RUNDVLEESEMOTIES JAARVERGADERING V. C. S. VRIJDAG 12 JUNI 1954 DE pryzen van het rundvlees zijn voorpagina nieuws. In de Tweede Kamer wordt er over gesproken en ministers dienen van antwoord. Alle grote bladen voorzien zich van artikelen over deze rundvlees zaak. De redakties blijken daarbij weinig kieskeurig te zijn. In politiek gekleurde bladen ver schijnen opmerkingen a!s zouden de arbeidersvertegenwoordigers de belangen van de konsumenten en hun lezers niet juist behartigen. Met gevolg dat deze vertegenwoordigers hiertegenover in de openbare vergadering van het P. V. V. verklaren dat de schrijvers van artikelen veel te lichtvaardig oordelen en on voldoende zich hebben georiënteerd over deze kwestie. Hier of daar heeft men wat opgeduikeld waardoor er halve en verdraaide waarheden in de krant komen. Daarmede wordt het Produktschap voor Vee en Vlees op de korrel genomen dat een verkeerd beleid zou voeren. De boeren weten er niets van. Hoge vleesprijzen zouden de produktie van rundvlees zelfs afremmen is een van de waanzinnige opmerkingen want bij lagere prijzen zouden de boeren om aan een redelijk inkomen te komen wel meer rundvlees produceren. De sla gers slaan zich steeds maar weer in het openbaar op de borst dat zij heel duidelijk de konsumentenbelangèn voorstaan daarmee suggererende dat de andere bestuursleden op enkele uitzonderingen na dit niet doen. Toen ver weten werd dat bestuursleden van het P. V. V. ook wel eens bij vergissing onjuiste mededelingen aan de pers zouden hebben verstrekt, verweet de sla gersvertegenwoordiger het gehele P. V. V.-bestuur dat 50 van de bestuurs leden niet voldoende op de hoogte is van de feitelijke toestand wat betreft de import en exportsituaties, prijzen, restituties, regelingen enz. Uitgezon derd de boeren vertegenwoordigers en een enkele vertegenwoordiger van de Landarbeiderscrganisaties, de vertegenwoordiger van de Veehandel en Vlees verwerkende Coöperaties stonden de slagers de groothandel en de vlees- warenfabrikanten met de werknemersvertegenwoordigers uit die sektor op het standpunt dat het P. V. V. te weinig doet om aan de volgens hen onhoud bare toestand tegemoet te komen. De verdere verruiming van de ruilvoet zou niets helpen daar het saldo aan invoervergunningen voor vers rundvlees en slachtvee intussen, na de verruiming van vier weken terug op 120 280, was gestegen terwijl de waarde van deze vergunningen ook is gestegen of er is op de verruiming van de bevroren vleesinvoer geSfcekuleerd Zou de verdere verruiming geen loze maatregel zijn, dan mocht, volgens de „oppositie", ook toegestaan worden dat een deel van de vergunningen gebruikt wordt voor bevroren bouten die dan bestemd zouden zijn voor de verkoop in de slagerijen, anders zou het saldo aan uitvoervergunningen nog verder oplopen. De be raadslaging heeft uren geduurd. Hoe het ook zij, Barbertje moest toch han gen. Al werd betoogd dat: verdere verruiming van de ruilvoet zonder het vrijgeven van het bevroren vlees met been; de duidelijk zwakker markttendenz od een slachtveeniarkt de sterke grasgroei waardoor de weiden zeer snel zullen hooien; de lage varkensprjjzen erop duiden dat zonder het vrijgeven van het bevroren vlees in de winkels het prijspeil terug zou lopen, men wilde toch bloed zien. De werknemersvertegenwoordigers wilden laten zien dat zij het algemeen belang willen dienen, „met maatregelen ter verlaging van de rundvleesprij zen". De be- en verwerkers, uitgezonderd de coöperaties, wilden eveneens tie flinke jongen zijn, mede ter kommerciële glorie van hun bedrijf. EEN VAN DE TWEE TOEN het zo ver gekomen was, deed de Voorzit- ter het voorstel om maar één stap gelijk te doen. Het voorstel tot verruiming van de ruilvoet werd teruggenomen waarvoor in de plaats werd gesteld het vrijgeven van bevroren vlees aan bou ten voor verkoop in de winkels. Hierbij is de bepa ling gemaakt dat dit bevroren vlees aan bouten bin nen vier weken nadat de invoervergunningen ver kregen zijn, moet worden gerealiseerd. Eer dat een aankoop in Argentinië hier n.l. geleverd zou zijn verloopt er al gauw ca twee maanden. De invoer