Hoogseizoen voor toerisme en land- en tuinbouw VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1964 Officieel orgaan van de Muatschappij tot bevordering van Land enTuinbouw en Veeteelt in Zeeland JUBILEUM-TENTOONSTELLING VAN HET 90-JARIG „NEDERLANDSCHE RUNDVEE STAMBOEK" Frankering bij abonnement: Terneuzew 52- Jaargang: No. 2714 yOOR vele mensen is de augustusmaand weer een van de hoogtepunten van het jaar. Het is voor hen de lang verbeide vakantietijd, waarin men fabriek en kantoor kan ontvluchten. In de vrije natuur tracht men dan de nodige recreatie te zoeken. Strand en duin zijn in deze tijd dan ook weer dicht bevolkt met toeristen in onze provincie. Ook het stedenschoon dat Zeeland biedt, is veelgezocht. Zells tot diep in de polder komt men de vakantieganger tegen. Dat is dan vermoedelijk iemand die Zeeland in al zijn facet ten op de juiste waarde weet te schatten. In deze periode wordt wel duidelijk wat er de laatste jaren in onze provincie is veranderd en ook wat nog zal en moet veranderen. De voorzieningen voor het toerisme vragen steeds meer aandacht en zorg zowel van overheid als van het particulier initiatief. En het is voor beide cate gorieën zeker niet altijd en alleen maar goud wat er vanuit de recreatie blinkt. HET verkeersprobleem in Zeeland wordt met de stroom toeristen die dé provincie binnen komt, vaak tot een groot knelpunt. Vooral de tweebaansweg Bergen op ZoomVlissingen met een te geringe capaciteit, de brug in Middelburg en de, bij alle verbeteringen in vergelijking met het vorig jaar, toch altijd tijdrovende veren zijn in normale perioden al zwakke schakels in het geheel. KAN DAT ALLEMAAL JJET maatschappelijk en economisch leven staat in deze periode op een laag pitje. Be drijven kunnen slechts op halve kracht werken, de levertijden lopen op en degene die men nu juist wil spreken is er niet. Alles een gevolg van de vakantie. De economie als geheel trekt zich klaarblijkelijk van de geringere activiteit in deze tijd van liet jaar weinig aan. Volgens deskundigen lijkt het er namelijk veel op dat we op dit moment ons op het hoogtepunt van de conjunctuur bevinden. De angst dat de situatie zal omslaan wordt steeds duidelij ker kenbaar gemaakt. Zowel in eigen land door de Sociaal Economische Raad als daarbuiten door de Europese Commissie heeft men zich gebogen over het probleem van een dreigende inflatie. De strijd om de prijzen in de macht te houden is al epige tijd gaande. Nu gaat zich hier vermoede lijk nog bijvoegen de poging om de ontwikkeling van de lonen binnen de economische perken te houden. De kapitaalmarkt heeft te lijden onder een niet onaanzienlijke schaarste. Voeg hierbij nog proble men als het optrekken van A. O. W., A. W. W. en de belastingverlaging, waardoor het versterken van het inflatiegevaar niet denkbeeldig is, dan is het verklaarbaar waarom de Sociaal Econömische Raad geen eensluidend advies aan de regering heeft uitgebracht. De verschillende vertegenwoor digers van werknemers, werkgevers en van de overheid in deze Raad bezien het dreigend gevaar van een economische neergang klaarblijkelijk van uit een verschillend gezichtspunt. Aan de regering is nu de taak om aan de overver hitting van onze economie het hoofd te bieden. Ook voor de land- en tuinbouw die zo nauw ver weven zijn met de gehele nationale economische constellatie is het van belang de huidige ontwikke ling met aandacht te volgen- Ook in de polder is voor de toerist van rust en ruimte volop te genieten. VEEL WERK, WEINIG MENSEN JJET is een vraag of de maatregelen ter be- zwering van de inflatiegevaren die door des kundigen wel worden aangegeven, o.a. per man meer verrichten en als natie meer exporteren en/of minder importeren niet enigszins tegentij ds is en daardoor misschien moeilijk te verwezenlijken. Immers in een tijd waarin het idee leeft dat men zich in een hoogconjunctuur bevindt, zal de ten dens naar meer luxueuzer consumptie en meer vrije tijd aanwezig zijn. De idee vat post dat alles kan en er weinig meer mis kan gaan. Wat de ontwikkeling in onze agrarische sector betreft lykt deze ons aardig in de richting te komen van de genoemde remedie tegen het inflatiegevaar. Door sterke arbeidsbesparende investeringen is de arbeidsproduktiviteit in land- en tuinbouw sterk gestegen. Een ontwikkeling die nog steeds door gaat en ons vanuit een ander oogpunt bezien weer verontrust. W;ij menen dat juist de laatste paar weken in de landbouw weer veel door be trekkelijk weinigen is gedaan. Daarnaast is de bijdrage van land- en tuinbouw in de totale export van ons land niet te verwaar lozen. Het belangrijke procentuele aandeel van de agrarische sector laat, ondanks de zich sterk uit breidende industriële activiteit in ons land, een zekere mate van constantheid over de duur van de laatste jaren zien. Dit betekent een stijging van de geldswaarde van de agrarische export. Zeer zeker kan dit een goede prestatie genoemd worden. Laten we hopen, dat men de conjunctuur de baas blijft. Zowel voor ons gehele maatschappelijk be stel als ook voor onze agrarische sector zal het tegendeel niet erg gunstig zijn. In tegenstelling tot vele andere bedrijfstakken is het op de land- en tuinbouwbedrijven deze tijd een hoogseizoen. WEER EEN BELANGRIJKE FACTOR JLE graanoogst is voor een belangrijk deel al gebeurd. In de tuinbouw is de oogst van het hard fruit op gang gekomen. De weersomstandig heden hebben bij de graanoogst gezorgd voor een belangrijk beter verloop dan vorig jaar het geval was. Hoewel de laatste loodjes bij de graanoogst gezien de buien die zich aan de hemel aftekenen, nog wel eens zwaar kunnen gaan wegen. Er wach ten dan nog vele andere produkten om binnenge haald te worden. Ook hiervoor is, zoals trouwens bij alle agrarische produkten, vooral bij de huidige kwetsbare bedrijfsvoering, gunstig weer een uiterst belangrijke faktor. In korte tijd kan door minder gunstige omstandigheden veel schade toegebracht worden. En ook dit weerrisico is voor de boer l Een deel van de kg-opbrengst is gelukkig bin nen. Het is daarom nog geen bruto geldopbrengst, laat staan arbeidsinkomen of netto-overschot. Pr. Op 3 en 4 september a.s. zal het N. R. S. op het veemarktterrein in 's-Hertogenbosch een jubileumtentoonstelling houden ter ge legenheid van haar 90-jarig bestaan. Het programma vermeldt voor beide dagen dat aanwezig zullen zijn: 500 zwartbonte-, 300 roodbonte M.R.Y.- en 100 blaarkoprun deren. 3 september: 8 uur aanvang der keuringen individuele klassen (stieren en koei en). 's Middags défilé bekroonde die ren. Het défilé op 3 september zal door H. M. de Koningin worden bij gewoond. 4 september: 8 uur aanvang der keuringen collecties eigengefokte volbloeden be drijfsgroepen. Collecties directe af stammelingen van één stier. Aanwij zing der kampioenen. 14 uur: défilé van de kampioenen en van de bekroonde collecties.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 1