Gladiolenallerlei DINGEN VAN DE WEEK TIPS VOOR TUINDERS 769 Werktuigen en trekkers voor het land- en tuinbouwbedrijf DEMONSTRATIE OP WALCHEREN OP VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1964 VRIJDAG 2 1 AUGUSTUS 1»«1 DOOR A. SPRUIT HET is alweer enige jaren geleden dat we een zo vlotte groei van de gladiolen hebben gehad. De vrij droge winter gaf een goede structuur aan de grond. Het planten* verliep vrij snel, te meer daar velen machinaal zijn gaan planten. Handwerk is mooier en beter, maar wanneer men accuraat met de machine omgaat, levert dit toch ook goede resultaten. De regen na het planten had een vrij snelle wortel- ontwikkeling tot gevolg. Nadien hebben we alles gehad wat een snelle groei kon bevorderen. Veel zonneschijn, afgewisseld met af e toe enige neerslag. Dit heeft een zeer vroege bloei tot gevolg gehad. Wanneer zich geen complicaties voordoen, mogen we een vroeg rooiseizoen verwachten met een goede tot zeer goede oogst. OPPERVLAKTE TOEGENOMEN Het areaal heeft zich, zoals te verwachten was, vrij sterk uitgebreid. In het Rijkstuinbouw- onsulentschap Zeeland en West Nowd-Braftant stonden in 1963 750 ha gladiolen geplant. In 1964 zijn dit er 1000 ha geworden. Hiervan is 750 ha pitten, 100 ha kralen en 200 ha contractteelt. Het komt erop neer, dat 40 van het Neder landse areaal in dit gebied staat opgeplant. ZIEKTEBESTRIJDING Het warmere weer heeft tot gevolg, dat er dit jaar meer fusarium optreedt dan in 1963 het geval was. Bij het winnen van kralen zal men dus zeer voorzichtig moeten zijn. Blijf selecteren, ook al houdt U geen kralen van de partij, U houdt er het percentage uitval zo klein mogelijk mee. Botrytis komt tot op heden veel minder voor dan in 1963. Een echte bloembollenteler zou echter zijn hart vasthouden als hij zou zien hoe men soms met de bloemen omspringt. Het laten liggen van de bloemen tussen de paden of op hopen in het gewas kan zeer funest zijn. Wie éénmaal bot- rytus heeft gehad, is wel genezen. Dan helpt er geen spuiten meer. Juist onderaan de stengel kan men dan natte plekken krijgen, die de gehele plant uitschakelen. Wees dus op uw hoede. Krinkel is een ziekte die op de voorgrond is gekomen doordat ze in de keuring is opgenomen. Het wordt ook wel „Oude Mannetjes"- of ratel- virus genoemd. 0 Zomersnoei bij vruchtbomen. Hoewel we geen voorstander zijn van zomersnoei kan het in sommige gevallen toch nodig zijn dat bij enkele rassen, die een sterke groei vertonen, een lichte zomersnoei wordt toegepast. Ook kan het zijn nut hebben bij James Grieve bomen van 7 a 8 jaar oud met een sterke scheutontwikkeling en een matige bezetting van vruchten om wat overtollige scheuten weg te nemen. De Morel moe' in deze maand worden gesnoeid. Bij de Morel passen we een vrij sterke ver- vangsnoei toe, d.w.z. het afgedragen hout wordt weggenomen. Door alleen maar een uitdun- ningssnoei toe te passen krijgen we takken met kale plekken en onvoldoende groei bij de jonge scheuten wat de opbrengst niet ten goede komt. 0 Het zaaien Van pootuien. In de laatste week van augustus zaaien we pootuien. Om 10 are te kunnen planten hebben we 100 gram zaad nodig; dit zaaien we op 1 are. 0 Papiervlekkenziekte bij prei. Een goede be strijding tegen papiervlekkenziekte bij prei is spuiten met 500 gr. captan, koperoxychloride of zineb per 100 liter water. De kans op aan tasting is het grootst bii aanhoudend slecht weer. James Grieve plukrijp oogsten. James Grieve wordt dikwijl: te vroeg geplukt waardoor de vruchten groen en smakeloos blijven. Dat de consument hierop ongunstig reageert is begrij pelijk. Regelmatig doorplukken en wat laten bij kleuren is de manier om een goede eetbare en graag gekochte vrucht op de markt te bren gen. Als iedere fruitkweker meewerkt aan een goede spreiding van de James dan is het mis schien mogelijk dat geen storingen bij de afzet plaats hebben. Eedenkt goed dat er dit jaar ongeveer 30 meer James Grieve zijn dan vorig jaar. 0 Bladrollers in chrysanten. Rupsjes van bladrol lers kunnen in chrysanten veel schade aanrich ten. Voor een bespuiting of bestuiving met DDT zijn ze meestal ongevoelig. Een afdoende bestrijding wordt meestal verkregen door te spuiten met 0,1 Dipterex. 