Kontraktteelt van bloembollen DINGEN VAN DE WEEK 544 TUINBOUW ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD Op de meeste plaatsen in ons land bestaat voor de bloembollenteelt toenemende belangstelling. Bij de bollenteelten voor serieuze beoefenaren is toch vrijwel altijd het verkrijgen van een behoorlijk bedrijfsrendement mogelijk. Het is derhalve heel begrijpelijk, dat, waar velen naar meer rendabele teelten uitzien, de bollenteelt in het middelpunt van de belangstelling staat en vaak als een cultuur wordt gezien, waarmede het bedrijfsrendement mogelijk verhoogd zou kunnen worden. Nu is het enerzijds vrij eenvoudig om op de bollenteelt over te schakelen als het zogenaamde vrije teelten betreft. Dit betreft gewassen, die men kan kweken zonder dat daar een vergunning of teeltrecht voor vereist wordt. Anderzijds is het helemaal niet gemakkelijk op de teelt van de hoofdgewassen, hyacinten, narcissen en vooral tul pen over te gaan. Om deze te mogen kweken moet men een vergunning tot het kweken van bolgewas sen, alsmede het voor de betreffende oppervlakte vereiste teeltrecht bezitten IN het weekblad „De Hobaho", uitgave van N. V. Hollands Bloembollenhuis te Lisse, wordt er op gewezen, dat deze bloem bollenveiling bemiddelt bij de kontraktteelt van bloembollen. Ook dl andere bloembol lenveiling, werkzaam in het Zuid-Westen, de H. B. G., treedt als zodanig op. Door bloembollen op kontrakt te telen kan men de nodige ervaring in de teelt verkrij gen. Tevens voldoet men op deze wijze aan de eisen, die gesteld worden voor het ver krijgen van een vergunning. Er is een groeiende interesse voor kon traktteelt in ons gebied. Het artikel van de heer P. G. Balkenende hierover zal velen interesseren. Enigszins bekort nemen wij het voornaamste uit de inhoud over. Het spreekt vanzelfdat een eventueel kontrakt schriftelijk aangegaan wordt. Een op goede voorwaarden afgesloten teeltkon- trakt voor bloembollen kan helpen om tot een betere bedrijfsvoering te komen. d. R. UET is dus niet zo eenvoudig om bollenkweker, voor zover het de hoofdgewassen betreft, te worden. Toch waait er de laatste jaren een andere wind. Men kan de bevoegdheid om bollen te kweken heel wat gemakkelijker verwerven dan voor enkele jaren mogelijk was, o.a. door het volgen van een schakelcursus. Dit is niet alleen met de bollenteelt, maar met de gehele tuinbouw zo. Wat wordt ver eist om een vergunning tot het kweken van bollen te verkrijgen? Men kan een vergunning tot het kweken van bolgewassen (hyacinten, narcissen en tulpen) of een andere tuinbouw-teeltvergunning verkrijgen indien men in het bezit is van: a. een diploma van een middelbare tuinbouwschool of een tuinbouwvakschool, waarop de bollenteelt als hoofdvak werd onderwezen. b. een diploma, dat minstens gelijkwaardig is aan de onder a. genoemde diploma's. c. een diploma van een lagere tuinbouwschool, waar de bloembollenteelt als hoofdvak werd onder wezen en de aanvrager gedurende de laatste 10 jaren ten minste 2 jaren onafgebroken praktijk ervaring heeft opgedaan. d. een diploma van een algemene tuinbouwkursus, waarop de bloembollenteelt als hoofdvak is onderwezen en de aanvrager gedurende de laatste 10 jaren gedurende ten minste 3 opeenvol gende jaren praktijkervaring heeft opgedaan. Zo zijn de vereisten tot voor enkele jaren ge weest; daaraan zijn later, om de tuinbouw een grotere flexibiliteit te geven, de volgende mogelijkheden nog toegevoegd: e. indien een aanvrager ten minste 40 jaren oud is, geen tuinbouwvakonderwijs gevolgd heeft, doch gedurende de laatste 6 a 10 jaren ten minste gedurende 3 opeenvolgende jaren praktijkervaring in de bollenteelt heeft opgedaan. voor de bezitter van een vergunning tot het beoefenen van een andere tak van de tuinbouw bestaat, als hij minstens een algemene tuinbouwkursus gevolgd heeft, de mogelijkheid om door met gunstig resultaat een schakelkursus „bloembollenteelt" te volgen, zich een teeltvergunning voor bloembollen te verwerven. Praktijkervaring in de bloembollenteelt is dan niet nodig. Aanvragen ter verkrijging van een teeltvergunning dienen te worden ingediend bij de sekretaris van de gewestelijke raad van