van dit vlees behoeft hier echter niet op te wachten daar in verschillende havens flink wat van dit soort vlees in transito ligt. Deze beslissing kwam in het P. V. V. zonder hoof delijke stemming tot stand. De boeren waren zeer schoorvoetend. Een van hen bleef tegen. De Vee* handel en de Coöperaties freven eveneens tegen; dit bevroren-vlees-experiment houdt volgens hen teveel gevaren in en zal een te sterke druk op de prijzen en op de produktie geven. Er werd een beroep op de slagers en andere ver werkers gedaan om, indien nodig, deze zaak weer terug te schroeven. WAT ZULLEN DE GEVOLGEN ZIJN? J\E verwachting is dat wanneer de Minister deze voorgestelde maatregel goedkeurt, een druk op de prijs van de lavere klassen slachtvee za1 ont staan. De eerste soort koeien zullen van de genomen beslissing het minste last van de. prijsdruk onder r 5oS vinden. Hoe groot die prijsdruk zal zijn is niet te voorspellen. Men vertelde ons dat dit bevroren vlee» aan de bouten op ca. ƒ3,per kg komt. Wanneer we de notering van ons 3e soort slachtvee hiernaast stellen, dan ligt dit vlees ca 75 ct per kg voordeli ger in de markt. De kans is dus aanwezig dat er een prijsschok ontstaat die dan wel het vertrouwen in de arbeiders- en slagersvertegenwoordigers van het P.V.V.-bestuur bij hun konfraters zal herstellen, doch het is de vraag of de boeren hun vertrouwen zullen behouden in het beleid van het P. V. V. De tijd zal het leren of deze zeer emotioneel geladen beslissing ook een verstandige beslissing is ge weest. De hele vee- en vleeswereld zal de eerste weken het experiment met de bevroren buitenland se bouten in de slagerijen volgen. ONS KOMMENTAAR IYIE bevroren buitenlandse bouten komen uit lan- den waar de konkurrentieverhoudingen in de veehouderij heel anders liggen dan hier. De voer- granen die uit soortgelijke landen komen waar de konkurrentieverhoudingen met onze graanboeren sterk afwijken worden hier door bepaalde maatre gelen opgevangen waardoor de verhoudingen weer recht gebreid worden. Dit is landbouwpolitiek, en terecht. De onafhankelijkheid van een land berust voor een groot deel op de onafhankelijkheid van de voedselvoorziening. Het zou van de Regering met twee maten meten zijn, wanneer deze bevroren bouten-affaire zodanige gevolgen zou hebben dat het vertrouwen van de Nederlandse vleesproducen ten geschokt zou worden. De rentabiliteit van de weiderij krijgt dan binnen de 2 jaren een tweede schok. De vette kalverenexport gaat door. De mes ters nemen liever de eerste winst. Wanneer ver trouwen voor de toekomst wordt aangetast zal het tot een zwaarder gewicht aankomen van speciaal mestvee-afnemers. De zuivere rundvleesproduktie, die eigenlijk van jaar op jaar flink zou moeten stijgen, gaat dan teruglopen, terwijl de behoefte stijgt vanwege de toenemende bevolking en wel vaart. Dit vertrouwen van de boeren in het vlees» beleid is snel op stap. Twee jaar geleden stak geen mens een krachtige hand uit naar het rundvlees-debacle. Toen in janua ri j.l. de varkens een stuk meer golden dan ƒ3,is door de boeren-voor mannen gezegd; wees voorzichtig met maatrege len. Wij willen ze liet hele jaar leveren voor 2.80. De E. E. G. ging tot vrije in voer over. De E. E. G. verslikte zich in de vele tienduizenden varkens uit het Oosten en Amerika. Al weken lang liggen de prij zen nu al beneden de rijksdaalder. Er wordt intussen zwaar verlies geleden op de eieren, de slachtkippen en de var1- kens. Deze artikelen zijn nergens in Euro pa goedkoper dan de markt. Onze produ centen verliezen er veel aan. Hier zwijgen de dagbladen over; men denkt alleen aan de biefstuk. Het is een enge zaak. Er is eten zat. Regeren is vooruitzien. De sla gers behoeven dit niet en de konsumenten kunnen dit niet. De Minister dient wel be dachtzaam te handelen anders kan het be vroren-bouten-experiment naast de vrije handel in de Franse voorpoten, nog wel eens een zeer onplezierige nasleep hebben. We zijn benieuwd naar de mening van het Ministerie van Landbouw, want daar zul len ze nu in de eerste plaats een visie moeten hebben voor de toekomst. IN de Schouwburg te