UIT DE PRAKTIJK Korte wenken VRIJDAG 81 AUGUSTUS ltd UA een regenachtige week hebben we in OOST ZEEUWS-VLAANDEREN weer zomerse temperaturen gekregen. Als we nu door ons Zeeuws- Vlaamse land rijden is het overal hard werken geblazen. In de twee weken van prachtig zomerweer is evenveel oogstwerk gedaan dan vorig jaar in twee maanden. Diverse loonbedrijven en zelfdorsende boeren, hadden nog maar enkele dagen meer werk in de graanoogst. Ook de kg-opbrengst is niei ongunstig. Wat de gerst betreft doet de Cambrinus (ondanks zijn iets lagere prijs) veel van zich spreken. Mééropbrengsten van 10 zijn dit jaar geen uitzondering. Een Cebecoras, dat nog onder nummer staat, geeft dit jaar op een proefveld in Zeeuws-Vlaanderen de top. Volgens ingewijden zou de proefmouting ook goed zijn verlopen. De tarwe valt over het algemeen mee, ook de luizenschade is betrekkelijk geweest, doch schade is er alleszins geweest, ook van de tarwestengel gal- mug, alleen dank zij het hoge opbrengstniveau valt ze ons niet op. Wat de tarwestengel galmug betreft, hiervan is ook in 1963 in Oost Zeeuws-Vlaanderen weer een uitbreiding geweest. Was het optreden slechts op de zandgronden langs de Belgische grens, dit jaar zagen we haar ook in de kleipolders, maar vooral op met kweek bezette percelen. Kweek is een waard-plant, dus ook al zaait men als vruchtwis seling jarenlang geen graangewas, en de kweek blijft wel, dan leeft de stengel galmug daarop verder. Tegen de tijd dat er weer graan verbouwd zal worden is zij gereed om het te vernietigen. Vernietig dan daarom nu de kweek! Diverse middelen zijn momenteel voorradig als kweekbestrijder. Uw loonspuiter of bedrijfsvoor- lichter zal de mogelijkheden zeker aan U kunnen uitleggen. Zelf spuiten wij al twee jaren in het najaar 3 ploegsneden langs „den duif" met TCA over de „sneeën". Dit middel werkt via de wortels van het „strekgos" en zo voorkomen we het opdringen ervan vanuit de slootkant. Buurman, die van moeilijke woorden houdt, noemt het „chemisch rieken". Over het algemeen valt het vlas in kg tegen, velen hebben dan ook een te hoge verwachting van hun binnengevoerde vlas. De aardappels staan er goed voor. Weinig ziek en veel kilo's. Plaatse lijk zelfs veel groeischeuren. Laten we hopen dat de prijs dit jaar NORMAALis, dan kunnen we ook „NORMALE BEDRIJFSRISICO'S LOPEN." DE zomergerst was op ZUID-BEVELAND op een zeer enkel perceel na reeds gemaaidorst. De erwten ongeveer voor 85 De wintertarwe ongeveer voor -/» deel van de oppervlakte. Was de weerssituatie gunstiger geweest, dan had er tussen de wintertarwe en de zomertarwe wel een even wat kalmere periode geweest, nu zullen ze vrijwel direkt achter elkaar volgen. Om alles te maaidorsen zal zo ongeveer nog wel een week nodig zijn. De opbrengst van de zomergerst is zeer goed. Af en toe hoort men opbrengsten van boven de 30 hl. per gemet. De gemiddelde oogstopbrengst van de gerst za' ongeveer 27 hl. per gemet of 4700 kg per ha bedragen. De erwten bil; ken zeer sterk in opbrengst te variëren. Men hoort opbrengsten van 8 hl., maar ook wel van boven de 20 hl. per 40 are. Als men daarbij nog de thans te bedingen prijzen hoort, dan blijkt de erwtenteelt dit jaar weinig bemoe digend te zijn. De wintertarwe komt zeer goed voor de dag. Opbrengsten van boven de 30 hl. hoort men er vele noemen. We kunnen wel veronderstellen dat 28 hl. per 40 are of te wel 5250 kg per ha zo on geveer als een gemiddelde beschouwd kan wor den. Ten opzichte van de uitzaai in het aanstaan de najaar is er wel een zekere keuzeverandering te verwachten. Men zal het iets meer gaan zoeken in de wat vroegerrijpende rassen. De oogstmethoden om het graan los af te voeren voldoet overal zeer goed, vooral nu ook op meer dere ontvangstplaatsen de daarvoor nodige voor zieningen uitgebreid en nog verbeterd zijn. Boven dien wordt het als gunstig gezien dat door de C.Z.A.V. meerdere losplaatsen voor het losse graan zijn gemaakt. Het vervoer over grote afstanden komt daardoor te vervallen, wat als een grote verbetering gezien kan worden. Tractoren met wagens doennu ze i.v.m. de af voer van de oogst op de Rijksweg moeten zijn, jammer genoeg, zonder dat ze ook meer op de één of andere manier strafbaar zijnin deze zo wel oogst- als vakantiemaand, te