7.75 OfT CFR ffëTUfm l BRAMurr SF5OKHOE\ WEEKOVERZICHT NOTERINGEN BROUWGERSTNIEUWS VRIJDAG ^1 AUGUSTUS 1964 VAM Tarwe. Van de tarwemarkt is over de vorige week bijzonder weinig nieuws te melden. Een van de groot ste fabrieken bleef offertes afwijzen voor levering vroeger dan half september. Voor de wel geaccepteerde termijnen was de biedprijs dan bovendien nog beneden het interventie niveau. De gestagneerde dorsing van de afgelopen week heeft de verkoopdruk voorlopig doen afnemen. Voergcrst. De voergerstmarkt was vorige week rustig. Dit kwam wel voornamelijk door het verminderen van de Duitse vraag nu daar uit eigen oogst afgenomen kan worden. Toch bleven de noteringen behoor lijk op peil, omdat het aanbod teruggehouden werd. De gersthandel toonde algemeen vertrouwen in de verdere prijsontwikkeling. Haver bleef vast gestemd doordat de export naar Duitsland onverminderd bleef voortduren. Brouwgerst. Op de brouwgerstmarkt zijn in de afgelopen week geen bijzondere dingen voorgevallen. Nieu we vraag voor directe levering was er niet. Het C. B. K. heeft zijn aankopen opgeschoven naar november-, december- en januari-leveringen, voor een gelijke hoeveelheid per maand in de verhouding 50 Balder en 50% Cambrinus. Er bestond niet de indruk dat veel werd geoffreerd, omdat de verkopers niet bereid ble ken voor deze late termijnen met de geboden prijzen genoegen te nemen. Duitsland was nauwelijks aan de markt, hoewel regelmatig noteringen gevraagd werden. De lage waterstand op de Rijn alsmede het be schikbaar komen van de eigen oogst werkten deze terughoudendheid in de hand. De Franse brouwgerst markt was vast gestemd, niettegenstaande het feit dat daar zeer veel gerst voor brouwdoeleinden geschikt kan zijn. Peulvruchten. De markt voor groene erwten verliep vorige week moeizaam. De aanvoeren waren niet bijzonder groot, maar de interesse voor boerenpartijen was zeer matig. De buitenlandse vraag bleef nog steeds beperkt tot kleine hoeveelheden. Belgische verkopers waren zeer actief met geschoonde erwten op de Duitse mai"kt. Daarnaast werd nog gehoord dat Duitsland Oost-Europese erwten moet ontvangen. In een mededeling afkomstig uit handelskringen in Hamburg werd geschreven dat uit Nederland in het seizoen 1964/65 ongeveer 24.000 tot 26.000 ton groene erwten geïmporteerd zullen worden. Dit zou even veel zijn als in het voorgaande jaar. Tsjecho-Slowaakse erwten, die wat lichter van kleur zijn dan onze erwten, werden voor het eerst sedert ongeveer een jaar op de Duitse markt aangeboden. Schokkers bleven de ge hele week vrijwel onveranderd in prijs, wht echter een binnenlandse aangelegenheid was. De vraag uit En geland bleef achterwege. Dit is niet verwonderlijk omdat in Engeland de schokkers van de eigen oogst aan zienlijk goedkoper zijn dan de prijzen die de Nederlandse exporteurs op grond van de hier geldende no teringen moeten vragen. Kapucijners bleven moeilijk in de markt liggen, hoewel de mening gehoord werd dat een opleving verwacht mag worden. Bruine bonen konden zich goed in prijs handhaven, al eindigde de week kalm. De termijnmarkt van vrijdag 14 augustus jl. sloot voor schokkers nauwelijks prijshoudend en voor groene erwten kalm met de volgende