647 4 YV eekoverzicht Noteringen WIJZIGING ALGEMENE HANDELSVOORWAARDEN POOTAARDAPPELEN VB IJ DAG 10 JULI 1964 AAK DAFPELT ERMH N MARKT (Weekbericht periode van 17 juli 1964) Verstrekt door G. de Vries Zonen, N. V., Am sterdam. Voor Zeeland: Goes, tel. 01100-6451. Met een weekomzet van 35 contraeten (v.w. 17 contr.) bleek dat er nog steeds geen animo bestaat voor manipulaties op de aardappel termijnmarkt ter wijl de noteringen in deze verslagperiode stabiel ble ven. Zomergerst. Na een zeer kalme stemming toonde tegen het eind van de week Duitsland belangstelling en konden de restanten tegen oplopende prijzen worden verhandeld. Ook op de nieuwe oogst was het buiten land geïnteresseerd hetgeen tot gevolg had dat de meeste verkopers zich terugtrokken. De restanten van de oude oogst waren moeilijk te verkopen. Op de nieuwe oogst ontwikkelde zich nog geen markt doordat biedingen en offertes nog te ver uiteen lagen. Haver Ook bij dit artikel was het Duitsland welke tegen het eind van de week voor een vaste stemming zorgde. Scheepsladingen werden vlot verkocht en momenteel wordt weinig meer aangeboden. Op de nieuwe oogst ontwikkelde zich eveneens handel met Duitsland als gevolg van een zeer gunstige invoerheffing. De prijzen trokken aan. Men houdt rekening met de mogelijkheid dat de invoerheffing gecorrigeerd zal wor den waarmede tevens een einde kan komen aan de exportmogelijkheden. Tarwe. Het schijnt dat de schade welke wordt aangericht door de galmug o.a. in het noorden van ons land van vrij grote omvang is. In ieder geval waren verkopers van nieuwe oogst tarwe meer terughou dend. Transacties van betekenis met meelfabrieken werden nog niet gemeld, aangezien deze kopert slechts prijzen wilden betalen welke aanmerkelijk beneden het interventieniveau lagen. De markt sloot in een goed prijshoudende stemming. 25 cent, op auto geleverd. Voor tweede kwaliteit vlas worden prijzen van 15001800 per ha betaald, terwijl een kg prijs van 1821 cent werd genoteerd. Eieren. De eierprijs bedraagt ƒ.1,43—1,47 per kg. VEILING ST. MAARTENSDIJK (8 juli) Aardappelen: Doré I ƒ23—ƒ25; Doré II ƒ20,50; Bonken ƒ21,90; Eigenheimers 22,90ƒ17,40; Bintje ƒ17,40—ƒ16; Bonken ƒ22,50; Eerstelingen ƒ20,50. Aanvoer 3000 ki9ten. CONSUMPTIE-AARDAPPELEN Bintje 40 opw. april. Er werden 29 contracten afge sloten waarvan 5 op 15,60 en de overigen op 15,70 met 2 contr. op 15,80. De slotnotering was 15,80/15,70. POOT-AARD APPELEN Bintje A 35/45 november. Geen zaken met alleen een laatprijs van 21, Eerstelingen A 35/50. November eveneens zonder zaken met slotnoteringen van 23,/ƒ22,50. Sirtema A 35/55 november. 6 contracten werden af gesloten op 16,80 met een slotnotering van 17,—16,50. BEURSBERICHT (markt Goes 7 juli 1964) Hooi. Lucernehooi 95—100, uit de ruiter geperst; Weidehooi 80ƒ85, uit de ruiter geperst; Dijkhooi ƒ65ƒ70, geperst; Veldbeemd 4045, direct van het land (trage handel). Alles per 1000 kg. Vlas. Voor vlas van de nieuwe oogst was de note ring voor goede partijen van 19002250 per ha, uit de schelf geleverd. De prijs per kg bedroeg 21 FRUIT AFZET (1—7 juli 1964) Aardbeien liepen af. De prijzen voor industrie min derden. In doos werd echter voor klasse I van Red- gauntlet tot rond 100 cent per 250 gram betaald, deze noteringen herinnerden aan de glas-aardbeien. Frambozen liepen op in prijs. In krat werd dinsdag tot 176 cent per kg betaald, met export naar Zwit