dikwijls dienst als te langzame koptrekkers van files. Files ge vormd door mensen die voor hun beroep op de weg zijn, vrachtvervoerders, maar vooral ook door zowel binnen- als buitenlandse vakantiegangers. Het zou wel gemakkelijker zijn indien het rijden over de Rijksweg door deze trekkers met wagens vermeden kan worden, jammergenoeg is dit slechts in sporadische gevallen mogelijk. De aardappelen zijn thans vrijwel allemaal dood gespoten. Phytophtora kwam nog weinig in het loof voor. Vele percelen beginnen echter al teke nen van afsterven te vertonen. In verband met het machinaal rooien en het dit jaar voorkomen van zeer veel en lang loof, wordt er hiar en daar toe overgegaan om het loof voordat het doodge spoten wordt te loofklappen. DE oogst is vrijwel geborgen in THOLEN en ST. PHILIPSLAND tenminste voor zover dit het graan betreft. Ja, nog altijd is dat „de" oogsttijd hoewel we toch eigenlijk vast moeten stel len, dat deze periode van het jaar zeer zeker wel van veel belang is, doch dat het eigenlijk bij de huidige mechanisatie graad van onze bedrijven en bij de loonwerkers, niet zo heel veel meer bete kent. Want veel dagen zijn er niet meer voor nodig en zwaar werk zoals vroeger komt er niet meer bij te pas. Het is zelfs mogelijk, en sommige col- lega's doen het ook op die manier, om zonder er één hand naar uit te steken „de oogst" te verwer ken. Men belt de loonwerker, een transportbedrijf de handelaar of coöperatie, verkoopt zijn stro aan een fouragehandelaar en als boer kan men aan de dam gaan zitten, om de wagens losgraan te tellen en verder om nog eens te kijken of de combine zijn werk goed doet. Naarmate de arbeidskrachten duurder worden, zullen steeds meer boeren deze weg gaan bewan delen, die wellicht financieel direct iets minder zal opleveren, maar die toch indirect misschien nog niet eens zo onvoordelig is, want op die wijze kan men met weinig arbeidskrachten een behoor lijk bedrijf runnen. Meestal verhuren deze boeren nogal wat land voor de teelt van zilveruien, vlas en in mindere mate voor aardappelen en enkele tuinbouw- of bloembollenteelten. In ons vorig overzicht vermeldden we reeds dat de opbrengsten over het algemeen op Tholen en St. Philipsland goed waren, en nu de oogst dus verder is gevorderd, kunr.en we dit nogmaals on derschrijven. Bij een redelijke prijsvorming zit er dus gelukkig een lonend boerenjaar 1964 in, dit temeer nu de productiekosten als gevolg van het goede weer dat we deze zomer hebben niet zo extreem hoog zullen zijn. Vooral de droogkostenrekening van de granen en peulvruchten zal een zeer gunstig contrast vormen met het afgelopen jaar 1963. Zo zachtjes aan gaan we ons nu klaar maken voor de komende aardappeloogst, die ook al heel ver gemechaniseerd verwerkt gaat worden. Diver se percelen aardappelen zijn reeds doodgespoten, terwijl anderen daar niet lang meer mee zullen wachten, want hoewel de phytophthora nog niet in ernstige mate optreedt, is de nodige waakzaam heid vooral nu geboden. OP WALCHEREN liepen de regenhoeveelheden van vorige .veek nogal sterk uiteen. De oogst- werkzaamheden stagneerden vanwege de regen en minder gunstig oogstweer. De hakvruchten zoals bieten en aardappelen profiteerden van de regen. Ook de uien en stambonen, terwijl het uitvoeren van stoppelbewerkingen eveneens begunstigd werd. De opbrengst van de erwten valt over het alge meen tegen. De gemiddelde opbrengst zal 3200 kg zijn van kleine groene en van schokkers 3000 kg/ha. De kwaliteit is eveneens zeer matig, er komt veel aantasting van de peulboorder voor! De prijs van dit produkt is ook niet om over naar huis te schrijven, zodat de erwteteelt dit jaar maar schrale financiële resultaten oplevert in Walcheren. Van de granen worden redelijk goede kilogram opbrengsten geoogst, wintertarwe 45006000 kg/ ha. We zijn benieuwd welke rassen op de proef velden het best uit de bus komen. Van de aardappelen zijn de verwachtingen re delijk goed. We hoorden van verkopen tevelde te gen f 3000,tot 3350,per ha. De komende we ken zal het zaak zijn tijdig te beslissen op welk tijdstip moet worden doodgespoten. Dit hangt sterk van de weersomstandigheden af. Wil men echter begin september gaan rooien, dan is het nood zakelijk zo spoedig mogelijk