verre kenprijzen: 3 schokkers sept./okt. oktober november december 3 groene erwten 47,— ƒ47,50 48,25 48,75 ƒ62,50 Zaden. Karwijzaad kreeg vorige week een flauwe stemming. Door het C. B. S. werd bekendgemaakt dat de voorlopige oogstraming 7960 ton is, wat 40 hoger is dan in 1963. Voor een normale export is deze pro- duktie te groot. Wel gingen er stemmen op waaruit bleek dat de voorlopige ranging te hoog geacht werd. De omzet in de afgelopen week was niet onbevredigend. Blauwmaanzaad bleef in een kalme markt op iets lagere prijzen buitenlandse belangstelling houden. Van Oost-Europese zijde is er geen concurrentie. De schaarse offertes liggen aanzienlijk hoger dan die van het Nederlandse zaad. Zaaigranen. De handel in winterzaaitarwe was ook gedurende de afgelopen week van zeer weinig be tekenis aangezien men van kopers zijde een afwachtende houding blijft aannemen zolang de definitieve opbrengstresultaten niet bekend zijn. Zaailijnzaad blijft zeer rustig gestemd. Evenals vorig jaar ondervindt men in ons grootste afzetgebied Frankrijkfelle concurrentie van Belgische zijde, hetgeen speciaal Wiera zaaizaad onder druk zet. De zaadopbrengsten zijn over 't algemeen zeer groot, terwijl de kwaliteit goed is. Vlas. De kooplust blijft kléin gerekend naar de tijd van het jaar kan worden geconstateerd dat in ver gelijking met andere jaren nog vrij weinig partijen werden verkocht. Vooral de partijen van middelmatige kwaliteit vinden momenteel zeer moeilijk kopers. De vlaslintmarkt geeft nog steeds een ze$r rustig beeld te zien. Het vergrootte areaal geeft de spinners tot op heden de moed een rustige aankooppolitiek te voe ren. AARDAPPELTERMIJNMARKT (Weekbericht van 1218 aug. 1964) Verstrekt door G. de Vries Zonen, N. V., Amster dam. Voor Zeeland: Goes, tel. 01100-6451: Met vrij stabiele noteringen in de afgelopen ver slagperiode bleef dë omzet zeer gering nl. een week- omzet van. 72 contracten (v.w. 264). CONSUMPTIE-AARDAPPELEN: Bintje 40 mm opw. april op de eerste beursdagen werden zaken gedaan op 17,20 om de daarop volgende dagen ietwat op te lopen tot 17,50 als hoogste notering, waarna weer het peil van de opening werd bereikt nl. van 17.30. De omzet beliep 71 contracten. POOT-AARDAPPELEN Bintje A 35/45 mm november werd gedaan met 1 contr. op 19,70. Aan het slot werd alleen ge laten met ƒ20, Eerstelingen A 35/50 mm november geen zaken en geen notering. Sirtema A 35/55 mm november geen zaken met aan het slot ƒ16,—/ƒ15,— Noteringen Rotterdamse Korenbeurs van maandag: Cons, tarwetot 34,50, doorsneekwaliteit, 17 vocht, franco fabrieken, aug., levering. Kippengersttot 28,75 direkt, tot 29jsept., basis boordvrij. Brouwgerst C. B. K.: ƒ33,40 nov., ƒ33,70 dec., basis boordvrij. Voor 50 Balder en 50 Cambrinus. Brouwgerst Duitse condities: 33,laten, Balder, direkt, 32,75, laten, Cambrinus, direkt, 33,50, sept. afname, basis boordvrij. Haver gepunt 52/53 kg: ƒ28,75 sept., 29,okt, basis franco Rotterdam. Groene erwten op monster: tot ƒ42,50, franco Rotterdam. Groene erwten 3 kwaliteit: 46,75 sept./okt., 47,50, laten, okt., 48,50, dec., franco Rotterdam. Groene erwten industrie: tot 38,franco Rot terdam. Termijnmarkt, maandagochtendcall. Geen zaken. Stemming