serland. In tub en plastic werd los tot 123 cent per kg gegeven. Rode bessen, in hoeveelheden tot 70 ton per dag en per veiling aangevoerd, werden in massa voor 35 tot 38 cent per kg verkocht, betere kwaliteit voor verse consumptie bracht soms van 40—55 cent per kg op. Er was enige export naar Frankrijk. Van zwarte bessen begon de aanvoer. Met prijzen eerst rond 65 cent, dinsdag oplopend tot 74 cent per kg voor I, voor klasse II van 6366 cent. Kruisbessen deden van 7075 cent per kg, per doos van 250 gram was de prijs van 20—25 cent. Bij de kersen werd voor goede kwaliteit van 120 180 cent besteëd, klasse II noteerde van 70110 cent per kg. Een begin van Close val bracht van 1451 cent, geplukte van 3057 cent per kg op. UIT EEN geheim M tÏWeekboek VAK f deSUKHOEK. 7 juli. UET is wel niet zulk warm weer, maar we ge loven dat het goed weer is. Zo heel warm zou alles zo gauw af doen rijpen en dan zouden we het niet bij kunnen benen. Neen, het gaat zo naar onze zin. De 2e snee lucerne is al in brokjes, de oogst van 't graszaad is aan de kant, goed doch niet om over naar huis te schrijven. We zijn druk bezig met de karwij, van de zelf binder in strepen dak pansgewijze opzetten, de bossen later opensnijden, van de zwadmachine in tollen zetten, wat veel werk geeft. We hebben langs 't vlas al een begin- ronde geplukt om straks aan de gang te kunnen. Veel vlas in Zeeland is een palm te kort, die lan ger heeft kan er een goede prijs voor maken an ders ook gewoontjes, niet wild. Je ziet toch al heel wat takken in 't vlas staan, dus is er al veel verkocht. Er^s dit jaar meer zaad dan vorig jaar. De mussen beginnen al in de vroege gèrst wat aan zelfverzorging te doen, wat toch vroeg is, deze straatjongens onder de vogels kunnen om deze tijd knap lastig worden. Ook de spreeuwen zijn bezig om de laatste aardbeien op te zoeken. We hebben er totaal geen last van gehad en ineens hoor je ze luid vechten om de laatste vruchten. Buurman Willem kwam zondag nog even langs met zijn vrouw; ze waren er een paar dagen uit geweest. Jae voe de grote slag", zei buurman, „want 't spil is zó aan de gank. Hooi, vlas, geeste en dan de terve, het gaet noe nog wel geleidelijk, maer 't kan opeens mie de sneltrein kommen". „Jae" zei Plone, „we bin der is uut gewist, maer 't wordt ielk jaer erger mie de drukte op de weg, ik bin zo benauwd ewist, 't zweet stong soms in m'n ermen". ,,'t Is vreed druk", zei buurman, „verol op de grote weg van Bergen nae Vlissigen. Joa, je most bum per an bumper riën en dat is niks voe mien, je kont glad nie in de ronte kieken. Je mot oltiet maer de bumper van je voorrieër in de gaeten ouwen. Ik gelove", zei buurman, „dat as 't maer enigszins meugelijk is, daer een 4 baans weg eleid mot worden. Der bin op deze smalle drukke weg a vee ongelokken gebeurd en elke weke lees je dervan in de krante. Op de 4 baans weg van Brid- da nae Rotterdam gebeurt er bienae nooit een ongelok, waer of nie? Ze motten der maer gauw an beginnen, want oe langer der ewacht wordt oe moeileker het wordt, het wordt als maer drukker". We hopen dan ook met buurman mee, dat dit gebeurt, want hij heeft gelijk. Laten G. S. en Pro vinciale Waterstaat daar vlug werk van maken. Per 2 juni j.l. zijn zowel de Algemene Handels- voorwaarden Pootaardappelen, welke gelden voor transacties tussen telers en handelaren, als de voor waarden die gelden tussen handelaren onderling in enkele opzichten gewijzigd. De veranderingen van de voorwaarden van de A. H. V. (teler-handelaar) zijn ingrijpend en van principiële betekenis. De per 2 juni in werking ge treden wijzigingen luiden als volgt; 1. art. 9 Wordt art. 9 lid 1- 2. art. 10 wordt art. 9 lid 2. 