HERFST- en VOORJAARSSLA GERMISAN Opleiding tot Tuinbouwpraktijkleraar 768 ZAAIZAAD- ONTSMETTING WIERSUM CHEMIE N.V. DOELMATIGER AFRASTERING ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD WAT de slateelt betreft, zal de koude teelt onder glas worden besproken. Het klimaat en de grond zijn in Zeeland zodanig, dat de sla iets eerder op de veiling kan verschijnen, dan in vele andere gebieden. In 1963 waren de uitkomsten van deze sla zeer goed. Dit moet men echter niet zien als eén basis voor de toekomst. BODEM EN BEMESTING Sla groeit op alle grondsoorten, mits niet te zwaar en voldoende humusrijk. Een goede water en luchthuishouding is nodig. Is de grond van na ture nat, dan is deze ongeschikt vopr de winter- of voorjaarsteelt. Sla wortelt wel tot 1 m diepte. Dat wil dus zeggen dat de grond goed diep los moet zijn en geen storende lagen mag bevatten. Door regelmatig uitspoelen gaat men een hoge zoutconcentratie tegen. Aan de voedingstoestand van de grond stelt de sla hoge eisen. Voor grondverbetering geeft men stalmest of veencompost. De stalmest en kunst mest kan men het beste onderspitten. Veencom post goed door de grond verdelen. Geen vers or ganisch materiaal gebruiken. RASSEN Hiervoor wordt verwezen naar de Rassenlijst voor Groentegewassen. De meest aanbevolen ras sen voor koude herfstteelt zijn Deeiso en Agilo. Voor koude voorjaarsteelt Valore, Magiola, Delta en no. 39. ZAAIEN EIND AUGUSTUS Voor de herfstteelt wordt vanaf 20 augustus ge zaaid en voor de voorjaarsteelt vanaf 15 oktober onder platglas. Op zwaardere gronden tuinturf, zand en eventueel wat compost door de grond wer ken voor een goed zaaibed. Men zaait 1 gram per raam. Als we oppotten 3 gram per m2. Het zaad 24 uur voorweken versnelt de kieming. Plastic bedekking bevordert het opkomen. Voor 1000 m2 warenhuis gebruikt men 50 gram zaad. Een fijn zaaibed is nodig. Het wordt na het zaaien licht aangedrukt en de oppervlakte wordt met een dun laagje zand bedekt. Het zaad mag vooral niet te diep in de grond komen te liggen. Na het zaaien stuift men 5 gram TMTD per m2 over de opper vlakte. Het is verstandig om in twee keer te zaaien, anders zijn de Dlanten allemaal tegelijk pootbaar. VERSPENEN Het verspenen is niet noodzakelijk maar heeft, mits men het goed doet, de volgende voordelen: (Adv.) iülüiilll Neem geen risico en gebruik de gerenommeerde kwaliteits- ontsmetter NAT of DROOG Gebruik GERMISAN of onze andere ont smettingsmiddelen voor enkelvoudige en gecombineerde toepassingen. Vraag Uw leverancier of 1. Planten lijden niet van het uitpoten. 2. Bevordert een gelijkmatiger gewas. 3. Men kan iets later uitpoten. 4. Men kan wat ondieper poten, waardoor de kans op smeul wordt verkleind. Men gebruikt voor dit doel meestal een grond- potje van 4 of 5 cm. We zetten maximaal 20 planten per m2 uit. Bij te diep planten ontstaat een slechtere kropvorming en meer kans op smeul. Slechte planten worden verwijderd. Ongelijke planten sorteren we naar grootte. CULTUURZORGEN De grond oppervlakkig loshouden. De planten mogen niet beschadigd worden, want dit vormt een invalspoort voor botrytis. Zo nodig gieten. Bij de herfstteelt moet men meer gieten dan bij de voor jaarsteelt. In het begin moet men dit niet over drijven, anders wortelt de plant te oppervlakkig. Tegen het einde van de teelt kan broezen nodig zijn. Voor de winter ruim luchten, om de planten af te harden. Tijdens vorst de ramen gesloten houden. Na de winter