prijshoudend. Schokkers op monster: tot 54,franco Rotter dam. Schokkers 3 kwaliteit: ƒ60,50, sept./okt., ƒ62, dec., laten, franco R'dam. Termijnmarkt, maandagochtendcall. Geen zaken. Stemming prijshoudend. Kapucijners op monster 5 44,—, laten, franco Rotterdam. Bruine bonen doorsneekwaliteit: ƒ90,bieden, okt., franco Rotterdam. Maanzaad exportkwaliteit: ƒ104, nominaal, sept., franco Rotterdam. Karwijzaad exportkwaliteit: ƒ102, sept,, franco Rotterdam. Termijnmarkt consumptie-aardappelen: (Ochtend- call.) Bintje 35 opw. april 8 x ƒ17,50. Aardappelbeurs: Bintje 35 opw. binnenl. sort, af binnenland: Binnenl. sort. W.-Duitsland ca ƒ12,50. Ruvvvoeders: Weidehooi ƒ83,50ƒ85; Lucernehooi ƒ100ƒ102,50; Tarwestro ƒ47,50ƒ50; Zomergerste- stro 45Erwtenstro 65—67,50. FRUITAFZET (week van 1218 aug. 1964) Het aanvoerbeeld van de appels bleef gevariëerd. Stark Earliest verdween vrijwel uit het beeld, James Grieve begon iets toe te nemen. Van Benoni en Tydeman's Early werden mooie partijen geveild. De prijzen voor deze nieuwe rassen waren hoog. Benoni, wat smaak betreft, de „Cox's" onder de zomerappels, werd tot rond 90 cent per kg voor betaald. Heel wat telers beginnen al meer belang stelling voor deze goede appel te krijgen, er zal al vrij veel van aangeplant worden. Tydeman's Early toont in de boomgaarden, aan draad geteeld, ook een mooi beeld. In verschillende percelen valt de vrucht baarheid van deze mooi rood gekleurde appel nogal mee. Wél is de teelt niet zo gemakkelijk,' de slappe groei laat moeilijk een weloverdacht sno^isysteem toe. Van de peren bestond de hoofdaanvoer uit Clapp's Favourite. De prijzen hiervoor bleven vrij goed. Bramen werden in grote partijen geveild, de prij zen waren iets schommelend. Bij de pruimen was het aanbod groot. Hoofdras sen waren Czar (snel aflopend), Reine Claude d'Ouillins en Belle de Louvain. De prijzen hiervoor bleven voor de goede sorteringen op een behoorlijk peil. Klasse I hiervan liep van 55 tot ruim 100 cent per kg. De mindere sorteringen, vooral van de minder gangbare appelrassen, bleven weinig opbrengen. Wél Begin vorige week ging het stroef met de oogst, Alleen zaterdag liep het weer gesmeerd en vele maaidorsers zag men bezig. Ook maandag zag je ze overal doende en wanneer het deze week droog blijft, zal er niet veel tarwe meer over blij ven staan, misschien nog wat zomertarwe. We hebben tot nu toe weinig stagnatie onder vonden door het weer en de kwaliteit der tarwe en gerst is goed. Er is nog geen schot, daarvoor was de tarwe nog wat jong. Nu met alle man het stro aan de kant en er is weer een doorn uit de voet, want, laten we eerlijk zijn, de oogst is toch, al is alles machinaal ingesteld, nog een top in ons bedrijf. De stalmest moet straks nog even over de stop pel gereden worden. Veel is er niet meer, het vee bestand is niet groot meer en daardoor de stal- mestproductié klein. Tooh hechten we grote waarde aan de stalmest. Je kunt er aan humus- arme percelen zo'n weldaad mee doen. Je staat versteld, wat men op 'n droog-arm perceel stalmest kan doen. We hebben bij aardappelen wel eens een meer-opbrengst van 10 ton per ha gezien en daarbij komt nog, dat de humus de grond meer waterhoudend