„En de boer, h[j ploegde voort" VRIJDAG 10 JULI 1964 ..Officieel orgaan vande Muatschappij tot bevordering van Land cnTuinboun enieeteelt in Zeeland Frankering bij abonnement: Terneuzee 52e Jaargang - No. 2739 mm. BIJ het afscheid van de heer Schiingemann als Alg. Secretaris der Z. L. M. op 29 juni j.l. zijn vele woorden gesproken over het werk, dat hij de afgelopen 18 jaar in Z. L. M.-verband heeft ver richt. Vooral ook de wijze waarop en de kunde waarmede de heer Schiingemann zijn taak heeft verricht kwam in de schijnwerper te staan. Eén van de aspecten van de veel omvattende taak van de scheidende Alg. Secretaris dient naar mijn mening in deze kolommen nog eens uitdruk kelijk herhaald te worden, n.I. zijn hoofdredakteur- schap van het Zeeuws Land- en Tuinbouwblad. Niet alleen was hij de stuwende kracht op de ach tergrond, die er voor zorgde dat het Z. L. M.-blad een gewaardeerde vorm en inhoud kreeg, maar hij drukte er zijn stempel op door zijn actieve mede werking. „In zijn hoofdartikelen wist hij zeer juist weer te geven wat er leefde op het Zeeuwse plat teland en in het Zeeuwse boerenhart", aldus de Alg. Voorzitter in zijn toespraak tot de scheidende Alg. Secretaris. Het was met een onnavolgbare regelmaat dat deze bekende overzichten, waarin de mening over altijd actuele onderwerpen werd ge geven in het Landbouwblad verschenen. Ik meen namens de gehele lezersschaar van het Zeeuws Land- en Tuinbouwblad te spreken wanneer ik vanaf deze plaats de heer Schiingemann dank zeg voor de wijze waarop hij al die jaren ons heeft ge ïnformeerd en voorgelicht. Gelukkig is het slechts een gedeeltelijk afscheid yiit deze kolommen. De heer Schiingemann deed namelijk de toezegging het Zeeuws Land- en Tuin bouwblad regelmatig van copy met name over het internationaal landbouwkundig gebeuren te Voorzien. Hij kan er van verzekerd zijn, dat zijn opvolger hem aan ziin woord zal houden. EEN NIEUW BEGIN OP I juli j.l. heeft ondergetekende zijn nieuwe funktie als Alg. Secretaris der Z. L. M. aan vaard. Reeds enkele jaren heb ik het genoegen in Z. L. M.-verband werkzaam te zijn. Deze jaren hebben mij enig inzicht gegeven in de aard en de betekenis van de Z. L. M. De ervaringen die ik heb opgedaan en voorts het feit iemand als de heer Schiingemann te mogen opvolgen maken het voor mij tot een eer de funktie van Algemeen Secreta ris op mij te kunnen nemen. Het is mijn wens een even goede verstandhou ding met de leden op te bouwen als die welke met mijn voorganger bestond. Gaarne zal ik en met mij alle medewerkers op het secretariaat, evenals voorheen het geval was, voor uw belangen op de bres staan en waar nodig U met raad en daad ter zijde staan. Het feit, dat het Landbouwhuis in Goes met zijn medewerkers en zijn instellingen de leden welbekend is betekent voor mij een waarborg. TAKEN EN VERANDERINGEN UET is voor iemand die aan het begin van een bepaalde taak staat, vaak aanlokkelijk om een overzicht van de aan te vatten werkzaamheden te maken. Ik ben me er evenwel van bewust dat het voor de Z. L. M. met zijn veelomvattende steeds zich wijzigende taken een onbegonnen werk is. Want zoals de gehele landbouw ook in onze provincie zich in een stroomversnelling van ver anderingen bevindt. Zo ook de organisatie van de Zeeuwse boer en tuinder. Een duidelijk overzicht van de veranderingen, vooral gedurende de laatste jaren, gaf de heer Schiingemann tijdens zijn „afscheids inleiding" op de algemene vergadering over het onderwerp „Van nationaal naar internationaal landbouwbeleid". Op het terrein van het landbouwbeleid is er een duidelijke verschuiving van Den Haag naar Brus sel waar te nemen. Hierbij mag wel opgemerkt worden, dat de