UITBREIDINGSPLANNEN RADIO 702 Financiële positie groep gemengde bedrijven Veluwe VAKCURSUS HANDEL IN HOOI, STRO EN RUWVOEDERS ZEEUWS LAND EN TUINBOUWBLAD Zeeuwse Landbouw Maatschappij SELECTIE PLOEGWEDSTRITD WALCHEREN Zitdagen Boekhoud- bureau MUTATIE LEIDING P.D. DISTRICT GOES De heer B. Baijense aangesteld als assistent-A bij het Rijkstuinbouw- consulentschap „Goes". ZEEUWS RA XT) EX TTTNROlJvvts f .A D In de reeks verslagen van het L. E. I. is een publi- katie verschenen over de inkomens- en vermogens positie van een groep van 25 gemengde bedrijven (15 eigenaars- en 10 pachtbedreven) op de West- Veluwe. Het ging hier om een proefonderzoek met een klein aantal deelnemers ten einde een methode te ontwikkelen voor het verkrijgen van inzicht in de factoren die het verloop van het eigen vermogen bepalen. De resultaten van het onderzoek behoeven danook geen maatstaf te zijn voor alle bedrijven op de West-Veluwe. Uit het onderzoek blijkt dat in de jaren 1958 tot en met 1960 17 van de 25 boeren er niet in slaagden gemiddeld per jaar zoveel op hun bedrijf te verdienen, dat de arbeid van henzelf en hun meewerkende ge zinsleden een beloning van een arbeider opleverde. De eigenaars hadden namelijk een negatief bedrijfs economisch resultaat van gemiddeld 2450. De pach ters behaalden daarentegen een positief resultaat van gemiddeld 850. Hoewel de bedrijfsresultaten dus in het algemeen laag waren, wisten alle boeren hun eigen vermogen In deze drie jaren te vergroten en wel met de vol gende bedragen: 1958 1959 1960 bij boeren-eigenaars 5100 1300 5200 bij boeren-pachters ƒ5500 ƒ3600 900 Van deze vermogenstoeneming werd ca. 80 in het eigen bedrijf geinvesteerd. De vermogensvorming werd mogelijk gemaakt doordat een deel van de bü de bepaling van het be- ï\OOR de Landelijke Federatie van Handelaren in Hooi, Stro en Ruwvoeders werd het vorige jaar gestart met een vakcursus. Met deze opleiding wordt beoogd toekomstige en reeds gevestigde handelaren de gelegenheid te bieden de noodzake lijke kennis te verkrijgen welke voor een goede bedrijfsuitoefening is vereist. De samenstelling en verzorging van de lessen is in handen van de heren S. de Jong Szn, veevoe ding; A. J. van Schaik en S. A. v. d. Beek, ver voer; drs. D. E. Cnossen, sociale wetgeving; en L. N. v. d. Velden, algemene vakkennis en handels- voorwaarden. Van de 39 deelnemers aan deze cur sus hebben 19 cursisten kortgeleden deelgenomen aan het examen. De heer P. G. v. d. Weele, voor zitter van de Landelijke Federatie deelde na af loop van ht examen mede, dat de resultaten tot tevredenheid stemmen. Zeventien cursisten slaag den terwijl twee werden afgewezen. Spreker merk te tegen de geslaagden op, dat zij naast goed koop manschap thans ook gewapend zijn met de nodige theoretische kennis. Beide zijn onmisbaar om een gezond en goed bedrijfsbeleid te kunnen voeren. Met de hoogste cijfers slaagde o.m. de heer C. M. M. de Greef, Nieuw-Vossemeer. Van diegenen die het diploma ontvingen vermelden wij verder de he ren H. A. van Hanegem te Breskens en A. C. van Parijs te Eede. Biervliet. Voorbereid wordt een herziening van het uitbreidingsplan. 's-Gravenpolder. Tot 27 juli lag ter inzage de bij raadsbesluit vastgestelde 6e wijziging van de bebou wingsvoorschriften uitbreidingsplan 's-Gravenpolder 1957. Gedurende zes weken na afloop van deze datum kunnen belanghebbenden die zich met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, bezwaren indienen bij G. S. Clinge. Van 25 juli tot en met 21 augustus ligt voor belanghebbenden ter inzage het ontwerp van het plan tot herziening uitbreidingsplan in onderdelen voor de kom Clinge. Bezwaren vóór het einde van deze ter mijn indienen bij de gemeenteraad. waarin opgenomen „Plattelandsjeugd" (Verschijnt wekelijks) Officieel Orgaan van de Hoofdredacteur: Ir. J. Prins Redactie, Abonnementen en Advertenties