0 Het snoeien van kersen en pruimen. Direkt na de oogst moeten kersen en pruimen worden gesnoeid. Door nu te snoeien kan loodglans infectie worden voorkomen, omdat in de zomer de bomen niet worden geïnfecteerd ondanks de aanwezigheid van de loodglansschimmel. Door het onderzoek van mej. Cremer van het Laboratorium voor Bloembol lenonderzoek te Lisse zijn we veel meer aan de weet gekomen over deze ziekte. Het is nu bekend dat dit een virusziekte is. En aangezien hiertegen niet gespoten kan worden met een of ander middel, blijft er maar één ding over en dat is selecteren. Vooral van de partijen waar kralen van worden gehouden, is selectie zeer noodzakelijk. Daarnaast is het zelf telen van het plantgoed uitgaande van zuivere kralen een nog belangrijker zaak geworden. Blijf de zieke plan ten dan ook tot en met het rooien verwijderen. HET DROGEN EN VERWERKEN Het duurt niet lang meer of men gaat weer rooien. Het ziet ernaar uit dat er naast meer hectaren ook meer per ha gerooid zal worden. De loondrogers zijn vaak goed ingericht op het verwerken en drogen. Is dit ook het geval bij alle particuliere drogerijen? Een vraagteken inder daad. Wees toch niet te zuinig. Durf, wanneer het nodig is, te investeren. Enkele jaren geleden heeft het slechte drogen duizenden guldens ge kost. Het planten en verzorgen op het veld gaat alletnaal wel eens wat gemakkelijk. Bij het dro gen en verwerken blijkt pas of U de zaak aan kan. Wees voorzichtig en laat geen geld verloren gaan door vooraf iets te zuinig te zijn. Nu kan er nog iets worden veranderd. Doe het spoedig en doe het -goed. U zult er alleen maar voldoening en voordeel van hebben. Op Walcheren zal een demonstratie worden ge organiseerd speciaal voor de kleinere land- en tuinbouwbedrijven. Dit bedrijf sty pe is ook op Walcheren volop in ontwikkeling. Uiteraard komen daarbij grote ver schillen voor in opzet en aard van het bedrijf. Mede hierdoor is de keuze van doelmatige werk tuigen veelal moeilijk. Anderzijds neemt de be hoefte aan verdere mechanisatie steeds toe. De hier beoogde demonstratie heeft vooral tot doel om de gebruiksmogelijkheden van diverse trekkers en werktuigen te tonen. Naast vierwielige trekkers met werktuigen zullen diverse tweewielige trek kers met bijpassende werktuigen worden gedemon streerd. Het geheel wordt georganiseerd door: de Streekverbeteringskommissie, de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting, de Zeeuwse Groentetelers vereniging, de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst en de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst. Het programma vermeld o.m. ploegen, freesma chines, spitmachines, zaai- en plantmachines, en kele transportwerktuigen, machinaal uienrooien enz. enz. Ongetwijfeld een belangrijke demonstra tie waarvoor iedere belangstellende wordt uitge nodigd. VOORAL DE MENSEN VAN DE KLEINERE GE MENGDE LAND- EN TUINBOUWBEDRIJVEN WORDEN HIER VERWACHT. De datum is vastgesteld op VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1964 aanvang 13.3fr uur op het bedrijf van de heer A. LORIER, ABEELSEWEG 21 TÈ SOUBURG. Indien de demonstratie op genoemde datum we gens ongunstig weer niet door kan gaan wordt deze uitgesteld naar 11 september, zelfde vjd, zelf de plaats. Namens de Regelingskommissie, J. T. ANDRINGA, A. V. D. VRIE. Aartfbeienplanten bestemd voor onderglas, uit- planten op een wachtbed. Het is nu de tijd om aardbeienplanten voor de teelt in kassen uit te planten op een wachtbed. Zorg er voor dat de grond in een prima conditie verkeerd. Aard beien verlangen een grond met veel organische stof in de vorm van tuinturf met compost; geen rotte mest gebruiken daar dit de hergroei van de plantjes tegen gaat. |\E lijst van appel- en pererassen die voor aanvoer op de veilingen worden vrijgegeven, wordt nu steeds groter. Weldra zullen de zgn. herfst- rassen er ook op verschijnen want we hebben nu eenmaal een vroeg jaar. Het verschil met 1963 bedraagt op het ogenblik nog altijd ongeveer 14 diagen. Een drukke tijd wacht de teler van hard fruit, een periode waarin veel gevraagd zal worden van zijn organisatietalent. Het is immers lang niet eenvoudig om alles zo te regelen dat op het juiste moment wordt geplukt en op de veiling wordt aangevoerd. Juist in deze drukke pluktijd kan het goed zijn tijd te nemen voor het overdenken van de maat regelen die genomen kunnen worden om alles zo efficiënt mogelijk te laten verlopen. Door een goede organisatie kan de pluk