Overvloed dient verheugenis te geven VRIJDAG 19 JUNI 1964 OVERZICHT „Officieelorgaan van de Muatschappij tot bevordering van land enTuinbouwen\éeteelt in Zeeland 10-jarig bestaan Proefstation voor de Fruitteelt te Wilhelminadorp Jm. Tm M* 52e Jaargang - No. 2736 Frankering oij abonnement: Terneuzen MEN kan zonder overdrijving stellen, dat het weer in de maand mei en ook in de eerste weken van juni zeer gunstig is geweest voor de ont wikkeling van de gewassen in het Zuid-Westen van ons land en dus in onze provincie. De stand belooft veel, maar de oogst is nog lang niet binnen. Dit is geen onverwoestbaar pessimisme, maar slechts een opmcrkhig, die iedere land bouwer met ervaring zal beamen. Wij kunnen verder constateren, dat de akkerbouwgewassen er niet alleen bij ons mooi bestaan, maar dat dit op het ogenblik in geheel West-Europa hel geval is. Wij hadden het genoegen het jaarlijkse congres van de Bond van Franse graanboeren bij te wonen, dat in Compiègne gehouden werd. Daardoor door kruisten wij vijf echte akkerbouwdepartementen in Noord-Frankrijk en ook daar waren de gewassen een lust voor het oog. Daarenboven is de hooioogst overal in volle gang en ook het gras is best gegroeid. Maar nogmaals, het is meer voorgekomen, dat een gunstig uitziend jaar tegenviel en ook andersom maakt men mee. In ieder geval hebben velen, die oog hebben voor de groei van de gewas sen, de laatste weken genoten en er Is hoop in vele boerenharten. Want een financieel goed jaar kunnen allen nihar al te goed gebruiken. En wij weten, dat de opbrengst naast de prijs het moet doen. De prijzen voor onze gegaran deerde akkerbouw prod ukten zijn inmiddels bekend geworden en nu is het «♦raks maar afwachten, wat de vrije produkten in de markt gaan doen. OVERSCHOTTEN PROBLEEM U/IJ leven anders weer in een merkwaardige tijd. Want de mensheid zou zich in haar geheel moeten verheugen, wanneer de vooruitzichten voor de oogsten alom in de wereld gunstig zijn. Voor zover wij kunnea oordelen uit de diverse publi caties ook van andere landen, zijn de vooruit zichten bijna overal gunstig. Uit Amerika en Canada, uit West-Europa en ook uit Rusland komen berichten, die spreken van vermoedelijk grote graanoogsten. Maar terwijl nog altijd een flink deel van de nu ruim 3 miljard mensen, die op aarde leven, onvol doende voeding krijgt, schudden regeringen en eco nomen van de ontwikkelde Westelijke landen reeds bezorgd de wijze hoofden. Het overschottenpro- bleem dreigt de afzet van een over vloedige oogst alweer te overscha- duwen. Hoe zal men straks de toch kostelijke landbouwprodukten op ren dabele wijze aan de man brengen Welke verliezen zullen op de schat kisten drukken, wanneer men tenmin ste de eigen boeren een redelijke prijs wil betalen. Een prijs, die aan deze boeren overigens bijna overal slechts een inkomen garandeert dat een stuk achterblijft bij het inkomen, dat grote delen van de ontwikkelde volkeren genieten. VERSCHILLENDE OPLOSSINGEN HET zijn deze vraagstukken, waar- mede velen, die geroepen zijn op de een of andere wijze mede te wer ken aan het uitdenken en uitvoeren van een redelijk landbouwbeleid, ge confronteerd worden. En dit geldt spe ciaal in jaren, waarin de natuur mee werkt om een overvloed te doen ont staan. Een overvloed, waarover de mensheid zich zou moeten verheugen. Er zijn in de loop der jaren talrijke middelen en systemen uitgedacht om het probleem van de overschotten te lijf te gaan. Sommigen menen, dat men een te grote produktie moet tegengaan door de boeren lagere prijzen te garan deren. Maar hieraan zit het nadeel, dat er dan of van andere produkten meer verbouwd wordt, waardoor het pro bleem zich verplaatst, of de boer spant zich nog meer in en verkrijgt door hogere opbrengsten toch hetzelfde in komen, of de boerenstand verpaupert. Elders garandeert men voor de volle prijs slechts een deel van de opbrengst of een bepaalde hoeveelheid, overeen komende met het verbruik in eigen land. Men past dit systeem in Nederland toe bij de suikerbieten, in Frankrijk en Amerika bij de tarwe. In deze laatste landen heeft het ten aanzien van de opbrengst in de praktijk niet veel geholpen, al zou er misschien anders nog meer verbouwd zijn. Er zijn voorstanders van een officiële produk- tiebeperking, maar in het algemeen geeft dit een grote administratieve rompslomp en de kans is groot, dat het ene produkt het andere meesleept. INTERNATIONAAL EN HULP ONDERONTWIKKELDE GEBIEDEN IN internationaal verband tracht men dikwijls de eigen last op de rest van de wereld af te wentelen, door tegen lage prijzen de eigen over schotten aan te bieden. Daartegen verweren de importlanden zich dan weer door middel van aller lei vernuftige maatregelen aan de eigen grenzen. Zij worden dan onmiddellijk beschuldigd van pro tectionisme en er wordt in internationale bespre kingen zoals die nu te Genève plaats vinden in het G. A. T. T. en op de wereldhandelsconferentie, druk op hen uitgeoefend de bescherming van de eigen produktie te verminderen of op te heffen. Tenslotte wordt door velen naarstig gezocht naar methoden om met de overschotten van de Weste lijke wereld de slecht gevoede volkeren te helpen. Ofschoon er op dit terrein zeker wel voortgang wordt geboekt, zijn hier vele moeilijkheden. De financiering, het niet in de war gooien van de nog jonge ecopomieën van de pas ontstane landen, de eetgewoonten van de mensen in de onderontwilG kelde gebieden en de talloze politieke verwikke lingen. Er komt nog bij, dat deze volkeren en de gehele wereld beter af zijn wanneer zij zelve gaan produceren en dan handel kunnen drijven, geba seerd op gezonde economische beginselen. Een eerste vereiste voor aanvaardbare oplos singen waarmede ook de miljoenen boeren in de wereld geholpen zouden zijn, is het zoeken naar en het vinden van een gemeenschappelijke verantwoordelijkheid voor eventuele overschot ten en het door ieder te voeren landbouwbeleid. Dit kan misschien via af te sluiten wereldwijde akkoorden voor de voornaamste produkten. Ook hieraan wordt gewerkt en misschien is ge zwoegd een beter woord. Maar terwijl velen zich in rokerige vergader zalen met al deze problemen bezighouden, ver heugen wij ons met de boeren over hun mooi gewas en hopen wij met hen, dat een goede oogst straks binnenkomt. Want hoe dan ook, dit blijft de mooiste beloning voor het werk, dat er aan is besteed. S. Het Proefstation voor de Fruitteelt in de Volle Grond te Wilhelminadorp herdenkt deze week op feestelijke wijze haar 10-jarig bestaan. Vanmiddag, vrijdag 19 juni, vanaf 's middags 2 uur wordt iedere belangstellende in de gelegenheid gesteld het laboratorium en de proeftuinen te Wilhelminadocp en Kapelle-Biezelinge te bezoeken. Persoonlijk kan men dan kennisnemen van de belangrijke bijdragen die het Proefstation in dit tydsbestek van deze 10 jaren in het belang van de ontwikkeling \an de fruitteelt heeft geleverd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 1