*^Ooor de <^\Drouw PLATTELANDSJEUGD EEN PICKNICK KAN HEEL GEZELLIG ZIJN Feestelijke Delta-boottocht VRIJDAG 31 JULI 1964 731 TAN HET ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUIJSMAN-GRIEP REÜNIE NEDERLANDSE OUD-IFYE'S BP-TOURISTENCHEQUES De traditie om als oud-deelnemers aan het In ternationale Farm Youth Exchange-programma (I. F. Y. E.), een uitwisselingsprogramma voor jonge plattelanders tussen de U. S. A. en een groot aantal andere landen, jaarlijks bijeen te komen, werd op 4 juli 1964 voortgezet. Als gastheren en gastvrouwen traden ditmaal de Zuid-Hollandse oud-ifye's op. Bij deze gelegenheid ontmoetten wij ditmaal een 15-tal oud-deelnemers, de 3 Ameri kaanse jongelui die deze zomer in Nederland aan het programma deelnemen, de secretaris van het Centraal Comité voor Uitwisseling van Jonge Boe ren en Tuinders, de heer W. van Westrenen, en nog enige speciale gasten. Doel van deze jaarlijkse bijeenkomsten is de ervaringen met dit door de Caltex Nederland ge subsidieerde uitwisselingsprogramma uit te wisse len, nieuwe contacten te leggen en nieuwe ideeën op te doen en uit te werken. Uit gesprekken met deelnemers aan dit uitwisselingsprogramma kan geconcludeerd worden welk een positieve waarde een dergelijke uitwisseling heeft. Vaak vindt men oud-ifye's terug in allerlei functies die in verband staan met de opbouw en instandhouding van een gezonde plattelandsstructuur. Tijdens het afscheidsdiner werd aan de heer Van Westrenen het buitengewoon erelidmaatschap van de Tfye-club Nederland aangeboden als blijk van waardering voor het vele werk, dat hij ten behoeve van de Ifye-zaak heeft gedaan. Tenslotte werd besloten de mogelijkheid na te gaan om ook de Nederlandse gast-families van de Amerikaanse ifye's in het vervolg uit te nodigen de jaarlijkse bijeenkomst bij te wonen. Het volgend jaar zal de reünie plaatsvinden in de IJsselmeerpolders. BP (Benzine en Petroleum Handelmij.) te Am sterdam zond ons een boekje met 30 BP Touring Service Chèques. Bij bezoek aan de op een ehèque vermelde touristische attractie of bezienswaardig heid krijgt men tegen afgifte van de ehèque voor ten hoogste 6 personen een belangrijke reductie op de prijs. Van de 30 attracties, waarvoor de chèques gelden, noemen wij o.a. een rondvlucht boven Amsterdam, een bezoek aan de Deltawer ken, aan circus Boltini, Ouwehands dierenpark, het beroemde planetarium van Eise Eisinga te Franeker. De 30 chèques bieden een maximale reductiewaarde van 79,80. Een aardige BP- attentie „De Bilt verwacht dit weekendTrillend spitsen wij de oren als de nieuwslezer het voor ons zo belangrijke gedeelte van zijn praatje heeft bereikt. Wat zal het worden? Hier en daar en overal buienmotregen of harde wind, of mogen we op zonneschijn rekenen? Want we hebben vrije tijd en we willen in de zomer zo veel mogelijk buiten zijn. Wat we gaan doen? Een enquête heeft aangetoond, dat tegenwoordig in de recreatiegebieden, zoals het strand, de duinen, de heide en de bossen, één van de populairste „bezigheden" het onvervalst luieren is. Onder een boom of in de felle zon, in een ligstoel of in het hete zand, het doet er niet toe, maar geluierd wordt er. Zelden zien wij nog een ferme jongen of een stoere knaap, die er wande lend op uittrekt, met de knapzak op de rug, de paden op en de lanen in. „Dat is uit de tijd", wordt er gezegd. „Jammer nou", zeggen vele ouderen, die hun jeugd beleefden in een tijd toen de brommers nog niet waren uitge vonden en een auto voor de massa een onbereikbare luxe was. Wat zullen wij er van zeggen. Zo'n overdreven ferme wandeling a la Bar bara Moore trekt ons niet zo bijzonder aan, maar