Hoofdbestuur Z.L.M. vergaderde VRIJDAG 31 JULI 1964 721 NOTULEN VAN DE VERGADERING VAN HET HOOFDBESTUUR DER Z. L. M., GEHOUDEN OP MAANDAG 29 JUNI 1964 TE 10 UUR IN „DE PRINS VAN ORANJE" TE GOES. f2. Slot) VRAGEN OVER AKKERBOUWAANGELEGENHEDEN De heer Nieuwenhuyze merkt op, dat de tarwe nu reeds goedkoper wordt aangeboden dan de vastgestelde drempelprijs. Zijn vraag is wat hier tegen ondernomen kan worden. De heer Becu antwoordt, dat de tarwetelers er verstandig aan doen niet overhaast te han delen. Wanneer we een gunstig oogstseizoen hebben kan onze tarweoogst gemakkelijk wor den opgeslagen en kan rustig gewacht worden tot het V. I. B. aan de markt komt. Wordt het een slecht oogstseizoen, waardoor praktisch alle tarwe gedroogd moet worden, dan komen we in moeilijkheden. Er is echter geen enkele aanleiding om in het begin van het sei zoen reeds tegen een lagere prijs tarwe aan te bieden. De heer Koster ziet de uitzaai van tarwe nog toenemen en verwacht moeilijkheden met de op slagcapaciteit. De Voorzitter is met de heer Koster van mening, dat de opslagcapaciteit een probleem wordt. We moeten maar hopen, dat de weersomstandigheden tijdens de oogst zeer gunstig zijn. De heer De Groene wijst op het aardappelen drama van 1963. Het is z.i. gewenst, dat reeds in oktober een goede inventarisatie wordt gehouden van de te verwachten oogst. Het is dan wellicht mogelijk passende maatregelen te treffen. De heer Becu acht een tijdige inventarisatie eveneens van belang. Niettemin blijft het een moeilijke zaak om in het najaar al te ramen hoe veel aardappelen er geëxporteerd zullen worden. De heer De Bruijne vraagt naar de vlasregeling. De heer Becu antwoordt, dat deze dezelfde is als vorig jaar, hoewel op verhoging is aangedron gen. TUINBOUW |\E heer P. J. J. Dekker deelt mede dat in de afgelopen periode enkele belangrijke proble men in de afdeling tuinbouw van de Z. L. M. be sproken zijn. In het kort verslag werden de be langrijkste punten vermeld. De wildschade van de winter 1962/'63 is nog steeds niet afgewikkeld en te bestemder plaatse is verzocht stappen te on dernemen. Over de samenwerking tussen organi saties deelt de heer Dekkër mede dat alles erop wijst dat deze er komt. Voor rationeel werken is samenwerking in veel gevallen nodig. Ten aan zien van de waterbehoefte in de tuinbouw is nog een knelpunt het hoge en het verschillende tarief bij de waterleidingbedrijven in Zeeland. Met de kontaktcommissie van deze 5 waterleidingmaat schappijen is overleg geweest voor een speciaal tarief, zoals ook mogelijk is voor de industrie. In de Tuinbouwafzetverordening is de publiekrech telijke veilplicht geregeld. Het standpunt van de telers is over het al of niet handhaven zeer ver deeld. De fustverordening is mede door het be staan van de T. A. V. gehandhaafd. Wel wordt ver wacht dat er in. de fustverordening een wijziging komt waardoor het mogelijk zal zijn de tarieven voor fusthuur te verhogen. Een regeling buiten de verordening van het Produktschap voor Groen ten en Fruit, tussen veilingen en handel is meer gewenst. Uitvoerig is verder aandacht besteed aan grond-, pacht- en taxatiezaken'in verband met de vele nieuwe plannen, vooral in Zuid-Beveland. De vooruitzichten voor de oogst zijn analoog aan die in de akkerbouw. Voor het hard fruit wordt, na de massale vruchtzetting voor appels een zeer grote oogst verwacht, terwijl voor peren, na de junirui een normale goede oogst tegemoet gezien wordt. Vooral bij de appels wordt er veel gedund om de kwaliteit op te voeren. Alleen de beste kwaliteit zal een zo goed mogelijke prijs kunnen behalen. Bij het zacht fruit is er voor de aard beien een lage prijs, bij de frambozen behalve een grote oogst ook goede prijzen. Voor rode en zwarte bessen is er een grote oogst te plukken. De prijs is echter zodanig, dat verwacht moet wor den dat niet alle bessen geplukt zullen worden. Een aanzienlijke doordraai voor dit zachte fruit is er te verwachten. De groenteprijzen zijn laag. Voor tomaten is er een fustprobleem; kartonnen dozen worden nu gebruikt en geven een bijdrage in de oplossing van' dit fustprobleem. Landelijk is er een achterstand in de aanvulling van het fust. Dit jaar is er weer meer gekontrakteerd via de veiling o.m. meer sperciebonen dan vorig jaar. Zo wel voor de teler als de fabrikant werkt het kon- trakteren via de veilingen op een bevredigende wijze voor tuinbouwprodukten. De Voorzitter dankt de heer