Notulen Algemene Vergadering Z. L. M. HOOFDBESTUUR Z. L. M. VERGADERDE VRIJDAG 31 JULI 1964 723 gehouden op maandag 29 juni 1964 te 13.45 uur in „De Prins van Oranje" te Goes. fjE Algemeen Voorzitter, de heer Ir. M. A. Geuze, opent de vergadering en heet in de eerste plaats de Commissaris der Koningin har telijk welkom. Het wordt op zeer hoge prijs ge steld, dat U, die, indien maar enigszins mogelijk, de tijd weet te vinden onze vergaderingen te bezoeken, ook thans weer aanwezig kunt zijn. Dit verheugt ons te meer, omdat een bijzonder agendapunt aan de orde is, namelijk het afscheid, na 18 jaar dienstverband bij de Z. L. M., van de heer Schlingemann. De Voorzitter richt zich in gelijke bewoor dingen tot de heren Van den Bos en Van Don gen, leden van het College van Gedeputeerde Staten van Zeeland. De Voorzitter verwelkomt voorts de heren Ir. C. S. Knottnerus, Mr. E. Kuylman en Ir. B. J. v. d. Toom, respectievelijk Voorzitter, Secretaris en Hoofd v. d. Afdeling voorlichtingen van het K. N. L. C., de Ereleden der Z. L. M., de heren Ir. J. D. Dorst, D. W. Lindenberg, J. W. A. G. Baron Collot d'Escury en Jhr. J. van Vreden- burch, de dames mevr. Van Nieuwenhuijzen en mej. v. d. Leeden, respectievelijk plv. Presidente en Secretaresse van de Bond van Plattelandsvrou wen in Zeeland. De Voorzitter zegt eveneens ver heugd te zijn, dat de goede nabuurschap met de zusterorganisaties weer bezegeld wordt door de aanwezigheid van de Voorzitter van de Noord- Brabantse Mij van Landbouw, de heer Ir. A. W. Luit j ens, alsmede door de aanwezigheid van de heer Mr. S. Sybrandy van de C. B. T. B., en de heren P. Vercauteren en C. Vercauteren van de N. C. E. De Voorzitter spreekt voorts een bijzonder woord van welkom tot de heer Ir. W. de Bijl, Hoofdingenieur-Directeur van de Provinciale Wa terstaat, de vertegenwoordigers van de P. J. G. Zeeland, de heer C. A. Kammeraad, Voorzitter van de Kamer van Koophandel van Noord- en Midden Zeeland, de heer B. H. G. ter Haar Ro- meny, Burgemeester van Oost- en West-Souburg, tevens Voorzitter van de Commissies Landbouw - en Landbouwhuishoudonderwijs der Z. L. M., Drs. J. Dijkgraaf, Wethouder der gemeente Goes en Secretaris van het L. C. C., de heren J. W. Scheele en W. Goeman, respectievelijk Voorzitter en Se cretaris van de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap, de heer J. M. Kakebeeke, Voorzitter van de Raad v. d. Landbouwvoorlichting, de heer Ir. P. M. Felius, Secretaris van de N. F. O., af deling Zeeland, de heren Ir. Hasenack en Drs. K. Laansma, namens het E. T. I., de heer J. de Hoogh, namens de Planologische Dienst, de heer Ds. Strating, namens de Stichting Hervormd Kerkcentrum. De Voorzitter zegt het voorts zeer op prijs te stellen mevrouw Schlingemann welkom te kun nen heten en richt verder begroetingswoorden tot mevrouw Heijer, de heer Mr. R. Schlingemann en de kinderen van de heer Schlingemann. fonds Landbouwhuis en de rest, 14.575, zal worden toegevoegd aan de reserve om op alle even tualiteiten voorbereid te zijn. De Voorzitter wijst er op, dat deze morgen in het D. B. nog ter sprake kwam of controle door ons eigen boekhoudbureau geheel juist is, waarbij voorgesteld werd uitwisseling met zusterorgani saties te overwegen. De vergadering keurt hierop de rekening en verantwoording met algemene stemmen goed. De vergadering gaat vervolgens akkoord met het aangaan van een geldlening van 90.000 voor de bouw van de Lagere Land- en Tuinbouw school te Scherpenisse. RONDVRAAG De Voorzitter deelt mede, dat er momenteel po gingen worden ondernomen om in het Noord-Sloe tot de aanleg van een vliegveld te komen. Naar sprekers mening verdient het overweging om te bezien of een helikopterverbinding een oplossing kan zijn. De heer J. W. Scheele wijst er op dat een heli kopterverbinding bij mist zeer snel uitvalt. De heer Geluk merkt op dat er ook nog een vliegveld in Haamstede is en dat men hier ook plannen in overweging heeft. Spreker wijst nog op de onbebouwde aanvliegstroken die het gevolg van een vliegveld zijn. De heer Dekker zegt dat er verschillende moge lijkheden zijn onderzocht om een vliegveld aan te leggen. De conclusie is geweest dat het Noord-Sloe het meest geschikt