Vergadering Dagelijks Bestuur der Z. L.M. VRIJDAG 31 JULI 1964 Officieel orgaan van Frankering bij abonnement: Terneuzen 52e Jaargang No. 2742 KORT VERSLAG van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der Zeeuwse Landbouw Maatschappij, gehouden op 27 juli 1964 te Wilhelminadorp. De voorzitter, ir M. A. Geuze, opende de ver gadering en heette alle aanwezigen van harte wel kom. Een speciaal woord van welkom richtte de voorzitter tot de heer ir. J. Minderhoud, direkteur van de Kon. Maatschap „De Wilhelminapolder", die deze dag als gastheer van het D. B. zal op treden en de in de namiddag te houden excursie door het bedrijf zou leiden. Voorts werd door de voorzitter in het bijzonder de heer mr J. F. G. Schlingemann begroet, die nu als adviseur van het bestuur de vergadering bijwoonde. AKKERBOUW Tarwestengelgalmug. Een van de onderwerpen, waarover het bestuur zich langdurig heeft bera den, was de aantasting van de tarwestengelgal mug in de granen. In het noorden van ons land heeft de aantasting door dit insekt zware schade toegebracht. Ook in de provincie Zeeland is de aantasting geconstateerd. In Oost Zeeuws-Vlaan- deren lijkt deze het zwaarst te zijn, maar ook in andere delen van de provincie komt deze galmug voor. Hoewel de tarwe thans het meest te lijden heeft, blijkt ook de gerst in enkele delen van onze pro vincie te zijn aangetast. De noodzakelijke bestrijding van deze sten- gelgalmug zal volgens de huidige gegevens tijdens de vluchttijd van dit insect moeten, ge schieden met een mengsel van f1) parathion en (2) DDT. Eén en ander betekent naar het oor deel van het bestuur dan wederom een kosten verhoging voor de graanteelt. Voorts blijkt uit de aantasting van de granen door dit insect het grote belang van een goede vruchtwisseling. Uit de waarnemingen is namelijk duidelijk naar voren gekomen dat vooral die percelen zijn aan getast waarnaast het vorig jaar tarwe is ver bouwd en wel in 't bijzonder zomertarwe. Over de nadere konsekwenties van de plotse linge sterke verbreiding van deze tarwestengel galmug zullen binnenkort in het Landbouwblad nog nadere bijzonderheden worden opgenomen. Schot. Het bestuur nam voorts kennis van het resultaat van een, in verband met de naderende tarweoogst, belangrijk onderzoek naar de schot gevoeligheid van de tarwe. Uit dit onderzoek is gebleken dat dit jaar ten gevolge van de weers ontwikkeling met veel warmte in de laatste tijd, tijdens de meelrijpheid van de tarwe een grote schotgevoeligheid moet worden verwacht. Bij slecht oogstweer de komende tijd kan deze omstandigheid tot veel nadelige gevolgen aan leiding geven. Hierover zijn op de volgende pagina nadere bijzonderheden te vinden. Vlas. Naar aanleiding van de bekendmaking van de nieuwe exportregeling voor strovlas, die ook op de volgende pagina van dit nummer is afgedrukt, was het bestuur van oordeel, dat deze regeling een belangrijke stap ten goede betekent. De regeling is nu immers beter aangepast aan de werkelijke omstandigheden dan voorheen het ge val was. Aardappelen. Uit de gegevens van de land bouwtelling kan worden afgeleid dat de opper vlakte aardappelen op de zandgronden met 15 en op de kleigrond met 10 is achteruitge gaan. De vroege aardappelen laten evenwel een goede oogst zien en ook de oogst van de late aard appelen laat zich goed aanzien. In hoeverre de huidige berichten uit andere lan den, waarin wordt melding gemaakt van invloe den door droogte, een effect zullen hebben op de afzet uit onze streken, moet worden afgewacht. IIET bestuur nam voorts kennis van de over- wegingen die er bij sommige instanties aan leiding toe geven te pleiten voor strengere bepa lingen bij de maatregelen ter bestrijding van de aardappelmoeheid. De vergadering was van oordeel dat door strengere bepalingen de teelt van vroege en semi-vroege aardappelen veel bezwaren zou gaan ondervinden. Bovendien was men van mening dat de huidige gegevens uitwijzendat van