3. art. 10 luidt a.v.: 1. Tenzij het in art. 22 lid 4 vermelde van toepas sing is is de verkoper verplicht te leveren resp. is koper verplicht te pntvangen de poot- aardappelen van het ras, de klasse en de sorte ring zoals deze in de overeenkomst van koop én verkoop zijn vermeld. 2. Verkoper dient alle plombeerwaardige pootaard appelen te leveren van de verkochte maten zoals het perceel deze opleverde; verkoper mag dus geen pootaardappelen van de sorteringen, welke in de overeenkomst vermeld zijn, aan de levering onttrekken. De verkoper is verplicht, indien de koper daartoe de wens te kennen geeft, deze on verwijld schriftelijk te machtigen bij de Geweste lijke Keuringsdienst van de N. A. K. inzage te ne men van alle gegevens betrekking hebbeftde op de op het bedrijf van verkoper in het desbetref fende oogstjaar geteelde aardappelen. Indien de verkoper nalatig is aan deze verplichting te vol doen, heeft de koper recht op een door verkoper te betalen bedrag van 10 van de koopprijs van alle door koper van verkoper gekochte pootaard appelen van dat oogstjaar, onverminderd verko pers verplichting tot eventuele vergoeding van kosten, schade en interessen uit hoofde van een niet nagekomen verplichting. 4. art. 22 lid 4 aan te vullen met; „tenzij deze gehele of gedeeltelijke afkeuring het gevolg is van opzet of grove nalatigheid van de verkoper". Het nieuwe artikel 10 lid 1 bepaalt uitdrukkelijk dat de teler alleen een leverings-plicht en de hande laar een afname-plicht heeft indien de pootaardappe len van de teler door de N. A. K. in de klasse ge plaatst zijn, welke in het koopcontract vermeld is. De oorzaak van deze wijziging is gelegen in de verwarde situatie welke in en na 1959 is ontstaan. In 1959 werden als gevolg van de toen geldende om standigheden pootgoedpercelen afgekeurd of in klas se verlaagd in een mate, zoals die nog nooit werd meegemaakt. Het gevolg was dat de prijzen schrik barend stegen en b.v. de klasse B veel duurder werd dan de klasse E een maand daarvoor. In diverse ar bitrages waarbij in de arbitrage-commissies evenveel telers als handelaren zitting hadden, is toen uitge maakt dat een handelaar die b.v. klasse A van een boer gekocht had, het recht had de levering van de tot klasse B gedegradeerde pootaardappelen op te eisen, hetgeen inhield dat de teler die dus A verkocht had, verplicht was de B's tegen de A-prijs te leveren. In het seizoen 1963/'64 deed zich een omgekeerde situatie voor. De gezondheid van de pootaardappelen was dusdanig goed, dat telers die een A verkocht hadden doch op grond van het afkapsysteem het per-- ceel ook als E konden laten rooien, het gewas veelal vóór de E-datum doodspoten omdat de groei-omstan- digheden zodanig waren dat bij later doodspuiten de knollen in een te grove maat zouden groeien. De boer had er dus belang bij het voor productie voor klasse A bestemde perceel als klasse E te rooien. Ook dit had echter weer onaangename gevolgen; een boer die n.l. A-pootgoed verkocht had was op grond van bovenstaande omstandigheden in de gelegenheid E- pootgoed voor de A-prijs te leveren. De prijzen van hèt pootgoed