die „knapzak op de rug" lijkt toch wel wat. In oude prentenboeken zien wij weieens van die romantische afbeeldingen van mensen, die zich in de open lucht tegoed doen aan allerlei lekkernijen. Meestal zitten zij daarbij op de grondtegenwoordig noemen wij dat „pick nicken" zong Louis Davids destijds niet van het brood en de koffie, die de familie Husse meenam naar Zandvoort aan de Zee? Nu behoeft u het echt niet voor ons plezier op het eivolle strand van Zandvoart te gaan zoeken. Er zijn nog plekjes genoeg in en buiten ons lieve vaderland waar het heer lijk picknicken is. Trek er dus eens op uit. Het kan met zijn tweeën of met zijn twintigen. U" heeft natuurlijk broodjes nodig met allerlei heerlijk heden, koffie in de thermosfles en water in een plastic jerrycan. JJ kiest een fraai plekje uit tussen de welig tierende bosflora, u spreidt er uw tafellaken uit, u geeft ieder zijn servet inplaats van een bord en onder het zingen van oud-Hollandse liedjes of misschien de nieuwste tophits wordt de maaltijd voorbereid. Soms zit een hele familie gezellig om een opklapbaar tafeltje, gedekt met een fleurig tafelkleedje. Wieeen dralon-tafeikleed en servetjes aanschaft, behoeft ook niet tegen de picknick-tafellakenwas op te zien. Dit tafelgoed is in een mum van tijd schoon en droog. Het krimpt niet en de fraaie pastel tinten behouden hun gloed, ook na het wassen. Croissantjes, krentebrood en koffie. De gezellige picknick van vroeger dient niet in het vergeetboek te raken U ziet, dat zo'n modern-ouderwetse picknick zijn bekoring heeft, maar laten wij steeds denken aan de „dank voor het aangenaam verpozen". (U weet wel, die schillen en dozen.) GZ IJ die niet zijn meegegaan hebben „de boot gemist". Dit is wel de conclusie die getrokken mag worden als we nog eens terugzien op het grote succes van de op 10 juli gehouden Delta-boot tocht van de P. J. G. Z. In de eerste plaats werkte het weer mee, waardoor de in totaal 160 deelnemers zich ook over de onoverdekte gedeelten van de „Prinsesseplaat" konden verspreiden. Voorts was de stemming aan boord uitstekend, en het voornaamste doel van deze tocht, het bevorderen van saamhorigheidsgevoel onder alle leden, werd zichtbaar bereikt. Na het vertrek van het Katseveer werd in Zijpe nog een groep deelnemers opgepikt, waaronder zich een aantal gasten van de Noordbrabantse P. J. G. bevonden. Het werkterrein bij de kabelbaan over de Grevelingen, die even later gepasseerd werd, bood een nogal rustige aanblik. Liever hadden we ge zien dat de baan in werking was, zoals ons eerder was verzekerd. Na enkele uren varen werd de bouw- punt in het Haringvliet bereikt. De geweldige omvang van het werk en bovendien de deskundige toe lichting die tijdens de rondleiding werd gegeven bracht iedereen wel tot de overtuiging, dat hier wer kelijk iets groots op waterbouwkundig gebied wordt verricht. De koffiemaaltijd in ,flet Sextant" te Hellevoetsluis verliep vlot, zodat men nog de gelegenheid had de aldaar opgezette „Delta-schouw" te bezichtigen, of een kijkje te nemen in het oude vestingstadje. Tijdens de terugtocht kwam het orkest de „Zeisets" in aktie. Het enthousiasme van dit orkestje was groot, en dit werkte aanstekelijk op de danslustigen, die van geen ophouden wisten en zelfs tijdens het meren in Zijpe nog een luidruchtig staaltje van hun kunnen vertoonden. De ontscheping aan het Kat seveer leverde nog wel wat moeilijkheden op, want niet iedereen is gewend tegen een steiger omhoog te glijden. Maar zelfs dit kon nog geen afbreuk doen aan ieders grote tevredenheid over deze zo ge slaagde tocht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 33