Golden Delicious blijft het j aanplanten waard ECHTER GEWENST OPVOERING VAN DE KWALITEIT UELEN zijn pessimistisch betreffende de toekomst van de Galden Deli- cious. Ze menen dat er straks een overproduklie zal zijn van deze appel, omdat hij in de hele wereld op grote schaal wordt geplant. Sombere lieden zien in gedachten de Golden reeds als onverkoopbaar in de Schelde drijven. Een jaar of vijftien geieden werden van veilingwege ook de overtollige Early Victoria, Manks Codlin en TYansparente de Croncels in gelost....... Menigeen wii daarom de aanplant van Golden Delicious afremmen. Men ziet meer toekomst in Cox's Orange en in peren. Wellicht zijn de vooruitzichten hiervoor inderdaad gunstiger. Maar alleen kapitalisten kunnen uitsluitend Cox's en peren planten, want dan komt men in de sfeer van geldbelegging. De meeste beginnende telers zullen het evenwel niet met uitsluitend laat dragende rassen aandurven. Ze zullen ook graag de vroeg produkticve Golden in hun plantschema opnemen. En ze hebben groot gelijk. Het wachten op vruchten duurt toch al lang genoeg. Ruim daarom maar een flinke plaats in voor de Golden. Ook nu nog Nooit tevoren was er een appel die zo ver boven zijn soortgenoten uitstak in rendement. Want een Cox's mag duur zijn en een Grieve mag veel kilo's geven, de Golden was duur en produktief beide. In verscheidene opzichten munt de Golden Delicious uit. Als gun stige eigenschappen kunnen worden genoemd a. Vroege, regelmatige en hoge produktie. r b. Vruchten zeer lang houdbaar met weinig uitvai. c. Goede groeiwijze, waardoor vrij eenvoudige opkweek en snoei. d. Appels waaien niet vlug af (door lange, dunne steel). e. De pluk kan over verscheidene weken uitgesmeerd worden. Zeer lange consumptieperiode, want men kan de consument vanaf november tot juni eetrijpe Golden aanbieden. voor Golden evenveel moet betalen als voor de uit stekend smakende Granny Smith. Het feit dat de Golden Delicious overal wordt geteeld, behoeft geen nadeel te zijn. Daardoor is het een „wereldmerk" geworden, met een goede naam. Een appel die slechts plaatselijk bekend is komt veel moeilijker aan zijn trek. Denk aan de Lombartscalville. Die kan men in het buitenland moeilijk kwijt, omdat niemand de appel kent. On bekend maakt onbemind, geldt voor de Lombarts. Een goede naam is beter dan goede olie, kan men van de Golden zeggen. GOLDEN HOORT IN ZEELAND THUIS AVERIGENS moet toegegeven worden dat de u Golden Delicious niet alleen voordelen biedt. Het ras heeft natuurlijk ook zijn bezwaren. Het is In dit verhaal wat extra opgehemeld, omdat an- deren er extra veel lelijks over vertellen. De app&l is wat klimaat betreft in ons land maar nauwelijks op zijn plaats. In Frankrijk is het kli maat beslist beter geschikt. Men heeft daar met de Golden een voorsprong. Verder is ook de schil- verruwing iets dat vele telers zwaar op de maag ligt. In het buitenland is de Golden Delicious één der populairste appels. (Zie verder pag. 531.) VEEL GOEDE EIGENSCHAPPEN AL vele jaren lang brengt de Golden Delicious regelmatig het meeste geld in het lasdje. De netto winst was soms twee, drie tot zelfs vier maal zo hoog dan van elk ander raa. Men zie bijv. de cijfers van de proeftuin te Numansdorp, waar rassen als Cox's Orange en Jonathan zéér ver achteraan komen. Bij jonge bomen gaan groei en vruchtbaarheid samen. Welke andere appel heeft zoveel goeds? Men kan verwachten dat de prijs zal zakken, maar ook bij een lager prijspeil kan de Golden nog rendabel zijn. Bovendien zullen bij een prijsdaling waarschijn lijk de andere winterappels meezakken. Want als de Golden erg goedkoop zou worden, moet men niet denken dat Jonathan en Lombartscalville duur zullen zijn. Integendeel, die zullen als het er op aan komt het eerst 't onderspit delven. OVERAL TER WERELD POPULAIR I ANG niét iedereen vindt de Golden Delicious lekker. De smaak is niet het sterkste punt. Maar toch blijkt steeds weer dat een groot deel van het publiek de Golden graag mag. Naar het schijnt prefereert de jongere generatie de „zuur- tjessmaak" van de Golden boven de pittigzure Goudreinette. En u weet het: over smaak valt niet te twisten, de klant is koning. Trouwens: in de hele wereld staat de Golden Delicious hoog genoteerd. Dat is dan ook de reden dat deze appel overal zo veel wordt geplant. In Amerika, Frankrijk, Italië, Zuid-Afrika, enz. behoort de Golden steeds tot de duurste appels. In Nieuw Zeeland en Australië teelt men vooral veel Granny Smith, een wereldberoemde, dure appel. Maar ook de Golden komt daar voor. En het merk waardige is, dat de consument in Nieuw Zeeland WELKB ANDERE WINTERAPPEL DAAR komt bij dat het uiterst moeilijk is om een redelijk plantschema samen te stellen zonder dat er een flinke hoeveelheid Golden Deli cious is opgenomen. Men kan wat meer zomerappels planten dan tot nu toe gebruikelijk was. Men kan verder wat extra ruimte aan de Cox's Orange geven. Maar dan is men al een eind uitgepraat. Want bij de winter appels, die toch ook in het schema horen, is er geen goede vervanger van de Golden Delicious. Trouwens als men veel Cox's plant komt men ook op glad ijs. Gemiddeld vallen de uitkomsten met Cox's nu eenmaal niet mee. Men kijkt naar enkele bedrijven die inderdaad goed zitten met deze appel, maar vergeet dan op hoeveel (toch echt wel goede) bedrijven de Cox's een teleurstelling is. Hoeveel goede Cox's bedrijven zijn er bijv. in de omgeving van Kapelle? De Golden Delicious was de laatste jaren het aantrekkelijke punt van jonge bedrijven. Dit ras zorgde voor vroege opbrengsten, voor kilo's, voor goede prijzen. De Golden was de grote steun voor de beginnende teler. Zonder Golden of met weinig Golden is de aar digheid er een eind af. Als het ras zo laag in prijs zou zakken dat het niet meer rendabel is, ziet het er voor de hele fruitteelt niet best uit. Een ge vestigde teler zal dan nog doorgaan. Maar wie nog geen fruitteler is, zal zich dan terdege moeten be denken voor hij er in stapt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 9