een noodzaak om tot wijziging van de nu geldende voorschriften te komengeen directe redenen aanwezig zijn. MAAR aanleiding van het beraad in het Pro- duktschap en enkele besprekingen met de V. B. N. A., afd. Zeeland, besprak het bestuur op nieuw de kwestie van een kwaliteitsregeling voor consumptieaardappelen. Door het Produktschap is inmiddels in principe besloten voor de oogst van dit jaar weer een kwaliteitsregeling in te voeren. Ten aanzien van de inhoud van deze regeling, waarover door de vergadering een aantal opmerkingen werden ge maakt, besloot het bestuur zich tesamen met de V. B. N. A., afd. Zeeland, tot de commissie markt regelingen te wenden. Wat betreft de maat werd opgemerkt dat de bepaling 35 opw. in de voor de oogst van het afgelopen jaar gehanteerde regeling inderdaad voor verbetering vatbaar is. De vraag is evenwel of de sprong naar de maat 40 opw., die voor het ras Bintje wel juist werd geacht, voor enkele speciale rassen met andere kwaliteitseigenschappen, niet te groot is. Het bestuur was voorts van oordeel, dat ter vervolmaking van de kwaliteitsregeling, een gebod van rasaanduiding hierin moet worden opgenomen. Men sprak zich uit tegen ingrepen, die vaak gebaseerd blijken te zijn op ramingen die niet goed waren. De aandacht werd er nog eens op gevestigd, dat een prijsuitloop naar boven vaak van zeer korte duur is. TUINBOUW DEHALVE voor frambozen en bramen moet de prijsontwikkeling voor het zacht fruit als teleurstellend gekenschetst woeden. De redelijke oogst voor enkele produkten kon deze ontwikke ling niet goed maken. Voor de telers met een zijdige teelten moet het resultaat dan ook onbe vredigend genoemd worden. De weersomstandigheden van de laatste tijd hebben ook in de tuinbouw nogal wat schade toe gebracht. De stand van het hard fruit kan behoudens de schadegevallen vrij gunstig worden genoemd. Tegenover de zeer goede tot goede oogstverwach- ting van appels en peren in ons land staan mel dingen uit Italië en Frankrijk, waar de verwach tingen lager zijn dan die van vorig jaar. Het huidige en veelal gelijktijdige aanbod van vroege appelrassen geeft zowel voor bedrij ven als vcor de afzetorganisaties vele problemen. In de groentesektor worden veelal prijzen van laag tot matig genoteerd. Het bestuur nam voorts kennis van de ontwik kelingen in E. E. G.-verband op het terrein van de groenten en het fruit. Bij de Raad van Minis ters is door de Europese Commissie inmiddels een voorstel voor een interventiesysteem voor groen ten en fruit ingediend. Onder deze regeling wil de commissie o.a. de produkten bloemkool, tomaten, appels en peren laten vallen. Het voorgestelde interventiesysteem verschilt evenwel principieel van het Nederlandse, dat op commerciële basis is opgezet. Een vraag voor de vergadering was of deze verandering van opzet een juiste weg is. Daar naast doen zich bij dit voorstel ook andere pro blemen op het meer (landbouw) politieke vlak voor, zodat nader beraad noodzakelijk is. (Zie verder pag. 705) Het Dagelijks Bestuur der Z. L. M. vergaderde ditmaal te Wilhelminadorp en was daar de gast van de direktie van de Kon. Maatschap „De Wilhelminapolder". Na de vergadering gaf de direkteur van de Wilhelminapolder, ir J. Minderhoud, in een korte uiteenzetting inzicht in de opzet en organisatie van dit ca. 1650 ha grote bedrijf. Na de lunch werden het bedrijf en de opslag- en werk plaatsen bezichtigd en kon onder meer een indruk omtrent de stand der gewassen verkregen worden. Op bovenstaande foto stelt onze voorzitter ir. M. A. Geuze zich op de hoogte van de groei van de suikerbieten. Van links naar rechts kijken de heren P. J. J. Dekker, ir J. Minderhoud, P. W. C. van Westen en W. Koster toe. Ongetwijfeld zullen „insiders" een pakkender onderschrift bij deze „bietenfoto" kunnen bedenken. In dit geval moeten wij het aan de verbeeldingskracht van onze lezers overlaten

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 1