waren in het afgelopen seizoen gedaald en een enkele handelaar wilde graag van het con tract af en weigerde dus E-pootgoed te ontvangen omdat hij A-pootgoed gekocht had. Enkele van dit soort gevallen schijnen te zijn voorgekomen doch slechts één geval is aan een arbitrage-commissie voorgelegd. De betreffende handelaar had het poot goed als A aan binnenlandse verbruikers verkocht en nergens in de Algemene Handelsvoorwaarden stond dat men de levering van een hogere klasse kon weigeren. Het werd dan ook door arbiters redelijk geacht dat men de E voor de A-prijs ontving resp. moest afnemen. Zolang dit soort moeilijkheden nu alleen maar be trekking heeft op binnenlandse transacties, zou er redelijkerwijs niet van een probleem sprake zijn. Nie mand kan bezwaar hebben tegen van ontvangstname van iets beters dan dat gekocht i9in het dage lijks leven is het meestal andersom! Ongeveer 80 van onze pootaardappelproductie wordt echter geëx porteerd en het merendeel der exporttransacties vindt plaats op basis van de RUCIP (Régies et Usa ges du Commerce Intereuropéen des Pommes de Terre). De RUCIP bepaalt dat de verkoper verplicht is pootgoed te leveren van de klasse welke hij ver kocht heeft met alle gevolgen voor de exporteur. Dit maakte het noodzakelijk de A. H. V. (teler-han delaar) in dit opzicht uitdrukkelijk en definitief te veranderen. Indien echter een producent het ongeluk heeft dat buiten zijn schuld en zonder dat er van opzet of na» latigheid sprake is, zijn perceel verzeild raakt in een lagere klasse dan de klasse welke hij aan de hande laar verkocht, kan de teler zich op overmacht (zie art. 22 van de A. H. V. (teler-handelaar) beroepen; als hij dit effect echter door opzet of grove nalatig heid bereikt heeft dan is hij niet van het contract af en zal hij de door de koper geleden schade moeten vergoeden. Om deze reden is art. 22 lid 4 aangevuld op een wijze als eerder aangegeven. De nieuwe inhoud van art. 10 lid 2 is in de A. H. V. opgenomen als wapen tegen een producent, die b.v. de opbrengst van een bepaald perceel verkoopt en de kleine maten gedeeltelijk achterhoudt; ditzelfde kan betrekking hebben op de verkoop van een be paalde hoeveelheid waarbij de producent niet in veld gewasverhouding levert. In die gevallen wordt dus van een dure sortering pootgoed achtergehouden of wel voor uitpoot in een volgend jaar danwel voor verkoop aan derden tegen een hogere prijs dan men van de oorspronkelijke koper ontvangen zou hebben. Dit is niet eerlijk en door de bepalingen van de N. A. K. kon de koper tot dusverre nooit deze oneer lijkheid bewijzen. In de reglementen van de gewes telijke keuringsdiensten staat namelijk vermeld dat de N. A. K. aan niemand anders dan aan de producent gegevens omtrent de productie, de geplombeerde hoeveelheden enz. van die producent mag verstrek ken. Indien een teler, die een gedeelte van bepaalde maat achterhield, weigerde de N. A. K. te machtigen aan de koper gegevens te verstrekken, stond de koper machteloos en kon hij nooit bewijzen dat hij bena deeld was! Om die reden ïs de inhoud van het nieuwe art. 10 lid 2 aan de handelsvoorwaarden toegevoegd. Tot zover de toelichting op de veranderingen van de A. H. V., welke veranderingen ook met het Land bouwschap besproken zijn en die wij ontleenden aan het blad „De Pootaardappelhandel" van juni j.l.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 19