J. F. Blanksma Grote Markt 28, Goes Tel. 01100—5010 en 5012 Tel. huis 01185—422 Advertenties en Administratie over advertenties aan de Uitgeversmaatschappij N.V. w/h Fa. P. J. van de Sande Tel. 011502073, Terneuzen drijtsresultaat in rekening gebrachte kosten voor de boer geen uitgaven zijn. Dit geldt o.a. voor de kos ten van de door de boer zelf verrichte arbeid, voor de in rekening gebrachte pacht van land dat de boer zelf in eigendom heeft en voor dé rente van het in het bedrijf geïnvesteerde eigen vermogen. Ook de uitbetalingen aan meewerkende gezins leden voor de op het bedrijf verrichte arbeid waren in het algemeen aanmerkelijk lager dan de op de landarbeidersionen gebaseerde loonkosten, die bij de bepaling van het bedrijfseconomische resultaat in rekening zijn gebracht. Naast het inkomen uit het bedrijf, hadden de boe ren echter ook nog neveninkomsten (rente uit privé- vermogen, by verdiensten, A. O. W.-uitkering, kost gelden), terwijl tevens gelden werden ontvangen uit hoofde van erfenissen, schenkingen, schadevergoedin gen enz. Op welke wijze de toeneming van het eigen ver mogen tot stand is gekomen, blijkt uit het volgende overzicht. Eigenaars Pachters 1958 1959 1960 1958 1959 1960 Inkomen uit het bedrijf 8400 7200 11600 10800 9400 88Q0 Privé- ontvangsten 4100 3000 2800 2100 2200 1800 Totale inkomsten Kosten voor levensonderhoud van het gezin 6000 6800 6800 Ink. bel. en premie a.o.w. 1400 2100 2400 12500 10200 14400 12900 11600 10600 6100 6100 7400 1300 1900 2300 Toeneming eigen vermogen 5100 1300 5200 5500 3600 900 Aan de hand van de balansgegevens zijn de kapi taals- en vermogensbestanddelen geanalyseerd, waar bij de bedrijven tevens zijn gegroepeerd naar be- drijfsgrootte, naar aantal in het bedrijf meewerken de gezinsleden en naar tijdstip, waarop de boer met zelfstandige bedrijfsuitoefening is begonnen. Na de analyse van de bedrijfsuitkomsten, de neven inkomsten en de invloed van vermogensmutaties is nagegaan of de financieringsmogelijkheden voor de investeringen aanwezig zijn. Het blijkt dat omstreeks 80 van de bedrijfsmiddelen gefinancierd is uit eigen vermogen. Voor wat deze kleine groep Westveluwse bedrijven betreft,, bestaat de indruk dat de financieringsmoge lijkheden geen ernstige belemmering betekenen voor het doen van investeringen. Wellicht is de vrees dat de rente- en aflossingsverplichtingen niet nageko men kunnen worden oorzaak, dat de boeren sléchts een zeer bescheiden gebruik maken van de mogelijk heden met vreemd vermogen investeringen te ver richten. Verslag No. 81 is verkrijgbaar door storting van 4, Op girorekening no. 41.22.35 ten name van het L. E. I. te Den Haag. Deze zal gehouden worden op ZATERDAG 22 AUGUSTUS op het bedrijf van de heer K. Melis, Vrouwenpol- derseweg 40, Serooskerke. Aanvang 13 uur. De wedstrijd staat open voor leden Z. L. M. en P. J. G. Er is deelname mogelijk in de categoriën le rondgaande tweeschaarploegen 2e traktor wendploeg 3e paarden wendploeg. Het inschrijfgeld bedraagt 2,50. Opgaven zo spoedig mogelijk bij A. MALJAARS, Prelaatweg E 12, Westkapelle, tel. 01187—251 of K. OELE, A 7, Arnemuiden, tel. 011802126. De Landbouwradiorubriek Dinsdag 4 augustus, Hilversum I, 12.2012.S0 uur „De plaats van het paard op het moderne boerenbedrijf", de heer Chr. A. C. Oomen, alge meen secretaris van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard". „De graanoogst in volle gang", ir. P. W. Bakker Arkema, Rijks- landbouwconsulent voor landbouwwerktuigen. „Nederlandse fruittelers bezoeken Frankrijk", ir. J. D. Gerritsen, Rijkstuinbouwconsulent te Gelder- malsen. De'vrijdag-uitzendingen komen zoals gewoon lijk in de maand augustus te vervallen. TELEVISIE Dinsdag 4 augustus, N. T. S., 19.3020.00 uur Parelhoenders" als Nederlandse bijdrage in de rubriek „Internationaal Agrarisch Nieuws". Rubriek „Voor ons Platteland" Maandag 10 