luierende en genietende vakantiegangers. Langs de kust in haast ontelbare scharen en ook in 't hart van ons eiland ziet men vele vakantie- gangers. Afgezien van de financiële zijde gunnen wij een ieder een prettige vrije tijd en hopen dat ook menig lezer er eens een kortere of wat langere tijd uit kan breken, 't Hoeft soms niet eens zo duur te zijn. We denken aan familie bezoeken of korte vakantietrips in eigen land. Desondanks denkt men wel eens dat het werken alléén weggelegd is voor de gewflligen en dat WIJ deze gewilligen dan zijn. Maar bij nadere ge sprekken met gasten blijkt ook dat deze vakantie gangers over 't algemeen hard werken, soms zelfs zeer hard, en als onderbreking een korte of lan gere periode hun vakantie doorbrengen. Wat ons frappeerde is de indruk die we uit vele gesprekken met Duitse vakantiegangers hadden. In het land van het Wirtschaftwonder wordt er zo te horen in een hoog tempo gewerkt. Ook de concurrentie in de diverse bedrijfstakken is tot een vaak moordende hoogte opgelopen. En laten we niet vergeten er blijven meer Duitsers thuis dan er met vakantie gaan. Men spreekt tevens over 't algemeen over de betergesitueerden. De neiging tot generaliseren die ieder mens eigen is do-et al gauw vermoeden dat iedere buitenlander welgesteld is. We spraken deze week een fruitteler uit dé om geving van Delft met 6 ha boomgaard. Deze vond de bedrijfsuitkomsten van de laatste 3 jaar te laag en had nu een groot modern stookbedrijf op zijn bedrijf laten zetten. Zijn tweede teelt komkommers stond er nu prachtig voor op *4 m hoogte. Hij was zeer tevreden. Wij vinden 't prettig om zo eens over een en ander van gedachten te wisselen. Als men dan de scherpste kantjes van de gesprekken afhaalt houdt men een betrouwbare kern over. Dat er grote belangstelling zou zijn voor de ver koop van een groot tuinbedrijf in Koudekerke was ons bekend, maar de belangstelling overtrof toeh nog verre onze verwachting. Helaas was de prijs niet evenredig met de belangstelling. Nu zou bij gunning een en ander toch nog op een slordige 160 mille gekomen zijn. Aannemend dat er een serieuze koper doorgeboden had dan vraagt men zich af waar men het geld vandaan moet halen. Gelukkig zijn er voor de pruimen- en perenprjj- zen geen wanklanken te noemen en ook de appels houden zich beter dan verwacht werd wat de kwe ker weer eens een hart onder de riem steekt. Ook op SCHOUWEN DUIY ELANI) zijn de vroe ge rassen voor een zeer groot gedeelte geplukt, en is men met de pluk van James Grieve ver gevor derd. Dit ras hing overal vol geladen, zodat men veel kilo's kon plukken. De eerste die werden ge veild, weliswaar groen, brachten een goede prijs op. Deze laatste zin kon 5 jaar geleden geschreven zijn, en zal vermoedelijk ook over 5 jaar nog ge schreven kunnen worden. Betrekkelijk nieuw is dat we horen over stoken van fruit (James Grieve, Clapps Favorite) wat later over gaat in koelen natuurlijk dan van an dere James en Clapps. Dit alles is gericht om een primeur op de markt te brengen in vroege of lafce zin bedoeld, primair dus, in beginsel is de bedoe ling om een goede prijs te behalen. Helaas zijn ook enkele bedrijven door hagel ge troffen, wat altijd een strop betekent, gelukkig zijn velen verzekerd. Toch menen insiders dat het fruit niet grof zal worden. Zij baseren deze me ning op het feit, dat in veel gevallen ook het zo merfruit niet grof was, ondanks een goede blad stand, op tijd regen, en behoorlijk zon. In feite was ook de groeitijd niet veel langer dan verleden jaar, vooral de Yellow ging al vlug vallen. Wellicht speelt ook de temperatuur zijn rol, en ditzelfde geldt voor het dunnen, waarbij wij voorstander zijn van vroeg dunnen. De kans is dan ook aanwezig dat de Cox d'Orange dit jaar ook vroeg plukrijp zal zijn, zodat door de overvloedige dracht veel C- maflt geplant zal worden. Kunnen we misschien door ook dit ras door te