Vochtgehaltebepaling VRIJDAG 31 JULI 1964 71$ SNELDROGER Infrarode stralers De Mini- en Cera-Tesier Een universele sneldroger is ontwikkeld door het Noor delijk Technisch Instituut T. N. O. afd. stroverwerking in samenwerking met Lode's Instrumenten N. V., beide te Groningen. Met dit apparaat kunnen in 6 a 10 minuten monsters van 20 tot 25 gram van verschillende agrarische produkten worden gedroogd. Deze droging wordt bereikt door het monster te omgeven met een stroom hete lucht door een heteluchtgenerator, waardoor de massa snel wordt opgewarmd en het vocht direkt wordt afgevoerd. Door het monster vóór en na droging met behulp van een eenvoudige balans te wegen, kan het vochtgehalte worden bepaald. Deze methode met een nauwkeurigheid van 0,5 a 1 is voor de praktijk voldoende. Behalve het vochtgehalte van granen kan met dit apparaat bijv. ook bepaald worden wan- neer stro op het zwad kan worden geperst; dit ter voorko ming van schimmelen bij een te hoog vochtgehalte van het stro. Ook bij het bepalen van het drogestofgehalte van gras, van belang bij de voordroogmetode (drogestofgehalte ten minste 4C en het toevoegen van melasse bij het inkuilen van gra.s, kan dit apparaat zijn diensten bewijzen. De prijs van deze sneldroger inclu/ef balans bedraagt ongeveer ƒ500, In Landbouwmechanisatie van juli '64 be schrijft de heer G. R. van Bastelaere van het I. B. V. L. een eenvoudige en goedkope droog- apparatuur met behulp van infraroodstralers voor een juiste vochtbepaling met zeer be trouwbare resultaten. Na proefnemingen is no. 13372 E/44, inwendig verspiegeld, onder kant gesatineerd) is een voldoend zorgvuldig weegapparaat nodig. Aanbevolen wordt een eenschalige balans met schuiigewichtjes als de meest praktische oplossing voor een land bouwbedrijf. (Ie De Ceno Triple beam scale no. 3620 verkrijgbaar bij Cenco Instrumenten Mij N.V., Konijnenberg 40, Breda en 2e De Okaus triple beam balans. N.V. Beunde Ronde, Henri Polaklaan 2, A'dam). Deze ba- lansjes geven een nauwkeurigheid van de afwijkingen in de vochtcijfers tot 1 (bijv. bij 20 vocht geeft de uitslag in het on gunstigste geval 19 of 21 aan). Voor zelfbouw worden de kosten als volgt begroot (per 1 mei '64). 2 Philipsdroogstralers k 12,50 Hout, fitting, snoeren .1 Triple beam balans ca. 1 elektrische koffiemolen 1 schaar 2 blikken bussen 150 mm 0 en 120 mm hoog 25,— 35,— 100,-- 45,— 8,- 1- De volleri.ge apparatuur waarmee een vocht- (drogestof)-bepaling in tweevoud kan worden verricht. ƒ214,— 530 V00RA.AN2 ia wibiüö. Eenvoudig tweelamps vochtbepalingsapparaat dat men zelf kan maken. een tweelampsapparaat ontwikkeld, dat in de handel verkrijgbaar is maar zich ook leent voor zelfbouw. Behalve de warmtebron (twee Philipsdroogstralers 220 V, 250 W, type De installatie in iets fraaiere uitvoering dan de zelfgebouwde komt op ca. 243, Het vochtgehalte wordt bepaald van een goed gemiddeld monster waarvan ca. 50 gr. gemalen wordt. Vervolgens wordt in een blik 20 gr. van het gemalen produkt gewo gen en daarna onder de lampen geplaatst. De bestralingstijden variëren per produkt en is voor gerst en tarwe bijvoorbeeld 25 minu ten, voor blauwmaanzaad 10 minuten. Zonder afkoelen wordt opnieuw gewogen. Het ver schil in grammen van beide wegingen is het vochtverlies van 20 gr. zaad. Het vochtper- centage wordt gevonden door dit verschil met 5 te vermenigvuldigen. Bepaling in twee voud geeft nauwkeuriger resultaten (het ge middelde tussen de twee gevonden vochtper- centages). Deze infrarood-methocle met vaste lamp- afstand lijkt bij uitstek geschikt voor de landbouwbedrijven. Daar zal het gebruik van een vochtbepalingsapparaat niet zó intensief zijn, dat de hoge aanschaffingskosten van een handelsapparaat verantwoord kunnen worden geacht. Bovendien moet het apparaat zodanig zijn ingericht en afgesteld, dat het vochtgehalte niet alleen van granen, maar bijv. ook van peulvruchten, gras, hooi, enz. kan worden bepaald en dat is bij de handels - apparatuur niet altijd het geval. De methode leent zich uitstekend voor con trole van het vochtgehalte van nog te velde staande gewassen en van opgeslagen zaai zaden. De resultaten zijn dermate nauwkeu rig, dat voor interne controle ruimschoots kan worden voldaan aan de eisen, die in dit verband moeten worden gesteld. Aldus in het kort dit artikel over infra- rodestralers. Het vochtgehalte, van belang bij het oog sten en opslag van verschillende landbouw- produkten kan, nu de graanoogst is begon nen, voor vele bedrijven aktueel zijn dan wel worden. Er zijn verschillende apparaten in allerlei soorten en uitvoeringen in de handel voor de bepaling van het vochtgehalte. Onderstaand geven wij een korte beschrij ving van eer.- viertal apparaten. Deze keus houdt geen redaktionele waardering in om trent hoedanigheden enz. van deze apparaten. RED. Van geheel andere opzet dan beide hiervoren besproken apparaten, die dus.het vochtgehalte door droging bepalen, zijn de instrumenten die elec- trisch door het geleidingsvermogen van het pro dukt te bepalen het vochtgehalte vaststellen. De door de firma P. van der Chijs re Apeldoorn uit Denemarken geïmporteerde Mini- en Ceratester zijn hier goede voorbeelden van. Hel komt echter voor dat met deze electrische methode wel eens met de werkelijkheid zeer afwijkende vochtgehal ten worden geregistreerd. Vandaar dat over deze apparaten soms zeer verschillend wordt geoordeeld. Velen gebruiken ze jarenlang met plezier en volle tevredenheid, terwijl anderen de resultaten niet altijd bevredigen. De Mini-tester is draagbaar en heeft als stroom bron een batterij, waarmede men onafhankelijk is van het lichtnet. Het apparaat is praktisch uitge voerd in kleine afmetingen (16,5 x 13,5 x 10,5 cm), zodat het gemakkelijk overal meegenomen kan worden, zowel in het veld als in opslagpaa+sen van graan. De batterij is toereikend voor 8 a 10.000 metin gen en door eenvoudig de batterijcontrole te ge bruiken is het mogelijk vast te stellen wanneer de batterij vernieuwd moet worden. Do batterij kan men gemakkelijk zelf vervangen. Dit electrisch apparaat voor het bepalen van vochtpercentages, is gebaseerd op de meting van de diëlectrische constante van het monster. In tegenstelling tot andere apparaten, die gedeeltelijk gebaseerd zijn (Zie verder pag. 715)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 13