weer ruimer luchten. Bij vorst wordt het gewas meestal bedekt met plasticfolie. Ook wordt met het plastic wel een hemel gemaakt boven in de kas. Bij onverwacht optredend scherp weer tegen de oogst, kan het nodig zijn te schermen. OOGST De herfstsla wordt in november aangevoerd. De voorjaarssla in het laatst van maart of begin april. Afwijkende kroppen worden apart geveild- ZIEKTEN Smeul of botrytis. Zwakteparasiet die zich ves tigt op dode of beschadigde delen. Sla tijdig oppot ten en uitpoten, niet beschadigen en goed luchten. Stuiven met 2 gram TMTD per m2 tot de planten de grond bedekt hebben. Op het plantebed begin nen. ,,'t Wit" of valse meeldauw. Stuiven met 2 gram zineb per m2, te beginnen op het plantenbed en nog een keer na het uitplanten. Meestal stuift men de ene week met zineb en de volgende week met TMTD en zo verder. Randen. Hoge zoutconcentratie en lage pH tegengaan. Bij kritiek weer (droge lucht en felle zonneschijn) broezen en schermen. CO - Door het OO-2-gehalte in de kas op te voeren kan men het gewas vlotter laten groeien. Het ge was wordt tevens steviger en zwaarder. Als CQj- bron gebruikt men petroleumkachels, propaan- installaties en flessen met zuivere CO2. De toepas sing vindt overdag plaats met gesloten ramen. Mits het niet vriest, wordt 's nachts ruim gelucht. Het bestek van dit artikel laat niet toe, uitvoerig op de CO-2-voorziening in te gaan. Men kan het beste hierover persoonlijk advies vragen. ARBEID Sla vraagt niet zo veel arbeid. Volgens de Tuin- bouwgids 1963 ligt dit voor 1000 m2 sla op 255 tot 285 uren. De oogst geeft natuurlijk een flinke top, daar dit in ongeveer een week moet plaatsvinden. AFRASTERING komt vrijwel op elk bedrijf voor, maar in vele gevallen kan dit lang geen sieraad voor het bedrijf worden genoemd. Wanneer men de afrastering van weiden, boom gaarden en erven beziet, dan is er veel voor ver betering vatbaar. Tot dusver heeft afrastering nog steeds plaats door middel van harmonicagaas, maar hierin is door nieuwe vindingen grote verande ring gekomen. Er is thans een nieuwe geplastificeerde afraste ring ontwikkeld, waarvan niet alleen de toepas singsmogelijkheden groot zijn, maar wat nog veei- belangrijker is, het biedt vele voordelen. Deze nieuwe vinding Pantanet Plastic genaamd, bestaat uit een moderne gepuntlaste verzinkte gaassoort, welke voorzien is van een zeer goed hechtende plasticlaag. Dankzij deze beschermende PVC-laag heeft dit afrasteringsgaas een vrijwel onbeperkte levens duur. Minder onderhoudskosten en geen tussen tijdse vernieuwingen zijn hiervan het directe ge volg. Bovendien heeft men veel minder afrasterings- palen nodig, slech ts om de 3 a 4 meter een tussen- paal, in tegenstelling tot andere afrastering, waar bij men om de 1 a 2 meter palen moet plaatsen. Ook zijn er geen spandraden voor nodig, omdat de horizontale draden reeds dienst doen als span draden. Voor een bedrijf dat aan afrastering toe is, kan men voor deze nieuwe vinding terecht bij R. S. Stokvis. GRONINGEN TEL. 0 5900 2 04 41 GEZIEN de behoefte aan tuinbouwpraktijklera- ren ligt het in de bedoeling in het cursus jaar 19641965 met een voorlopige opleiding te beginnen, die wat betreft de programma-inhoud vergelijkbaar is met de opleidingen tot praktijk leraar bij het lager landbouwonderwijs. Indien zich voldoende gegadigden melden zal omstreeks oktober 1964 met opleidingen in de richtingen groenteteelt, bloementeelt, bloembollen teelt en