UIT DE PRAKTIJK 584 ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD OP 21 juni was het in OOST ZEEUWS-VLAANDEREN weer een koude natte dag, de voorafgaande week is evenmin van zomers karakter ge weest. Ettelijke percelen graan en vlas hebben de laatste week weer een flinke duw gekregen, wat kg-opbrengst en kwaliteit zal schaden. Toch is het een goeddoende aanblik om in deze dagen zo 's avonds eens door ons gewest te rijden. We zullen dan wel vaak voor wegomleidingen komen, vanwege het gegraaf en gezuig dat er in ons landje gedaan wordt, maar daar, waar nog geen reorganisatie, ruilverkaveling of uitbreiding is, daar is het een genoe gen om het te velde staande te bekijken. Is het dan ook een wonder dat vele stadsmensen van dit wondermooie polderland met zijn kreken en, helaas wei nig opbrengende laagten, willen genieten? Wat de stedeling echter niet ziet, zijn de moeilijkheden op vele bedrijven. Globaal mogen we zeggen dat we de arbeidspiek van de voorjaarsverzorging gehad hebben, de oogstdrukte komt echter nog. En hoe is het op de bedrijven met de minimum arbeidsbezetting de laatste maanden geweest? Op vele mid delgrote akkerbouwbedrijven is een sfeer van onbehagen te proeven. „Aan passen" is de leus, maar hoe kan men als er al tijd te kort is, nu nog gelegen heid vinden om die paar honderd meter ligusterhaag te onderhouden, duizen den meters slootkanten uit te maaien, dagelijks tijd te besteden aan één of twee melkkoeien en enkele dagen op te offeren aan het plukken van wat slecht fruit in een versleten hoogstam boomgaard. Het is maar een greep uit wat werkzaamheden die jaarlijks veel tijd vra gen, en maar weinig in het laadje brengen en daarom in een bedrijfsplan met gedwongen minimale arbeidsbezetting, niet meer thuis horen. Onderzoek naar het oplossen van deze moeilijkheden is een dringende zaak WAREN we in W. ZEEUWS-VLAANDEREN met het eerste buitje regen dat we in deze maand kregen blij, alle neerslag die nu valt is voor vrijwel al onze gewassen te veel. Want er staat een zware oogst te groeien, die alleen met behoorlijk droog weer goed terecht kan komen. Zo moet bijv. het vlas vlug gaan verkleuren, wil de kwaliteit behouden blijven, terwijl de erwten naar ons gevoel ook te lang blijven bloeien. En de gelegerde gewassen gaan met het buiige weer met de dag achteruit. De bieten groeien hard en be loven veel, evenals de uien, welke laatste vooral profiteren van de vele regenbuien. Overigens is de stand van de uien wel wat aan de dunne kant, zo dat ze wel eens grof zouden kunnen groeien. Loof vormen de aardappelen genoeg met dit weer, maar de opbrengst zal van de knollen moe ten komen, hetzij veel of weinig. Op diverse per celen werd reeds phytophthora aantasting gecon stateerd, zodat op tijd en goed spuiten van groot belang is. Het onkruid groeit welig en ondervindt geen hinder van de regen! Bij het bieten wieden mer ken we pas goed het grote verschil in onkruidbe zetting tussen de wel_ en de niet met een onkruid bestrijdingsmiddel bespoten percelen. Vooral op die percelen welke slechts gedeeltelijk werden gespo ten is het verschil heel duidelijk. Ook de tijd van aanwending van het onkruidbestrijdingsmiddel geeft grote verschillen te zien. Menig bietenteler is nog niet klaar met het voor de eerste maal wieden van de bieten, wat gezien de stand van het gewas wel erg laat wordt. Het wordt steeds moeilijker om met ons werk rond te komen en vooral om op tijd rond te komen. AP WALCHEREN is er nog geen zichtbare schade vanwege de overvloedige regenval. Toch zouden we graag wat meer zon en mildere temperaturen zien. Zowel boer als badgast ver langen naar betere weersomstandigheden. De boer in de hoop dat zijn vlas nog wat overeind komt en er wat minder schimmelaantasting in zijn gewas sen zal optreden. De badgast wil graag nog wat aan onze onvolprezen stranden bruin bakken. Bei_ den verlangen geen overmatig warm weer, maar met het weertype zoals we dat in mei en begin juni hadden zijn ze allang tevreden. De gewassen ontwikkelen zich overigens zeer gunstig. Met het vorderen van het seizoen komen ook weer meer plantenziekten tot uiting. In en kele percelen suikerbieten werd bietenmoeheid ge constateerd. Deze percelen zullen we zeker in de gaten moeten houden en niet te dikwijls met sui kerbieten of