Dekker voor zijn mededelingen en merkt op dat het voor hem een raadsel is dat er voor het zacht fruit zulke slechte prijzen betaald worden. De heer Dekker antwoordt dat thans gedurende het hele jaar deze produkten te koop zijn, vers of verwerkt. De heer Van Hennik deelt mede dat dit jaar de aanvoeren vroeg en bijzonder groot zijn en dit heeft de consument ook wat verrast. Via het A.N.P. is meer bekendheid gegeven aan de mogelijkheid om tegen een redelijke prijs zacht fruit te kopen. Een goede en permanente reklame is blijvend nodig. Grote dagaanvoeren van een bederfelijk produkt geven ook wrijving met het handels apparaat. De heer Dekker deelt mede dat er regelmatig veel reklame gevoerd wordt. Als de aanvoer iets daalt stijgt de prijs, de grootte van de oogst is doorslaggevend. Vanaf februari zijn er reeds kas- aardbeien. De heer De Jager vraagt of het juist is dat bij het niet handhaven van de T. A. V. de minimum prijzen fondsen gevaar lopen. De heer Dekker antwoordt hierop dat ook de minimumprijzenfondsen zonder T. A. V. te hand haven zijn. De heer Lindenbergh vraagt of het juist is dat een tuinder een waarborgsom moet storten voor gebruik van leidingwater. De heer Dekker deelt mede dat hem hiervan niets bekend is. De tuinder zal wel zelf voorzieningen moeten treffen voor opslag van water, dit zal hem dus extra kosten geven. De heer Dekker deelt mede dat er over de lan delijke organisatie van kontraktteelt een vergade ring is geweest, waarbij de heer Knottnerus aan wezig was. Mede naar aanleiding van de bijlagen hierover is het misschien mogelijk de laatste ontwikkelin gen hiervan te vernemen. De Voorzitter geeft de heer Knottnerus graag de gelegenheid om het laatste nieuws mede te de len. De heer Knottnerus deelt mede dat zijnsinziens de kontraktteelt via de veiling door het bestaan van de T. A. V. nog veilig is. Voor akkerbouwers is er een aparte vereniging nodig van kontrakt- telers. In de laatste vergadering van de 3 C. L. O.- werkgroep en de indieners van het rapport voor een landelijke behartiging van kontraktteelt, de Contractzaadtelersvereniging te Groningen en de Stichting voor Kontraktteelt te Roosendaal is be sloten een voorlopig bestuur in te stellen met een lid van elke C. L. O. en twee vertegenwoordigers één van de Vereniging en één van de Stichting. Statuten en een Huishoudelijk Reglement zullen er op korte termijn gemaakt worden en de- stands- organisaties zullen in het begin zorgen voor de aanloopperiode wat betreft werk en financiering. Daarna zal een bestuur van telers deze zaak moe ten besturen. Op de vergaderingen van de organi saties zullen nu het belang van en de mogelijkheid om lid te worden naar voren gebracht moeten worden om leden te werven. Eerst wordt een eigen organisatie opgebouwd en daarna zal kontakt op genomen worden met het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen. De Voorzitter dankt de heer Knottnerus voor zijn uiteenzetting. VEEHOUDERIJ De heer Js. Vos deelt mede, dat de veehouderij een slechte tijd heeft doorgemaakt maar momen teel in een gunstige positie verkeerd. Het vlees wordt goed betaald en de melkprijs is voor ons gewest niet ongunstig. Voor de schapenhouderij is de toestand eveneens gunstig; goede prijzen en een prima kwaliteit. De varkenshouderij is nog redelijk maar de kip penfokkerij is zeer slecht. Dat de veehouderij een zeer sombere periode heeft doorgemaakt wordt naar de mening van de heer Vos duidelijk geïllustreerd door het enorm aantal bedankjes voor het Ned. Rundvee Stam boek en melkcontroleverenigingen. WERKGEVERS- EN ARBEIDSZAKEN De heer M. C. J. Kosten deelt mede dat de Stich ting van de Arbeid in eerste instantie niet accoord is gegaan met de ingediende concept C. A. O.- Landbouw 64/65. Het bezwaar richt zich in hoofd zaak tegen het toekennen van de oogsttoeslag van 0,35 aan de vakarbeider A, daar e.e.a. in strijd zou zijn met het landelijk vastgestelde man tel. De heer Kosten wijst er op, dat de Socjale Commissie van de Gewestelijke Raad voor Zeeland, gezien de grote moeilijkheden waarvoor de land bouw zich t.a.v. de lonen geplaatst ziet, niettegen staande een afwijzend advies van de H. A. Sociale Zaken, destijds besloot de ingediende voorstellen te handhaven. Ook nu ziet spreker geen aanleiding om de in gediende voorstellen te veranderen. De heer Kosten stelt voor, dat de Z. L. M. de oogsttoeslag voor de vakarbeider A van 0,35 in de voorstellen