het Landbouwschap, Grote Markt 28 a, Goes. PRAKTIJKERVARING DOOR KONTRAKTTEELT Men kan praktijkervaring opdoen door b.v. het vereiste aantal jaren bij een bloembollenkweker te gaan werken. Men kan hierin ook voorzien door gedurende het vereiste aantal jaren voor een of meer bloembollenkwekers bollen (minstens in to taal 200 r. r. per jaar) op kontrakt te kweken. TEELTRECHT Al heeft men nu een vergunning tot het kweken van bollen, dan is bovendien nog voor de te kwe ken oppervlakte teeltrecht nodig. Nieuwe kwekers kunnen 15 are gratis teeltrecht krijgen, waartoe ze vóór 30 juni bij het Produktschap voor Sier gewassen, Stadhoudersplantsoen 1218, Den Haag, een aanvrage moeten indienen. Ook zij, die in de loop van het jaar nog een teeltvergunning hopen te verkrijgen en in de a.s. herfst al tulpen hopen te planten, kunnen daarop vooruitlopende, thans reeds een aanvrage ter verkrijging van gratis teelt recht indienen. Daarnaast bestaat de mogelijkheid om teeltrecht te kopen of te huren. De narcissenteelt is met ingang van 1 augustus 1964 niet meer aan beperkingen onderhevig. Heeft men een vergunning als teler van bloembollen, dan kan men zoveel narcissen telen als men wil. KONTRAKTTEELT IfONTRAKTTEELT is voor de bloembollenkwe- ker in spé van groot belang. Hij doet daar door onder deskundige leiding ervaring op. Onder deskundige leiding, omdat de kontrakt- gever hem meestal enkele malen in het groei seizoen bezoekt om hem voor te lichten over de verzorging van het gewas. Doet hij dit niet, dan zal hij ongetwijfeld er toch zeker voor zorgen, dat andere deskundigen de voorlichting verzorgen. Voor de toekomstige tulpenkweker kan deze kon traktteelt moeilijk hoog genoeg gewaardeerd wor den. Vóór hij zelfstandig tulpen gaat kweken krijgt hij eerst een periode waarin hij de fijne kneepjes van de teelt leert kennen. Komt hij dan zover, dat hij voor eigen rekening tulpen gaat kweken, dan begeeft hij zich niet op vreemd terrein, maar komt op een hem bekend gebied. Niet alleen voor toekomstige bollenkwekers om voor een teeltvergunning in aanmerking te komen is kontraktteelt van belang. Heel vaak kan het ook van groot nut zijn voor beginnende kwekers, die al een teeltvergunning bezitten. Het kweken van bollen, vooral van tulpen, vraagt een nogal behoorlijke investering en lang niet elke kweker is bij machte dat te financieren. Alleen al het benutten van het gratis teeltrecht, dat de meeste nieuwe kwekers krijgen, vereist pl.m. 20 hl plant goed, wat tegen een prijs van 200,per hl een investering van 4000,vereist. HET ZUIDWESTEN IS VOOR BROEITULPEN BETER Nu is voor een goede bedrijfsvoering een öpper- vlakte van 15 are tulpenteelt eigenlijk al klein, laat staan als de kweker met het oog op de finan ciering tot het kweken van een nog kleinere opper vlakte zou besluiten. Daarom zal voor menige nieuwe kweker kontraktteelt hierin kunnen voor zien. Ook voor de kontr^ktgever heeft kontrakt teelt bij kwekers, vooral in het zuiden van ons land, niet te verwaarlozen voordelen. Hoewel de afstand niet zo bijzonder groot is, zijn de daar gekweekte tulpen ongetwij feld vóór in ontwikkeling, in vergelijking met L.v. de tulpen in de bollenstreek. Dit is meermalen overduidelijk gebleken en is voor al voor broeitulpen een faktor van belang. Vooral voor de broeitulpen opent het zui den grote perspektieven en daar zullen voor uitstrevende bollenkwekers in de bollenstreek Teker gebruik van willen maken. PEN van de opmerkelijkste berichten van de af ge- lopen week vonden we dat van de voorgenomen fusie van de Nederlandse Handelmaatschappij en de Twentsche Bank. Twee reuzen in de Nederland se bankwereld, tot voor kort concurrenten van el kaar, besloten zich sterker te maken door samen te gaan. Enige tijd geleden schreven we in deze rubriek over de aan de gang zijnde concentratie binnen het Nederlandse bedrijfsleven. Aan dit proces is nog steeds geen einde gekomen, integendeel steeds meer komen berichten van fusie, samensmelting of samenwerking en het zijn dikwijls lang geen kleine ondernemingen, die hiertoe besluiten. We zien dit nu weer bij deze bankfusie waarbij een geweldige financiële grootmacht