is. Persoonlijk vindt spreker een helikopterverbinding ook wel aanlokkelijk. De heer Dekker stelt voor gezien de vele aspecten die hieraan verbonden zijn, een commissie in te stellen welke deze materie nader zal bestuderen. De vergadering gaat akkoord met de benoeming van deze commissie en als leden worden aange- De Voorzitter spreekt voorts een woord van welkom tot de vertegenwoordigers van de Pers, die eveneens in groter aantal aanwezig zijn dan gebruikelijk is. OPENINGSREDE VOORZITTER (Deze werd reeds opgenomen in ons blad van 3 juli j.l. Red.) NOTULEN De notulen van de Algemene Vergadering van 16 december 1963 worden ongewijzigd goedge keurd en vastgesteld. TELEGRAM Op voorstel van de Voorzitter besluit de Alge mene Vergadering onder applaus een gelukwens- telegram te zenden aan Z. K. H. Prins Bernhard ter gelegenheid van diens 53e verjaardag. BENOEMING Ir. J. PRINS De Voorzitter brengt ter kennis, dat het Hoofd bestuur in de vergadering van 29 juni besloten heeft de heer Ir. J. Prins te benoemen tot Alge meen Secretaris-Penningmeester der Z. L. M., zulks in de plaats van de heer Mr. J. F. G. Schlinge mann. De Voorzitter wenst de heer Prins van harte geluk met deze benoeming en zegt van harte te hopen, dat de samenwerking met bestuur en mede werkers tot de beste resultaten zal leiden. BENOEMING ERELID In zijn toespraak tot de heer C. Philipse, die hij ook gericht acht tot de Commissaris der Konin gin en de leden van Gedeputeerde Staten, zegt de Voorzitter, dat het Hoofdbestuur der Z. L. M., op voorstel van het Dagelijks Bestuur besloten heeft de heer C. Philiose te benoemen tot Erelid der Z. L. M. (Applaus.) De overwegingen, die tot deze benoeming heb ben geleid, behoeven weinig toelichting, aldus de Voorzitter. U hebt als lid der Z. L. M. en in uw functie van Gedeputeerde en in tal van andere hoedanigheden de belangen van agrarisch Zee land op bijzondere wijze behartigd en verdedigd. U was steeds op onze algemene vergaderingen aanwezig en hebt daar vaak het woord gevoerd. U hebt belangrijk werk verricht op het gebied van de polderconcentratie, de herverkaveling enz., terwijl U ook op politiek gebied een actief leven in dienst van de gemeenschap hebt gesteld. Wij spreken bij deze aanbieding van het ere lidmaatschap gaarne de wens uit, dat het U ge geven moge zijn nog lange tijd het werk van de Z. L. M. te kunnen blijven volgen. (Applaus.) BENOEMING LEDEN VAN VERDIENSTE De Voorzitter brengt voorts ter kennis van de vergadering, dat het Hoofdbestuur tot leden van wezen de heren P. J. Dekker (voorz.), A. M. Ge luk, J. Kakebeeke, ir. D. v. d. Zaken, ir. J. D. Dorst en ir. J. Prins (secr.). De heer De Vlieger dankt vervolgens de voor zitter voor de speciale woorden die hij tot de nieuwe Hoofdbestuursleden heeft gericht. De heer Brooijmans wijst op de moeilijkheden voor de groenvoederdrogerijen in Zeeland. Er vindt weer import van Amerikaanse gedroogde produkten plaats, terwijl tevens meer concurren tie uit Frankrijk te verwachten is. Het contract afgesloten met het C. B. en het C. I. V. was gun stig, maar spreker vreest dat dit volgend jaar niet meer zal gelukken. De Voorzitter meent dat aan de Franse concur rentie weinig te doen zal zijn. Over de Ameri kaanse import zijn intussen vragen gesteld aan de Minister. De gehele materie is reeds verschillende malen in het D. B. aan de orde gekomen. Spreker vraagt zich tenslotte af of het geen zin zou hebben een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden die het industrieel tarief van aard gas voor de grasdrogerijen zou bieden. De heer J. W. Scheele merkt op dat de nieuwe Franse drogers met overheidssubsidies werken. De heer D. W. Lindenbergh zegt dat hij reeds lange tijd optreedt als arbiter bij geschillen over de verkoop van consumptie-aardappelen. Spreker meent dat de teler er goed aan zal doen zijn be langen zo goed mogelijk te verdedigen. De Voorzitter deelt onder algemene instem ming nog mede de Algemene Vergadering te zullen voorstellen een telegram aan Zijne Ko ninklijke Hoogheid Prins Bernhard te sturen ter gelegenheid van zijn 53e verjaardag. SLUITING Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voor zitter de vergadering. verdienste