handhaaft en met de andere bij de C. A. O. betrokken partijen tracht alsnog goedkeu ring van de Stichting te verkrijgen. Daarnaast be staat de mogelijkheid dat de Stichting e.e.a. in een bindende regeling oplegt. Deze ondervonden ver traging in de goedkeuring zal wel tot gevolg heb ben, dat het drukken van de C. A. O. eerst over enige maanden zal kunnen plaatsvinden. De heer Kosten wijst vervolgens op het rapport over het vraagpunt „Arbeidsvoorziening in de Land- en Tuinbouw" en het rapport van het Dis trictsbureau voor de Arbeidsvoorziening te Mid delburg, waarin eveneens de personeelsvoorziening in de Land- en Tuinbouw cijfermatig wordt be naderd. In de nabije toekomst zal, naar voorzien kan worden, de personeelsvoorziening voor onze bedrijven grotere problemen oproepen. In het bijzonder wijst de heer Kosten op het geringe aanbod van jeugdige werkkrachten. Voor Zeeland slechts 2,2 van het arbeidsbestand tegen 6 landelijk. De Voorzitter vraagt aan de vergadering of het rapport over de Arbeidsvoorziening in de huidige vorm in het Zeeuws Land- en Tuinbouwblad ge publiceerd kan worden. De vergadering stemt hiermede in. Tevens wijst de Voorzitter op de in bijlagen ver melde nieuwe voorschriften inzake schaftgelegen- heden en schuilketen, waaraan na afkondiging t.z.t. door de individuele werkgever voldaan zal moeten worden. AGRARISCH SOCIALE VOORLICHTING Het verslag over de werkzaamheden in de win terperiode 1963/1964 wordt voor kennisgeving aan genomen. Betreffende het Ontwikkelings- en Sanerings fonds wordt medegedeeld, dat in Zeeland een 50-tal aanvragen in behandeling zijn. De installatie van de provinciale advies-com missie voor Zeeland moet wachten op twee pro- vincie's, waar moeilijkheden over de samenstelling t.a.v. het aantal leden zijn ontstaan. Daar het in de bedoeling ligt alle advies-commissies van de provincie gezamenlijk te installeren, moet op de oplossing van deze moeilijkheden gewacht worden. VERZEKERINGSZAKEN Van het bij de agenda gevoegde overzicht over de ontwikkeling van de verzekeringsinstellingen der Z. L. M. en het jaarverslag van de Onderlinge motorvoertuigenverzekering der Z. L. M. wordt met belangstelling kennis genomen. Het Bestuur spreekt zijn dank uit aan de Uitvoerende Com missie en het Secretariaat van de „Onderlinge" voor het resultaat in boekjaar 1963 bereikt. ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD De gegevens over de exploitatie Zeeuws Land en Tuinbouwblad boekjaar 1963 wordt voor ken nisgeving aangenomen. De oplaag stijgt maande lijks en nadert de 9500 exemplaren, zodat binnen afzienbare tijd een oplaag van 10.000 bereikt zal zijn. De kosten, in verhouding tot de omvang van het blad, zijn redelijk. LAND- EN TUINBOUWONDERWIJS De heer Roest doet mededeling van een lan delijk experiment, waarbij men op een aantal middelbare landbouwscholen een proef neemt met een leerplan voor twee volledige leerjaren. Ook de middelbare landbouwschool te Schoon- dijke is bij dit experiment ingeschakeld. De Voorzitter heeft met voldoening geconsta teerd dat de uitwisseling van scholieren ook dit jaar heeft plaatsgevonden, o.m. in Schouwen, Zuid-Beveland, Tholen en Walcheren. LANDBOUWHUISHOUDONDERWIJS De bijlagen worden voor kennisgeving aange nomen. PROVINCIALE RAAD VAN DE LANDBOUWVOORLICHTING De heer Kakebeeke geeft een toelichting op de werkzaamheden van de Raad van de Landbouw voorlichting aan de hand van de in de laatste vergaderingen besproken punten. De heer S. Dees heeft enkele bezwaren tegen uitwisseling van landarbeiders met bepaalde stre ken in het land. De heer v. d. Zaken merkt op, dat men in ieder geval positief moet staan tegenover betere scho ling en vorming van landarbeiders. REKENING EN VERANTWOORDING Naar aanleiding van de bij de agenda gevoegde stukken betreffende de rekening en verantwoor ding over 1963 merkt de Voorzitter op, dat 1963 een goed resultaat geeft te zien. In verband met de voorziene grote kostenstijgingen is het een gelukkig verschijnsel dat hiervoor nog ruimte is overgebleven. De heer Schlingemann leest de accountants verklaring voor, waaruit blijkt dat alles in orde bevonden is. Tevens leest spreker de verklaring van de Financiële commissie voor, welke even eens akkoord gaat met de gevoerde boekhouding. Hieruit blijkt dat van het voordelig saldo %e deel zal worden toegevoegd aan het onderhouds- (Zie verder pag. 723)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 23