moge- Ijjk- heden voor Zeeland 765 Snelle toename drijf mestsysteem VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1961 6. Gemakkelijker werken bij het afkalven van de koeien. mest te ontmengen. Dit kan moeilijkheden op leveren met het oppompen van de mest, terwijl de bemestingswaarde sterk uiteen gaat lopen. De kans is n.l. groot, dat de pomp eerst de kalirijke gier wegpompt. Dit kan weer een bezwaar zijn, wanneer het grasland hiermee wordt bemest. 7. De stalinrichting is ideaal bij het op stal mel ken in de zomer. Geen vuile stal meer en geen arbeid aan het uitmesten. 8. Geen stank in de stal, ook niet in de zomer. 9. Besparing van stro-kosten. NADELEN 0 De investering kan vrij hoog zijn, wanneer men de stalverbouwing door derden laat uitvoeren. De kosten aan grup, roosters en rubbermatten bedragen ƒ150,— tot ƒ200,— per koe. Vooral het uitbreken van de oude grup etc. kan hier en daar een probleem zijn. 0 Bij bewaring van de mest in een grote open put dient men op geregelde tijden de mest te kun nen mengen. BIEDT HET DRIJFMESTS YSTEEM MOGELIJKHEDEN VOOlt ZEELAND Het systeem wordt reeds op honderden bedrijven met sukses toegepast. Ook op dit moment is men op honderden bedrijven bezig de stal voor de win ter gereed te brengen. Vooral voor bedrijven met vrij veel vee en waar het stro moet worden aange kocht, is dit systeem zeker aan te bevelen. Dit zal ook het geval zijn voor die bedrijven in Zeeland, waar men mechanisch denkt te gaan uit mesten. De kosten hiervan liggen zeker niet lager, vooral wanneer voor het bewaren van de mest een goedkope oplossing kan worden gevonden. Verder blijft het voor alle bedrijven interessant, omdat het uitmesten komt te vervallen. Het uitrijden van de mest behoeft beslist geen probleem te zijn. Men kan dit doen, door gezamen lijk met enkele bedrijven een pomp met tank te kopen of een loonwerker het uitrijden van de mest te laten verzorgen. De kosten in het laatste geval bedragen ƒ2,tot ƒ2,50 per m3, zodat voor een stal met 20 stuks vee deze kosten rtiax. ƒ500,— per jaar kunnen bedragen. Daar staan tegenover de besparing aan kosten van het stro en het uit rijden van de vaste mest. Daarnaast zullen er voor ieder bedrijf ekonomi- sche en/of sociale motieven zijn, die een investe ring in deze verantwoord kunnen maken. R. L. V. D. Goes Hollandse stal met grup voor drljfinest. MET net stijgen van de arbeidslonen blijkt voortdurend, dat de rentabiliteitsgrens voor de mechanisatie van de mestafvoer bij veestapels van geringe omvang komt te liggen. Het was zo, dat een economische berekening in de beginjaren van de mechanische mestafvoer in vergelijking met de kruiwagen-methode bij ongeveer 60 koeien lag. Thans, vooral onder invloed van de vermin dering van de beschikbare arbeid en tengevolge van de duurdere arbeid, ligt die grens al meer naar de 20 dieren, althans bij de minst kostbare installaties. Eenzelfde tendenz heeft zich voorgedaan bij de entrée van de melkmachine. Het laat zich dan ook aanzien, dat dit zich bij de mechanisatie van de mestafvoer verder door gaat zetten. Er moet daarbij wel worden beseft, dat de rentabiliteit van de gehele bedrijfsvoering, dus ook die van de eventuele andere veesektoren, het belangrijkste woord spreekt! Gesteld kan worden, dat er zich tijdens de afge lopen winter op de ruim 500 bedrijven met drijf- mestsysteem nauwelijks moeilijkheden hebben voorgedaan. Gedurende het huidige bouwseizoen is het aantal stalverbouwingen en nieuwbouwge- vallen waarin het drijfmestsysteem wordt aange bracht zo groot, dat naar schatting het komende stalseizoen het rantal drijfmestbedrijven zal zijn verdrievoudigd, aldus ir. P. Anema, rijksland- bouwconsulent vooi boerderijbouw. van mengmest goed geschikt, maar wel duur. 1- De bedrijfszekerheid: het is een volautomatisch systeem zonder motor of bewegende delen, dus vrijwel geen onderhoud. Alleen de roosters zijn aan slijtage onderhevig. 2. Zeer weinig arbeid. De mest drijft vanzelf naar kelder of put. 3. Dieren en stal blijven schoon. Ook in varkensstallen wordt het drijfmestsysteem toegepast. ruimte te zijn voor het gehele stalseizoen- Men re kent op 9 m3 per volwassen dier per stalseizoen van 180 dagen. Men kan eventueel in het voorjaar over de vorst een gedeelte van de mest uitrijden, terwijl in sommige gebieden de mest wordt ge leverd aan tuinders. Na verloop van enkele weken begint de meng- De produktie van organische stof blijft, verge leken met strorijke mest, vrijwel gelijk omdat de verteringsverliezen bij gescheiden bewaring groter zijn dan bij gemengde bewaring. Goed gemengde drijfmest veroorzaakt boven dien geen verbranding. VOORDELEN VAN HET DRIJFMESTSYSTEEM 4. Geen last van grupstaanders meer. 5. Het melken is gemakkelijker, men behoeft niet meer over de grup te stappen. De specialist üoerderijbouw, J. H. VAN SIWENHUIZEN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 13