Proefstation voor de fruitteelt J DINGEN VAN DE WEEK JAARVERSLAG 1963 636 TUINBOUW Klein fruit TEELTPROEF MET RODE BESSEN AAN DRAAD ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD DEGIN juli verscheen het jaarverslag 1963 van het Proefstation voor de fruitteelt in de volle grond te Wilhelminadorp. Het geven van een beknopt overzicht van de gang van zaken op het proef station en het vermelden van een aantal resultaten zijn het tweeledig doel van dit jaarverslag. Door personeelsmutaties kon een begin worden gemaakt met intensivering van het algemeen fruit- teeltkundig onderzoek en een aanvang met bedrijfseconomisch onderzoek. Voor de eerste maal werd ook een onderzoeker (mycoloog Dr D. Mulder) in het rivierklei-gebied gedetacheerd. Vergeleken met voorgaande jaren kwamen er weinig wijzigingen in het onderzoek-programma. In het bijzonder blijven de aandacht vragen de relatie groei-vruchtbaarheid, de stikstofbemesting, de bodem behandeling, toetsen van de waarde vcor producent en consument van nieuwe rassen van appel, peer en pruimen, onder en tussen stammen, chemische cnkruidbestrijding, boomvormen, snoei en de bestrij ding van een aantal ziekten en plagen, o.a. in het kader van het onderzoek over harmonische bestrij ding. In een tiental hoofdstukken worden de resultaten vermeld van de verrichte onderzoekingen; enkele worden hier vermeld. Zowel het boonrvormproefveld voor appel als peer is interessant voor de praktijk. De opbrengst en de kwaliteit is aan hagen (vrije of geleide) bij het ras Cox's Orange Pippin op type IX en II beter dan aan de vrije of afgeplatte spil. Dit is in overeenstemming met de ervaringen vooral bij de vrije haag, dat de opbrengst van Cox's Orange Pippin hoger is naarmate er minder aan gesnoeid en meer aan ge bogen wordt. Bij Golden Delicious is er, per ha gezien, eenzelfde beeld; bij dit ras is er echter op M IX bij de vrije hagen sprake van uitputting. De opbrengst per boom van de objecten vrije spil, afgeplatte spil, vrije hagen en geleide haag was dan ook het laagste in dit geval. Kwaliteit is echter het belangrijk ste bij dit ras en hoge opbrengsten gaan in het algemeen gepaard met kleinere vruchten, dit is niet zo voordelig. In de proef met Cox's en Doyenné du Cornice is de invloed van de snoei op de vruchtdracht zeer gering gebleken, in tegenstelling met onderzoek dat in België werd verricht. De chemische vruchtdunning bij appel gaf voor carbaryl verschillende resultaten in vergelijking met 1962. De behandelingen met Gusathion hebben op de rassen James Grieve en Golden Delicious geen dun nende werking van enige betekenis gehad, hetgeen in overeenstemming is met Amerikaanse resultaten. Dit middel kan dus als insecticide zonder gevaar van vruchtdunning in de periode na de bloei worden toegepast. DIJ aardbeien werd weer een rassenproef met de meest interessante rassen aangelegd. Red- gauntlet, Gorella en no. 55-73 I.V.T., onder de naam Elista in de handel gebracht, waren in deze proef superieur. Senga Sengana gaf het normale beeld en Mariëva, een nieuw Duits ras, is voor de prak tijk van geen waarde. Daar voor de teelt onder plastickappen nog steeds belangstelling bestaat werden in 1963 voor dit doel de rassen Glasa en Gorella beproefd. Deze teeltwijze biedt alleen voor delen bij het gebruik van vroege rassen. Gebaseerd op het tweejarig gebruik van het plastic zijn de kosten van deze overkapping op 135,per are per jaar te stellen. De teeltproef met rode bessen om na te gaan welk plantsysteem de beste resultaten geeft werd opgezet in 1959. Beproefd werden de rassen Jhr. van Tets en Rondom bij struikenteelt, enkele haag of V-vormige haag. In Zeeland blijkt de enkele haag een hogere produktie te geven dan de V-vor mige haag. Voor Jhr. van Tets is dit verschil be trouwbaar, voor Rondom niet i.v.m. de grote rui die dit ras te zien gaf. Uit een vergelijking met de normale