aanverwante gewassen moeten terug, komen. In verschillende percelen Rondo-erwten werd de gevreesde Amerikaanse-vaatziekte waargenomen. Alle kleine groene erwten zijn hiervoor vatbaar behalve het ras Rovar. Ook dit is weer een punt om in de toekomst rekening mee te houden. Wan neer men een bouwboek bijhoudt is het belangrijk om ook deze gegevens te noteren. In de afgelopen week werd een spuitwaarschu- wing gegeven ter bestrijding van de perzikbladluis in de suikerbieten. Verschillende kollega's hebben het spuitadvies opgevolgd. De weersomstandig heden waren overigens niet erg gunstig om een bespuiting uit te voeren. Elke teler dient zijn bietengewas geregeld te controleren op het voor komen van de groene perzikbladluis en eventueel de zwarte luis. Komen op meer dan de helft van de planten luizen voor dan is een bestrijding ge wenst. Vooral die percelen die wat achter zi jn wat de ontwikkeling betreft verdienen bijzondere aan dacht. De bestrijding van de aardappelziekte mag ook niet verslappen. Men troost zich soms wel eens met de gedachte dat het wèl nat maar niet broeie_ rig is. Een bespuiting hierop uitstellen is echter zeer riskant. Bij vochtige weersomstandigheden dienen de bespuitingen intensief te worden uitge voerd. De natuur is zeer wispelturig. Zo zagen we in de afgelopen weken in de duinen bij Dishoek een massaal voorkomen van rupsen van de bastaard- satijnvlinder. Deze had het op de duindoorns voor zien. Evengoed kan er ook een massaal optreden van één of ander insekt voorkomen welke het op onze gewassen voorzien heeft. Daarom moeten we steeds waakzaam blijven en onze gewassen gere geld kontroleren. Het biologisch evenwicht in de natuur herstelt zich wel weer, maar voor het zo ver is kan er grote schade aangericht zijn! IVOOR de regen is op ZUID-BEVELAND de zomergerst zwaar gelegerd. Alhoewel de bloei wel een heel eind gevorderd is, kunnen we wel aannemen dat het toch gedeeltelijk ten koste van de opbrengst zal gaan. Of ze nog geheel overeind komt zullen we maar hopen, veel vertrouwen heb ben wij daar echter niet in. Ook de wintertarwe is hier en daar wat gelegerd, toch valt het over het algemeen genomen nog al mee. Vooral als we het zien tegenover de grote hoeveelheid neerslag en de toch vrij welige stand van enkele weken terug. Het vlas is vrij sterk gelegerd. De kwaliteit zal, indien het niet voldoende meer overeind komt, hierdoor nogal wat te lijden krijgen. Vorige maal schreven wij dat het vlas even aan de korte kant was, nu is het meeste vlas nog goed aan de lengte gekomen, terwijl ze op vrij veel percelen nog vrij zwaar is geworden. Hier en daar zijn reeds enkele percelen vlas verkocht. Er is wel aan te nemen dat mogelijke kopers nu even afwachten en in vele gevallen het risico tot en met de oogst liever aan de teler zul len overlaten. Reeds is een begin gemaakt met het ipaaien van het graszaad en de karwij. Beide gewassen ver toonden tot het laatst toe een goede stand en in dien de weersomstandigheden bij de oogst, vooral omdat het graszaad maar ook een deel van de kar wij in het zwad blijft liggen, niet te veel tegen zit_ ten, dan kan een goede opbrengst verwacht wor den. De karwij dient voor het verwaaien en het voldoende kunnen opdrogen wel op een lange stop pel te blijven liggen. Voor West Zuid-Beveland werd reeds een waar_ schuwing afgegeven om de perzikbladluizen en de zwarte bonenluis in de suikerbieten te bestrijden. Voor Oost Zuid-Beveland is nog geen waarschu wing afgegeven. Toch blijkt ook hier plaatselijk een bestrijding noodzakelijk te zijn. Het al of niet gespoten hebben tegen de thrips of tegen de bie- tenvlieg kan hierbij ook nog wel van enige be tekenis zijn vooral wanneer dit vrij laat is geschied. Vele aardappelen zijn nu voor de tweede maal gespoten. Met deze weersomstandigheden is het wel gewenst om de periodes tussen het spuiten vast niet langer dan een week te nemen. In som mige gevallen kan het noodzakelijk zijn om nog eerder terug te komen, vooral omdat er een flinke loofontwikkeling is. De tweede snede lucerne begint zich weer goed te ontwikkelen. Jammer genoeg staat op nog een enkel perceel eerste snede vast. Het is te hopen dat deze lucerne nu door de grasdrogerijen maar niet onder te ongunstige weersomstandigheden wordt afgevoerd. Het lucerne gewas