H. ENGLEBERT N.V. Wat deed het Instituut voor in I963? Landbouwbedrijfsgebouwen VRIJDAG 31 JULI 1964 719 DIVERSEN PUBLIKATIES, MEDEDELINGEN EN ARTIKELEN AFD. LANDBOUW - VOORSCHOTEN - TELEFOON 01717-2010 (Vervolg van "ag. 717) Loopstal met zelfvoedering in sleiifsilo. ERF- EN KAVELWEGVERHARDING IN de voorgaande jaren werden in samenwerking met de cementindustrie op een aantal bedrijven proeven genomen met erf- en kavelwegverhar ding door middel van bodemstabilisatie. Tot dusver vertoonden de gestabiliseerde zand- of lichte zavelgronden wei nig slijtage als. afhankelijk van de hoedanigheid van de grond, 32 tot 38 kg cement per m2 werd toegevoegd. (Advertentie) den vastgebonden met nylon riemen van 5 om breedte. Deze hebben het voor deel dat ze langer meegaan dan leren riemen en dat ze minder in de speklaag snijden dan kettingen, al dan niet omgeven door een stuk plastic slang. De 4 zeugen, die het gehele jaar door, met uitzondering van een verblijf van 2x6 weken in de fokstal, vastgebonden zijn geweest vertoonden nog geen afwijkingen. De ervaringen met een kraamvoerhok, waarin de ligplaats voor de zeug bestaat uit een geperforeerde ijzeren plaat met daaronder een ruimte voor de mest zijn niet ongunstig geweest. Het dagelijks uitmesten van het hok wordt op deze wijze overbodig; van tijd tot tijd moet de mest onder de rooster- plaat worden weggehaald De indruk werd verkregen dat er minder biggen in verongelukken dan in een kraamvoederhok van het gebruikelijke type, omdat de biggen niet graag op de roosterplaat maar liever in de biggen- ruimte verblijven. Het hok is echter in de huidige uitvoering nog niet geschikt voor de praktij*. MESTVARKENS Varken op roo«fervloer in de mestgang. De mest wordt met een mestschuif onder de roosters weggetrokken of valt in een diepe grup (drijfmestsysteem). PUBLIKATIES In de reeks publikaties verschenen in 1963: No. 17 Erfverbarding door J. A. Gels ƒ2,— No. 19 Bedrijfsgebouwen voor weidebedrijven door J. A. Gels ƒ2,50 MEDEDELINGEN In 1963 werden de volgende mededelingen uitgegeven: No. 13 betreffende het spoelsysteem zonder watertoevoeging No- 14 betreffende een voorraadhooiruif voor melkvee in loopstallen. De publikaties en mededelingen zijn te bestellen bij het Instituut voor Land bouwbedrijfsgebouwen, Dr. S. L. Mansholtlaan 12, Wageningen, door storting op giro 947476 R. L. V. D. Goes De specialist Boerderijbouw, J. H. VAN NIEUWENHUIZEN. IMPORTEUR: UET onderzoek aangaande isolatie en de ventilatie van stallen voor mest- varkens werd ook in 1963 voortgezet. Hoewel in het buitenland in het algemeen goede isolatie en mechanische ventilatie wordt geadviseerd konden de door het instituut genomen proeven nog geen betrouwbare verschillen in mestresultaten aantonen tussen varkens die gemest waren in goed geïsoleerde en mechanisch geventileerde stallen en varkens die gemest waren in stallen met een geringe isolatie en een natuurlijke ventilatie. De proeven, d^e reeds enkele jaren lopen, zullen binnen niet al te lange tijd worden afgesloten. Evenals vorig jaar viel ook dit jaar de vergelijking uit loopstalDeense stal uit ten gunste van de Deense stal hoewel het verschil gering was. Inmiddels schijnt de belangstelling van de praktijk voor de uit loopstal om deze of om andere redenen aanzienlijk te zijn verminderd. De experimenten met het mesten van varkens in een zgn. „Sauna stal" waarin een temperatuur van 2530° C en eon luchtvochtigheid van ca. 100 heersen zijn begonnen. Volgens Ierse ervaringen moet het voordeel van deze stal worden gevonden in het voorkomen van ziekten, in het bijzonder van viruspneumonie. Weliswaar zou de groei er iets door worden vertraagd. Mo menteel is het evenwel nog te vroeg om een konklusie te trekken. De proeven met het houden van varkens op roostervloeren, met het doel arbeid te besparen, werden voortgezet. De ervaringen zijn niet ongunstig ge weest. Uitmesten is overbodig en de verdere verwerking van de mengmest vraagt weinig arbeid. Door het ontbreken van de mestruimte kan men met een geringere oppervlakte en dus odk met een geringere stalinhoud per dier. volstaan Bijgevolg is een dergelijke stal ook bij vriezend weer vrij goed op temperatuur te houden. Weliswaar laat de kwaliteit van de stallucht nogal te wensen over Vooral in het begin werd in dit type stal hinder van staartbijten ondervon den. Door het verduisteren van de stallen kon het enigszins worden tegen gegaan. De oorzaak is nog niet opgespoord. De indruk werd verkregen dat het in de roosterstallen veelvuldiger en in ernstiger mate voorkomt dan in Deense stallen of stallen met een uitloop. Nu het houden van mestvarkens op roostervloeren mogelijk blijkt te zijn, zal getracht werden te bepalen of en in welke mate de mestresultaten van de dieren door het verblijf in de roosterstal worden beïnvloed. Varkensstallen van het Deense type bieden eveneens mogelijkheid om het drijfmestsysteem toe te passen door in de mestruimte een met roosters afge dekte grup aan te brengen. Er tnoet nog worden onderzocht of in een derge lijk geval de bodem van de grup horizontaal moet liggen of naar de kelder moet afhellen. De stabilisatie van kleigrond levert moeilijkheden op en bevindt zich nog in het experimentele stadium. De ervaringen op het gebied van erf- en kavel wegverharding werden beschreven in een publikatie, die inmiddels is ver schenen (publikatie 17). IJE resultaten van het onderzoek worden gepubliceerd in de vorm van V publikaties mededelingen en artikelen. De publikaties hebben in het algemeen betrekking op verslagen van uitgebreide onderzoekingen. Ook net jaarverslag verschijnt in oeze serie. De mededelingen betreffen in de regel zaken, die zich lenen voor weergave in beknopte vorm. Zij die zich wensen te verzekeren van een automatische toezending van alle publikaties en mededelingen kunnen toetreden als donateur. Zij ontvangen tevens de door het Rijksiandbouwkonsulentschap voor Boerderijbouw uit te geven tekeningen. Het donatiegeld bedraagt ƒ15,per jaar.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 21