zal ontstaan (althans voor Nederlandse begrippen). De nieuwe bankcombina- tie wordt de grootste van ons land met bijna 5 miljard aan toevertrouwde middelen. Misschien zult U zeggen „Wat hebben we nu als tuinders te maken met deze en andere fusies?" Op pervlakkig gezien raakt ons dat niet, maar toch meenden we er goed aan te doen nog eens de aan dacht te vestigen aan deze aan de gang zijnde con centratie, samenwerking en samenvoeging. We gaan niet beweren, dat we ook als tuinders moeten komen tot samenvoeging van onze bedrijven en dan voor gezamenlijke rekening in het groot beginnen. Onze bedrijven lenen zich hiervoor minder goed. Wèl zullen we een open oog moeten hebben voor de ontwikkeling die aan de gang is; een ontwikkeling die leidt tot grotere eenheden. Grote bedrijven, die samengaan, zijn dikwijls el- kaars concurrenten geweest. Sentimentsoverwegin- gen worden echter terzijde gesteld waar het gaat om de toekomst van de bedrijven. We gaan hieraan geen conclusie verbinden voor onze tuinbouw en de onlosmakelijk aan de tuinbouw verbonden bedrij ven. We laten dit graag over aan hen die him be staan vinden in deze bedrijfstak en er leiding aan geven. De Nederlandse grootindustrie kan niet al tijd als voorbeeld voor onze bedreven worden geno men, maar de concentratie en fusie-tendens, die hier aan 'de gang is, mag ons toch tot nadenken slem- men. Op de fruitbedrijven is het druk geworden. Er moet regelmatig worden gespoten en verder is het vooral de vruchtdunning die de aandacht vraagt. Het is nu wel zeker dat er een grote fruitoogst komt dit jaar. De rui is in volle gang en vooral bij verschillende perenrassen gaan er veel vruchten uit, maar er blijven er toeh meestal ook ruim voldoende over. Bij de appels kennen we weinig rassen waar van de vruchtzetting te wensen overlaat, al zijn er uiteraard, zoals altijd, van bedrijf tot bedrijf wel verschillen. Dat geldt ook voor de peren die gemid deld een grote oogst zullen geven. Teleurstellend is op verschillende bedrijven de vruchtzetting geweest van pruimen. Van pruimen komt er in Zeeland zeker geen topoogst, al moet een ras als Czar vrijwel overal worden gedund. Daar staat echter tegenover, dat het ras Early Laxtén dikwijls uitgesproken slecht is. Op grote schaal wordt er gedund. Vele telers be zorgt dit grote problemen. Het is een noodzakelijke cultuurzorg na een overvloedige vruchtzetting. Zeker bij een grote oogst zal alles op alles gezet moeten worden om grote vruchten van prima kwa liteit te kunnen oogsten. De snoei in de afgelopen winter is er op gericht geweest dit te bevorderen, maar thans blijkt dat dunnen ook' nog noodzakelijk is. Dikwijls zal dat vooral het geval zijn bij het ras Golden Delicious. Dit ras wordt niet vlug te sterk gedund. Op veel bedrijven is het nodig Cox's Oran ge Pippin aan te pakken. Bij dit ras doet men er verstandig aan eerst de topvrucht weg te nemen omdat deze meestal een afwijkende vorm heeft. Het dunnen van vruchten is geen aantrekkelijk werk, maar het is beslist noodzakelijk dat het ge beurt, want hoe het ook zal gaan met de afzet van fruitoogst 1964, zeker is dat de beste kwaliteit de hoogste prijs zal opbrengen. In de kleinfruit geven de meeste produkten een zeer voorspoedige ontwikkeling te zien. De regen van de vorige week is juist op tijd gekomen. Plaat selijk komen er al rotte aardbeien, maar gemid deld is de stand van de aardbeien zeer goed. Er is veel gespoten tegen het botrytis vruchtrot. Frambozen laten hier en daar wat stengelsterfte zien, maar staan er toch gemiddeld zeer goed voor. Rode en zwarte bessen zullen een grote oogst ge ven. Hebt U de zomersnoei (wegnemen van jonge scheuten) bij de rode bessen al toegepast? De stand van de bramen was aanvankelijk min der goed, maar de laatste weken is dit ook sterk verbeterd. We kunnen niet anders zeggen dan dat alles op het ogenblik er zeer goed voor staat. Nu is het weer maar afwachten wat het verder wordt. Zeker is dat er grote eisen gesteld zullen worden aan de ondernemers om alles weer tijdig geplukt te krijgen en op de veilingen aan te voeren. Tot de volgende week.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 12