het gewas door te spuiten. Veel hangt af van de weersomstandigheden, vooral wat betreft het gehalte aan suiker bij de bieten. De kilo's zijn er al in veel gevallen. Walcheren is weer overstroomd met toeristen. Dit neemt elk jaar nog steeds groter vormen aan. We hebben zo het idee dat een ha kampeertenten meer opbrengt dan erwten. Jammer dat maar zo weinig kollega's hiervan kunnen profiteren. Wel wordt er steeds meer overgegaan tot kamerver- huur aan toeristen. HALF augustus en de grootste helft van de graanoogst is eraf op NOORD-BEVELAND. De gerst is allemaal geruimd, de wintertarwe voor 60 maar met de zomertarwe moet men nog beginnen. De erwten zijn voor ruim 90 gedor- sen en als er nog 15 van het vlas buiten staat is dit ook wel geteld. Bijna alle graan gaat los in de kisten of zo op de wagen. Graan in zakken behoort tot de zeldzaamheden. Na de teleurstellende erwtenopbrengsten zijn de berichten over het graan gelukkig aanmerkelijk gunstiger. De gerst komt gemiddeld wel even boven de 5000 kg/ha en we hoorden al heel wat opbrengsten van wintertarwe van 5500 tot 6000 kg met een enkele uitschieter tot 7000 kg toe. Terwijl de graanoogst nóg bezig is gaat de aan dacht al weer uit naar het volgende gewas, n.l. de aardappelen. Veel kopakkers zijn vorige week al doodgespoten om alvast op te kunnen zetten. Daarnaast komen er nu steeds meer percelen bij waarvan de egaal bruine kleur bewijst dat ook hier met een dosis doodspuitmiddel het groeipro ces is beëindigd. Gedeeltelijk zijn hiervan de aard appelen verkocht tegen prijzen rond 9 a 9/4 ct- kg veldsgewas. Diverse percelen zijn ook doodge spoten omdat de groei eruit is en men wil gaan rooien. Vooral op de droogtegevoelige gronden wa ren veel percelen te sterk achteruitgegaan om nog van de or 8 en 9 augustus gevallen neerslag te profiteren. In deze gevallen zal de opbrengst niet maximaal zijn en de sortering aan de fijne kant. Daarnaast lijkt de opbrengst op de vocht- houdende gronden wel goed te worden. De stoppelgewassen krijgen nu ook een betere start dan vorig jaar. De sporenschade is min maal en daar waar men op tijd heeft gezaaid, de juiste klaversoort heeft gekozen en niet al te gul is ge weest met N op de dehvrucht zien we zeer be hoorlijke percelen klaver van onder het graan ko men. De in het graan uitgezaaide grassen vragen direkt na het ruimen van de dekvrucht een flinke N-gift van 50 tot 75 kg zuivere N/ha. Hierin kun nen wortelonkruiden zoals distels en klein hoef blad eventueel nog chemisch worden bestreden. De schade van de bladrandkever aan de in erwten- land uitgezaaide wikken lijkt dit jaar wel mee te vallen, toch kan soms een DDT-bespuiting nog nodig zijn. IOLHOUDEN", dit moet het parool zijn bij de stoppelbewerking. De laatste jaren wordt het bouwland steeds meer doorwoekerd met kweek en hoefblad. Om deze lastige onkruiden kwijt te raken, moet u niet 2 of 3 keer de stop pel bewerken maar 5 tot 7 malen. Afwisselend ploegen en cultivateren is het beste middel om schoon land te krijgen. P verschillende plaatsen zien we door een zwaar gewas of door sporen bij de oogst, dat de groenbemester er maar zielig bijstaat. Uit het oogpunt van structuurverbetering van de grond hebt U er alleen maar nut van als een be hoorlijk gewas kan worden ondergeploegd. Een onregelmatig gewas geeft geen goede grondbedek- king. Om vervuiling van het land te voorkomen kunt U zo'n perceel beter omploegen. T/ OOR het bepalen van de juiste krachtvoer- aanvulling van het rantsoen van uw vee in de komende winter is het van belang, dat U de voederwaarde van uw ruwvoederprodukten kent. U kunt dan op de goedkoopste manier uw vee door de winter krijgen. Het is nu tijd om de mon sternemer te waarschuwen voor hooi en kuilgras. U hebt dan de uitslag binnen als de dieren op stal komen. J\ E afgelopen weken is het erg druk geweest met de oogst en misschien zit U er nog wel midden in. Hierdoor is op de gemengde bedrijven de verzorging van het grasland wel wat in de knel gekomen. Als de grootste drukte voorbij is, hebt U goed de kans het grasland eens goed on der handen te nemen door de percelen te slepen en de bossen te maaien. Straks valt U in de bie ten en komt er niet meer van.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 9