krijgt anders nogal wat te verduren, vooral op de wielsporen. Voor de éérste-jaars-percelen kan dan de moge lijkheid om ze voor een tweede jaar te laten lig gen danig in het gedrang komen. Er is reeds vrij veel weidehooi gewonnen maar niet altijd onder de meest gunstige omstandig heden. De opbrengst van de vroeg gemaaide per celen lijkt gemiddeld wat lager te zijn als vorig jaar, de wat later gemaaide geven een zeer goede opbrengst. HE bijna 130 mm regenval die wij sinds 31 mei op NOORD-BEVELAND registreerden zijn momenteel het onderwerp van vele boerengesprek_ (ken. En inderdaad is dit wel wat erg veel van het goede. Vooral het vlas is momenteel (maandag) voor ongeveer honderd procent gelegerd, en heeft kwalitatief al veel geleden. Onderin beginnen de botrytisschimmels welig te tieren en zorgen er voor dat heel wat vezels het niet meer tot linnen zullen brengen. Het graszaad ligt ook totaal plat. Dit gewas is echter al zodanig dicht bij de oogst (bij zonnig weer zullen de eerste percelen er deze week wel afgaan) dat de schade hieraan geringer is. Ook de zomergerst is, zij het in mindere mate dan het vlas en graszaad in vele gevallen tot hori zontale stand overgegaan. Het best^van al houdt zich nog de winter tarwe. Van dit gewas bedraagt de legering nog maar enkele procenten. Hier kunnen we gerust de kwekers eens een pluim op de hoed zetten want zij hebben ons de laatste jaren enkele voortreffelijke wintertarwerassen geleverd. Deze rassen voldoen zowel wat opbrengstni veau, stevigheid als wat de resistentie tegen ziekten betreft aan hoge eisen. Dit feit plus de voor dit produkt gegarandeerde prijs zorgen er voor dat de wintertarwe een steeds grotere plaats in het bouwplan inneemt. Naast de hak- vruchten is dit de laatste jaren één van de beste gewassen. De hakvruchten staan er momenteel goed voor. Veel oudere boeren verzekerden ons nog nooit zo vroeg zulke mooie bieten te hebben gezien. Dit gewas belooft veel hoewel de grond nu wel erg dicht staat, wat straks wel eens door onvoldoende zuurstofopname geelkleuring tot gevolg kan hebben. Vooral in de vroeg ge zaaide bieten komen nogal schieters. Als er even ruimte voor is loont het best de moeite ze er uit te slaan. De betreffende bieten verhouten dan minder en de zonnestraling in het gewas wordt minder belemmerd. Zon is voor sui kervorming onmisbaar en de schitters kunnen heel wat zonnestralen hun nuttig effect ontnemen. Plaatselijk is er nogal wat luis gevonden zodanig zelfs dat ook voor onze streek via radio en kaart is gewaarschuwd om tot bespuiting over te gaan. De aardappelen vereisen momenteel ook extra zorg wat betreft het spuiten tegen de phythoph- thora. Door de regen is het land op dit moment niet berijdbaar. Hopelijk kan het vliegtuig dit op vangen want het mooie, soms zelfs welige gewas gepaard met het vochtige weer vormen een gunstig klimaat voor schimmels. Algemeen wordt er ge bruik gemaakt van de tinprodukten. Terecht, want vorig jaar is duidelijk bewezen dat zij de ziekte evengoed of vaak beter bestrijden dan andere mid delen en bovendien minder groeiremming geven. De wilde haver gaat nu ook al de kop, in dit ge val de pluim, opsteken. Gelukkig komt dit hard nekkige onkruid in ons gebied nog maar spora disch voor. Maar daarom is het evengoed urgent om het nu grondig uit te selecteren en te vernie tigen. In dit stadium kunnen wij dit gevaar nog in de kiem smoren, dus laten we dit waarnemen! RUIM 60 mm neerslag in enkele dagen is ook voor SCHOUWEN-DUIVELAND wat te veel van het goede geweest. De grond raakte plaatselijk zodanig verzadigd of slempte toe dat er piasvor ming optrad. Vooral de granen en het vlas ston den er vóór de regens toch al vrij zwaar voor en zijn nu op verschillende percelen danig in elkaar gezakt. Overigens is het de afgelopen veertien dagen enorm snel gegroeid. De suikerbietenper celen staan volledig dicht en tussen de aardappel bedden kunnen we ook geen grond meer onder scheiden. Wanneer we op de bladstand van de suikerbie ten af zouden mogen gaan, dan belooft dit gewas dit jaar een topoogst. Schreven we in de vorige aflevering nog over een vrij gunstige situatie wat de bladluizen be treft, het is in deze periode met warm weer zeer (Zie verder volgende pagina.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 4