plukken dit percentage C-maat drukken. Natuur lijk geeft dit werk, doch de C-maat van de Cox d'Orange zal ook niet veel vraag ontmoeten. In veel bedrijven zullen de laatste bespuitingen moeilijk uitgevoerd kunnen worden, omdat de takken meer cn meer gaan uitzakken, toch zullen we nog goed moeten oppassen voor spint, bioedluis, bladrollers enz. De Schouwse telers zijn ook weer gestart met het maken van een praalwagen voor het Zeeuws Fruitcorso op 19 september a.s. On danks drukke werkzaamheden willen zij toch ook weer meedoen aan deze Zeeuwse fruitmanifestatie. Voor de vijfde maal zullen zij weer proberen om in Goes een goed figuur te slaan. Klimatologisch is de zomer 1964 uitstekend. Het is een genoegen om onder vrijwel ideale weers omstandigheden in de tuinbouw werkzaam te zijn. De oogst van vrijwel alle produkten is ook goed en al gaat een flinke oogst niet vaak gepaard met goede financiële resultaten, er is toch ook oen zekere „landmans eer" die gestreeld wordt bij het zien van een mooi gewas; het resultaat dat het werk bekroont. Ook in ZUID-BEVELAND is er veel hagelschade. De hagel is altijd één van de factoren die de oogst bedreigt en waartegen niets te doen is. Een derge lijk risico als van de vernieling door de hagel kan door de individuele teler moeilijk gedragen wor den. Hagelverzekering is het aangewezen middel om de schade gezamenlijk te dragen en om deze tot bedrijfskosten terug te brengen. Met de onder linge verzekeringen is er geen sprake van winst bejag en mag men rekenen op een vlotte afhan deling van eventuele voorkomende schadegevallen. Deze wijze van verrekenen is altijd een voorbeeld van wat goede samenwerking en organisatie van de landbouw tot stand brengt. Voldoende hoog verzekeren en goed uitrekenen is dan wel nodig. De bramenoogst is momenteel in volle gang. De oogst is goed en de prijs eveneens. Op de klein- fruitteeltdag 1964 gehouden in de veiling te Ka- pelle was het de heer Ruissen van de tuinbouw- voorlichtingsdienst die de telers er op wees, de teelt van bramen niet te verwaarlozen. Aan deze raad in het voorjaar gegeven moeten we nu even denken. Het is opvallend dat de rustige en beza digde opmerkingen als regel het meest waardevol zijn. Eén van die weloverwogen raadgevingen is ook, om rustig aardbeien te blijven planten, vooral na een jaar met matige uitkomsten. Er is geen en kele reden om aan te nemen dat een goed gewas aardbeien het volgend jaar geen goed resultaat zou geven. De telers die de ontwikkeling van de aardbeien teelt volgen, zullen zeker op zwart plastic planten en met de mogelijkheid van het gebruik van een z.g. skelter rekening houden. De ontwikkeling van de tuinbouw vraagt steeds weer aanpassingsvermogen. Dat geldt voor de teelt van aardbeien, van pruimen, van princesse- bonen en peren. Ieder die daar van overtuigd is en het in de praktijk brengt, mag, bijzondere omstan digheden daargelaten, „loon naar werken" ver wachten. Zo gauw mogelijk de marktberichten in de krant opzoeken of desnoods de veiling bellen gebeurt in ZEEIJWS-VLAANDEREN om deze tijd van het jaar ook net zo veel als in andere gebieden. Vooral in de maand augustus wil je als teler zo snel mo gelijk weten wat de prijs gedaan heeft op de laat ste veilingdag. Is het eenmaal half september ge worden dan zakt dat meestal wel wat af. Natuur lijk is men dan nog wel nieuwsgierig wat de Cox's opbrengt maar als daar een prijs voor staat veran dert die meestal niet zo veel. En dat is nu vooral in augustus wel. dikwijls het geval. Van de James Grieve kennen we dat al jaren. Tussen begin 'én einde week kan dat wel eens een dubbeltjè schelen die tellen nogal mee. Zo maakten we dat dit jaar ook mee met de Stark Earliest en daar wordt onder collega's nog al een woordje over gesproken. De een zegt: Nou, dat ras is nog niet eens in volle produktie van hetgeen er geplant is en het zit nu al mis, de an der