augustus, Hilversum I, 12.3312.40 uur De heer D. Schuitemaker, secretaris van de Veenkoloniale Boerenbond, over: „Perikelen en mogelijkheden bij het maaidorsen". v uirx HULST: Op maandag 3 aug. in „Het Bonte Hert". WESTKAPELLE; Op maandag 3 aug. in „Kasteel van Batavia", van 9.15 uur tot 12.30 uur. KOUDEKERKEOp woensdag 5 aug. in hotel „Walcheren", van 9 uur tot 13 uur. TERNEUZEN; Op woensdag 5 aug. in hotel „Des Pays-Bas". WISSÉNKERKEOp woensdag 5 aug. in hotel „De Kroon". OOSTBURG; Op woensdag 5 aug. in café „De Windt". ZIERIKZEE: Op donderdag 6 aug. in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Op donderdag 6 aug. in hotel „De Eendracht". ST. PHILIPSLAND: Op zaterdag 8 aug. in hotel „De Druiventros". In verband met het vertrek van de heer J. Hert- gers eind juni werd met ingang van 1 juli 1964 de heer N. C. de Regt belast met de leiding van het district Goes van de Plantenziektenkundige Dienst. GLADIOLENTENTOONSTELLING TE WAARDE op 7 en 8 augustus a.s. van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur afdeling Waar de en Omstreken. Voor de derde achtereenvolgende maal zal Waarde in Oost Zuid-Beveland haar jaarlijkse expositie van gladiolen houden. Burgemees ter J. D. de Kam zal vrijdagmiddag om 14.3U uur de officiële opening verrichten. Naast vele boeketten gladiolen in diverse kleuren heeft de tentoonstelling in Waarde ook weer een expositie van machines en be strijdingsmiddelen. Het bezoeken van deze tentoonstelling geeft belangstellenden de ge legenheid kennis te nemen van bloemkwali- teiten en bloemeigenschappen en hierover met collega's van gedachten te wisselen. Het organiserend comité heeft reeds vele deelnemers en staat er borg voor dat er voor velen weer veel te zien zal zijn. De heer B. BAIJENSE aangesteld als assistent A bij het Rijkstuinbouwconsulentschap „GOES" Naar de Rijkstuinbouwconsulent ir. L. Vellekoop ons mededeelt, is met ingang van 1 juni 1964 de heer B. Baijense, Simon Lindhoutstraat 42 te Tho- len, telefoon 01660685, aangesteld als assistent A bij het Rijkstuinbouwconsulentschap te Goes. De heer Baijense heeft vanaf 7 mei 1962 in het kader van de streekverbetering Tholen als tuin- bouwassistent een grote bijdrage geleverd aan de sterke ontwikkeling, met name van de glastuin bouw. Daar de streekverbetering Tholen officieel op 31 december 1964 wordt afgesloten, zal de heer Baijense per 1 januari 1965 als rayonassistent voor de groenteteelt optreden. Het rayon, waarin de heer Baijense voorlichting aan de groentetelers zal geven, is als volgt samen gesteld: a. Tholen; b. West Noord-Brabant; c. St. Philipsland; d. Schouwen en Duiveland. ZLM LANDBOUWHLTSHOUDSCHOOL „PRINSES JULIANA" ZIERIKZEE Van de primaire opleiding werden bevorderd van de eerste naar de tweede klasse: T. Boogaart, J. Bolier, R. Bobjn, I. Boot, C. Bot- vliet, M. Botvliet, J. Dool, C. van Dijke, L. Geluk, C. Goedegebuure, N. Goudzwaard, A. Hage, J. v. d. Hulle, J. Janse, J. de Jonge, W. Kik, E. Kouwen- berg, W. Koster, C, Legemaate, L. van Leeuwen, A. v. d. Linde, N. v. d. Schelde, J. Schoonen, N. Schot, S. Schults, R. Sinke, B. Stoutjesdijk, C. Stoutjesdijk, S. Stoutjesdijk, C. Strutfk, M, van Urk, J. bij de Vaate, A. Verkerk, A. v. d. Wekken, A. v. d. Welle en W. Kleemans allen uit Zierikzee; C. Fierens, N. v. d. Hoek, A. Jonker, A. Ooms, W. Roskam, R. Rot te en J. de Rutfter, allen uit Kerkwerve; N. van Dijke, T. Fierens, L. Heijboer, R. Slager en R. v. d. Weele, allen uit Brouwershaven; N. Heijboer, A. Pad mos, C. Thiery en J. Thiery, allen uit Nieuwerkerk; S. v. d. Houten, N. Plaating en E. Smits, allen uit Zonnemaire; W. Kloet, J. Kuijk en T. v. d. Weele, allen uit Scharendijke; J. Bienefelt uit Renesse; G. Glerum uit Burgh; M. Quist uit Dreischor; J. Roks uit Oosterland en E. van Iwaarden uit St. Philipsland.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 2