Fruitteelt in Oostelijk Flevoland Plastic in de tuinbouw 545 VRIJDAG 12 JUNI 1964 IN Oostelijk Flevoland is een oppervlak- te van bijna 3.000 ha voor fruit ge reserveerd. De grond, die voor dit doel be schikbaar gehouden wordt, ligt in de eerste plaats rond Dronten en verder in een strook die loopt in de richting van Dronten naar Zeewolde en Lelystad. De eerste uitgifte is inmiddels per adver tentie aangekondigd door de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders. Bij voldoende be langstelling wil men 23 fruitbedrijven per 1 november 1965 verpachten. Deze bedrijven zullen vermoedelijk reeds in de loop van dit jaar worden toegewezen; de grond is te aanvaarden per 1 november 1965, de gebouwen van de pachtbedrijven per 1 mei. 1966. Dit heeft het voordeel dat men tijdig boompjes en palen kan bestellen en zich ook in andere opzichten rustig kan voorbereiden. De uit te geven bedrijven liggen iets ten noorden van Dronten. Er zijn 7 kavels van 30 ha bij betrokken. De be trokken kavels liggen aan weerszijden van een kanaal, dat van Dronten naar Ketel haven loopt. GROND BETER DAN IN NOORDOOSTPOLDER DE grond heeft een vrij hoog percentage afslibbare delen. Hij zou dus „zwaar" moeten heten. Uiteindelijk zal het ook een pittige kleigrond worden, maar voorlopig zijn de gronddeeltjes zó luchtig gepakt, dat de grond even gemakkelijk te bewerken is als een licht zavelgrondje. Pas als het inklinkproces verder is gevorderd wordt de grond stugger en moeilijker bewerkbaar. Dat duurt echter nog ver scheidene jaren. In een nieuwe polder betekent een zware grond meestal tegelijk een goed doorlatende grond, zeker als ook de ondergrond zwaar is. Bij het indrogen en inklinken ontstaan veel scheuren, waardoor het overtollige water snel wegzakt. Zo is het ook in Oostelijk Flevoland, met de door deskundigen voor fruit uitgekozen percelen. De grond is zó doorlatend, dat met een ruime drain- afstand kan worden volstaan en een 'teveel aan water zelfs zonder drains snel wegzakt. Anderzijds is de grond zó vochthoudend, dat vochttekort vrij wel ondenkbaar is, ook in een droge periode. Een kleine proefaanplant met fruitbomen laat zien, dat een gunstige ontwikkeling van fruit kan worden verwacht op deze grond. Zelfs vertrouwt men er op, dat de grond beter geschikt is voor fruit, dan in de Noordoost polder. Fruittelerswoning; met bedrijfsgebouw in de Noordoostpolder. Het verschil tussen pacht èn erfpacht is, dat een erfpachter zelf voor de gebouwen moet zorgen, waarbij hij zich wat de bouw betreft moet houden aan bepaalde normen. Men mag als „bedrijfsgebouw" bijv. niet willekeurig een oude houten keet neerzetten. Bij erfpacht zijn de financiële eisen aanmerkelijk zwaarder. Men moet namelijk over 45.000,extra kunnen beschikken, bedoeld als 30.000, voor een te bouwen woning en 15.000 voor een bedrijfsgebouw. Na verkre gen informatie blijken deze bedragen om werkelijk te kunnen bouwen bijna het dubbele te zijn. Bij pacht zorgt de Staat voor de gebouwen en vraagt als huur waarschijnlijk ongeveer 1400,per jaar voor de woning en 480,per jaar voor het bedrijfsgebouw. De pachtprijs voor de grond is voorlopig vastgesteld op 215,per ha per jaar. BEDRIJFSGROOTTE De grootte van de pachtbedrijven is als volgt: 1 bedrijf van 6 ha; 7 be drijven van 78 ha; 6 bedrijven van 8V29Vz ha; 3 bedrijven van 1011 ha. Verreweg het meest komt dus een bedrijfsgrootte voor van 79 ha. De erfpachtbedrijven zijn de grotere bedrijven: 2 bedrijven van 7 ha; 2 be drijven van 9 ha; 2 bedrijven van 13 ha. EISEN VOOR GEGADIGDEN Gegadigden moeten ten minste 26 jaar oud en ten hoogste 50 jaar oud zijn. Verder