heeft benoemd de heren: P. Kodde te Serooskerke, S. Meijers te Serooskerke, A. A. van Nieuwenhuijze te Middelburg, J. Volkers te Veere, M. Louwerse te Serooskerke, A. P. van Nieuwe- huijze te Oostkapelle, E. Verlare te Nieuw en St. Joosland, P. Janse te Middelburg, M. Noort- hoek te St. Philipsland, C. Noorthoek te St. Phi- lipsland, A. Dek Jzn te Kruiningen, L. J. van Nieuwenhuijze te Halsteren en A. van Zuijen te Burgh. De Voorzitter wenst de nieuw benoemde leden geluk en dankt voor het langdurige vertrouwen in de Maatschappij betoond. De Vice-Voorzitter, de heer P. J. J. Dekker, reikt, onder aanbieding van zijn gelukwensen, de draaginsignes uit aan de heren Verlare, Van Zuijen en Van Nieuwenhuijze. De andere leden van verdienste zijn niet ter vergadering aanwezig en zullen het insigne en de oorkonde per post ontvangen. BENOEMING Commissie Vliegvelden De Voorzitter deelt mede, dat het Hoofdbestuur besloten heeft een commissie in te stellen, die tot taak heeft het bestuur van advies te dienen over de nuttigheid en wenselijkheid van het tot stand brengen van landingsgelegenheid voor een helicopterdienst of luchtvaartdienst in Zeeland. REKENING EN VERANTWOORDING De heer A. Perdaen brengt op verzoek van de Voorzitter namens de Commissie, belast met het nazien van de rekening en verantwoording der Z. L. M. over 1963 verslag uit over de gehouden controle. De heer Perdaen zegt in zijn verslag, dat het voordelig saldo 46.350,93 bedroeg. Het gunstige resultaat is het gevolg van de contributieverho ging voor 1964. De Commissie kan zich verenigen met het voorstel om van dit goed slot een bedrag van 30.525,toe te voegen aan het onderhoudsfonds voor het Landbouwhuis, waarmede dit fonds dan op 50.000,wordt gebracht. Voorts stelt de Commissie voor 14.475,toe te voegen aan de Algemene Reserve en de pen ningmeester volledig voor zijn beheer te dechar geren. De Vergadering betuigt haar instemming met applaus. De Secretaris, de heer Schlingemann, geeft hierna nog een korte toelichting op de rekening en verantwoording. De Voorzitter dankt de vergadering voor de goedkeuring en de commissie voor de verrichte werkzaamheden.. RONDVRAAG De heer L. J. Boone te Ritthem vraagt of het niet gewenst is import van mestvee toe te staan uit Frankrijk of Engeland. De Voorzitter antwoordt, dat in het Hoofd bestuur juist besloten is te bevorderen, dat er kruisingsproeven met Frans mestvee worden ge nomen. Indien deze proeven slagen zou de vleesproduk- tie kunnen toenemen en de melkproduktie kun nen afnemen. TOESPRAAK VAN DE HEER C. PHILIPSE De heer Philipse dankt de Voorzitter en het Bestuur voor de benoeming tot erelid der Z. L. M., welke benoeming sen grote verrassing is geweest. Spreker zegt, dat deze onderscheiding slechts aan zeer weinigen wordt toegekend en acht het een grote eer plaats te mogen nemen in de rij van Ereleden der Z. L. M., die vaak een veel grotere verdienste voor de Maatschappij hebben gehad. De heer Philipse zegt dankbaar gestemd te zijn een steentje te hebben kunnen bijdragen aan het belangrijke werk van de Z. L. M. en spreekt de hoop uit, dat het de Maatschappij goed mag blijven gaan. De Voorzitter dankt de heer Philipse voor diens vriendelijke woorden. TOESPRAAK COMMISSARIS DER KONINGIN De Commissaris der Koningin richt zich met de volgende woorden tot de vergadering: „Meneer de Voorzitter, geachte vergadering. Mag ik U in de eerste plaats, mede namens de leden van Gedeputeerde Staten van harte dank zeggen voor uw welkomstwoorden. Ik ben even eens verheugd, dat ik thans de gelegenheid krijg enkele woorden te zeggen na de rondvraag, om dat ik steeds nieuwsgierig ben naar hetgeen door uw leden naar voren wordt gebracht. Dat ik thans over deze onderwerpen geen vragen uit de ver gadering heb vernomen stemt ons tot voldoening, omdat hieruit zou mogen blijken, dat er thans geen wrijfpunten aanwezig zijn. Ik heb ook met belangstelling geluisterd naar de opmerkingen van de heer Boone over de invoer van vee. Als liefhebber van het vlees van het Charollais-ras juich ik de plannen tot het nemen van kruisingsproeven toe. (Zie verder pag. 725) (Vervolg van pag. 721)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 25