na tionale regering naar mijn mening toch nog steeds in belangrijke mate voor de Nederlandse land- en tuinbouw kan werken. Niettemin betekent deze ontwikkeling ook een verschuiving in de taak van de organisatie. Het vertrek van de heer Schiingemann naar interna tionaal terrein is er het bewijs van. Niet alleen een verschuiving maar ook een verzwaring van de taak van de organisatie is deze verandering. Het land bouwbeleid wordt immers steeds meer internatio- De heer Steketee te Driewegen heeft in samenwerking met Viconeen nieuwe balenlader gecon strueerd van eenvoudige constructie en behoorlijke capaciteit. Bijzonderheden hierover op onze pa gina „Mechanisatienieuws". Overigens gaat Vicon - H. Vissers N.V. - Nieuw-Vennep een landbouw- werktuigenfabriek te Goes vestigen, waaraan op pagina 640 een korte reportage wordt gewijd. naai bepaald, terwijl de aanwezigheid van de on dernemer op het bedrijf meer en meer noodzakelijk en gewenst is. De voorlichting zal dan ook zeker een zwaarder accent gaan krijgen. In verband met de voorlichting valt ook te denken aan de bedrijfsvoorlichting vooral op so ciaal-economisch terrein. Hieraan wil het be stuur der Z. L. M. in de toekomst meer aan dacht gaan besteden. Dit is een uitvloeisel van de veranderingen, die de landbouw doormaakt. Veel leden zitten, immers met vragen op het ge bied van oa. bedrijfsoverneming, investeringen, omschakeling, Ontwikkelings- en Sanerings Fonds; onderwerpen, die individuele voorlich ting vragen. Ongetwijfeld komt er nog wel eens gelegenheid om op deze taak van de Z L. M. nog nader in te gaan. UERANDERINGEN in eigen provincie die aan- leiding geven tot nieuwe taken voor de Z. L. M. zijn er eveneens voldoende. We kunnen hierbij denken aan bijv. de industriële ontwikke ling en alles wat daarmede samenhangt, zoals kanaalaanleg, uitbreidingsplannen etc. Hierbij kan men, zoals by zoveel zaken, zowel een negatieve als een positieve kant onderscheiden. Het kernenbeleid dat juist dezer dagen zo in het centrum van de belangstelling staat, is ook voor de landbouw een belangrijke kwestie. Het lijkt ons dat het Zeeuwse platteland van dit beleid welëens terdege de gevolgen kan ondervinden. Hel gesprek over de aanleg van een nieuw vliegveld in Zee land is mede een uitvloeisel van de ontwikkelin gen. Dat het bestuur in de laatstgehouden vergade ring besloot een commissie in te stellen om dit onderwerp nader te bezien, kan beschouwd worden als een bewijs, dat de Z. L. M. de huidige ontwik keling op de voet tracht te volgen. De recreatie is het andere been waarop de nieuwe ontwikkeling in onze provincie schijnt te staan. De toenemende recreatie heeft belangrijke gevolgen ook voor de land- en tuinbouw en het gehele platteland van Zeeland. Het bestuur gaf hierover reeds zijn me ning in de nota Landbouw en Recreatie, die on langs in de publiciteit verscheen en die in ruime kring de aandacht heeft getrokken. De algemeen voorzitter besteedde aan dit onder werp in zijn openingsrede aandacht en hij vroeg zich af of hier voor de Z. L. M. nog niet een ver dere taak is weggelegd. Vele veranderingen de laatste jaren, veel ver anderingen ongetwijfeld in de toekomst. Maar zo ergens dan gaat toch voor Zeeland in het bijzonder dit heeft de historie bewezen het ^gezegde op „en de boer hij ploegde voort". Ook tussen Den Haag en Brussel; Schelde Rijnverbinding en Sloeplan; kanaal van Terneu- zen en Westhoek van Schouwen zal dit in de komende jaren ongetwijfeld het geval zijn. Dat dit gezegde evenzeer opgaat voor de Z. L. M. bij veranderingen die zich voordoen, daarvan is haar nieuwe algemeen secretaris overtuigd. PRINS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 1