struikenteelt blijkt Tiet grote produktie- vermogen van de draadteelt; dit geldt in het bij zonder voor de eerste aanloopjaren. Jhr. van Tets Rondom Teeltwijze kg/are kg/are 1962 1963 1962 1963 Enkele haag 1.50 x 1.00 m 170 257 114 86 1.50 x 0.80 m 152 290 114 98 1.50 x 0.80 m 141 238 101 81 1.50 x 0.30 m 171 212 122 75 V-vormige haag 2.00 x 1.00 m 2.00 x 0.80 m 2.00 x 0.60 m Struiken 2.00 x 2.00 m Bij een teeltproef van zwarte bessen zal worden nagegaan op welke wijze met de trilmachine een mechanisatie van de oogst het beste mogelijk is. Een perfectionnering van de ontworpen appa ratuur en daarnaast een beter opvangen van de vruchten moet nog nader worden bekeken. Tevens zal aandacht worden besteed aan de mo gelijkheid om rode bessen, bestemd voor de sap- bereiding, mechanisch te oogsten. De bessen trillen zeer gemakkelijk af. De ge steldheid van de vruchten vereist echter een be paalde verpakking. Eenmalige plastic interieurs zullen daarbij de voorkeur verdienen boven de ver ouderde en ongewenste tubverpakking. ANDERE ONDERZOEKINGEN MAAST bovenstaande resultaten uit de onder zoekingen op het Proefstation worden in het jaarverslag zeer uitvoerig behandeld het bodem- kundigonderzoek, voor de eerste maal gegevens over het fysiologisch onderzoek (relatie groei - vruchtbaarheid) en het onkruidbestrijdingsonder- zoek. Bij het mycologisch onderzoek staan vele in teressante gegevens over schurft bij appel, appel- mee klauw, gloeosporiumvruchtrot, stambasisrot en vruchtboomkanker. Over de meeste van deze proeven zijn reeds artikelen van de betreffende 162 170 149 11 178 206 197 52 70 69 92 17 97 94 86 45 onderzoekingen verschenen of het onderzoek wordt voortgezet. In het kader van de harmonische bestrijding van ziekten en plagen zijn drie objecten in onderzoek. Zowel aan de mogelijkheden die chemische bacte- riële en viruspreparaten bieden, als aan het ge bruik van eiparasieten ter bestrijding van bladrol lers is speciale aandacht besteed. Aan het optreden van schadelijke wantsen wordt eveneens alle aandacht gegeven, evenals aan de resistentie van de fruitspintmijt tegen acariciden. De coördinatie van fruitteeltkundig onderzoek vanuit het proefstation werd in 1963 geïntensi veerd. Met vertegenwoordigers van de Rijkstuin- bouwconsulentschappen werd regelmatig verga derd ter bespreking van problemen en resultaten van onderzoek. Degenen, die belang stellen in het werk van het Proefstation en het onderzoek willen steu nen, kunnen begunstiger van het Proefstation worden. De begunstigers ontvangen het jaar verslag en andere publicaties van het Proefsta tion gratis. De bijdragen voor het begunstigers schap zijn: voor natuurlijke personen minimaal 10,per jaar, voor rechtspersonen maximaal 25,per jaar. Bijdragen kunnen onder vermel ding van „begunstiger" worden gestort op post- gironummer 495017 ten name van het Proefsta tion voor de Fruitteelt te Wilhelminadorp. IJ alle drukte die er op het ogenblik is op de kleinfruitbedrijven is er weinig animo om zich ook reeds bezig te houden met de vraag wat er na de pluk moet gaan gebeuren. Voor wat de aardbeien betreft denken we daarbij aan de vraag wat er moet gebeuren met de oude aanplant, wat en of we eind juli begin augustus opnieuw zullen gaan planten. Wij zouden er in dit verband op wil len wijzen dat er enkele rassen zijn waarbij een meerjarige teelt mogelijk is (Red Gauntlet en Sen gana) maar de beste resultaten worden toch over het algemeen behaald bij eenjarige teelten. Een gewas waar wat aan mankeert en waar nog al wat zieke planten in staan, zouden we niet laten staan. Dat zal het volgend jaar bijna altijd teleurstellen. Heeft men een prachtig eenjarig gewas dan kunnen we ons voorstellen dat men er weinig voor voelt om het op te ruimen. Bedacht moet worden dat de grootste vruchten en de beste kwa. liteit onder normale omstandigheden worden ge oogst van eenjarige