belang rijk worden beïnvloed. We denken aan het zodanig verdelen van de werkzaamheden dat zo min mo gelijk gelopen moet worden door de plukkers, aan de zorg voor het tijdig en op de juiste plaats aan wezig zijn van het fust waarin geplukt moet wor den; aan het hebben van goede wagens voor het vervoer naar de bedrijfsschuur. Allemaal faktoren die de efficiency bevorderen. Op verschillende grote bedrijven wordt een toenemend gebruik ge maakt van de hefmast op de trekker en van pal lets waarop de kisten worden geplaatst. Ook hier voor weer is de juiste organisatie beslissend voor het rendement. Door mechanisatie kan het trans port zowel in de boomgaard als van het bedrijf naar de veiling belangrijk worden verlicht. We mogen wat de komende pluktijd betreft ook nog een keer wijzen op de folder die dezer dagen is verzonden vanwege het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen over het gevaar van het te vroeg plukken van appels. Lezen en herlezen van deze folder en dan handelen naar hetgeen hierin wordt gesteld is van enorm grote betekenis voor de afzet van appels in de komende tijd. We hebben hierover reeds eercler geschreven zodat we thans niet dieper in zullen gaan op deze kwestie maar we meenden toch goed te doen nog eens Ie wijzen op deze bief van het C. B. Wat de afzet van het zomerfruit betreft zien we dat het met de peren tot op heden vrij goed is ge lopen. De Précoce de Trévoux heeft in Zeeland over het algemeen een hogere prijs opgebracht dan het vorig jaar, iets wat we bij het begin van het sei zoen zeker niet hadden verwacht. Tot op het mo ment dat we dit overzicht schryven wordt ook de Clapps Favorite verkocht tegen alleszins lievredi- gende prijzen. Met de appels is het nog steeds zwak gesteld, al is de tendens de laatste dagen toch wel naar wat steviger prijzen, vooral voor Manks Codlin, Zigeunerin heeft het ook even ge daan voor de grote maten maar toen de aanvoer toenam was dat ook weer gauw gedaan. James Grieve kan er nog weinig worden aangeboden. Hiervoor worden prijzen betaald van 40 tot 45 cent per kg op het moment dat we dit schrijven. De animo bij de telers om tegen deze prijzen te leve ren is groot maar de meesten kunnen niet voldoen aan de gestelde kleureisen waarop bi? '^e veilingen nauwlettend wordt toegezien. Benoni en Tydeman's Early Worctiester worden verkocht tegen zeer hoge prijzen. Rassen als Cod lin Keswick, Earley Victoria, Perzikappel en toch eigenlijk ook Zigeunerin en Manks Codlin doen het niet meer, evenmin als het vorig jaar. Voor de telers die hiermee nog zitten zal dit toch wel een les zijn waaruit ze lering gaan trekken. Onder nor male omstandigheden is er voor deze rassen geen redelijke prijs te maken. We zagen dat in 1963, we zien het dit jaar opnieuw. Voor een goede prijs voor deze rassen moet elders de oogst mislukken en daarop telen is wel een erg zwak uitgangspunt. We kunnen ons voorstellen dat weer op grote schaal gerooid zal worden op de bedrijven waar deze rassen nog een belangrijke plaats innemen. We geloven ook dat dit verstandig is want in deze tijd met de hoge kosten kunnen we niet meer voort met deze rassen waar geld bij moet. Daarvoor is de grond en onze arbeid te duur. Op dit rooien van verouderde rassen hopen we te zyner tijd nog terug te komen. De aanvoer op de veilingen in de afgelopen weken toont duidelijk aan dat er in deze nog wat moet veranderen. Overi gens zijn we er ook van overtuigd dat we hier te maken hebben met een zeer moeilijke zaak die zich niet eenvoudig Iaat oplossen. Het is gemak kelijker er over te schrijven dan op het bedrijf de gewenste verandering aan te brengen, dat kost ons geld- Dan echter is er kans dat er weer wat goeds uit voort komt en dat is met te verwachten wan neer men doorgaat met deze rassen die him tijd hebben gehad en steeds minder gevraagd zullen worden wanneer Stark Earliest en James Grieve meer en meer naar voren komen. Tegenover de zwakke afzet van appelen staat een grote vraag naar pruimen en hierdoor steeds goede prijzen. Van dit produkt kwam heel wat geld binnen in de afgelopen weken en opnieuw zagen we hoe belangrijk het is een spreiding van teelten te hebben. Degenen die een deel van hun bedrijf met pruimen hebben zullen daar we<»r zeer con tent mee zijn. Tot de volgende week.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 17