vakbekwaam zijn en aan bepaalde geldelijke eisen voldoen. Die eisen zijn: 5.000,bedrijfskapitaal -f 4.000,voor elke ha waar voor men wil inschrijven. Voor een bedrijf van 6 ha is nodig: 29.000,voor een bedrijf van 7 ha 33.000,voor een bedrijf van 8 ha 37.000,voor een bedrijf van 9 ha 41.000,enz. Het meest ideaal is als men zoveel eigen geld heeft. Nodig is dit echter niet. Het volgende wordt gevraagd: 25 eigen vermogen; 50 van familie of kennissen (eventueel borgstelling); 25% van een bank. Dit laatste (25 direkt van een bank) is nieuw en betekent een verlich ting ten opzichte van vroeger. In bepaalde gevallen wil de Rijksdienst bij een (zeer) geschikte kandidaat de eisen zelfs nog verder verlagen. Dat is verheugend, want men heeft wel eens gegadigden af moeten wijzen, waarin men veel vertrouwen had, doch die iets te krap in de kontanten zaten. ERFPACHT Voor erfpachters gelden ongeveer dezelfde eisen. Het gedeelte dat voor de gebouwen vereist is, mag er evenwel als volgt uitzien wat de financiering betreft: 25 eigen vermogen; 25 van familie en kennissen; 50 van een bank. Bij dit laatste is er waarschijnlijk rekening mee gehouden, dat de bank dit geld later in een hypotheek om kan zetten. Immers, dat is het voordeel van erfpacht dat men hierop hypotheek kan geven (en nemen). VEEL BELANGSTELLING Er gaan geruchten over grote belangstelling voor de uit te geven bedrijven, bijv. uit Noord-Holland, waar men zit met het probleem van te kleine be drijven. Een rechthoekig perceel prima grond, aanééngesloten, voldoende groot en gemakkelijk bewerkbaar, lokt menigeen wel aan. Windschermen zijn in voorjaar 1963 geplant en zullen dan reeds in 1965 de noodzakelijke bescherming kunnen geven. Pas over enige tijd zal echter blijken hoeveel van de huidige belangstel lenden zich als serieuze gegadigde zullen melden. A. VAN OOSTEN. Proefaanplant van fruit in Oostel. Flevoland, het eerste jaar na 't planten. PACHT EN ERFPACHT De 23 fruitbedrijven, die worden uitgegeven, variëren in grootte van 6 tot 13 ha. Er worden 17 bedrijven uitgegeven in 50-jarige tijdpacht en 6 bedrijven in altijddurende erfpacht. GINDS enige tijd wordt in de tuinbouw gebruik gemaakt van banen zwart plastic als grond- bedekking tussen de planten. Deze plasticbedek king is bijzonder geschikt voor laaggroeiende ge wassen, als aardbeien, augurken enz. Het gewas blijft veel schoner, doordat er geen grond op slaat door slagregens. De vruchten zijn vroeger in het seizoen rijp, waardoor vaak een belangrijk grotere opbrengst kan worden verkre gen. De bodem blijft vochtiger in sterk drogende perioden, die juist in het voorjaar nog al eens voorkomen. Van nog groter voordeel is echter dat het onkruid er onder wordt verstikt, zodat de kosten van het wieden bijna geheel komen te ver vallen; bovendien wordt de bodemtemperatuur on der het zwarte plastic een paar graden hoger, ter wijl de grond 's nachts minder warmte afstaat. In de Verenigde Staten heeft het gebruik van deze grondbedekking enorme afmetingen aange nomen, doordat bij vergelijkende proeven in vele gevallen gebleken is dat een grotere opbrengst werd bereikt. Dit heeft een zeer snelle toename van het gebruik veroorzaakt. Een andere belang rijke factor is tegenwoordig het arbeidsloon. Tuin bouwteelten zijn nu eenmaal arbeidsintensief en vooral werkzaamheden als wieden kunnen een groot deel van de kostprijs vormen. Er moet dan ook gezocht worden naar hulpmiddelen, die ar beidsbesparend werken. Daarom staat wel vast dat de plastic grondbedekking nog een grote toekomst tegemoet gaat.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 13