maakt, waarvan de na werking nog enige jaren voortduurt. Er stond vroeger Diet voor niets in vele pacht- contracten, dat het stro niet verkocht mocht wor den en daardoor tot stalmest moest worden ge maakt. Doch de tijden zijn veranderd en het vee is veel ingekrompen, hoewel we deze zomer gaar ne wat meer vetvoeders hadden gehad door het vele gras en de goede vleesprijs. „Maar men is wijzer als men van de markt komt dan wanneer men er naar toe gaat." Na de stalmest vragen de aardappels onze volle aandacht, dat hebben ze de laatste tijd toch wel gehad, want het spuiten tegen de aardappelziekte kwam zó dikwijls terug, dat we er altijd wel aan dachten. Maar gelukkig is er van deze aardappel vijand nr. 1 nog weinig te bespeuren. Gedeeltelijk hebben we de rijpste aardappels doodgespoten maar de laat gepote willen we nog wat aan de praat (groei) houden. Je staat ervan te kijken hoeveel een wat afster vend gewas (natuurlijk geen dood gewas) nog groeien kan en daar moeten we naar toe. Is de prijs dan wat laag (wat we niet; hopen. We zou den wel eens wat anders willen zien dan de laat ste jaren), dan kan de kwantiteit de zaak nog wat redden. Prima geregend voor de bieten! begint de industrie iets meer belangstelling hiervoor te tonen, voor zover het geen rode rassen zijn. VAN DE VEEMARKTEN Op de veemarkt te Rotterdam noteerden vette koeien 3,55ƒ4,30; Slachtpaarden ƒ2,90ƒ3,50. Alles per kg. Vette kalveren 2,80ƒ3,30; Nuchtere kalveren ƒ1,80—ƒ2,20; Varkens ƒ1,90—ƒ2,—Alles per kg levend gewicht. Kalf- en melkkoeien ƒ1150ƒ1560; Vare koeien ƒ880—ƒ1200; Vaarzen ƒ850—ƒ1175; Pinken ƒ650— ƒ875; Graskalveren ƒ400—ƒ625; Lopers ƒ95—ƒ130; Schapen 90ƒ135; Lammeren ƒ110ƒ130. Alles per stuk. De gerstoogst is dit jaar in het z.-westen zeer goed binnengekomen. De opbrengsten van de gerst zijn bevredigend te noemen. Ondanks het kleinere areaal mogen we dit jaar toch een gerst- oogst van 100.000 a 120.000 ton verwachten. Het C. B. K. heeft de laatste weken aanzienlijke hoeveelheden brouwgerst voor levering in de maanden augustus, september, oktober en novem ber aangekocht. De totale behoefte van de binnen landse mouterijen en brouweryen wordt geschat op ca. 70.000 ton. In Frankryk is een zeer goede brouwgerstoogst binnengekomen. De gerst werd zeer droog ge oogst. Inmiddels werd reeds ca. 140.000 ton voor export verkocht. De marge tikssen- voer- en brouwgerst is in dit land zeer klein. In Engeland is de oogst deze dagen begonnen. De vooruitzichten zijn zeer goed. In Duitsland is de oogst tot nu toe tegengeval len. Er wordt een oogst van 1.000.000 ton ver wacht, waar tegenover een totale behoefte van 1.800.000 ton brouwgerst staat. Er zal dus een importbehoefte van ca. 800.000 ton gerst en mout zijn. Deze kan o.i. ruim uit het aanbod van Frank rijk, Engeland, Denemarken en Nederland gedekt worden. Een probleem blijven de prijzen, die o.a. sterk beïnvloed worden door de lage waterstanden op de Europese rivieren. In Duitsland zelf is de markt prijshoudend, met weinig directe vraag voor importgerst. Zodra aldaar de binnenlandse oogst geborgen is, zal ook de markt voor import gerst tot ontwikkeling kunnen komen. CEBECO.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 23