beweert: Ik heb het altjjd al gedacht dat het fout zou lopen, er zitten veel te veel bezwaren aan dat ding, en een derde heeft nog weer wat anders aan te merken. Wanneer we echter van onze kant de zaak nuch ter bekijken dan zijn er toch wel bijzondere om standigheden geweest dit jaar. Op veel bedrijven in onze omgeving zijn de Stark Eavliest bijna in eén week geplukt. Het ging ook hard met dat warme weer maar. waarom kon dan een groep andere telers er toch nog 4 keer over doen om ze er af te halen? Omdat die zo graag dikwijls langs de zelfde bomen lopen Dat gelooft toch niemand zeker. De gemiddelde prijs van de Stark zal dit jaar heel wat lager liggen dan vorig jaar, dat staat vast maar ook de gemiddelde prijs van de ver schillende telers zullen grote verschillen geven. De prijs van de Tydeman en Benoni is weer zeer goed geweest. Met jaloerse blikken kijk je naar buurman die er enkele rijen van heeft gé-' plant terwijl je ze zelf niet hebt staan. Zijn we op dit punt toch niet wat al te voorzichtig? Er is niets volmaakt en wanneer de vrucht van een be paald ras goed is en door de consument gewaar deerd wordt dan hoeft zo'n ras toch niet altijd 30 ton op te brengen. Onze gedachten gaan in deze uit naar b.v. een Mantet. Bezwaren heeft dit ras ook genoeg maar er zal zeker een goede prijs voor betaald worden. De Prëcose deed het weer goed en ook de Clapps zit tot nu toe niet slecht. Er zijn collega's die dit ras er al lang en breed af hebben op dit moment. Hoe zit dat eigenlijk, willen die niet veel kilo's hebben? Bij de kleinfruittelers staan de nieuwe aard beien er weer in. Er is op tijd een beetje regen over heen gekomen dus zullen die het wel doen. De oppervlakte zou ongeveer gelijk zijn aan vorig jaar wat geplant is. Gezien de prijzen is dat verant woord daar de gemiddelde prijs van de aardbeien op de veiling Terneuzen rond 1,20 is geweest. In Axel konden we genieten van de bloemen pracht van de gladiolentelers. Een zeer lofwaardig initiatief om op deze manier zo'n teelt in het dag licht te stellen. Voor een bepaalde groep bedrijven is dit toch zeker een teelt waar wel eens goed over nagedacht kan worden. We hopen hier nog eens op terug te komen. Menige kweker op THOLEN heeft de Floratho 1964 bezocht op vrijdag of zaterdag j.l. Het was er een drukte van belang in de nieuwe bedrijfsge bouwen van de firma Schot. De Florathocommis- sie kan zeer zeker terugzien op een geslaagde ex positie. Het was er ruim, overzichtelijk en weer heel anders opgesteld dan in voorgaande jaren. De bloemen waren erg mooi op de keuring en de eer ste dag van de tentoonstelling; zaterdag gingen ze wel wat aftakelen, dat was voor de bezoekers van zaterdag jammer. Vooral daar dan veel men sen komen van buiten het eiland, die denken hier frisse bloemen te vinden. De mogelijkheid van ver versen was ook niet aanwezig doordat de bloemen op het veld veelal verwaaid of verregend waren. Het zou toch wel goed zijn, wanneer de commissie een modus zou kunnen vinden om dit te kunnen opvangen. Er blijven zich vanzelfsprekend altijd moeilijkheden voordoen, maar deze zijn altijd te bestuderen. Ook het fruit op de expositie was goed. Een grotere collectie is haast niet mogelijk daar men in deze periode maar beschikt over een be perkt aantal rassen. De groenten, tomaten en meloenen deden het eveneens aardig. Een grotere deelname van fruit en groentélfwekers zou het wedstrijdelement wel wat aantrekkelijker maken. Eris dus voor vele inzenders met een klein kwantum een plaats. Dit is allêmaal ^bedoeld voor de volgende keer. De Floratho-commissie zal men bij moeten staan, speciaal in de groente- en fruitsector voor wat be treft de spontane deelname. De Floratho is een begrip geworden voor velen. Het lustrum in 1964 is wederom een stimulans geweest voor een nog mooiere en betere tentoonstelling in 1965.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 12