fruitteelt worden begonnen. Vanaf begin oktober zal gedurende 35 weken 's woensdags en 's donderdags vakkennis- en vak- vaardigheidsonderwijs in de onderscheiden teel ten worden gegeven. Dit onderdeel zal voor hen, die opgeleid willen worden in de bloementeelt aan de Middelbare Tuinbouwschool te Aalsmeer worden gegeven. De fruitteelt-opleiding zal aan de Middelbare Tuinbouwschool te Nijmegen en de bloembollen teelt-opleiding aan de Middelbare Tuinbouw school te Hoorn (met medewerking van de Mid delbare Tuinbouwschool te Lisse) gevestigd zijn, terwijl de groenteteelt-opleiding door de Rijks- tuinbouwconsulent te Naaldwijk zal worden ver zorgd. Aan alle opleidingen zullen specialisten van de Rij kstuinbouw voorlichtingsdiensten medewerken. Waarschijnlijk zal op de maandagen en dins dagen in eerder genoemde weken het algemeen gedeelte van de opleiding worden gegeven. Dit onderdeel zal voor de cursisten van alle richtingen behoudens splitsing naar levensbeschouwing van de daarvoor in aanmerking komende vakken gelijk zijn en op een centraal punt worden gegeven. Tot de opleiding kunnen worden toegelaten, zij die minstens over het diploma van een 3-jarige Middelbare Tuinbouwschool of een daarmee ge lijk te stellen opleiding beschikken. Op de Middelbare Tuinbouwschool moet men het onderwijs gevolgd hebben in die richting, yaarvoor men wenst te worden opgeleid. Overwogen wordt zeer goede leerlingen van een 2-jarige Middelbare Tuinbouwschool na toelatings examen, bij wijze van uitzondering tot de oplei ding toe te laten. Zij, die overwegen zich voor de opleiding aan te melden, dienen te bedenken, dat de taak van praktijkleraar met zich brengt dat men veel be langstelling voor en kennis van de wijze, waarop praktijkhandelingen worden uitgevoerd, dienen te bezitten. Naast de schoolopleiding is praktijkervaring dan ook zeer gewenst. Op basis van de regelingen voor leerlingen van Hogere en Middelbare Land- en Tuinbouwscholen zullen zij, die daarvoor in aanmerking komen, financiële studiesteun kunnen ontvangen. Teneinde een indruk te krijgen van het aantal deelnemers, dat voor de verschillende opleidingen mag worden verwacht, bestaat thans de gelegen heid zich aan te melden voor adspirant-praktijk- leraar bloemen, bloembollen-, fruit- en groente teelt. Aanmelding, liefst zo spoedig mogelijk, kan ge schieden bij het Ministerie van Landbouw, Direc tie Landbouwonderwijs, lste Van de Boschstraat 4, K. 7409 te 's-Gravenhage. In de opgave dient vermeld te wórden: Jaar en datum van geboorte. Waar, wanneer en in welke richting (en) men het onderwijs aan de Middelbare Tuinbouw school volgde; in welke richting men wenst te worden opgeleid en over welke praktijk ervaring men beschikt. Aangezien o.m. structuurveranderingen op de tuinbouwbedrijven het wenselijk maken dat som mige reeds aangestelde praktijkleraren alsnog een bevoegdheid verkrijgen in een 'voor hen nieuwe teeltrichting, kunnen ook deze praktijkleraren zich aanmelden. Zij zullen desgewenst vrijgesteld worden van het algemeen gedeelte en alleen de opleiding in de teelt kunnen volgen. Hetzelfde geldt voor onder overeenkomstige omstandigheden verkerende ambtenaren van de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst. Deze beide categorieën gegadigden kunnen zich niet rechtstreeks aanmelden, doch uitsluitend via hun-Bestuur respectievelijk de betrokken Rij-ksr tuinbouwconsulent.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 16