planten. Daarom is het raad zaam dat elke aardbeienteler op zijn bedrijf ten minste een deel eenjarige planten heeft. We mogen ook nog wel een keer herinneren aan het feit dat het raadzaam is zomerbeplanting van aardbeien vroegtijdig te doen plaats vinden. Voor de meeste rassen is de eerste week van augustus de meest geschikte tijd om te planten. Op de vraag wat we zullen planten moeten we zeggen dat er op het ogenblik naar onze mening twee rassen zijn die de aandacht verdienen en dat zijn Red Gauntlet en Sengana. Red Gauntlet is een zeer goed ras voor verse consumptie en Sengana is een goede aardbei voor de fabriek, weliswaar uit een oogpunt van verwerking niet ideaal maar er is geen betere. Onder onze Zeeuwse omstandigheden blijft Re- gina nog altijd een ras dat waard is om een kaas te krijgen maar toch zouden we er voorzichtig mee willen zijn want de laatste valt dit ras steeds tegen. Er komen geen opbrengsten meer van zoals we enkele jaren geleden nog wel hadden. Op de vraag öf we zullen planten zouden we het volgende willen opmerken. De aardbeienteelt past op het kleine bedrijf maar het is een bekend feit dat dit jaar de financiële resultaten niet best zijn geweest. Hierbij komt bovendien dat het steeds moeilijker wordt aardbeienplukkers aan ie trek ken. Het is een werk dat laag bij de grond moet plaats vinden en men krijgt er gauw pijn van In de rug". Op de proeftuin voor kleinfruit in Kapelle is dit seizoen gewerkt met een wagentje voor de aard- beienpluk en hoewel we hoorden dat de plukkers er graag mee werkten, zien we het er nog niet in dat met dit pluk wagentje de oplossing is gekomen voor dit werk. Dat wil niet zeggen dat we geen waardering hebben voor de pogingen om ook dit werk efficiënter te kunnen uitvoeren. Niettemin blijven we toch nog geloven in de kansen voor de aardbeienteelt op het kïcinfruit- bedrijf en daarbij moet voor ogen worden gehou den dat voor een kwaliteitsprodukt altijd vraag zal blijven bestaan. Op grond hiervan menen we dat een aanplant van dit produkt in de komende tijd verantwoord blijft. In de komende week gaat de pluk van zwarte bessen volop beginnen. We hebben vernomen dat voor het eerst dit seizoen op commerciële basis op een Zeeuws bedrijf de oogst van dit produkt me chanisch zal plaats vinden. Er is een trilapparaat ontwikkeld waarmee de bessen van tie struik worden getrild. Het opvangen van de vruchten schijnt nog het moeilijkste probleem te zijn maar ook hiervoor zal een oplossing gevonden kunnen worden en dat zou kunnen betekenen dat weer een produkt van het klelnfruitbedrtjf zich leent voor teelt in het groot en dus voor het kleinbedrijf ver loren zou kunen gaan. Het is nog niet duidelijk in welke richting het zal gaan met dit mechanisch oogsten. Het zou bovendien onverstandig zijn de ogen te sluiten voor een ontwikkeling die wanneer ze eenmaal aan de gang is. niet tegen gehouden kan en mag worden, ook al is deze niet even aan genaam. We zullen mee moeten met de tijd die niet stil staat, op geen enkel gebied. Degene die het niet kan of wil zal op een gegeven ogenblik moeten ervaren dat hij is achtergebleven en de gevolgen daarvan zal hij ondervinden. Op velerlei terrein, ook binnen onze bedrijven, i"' dat te merken. Het zou gemakkelijker zijn daar over een aantal bitter gestemde opmerkingen te maken. Daarmee zijn we er echter niet. Noodzake lijk Ls dat we lering trekken uit de ontwikkelingen die aan de gang ziin en er onze bedrijfsvoering op af stemmen. Gelukkig gebeurt dat ook wel in onze provincie. Tot de volgende week. Veel van dit, tot nu toe meest omvangrijke, jaarverslag kon niet worden besproken. Door overmaking van 3,ook op postgiro 49.50.17 Proefstation voor de Fruitteelt te Wilhelmina dorp, is dit jaarverslag verkrijgbaar en bent u in de gelegenheid de resultaten rustig te bestu deren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 8