Roosendaal werd de vorige week donderdag onder voorzitterschap van de heer Ir M. A. Geuze te Poortvliet de algemene jaar vergadering der V. C. S. gehouden. In zijn openingsrede wees Ir Geuze o.m. op het verbazingwekkende feit van het suikertekort op de wereldmarkt. Wat de vooruitzichten voor het sui ker jaaT 1964/1965 betreft zei de voorzitter, dat het geen wonder is, dat de uitzaai van suikerbieten op de suikerschaarste op de wereldmarkt heeft gerea geerd. „De eerste schatting wijst dan ook op een uitbrei ding met 1.300.000 ha tot ruim 7.500.000 ha, ofwel een uitbreiding met 20 procent. Daarbij is echter de Sowjet-Unie met 1 miljoen ha. Uit de eerste schat ting van Licht komt echter voor West-Europa ook nog een toeneming van ruim 200.000 ha of 12 pro cent naar voren. Dat is ook precies de toeneming, die wij in Nederland verwachten. De steekproefin- ventarisatie van het C. B. S. kwam op 78.000 ha. Daarmee zijn we althans weer in niet onbelangrijke mate het dieptepunt van 1963 voorbij", aldus Ir Geuze. Maar de 65,bietenrichtprijs van Minis ter Biesheuvel hoe belangrijk de verhoging met 11,per ton ook is geweest heeft toch niet kunnen voorkomen dat rekening gehouden moet worden met een niet te onderschatten tekort op de suikerbehoefte voor 64/65 in Nederland. „Het jaar waarin wij ons thans bevinden heeft voor Nederland een tekort van ongeveer 145.300 ton opgeleverd, bij een te verwachten suikerconsumptie van ongeveer 530.000 ton Zouden we voor de komende oogst uitgaan van een gemiddelde opbrengst van 42 ton per hectare, waarbij ik opmerk dat naar onze in druk nan het areaal een te gering planten- bestand heeft, en een areaal van 77.500 ha, dan zouden de fabrieken tezamen 3.2*50.000 ton bie ten te verwerken krijgen", merkte ir. Geuze op. „Zou nu het suikergehalte ons niet in de steek laten, dan zouden wij bij een rendement van 13,5 procent op 439.000 ton Nederlandse suikerproduktie kunnen rekenen en bij 14 procent rendement op 455.000 ton". DETREFFENDE de E. E. G.-suikervoorstellen, waarmee Ir Geuze zich in grote lijnen vereni gen kon (hetgeen niet wegneemt dat er op een aantal punten nog wensen zijn), zal slechts de praktijk kunnen leren of deze voorstellen op de juiste wijze zijn opgesteld. Veel zal afhangen van de nadere uitwerking en uitvoering van de verorde ning. Besprekingen in kringen van de E. E. G.-commis- sie, zo merkte Ir Geuze op, hebben ons geleerd dat: a. we in ons land zullen moeten zorgen, dat de achteruitgang, die we de laatste jaren in onze bie tenteelt hebben meegemaakt snel wordt opgehe ven; willen we onze rol mee kunnen spelen in het Europa van morgen, dan is een eerste eis, dat we over voldoende grondstof beschikken en dat onze fabrieken weer volbezet kunnen draaien; b. we bijzonder blij moeten zijn met onze coöpera tieve ondernemingsvorm, waardoor een aantal pro blemen tussen fabrikanten en telers die in andere landen bestaan en daar vaak aanleiding geven tot ernstige moeilijkheden en conflicten, bij ons niet bestaan; c. we als leden van de V. C. S. dank zij onze sterke financiële positie en technische prestaties, met enig vertrouwen de Euromarkt tegemoet zullen kunnen treden d. we in ons land gedwongen zullen worden de Suikerindustrie verder te bundelen met het oog op het verkrijgen van verdere kostenbesparingen ener zijds en het innemen van een sterke afzetpositie an derzijds; wij zijn, het zij ten overvloede gezegd, be reid om ons hiervoor volledig in te zetten. I\E balans per 30 september 1963 en de exploitatie- rekening 1962/1963 werden goedgekeurd, waardoor mede het bestuursvoorstel om een be drag van 1.958.878,74 aan de algemene reserve toe te voegen en een vernieuwingsreserve van 300.000 in het leven te roepen, werd aanvaard. De prijs voor bieten geleverd op gehalte-contract werd, voor niet-Ieden en boven de levering van het maximum per aandeel, op basis van een gehalte van 16 (/o bepaald op 50,75 (vorig jaar werd aan vankelijk uitgekomen met 50,25, doch uiteindelijk werd vanwege de toegepaste contractuele korting (Zie verder volgende pag.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 3